Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 13:03:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki  (Przeczytany 6367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« dnia: 26.02.2011, 21:50:06 pm »
Cześć wszystkim!
Trafiłam na Wasze forum niedawno i zamierzam tu trochę zostać, bo chcę polepszyć warunki dla swojej gadzinki.
Mam żółwiczkę stepową od dzieciństwa, dokładnie od 1992 roku. Nie wiem, w jakim była wtedy wieku,
ale mieściła się na jednej dłoni, teraz urosła do wymiarów 20x17x9 cm. Waży 1,5 kilo.
Początkowo powiedziano mi, że to samiec, dlatego dostała na imię "Kuba". Teraz wiem, że to żółwiczka,
ale imię pozostało. Niestety to nie jedyne pomyłki, które popełniłam przy hodowli:( Początkowo czerpałam wiedzę
z książki J. Gosławskiego i od różnych "specjalistów", przez co żółwiczka długi czas była na fatalnej diecie
sałato-warzywno-owocowej i w różnych podłożach, najdłużej w piasku. Wydawało mi się, że wszystko jest w porządku.
Jakieś pięć lat temu trafiłam na weterynarza, który wytłumaczył mi że dla żółwi najlepsze są ziółka: zła dieta
została odstawiona, przesiadłyśmy się na torf i ziemię z piaskiem. Doradził też witaminy i kąpiele słoneczne.
Przycinał też jej dziób (pazurów nie).

Niedawno się przeprowadzałam i chciałam jej sprawić nowe lokum, stare jest za małe, stąd zaczęłam buszowanie
w internecie, i odkryłam kolejne błędy. Nigdy jej nie zimowałam, w tamtych czasach nikt się na tym nie znał,
a paru znajomym żółwie umarły przy próbach zimowania.. Mam nadzieję że nie jest jeszcze za późno na zdrowy
rytm natury dla mojej żółwiczki?
Po drugie, nie robiłam jej nigdy wybiegu. Dlatego teraz planuję urządzić jej wybieg na balkonie, zmieści się
jakieś 1,20 x 1,20 albo metr. Mam mnóstwo pytań odnośnie takiej budowy, ale poszperam jeszcze w wątkach na forum,
bo możliwe że tam znajdę odpowiedzi.

Czytając o żółwiach i ich chorobach tu na forum trochę się zaniepokoiłam moją Kubą, prawie 20 lat bez hibernacji,
jak będzie cieplej wybieram się z nią do specjalisty od żółwi, już takiego namierzyłam w okolicy.
Tymczasem zastanawiam się nad jej skorupą, bo się zrobiła strasznie sucha:( Naczytałam się i się boję,
że to jakaś grzybica. Dziób też jej strasznie przerósł, myślałam że trzeba czekać na wizytę u weta, ale piszecie na forum
że samemu można upiłować? Ja się zastanawiam, czy nie ma też za długich tylnych pazurków..
Trochę się rozpisałam, ale nie chciałam robić trzech nowych wątków. Poniżej zdjęcia mojej Kubulinki z dzisiejszej kąpieli.
Pozdrowienia!
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #1 dnia: 27.02.2011, 08:52:55 am »
No dziób do korekcji o przerośnięty.
Pazury też dość długie, nie miał na czym ścierać.
No ale to sam już wiesz. Ja nie mam doświadczenia w obcinaniu i jak sam się boisz pierwszy raz o poczekaj na wet on Ci pokaże albo ktoś doświadczony w tym z okolicy.

Moim zdaniem żółw ma trochę opuchnięte oczka, ma terrarium czy tak po podłodze chodzi? Masz lampy, jaka jest teraz dieta. Pancerz wydaje się ok, lekkie piramidki, ale wydaje mi się jak by żółw miał krzywice bo tylna część pancerza tak gwałtownie opada, zobaczymy co powiedzą inni.

Nie ma na co czekać, jak najszybsza poprawa warunków i jeszcze żółwia na prostą wyprowadzisz.
Napisz co już masz, tylko szczegółowo a my z kolei doradzimy co Ci jeszcze potrzeba.
No i przede wszystkim czytaj stronę główną i forum dużo są znajdziesz odpowiedzi bo jest wiele tematów. Rób żółwiowi kąpiele i przemywaj oczka, dobry będzie rumianek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #2 dnia: 28.02.2011, 00:51:43 am »
Cześć, dzięki za odpowiedź, Kuba od początku mieszka w terrarium, tutaj wyjęłam ją tylko do kąpieli i zdjęć, terra ma w rogu pokoju pomiędzy kanapami więc nie za bardzo by ją było widać. Z korekcją dzioba i pazurków to tak jak radzisz poczekam na wizytę u wet. Dieta to obecnie cykoria, bazylia, rukola,  sporadycznie inne zielone typu oregano/mięta, suszu nie chce jeść. Lampkę mam grzewczą 40 wat i od niedawna uvb ReptiSun 10.0 26 wat. Czytam intensywnie to Wasze forum i zolw.info, i widzę kolejne moje błędy, dotychczas nie trzymałam w terra basenu, tylko kąpiele średnio co tydzień-dwa, teraz będę kąpać codziennie. Może od tego taka skorupa się zrobiła sucha.. Co do tego rumianku, to jak to najlepiej zrobić? Letni napar na płatek kosmetyczny i jak często? Jeszcze zresztą w wątkach na forum pokopię.. Dziękuję za rady i pozdrawiam!
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #3 dnia: 28.02.2011, 09:52:06 am »
Bardzo duża żółwiczka...:)
Pazurki i dziobek dość pilnie do korekty. Dziób możesz spróbować sama pilniczkiem spiłować, a pazury obciąć obcinakiem do paznokci. Patrzysz pod światło do jakieś długości idzie w środku taka "rurka" i tniesz powyżej, żeby o nią nie zahaczyć.
Słabo żółwinka jest wybarwiona - pewno brak dostępu do UVB i słońca. Dobrze, że teraz  żarówkę jej kupiłaś.
Oczka lepiej przemyj zwykłą czarną herbatą - wystudź napar, namocz płatek kosmetyczny i przecieraj. Jeśli nie ustąpi opuchlizna - to możesz podać żółiowi wit. A w kroplach - ale dosłownie 1-2 krople 2x na tydzień do ustąpienia objawów, ale nie dłuzej niż przez 3 tygodnie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #4 dnia: 28.02.2011, 11:43:02 am »
Dziobek przy takiej długości, moim  zdaniem skraca się bardzo łatwo :) Potrzebujesz tylko, cążki do paznokci i dobre chęci :) Sprawdź koniecznie, czy nie ma miękkiego pancerza. Żółwik bardzo ładny, oprucz główki wygląda bardzo fajnie :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #5 dnia: 01.03.2011, 20:11:48 pm »
Dzięki za miłe słowa o Kubusi! Pancerz ma twardy, tylko taki właśnie dziwnie suchy.. 
Wymieniłam jej dziś podłoże i wedle rady przemywam oczka zwykłą herbatą, aha i zmieniłam jej żarówkę na lustrzankę 60 W, nie widać jeszcze poprawy w wyglądzie ale za to w humorze, także mamy małe plażowanie.
Zdobyłam się na odwagę i przycięłam ten dziób i pazury obcinakiem do paznokci, na razie trochę tylko, ale zmordowałam się jak ze stadem koni! Nie potrafię jej skutecznie złapać za głowę i łapki, więc to dłuuugo trwało. Na pilnik to w ogóle Kuba cierpliwości nie ma, albo to może ja za mało zdecydowanie próbuję.

Mam pytanie odnośnie tych witamin, kiedyś Kuba też miała kurację witaminami  w płynie, a że nie chciała ich jeść i to bardzo nawet (parę dni głodówki nic nie dawały), wet zalecił smarowanie łebka tymi witaminami, teraz sama już nie wiem czy to dobry sposób?
Co myślicie też o witaminach typu http://xarchiwum.pl/zoo-med-reptivite-56-7g-z-d3-suplement-diety-i1365516421.html ?
Pozdrawiam serdecznie:)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #6 dnia: 22.03.2011, 13:31:09 pm »
Dziś słonko przygrzało i SZOK! Kuba pałaszuje susz aż jej się "uszy" trzęsą, pierwszy raz w życiu!
[Konsekwentnie podawałam susz mieszany z zieleniną od paru tygodni]. Myślałby kto, że niemożliwe:)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #7 dnia: 22.03.2011, 18:58:42 pm »
Cudownie, że wszystko zmierza w dobrym kierunku  ;D + za starania o dobro twojego żółwia :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Przywitanie i prezentacja Kubusi - żółwiczki
« Odpowiedź #8 dnia: 23.03.2011, 20:01:55 pm »
Dziękować:) Żółwiowi to się dopiero za ok. 2 tyg tak na serio polepszy, jak wybieg wreszcie dostanie.. wrzucę foty jak się uda:)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM