Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 22:52:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stasia  (Przeczytany 21656 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Stasia
« dnia: 19.06.2012, 18:40:52 pm »
Witam, dzisiaj odebrałem samiczkę żółwia stepowego która wcześniej była wystawiona w adopcjach. Samica pochodzi z okolic Tych (woj. śląskie)
Waga 1466g
K:19 cm
P: 16 cm
Wiek: ok 22 lata

Zdrowa, żywotna. Dzisiaj posiedzi w terrarium, bo nieco zmęczona podróżą. Przejechała blisko 230km. Wykąpana, nakarmiona.
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stasia
« Odpowiedź #1 dnia: 19.06.2012, 18:49:34 pm »
Hej, kilka uwag. Po 1 dziobek jest za długi. Po 2 nie kąpałabym jej w tak małym pojemniku, znajdź jakiś większy żeby mogła się swobodnie w nim poruszać, po 3 trzeba będzie zająć się jej nerkami. Odwiedź jakiegoś dobrego weta żeby zrobił badania krwi.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #2 dnia: 19.06.2012, 18:50:46 pm »
O rany, chyba jadła Biorept, biały ser albo psie/kocie żarcie...:( Strasznie skorupę ma odwiniętą..:(
Dobrze, że ją wziąłeś - na wybiegu i zieleninie będzie miał o niebo lepiej...:)

Tak na marginesie - ona taka ciemno wybarwiona czy brudna? Bo bardzo ma dziwne ubarwienie, mało przypominające żółwie stepowe. Może to tylko kwestia oświetlenia i tych deformacji, to wstaw jak będziesz mógł fotę z naturalnym światłem dziennym.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stasia
« Odpowiedź #3 dnia: 19.06.2012, 18:51:02 pm »
Aha no i skóre ma okropnie suchą, trzeba teraz pilnować wilgotności i często kąpać. Za suche otoczenie też nie sprzyja pracy nerek :(

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Stasia
« Odpowiedź #4 dnia: 19.06.2012, 18:56:11 pm »
Mam nadzieje, że teraz gadzina będzie wszystko miała tak jak trzeba  :D I że w zdówku dożyje wiele, wiele lat :)
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #5 dnia: 19.06.2012, 18:59:10 pm »
Viktoria powiedz mi po czym stwierdzilaś że ma problemy z nerkami?? Tak skorupa odwinięta jest, to fakt. Poprzedni właściciel powiedział mi że kilka lat temu upadła i kawałek się odłamał a potem tak krzywo urosło. Podczas kąpieli zrobiła kupkę, taką jak należy. Skóra jest sucha to prawda, też mnie to trochę zaniepokoiło.... Ale mam nadzieję że z biegiem czasu zółwica dojdzie do odpowiedniej formy.

A co do małej miski, powiem szczerze, nie spodziewałem się że żółwica będzie aż taka wielka i nie mając większego wyboru wykąpałem ją w tej w której były kąpane moje dwa pozostałem żółwie, dużo od niej mniejsze. Jutro jadę po drugą miskę większą, żeby swobodnie mogła się kąpać. Choć i tak będzie od dnia jutrzejszego na wybiegu, żeby mogła złapać jak najwięcej promieni słonecznych i żeby miała dobre, i świeże żarełko na wyciągnięcie "dzioba". A co do dzióbka to jutro postaram się jej przyciąć.. Dzisiaj nie chcę już jej stresować.
« Ostatnia zmiana: 19.06.2012, 19:03:16 pm wysłana przez sq6www »
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stasia
« Odpowiedź #6 dnia: 19.06.2012, 19:00:49 pm »
Można wnioskować po wyglądzie skorupy, zniekształcenia zazwyczaj oznaczają że była na diecie wysokobiałkowej, która niszczy nerki, poza tym jej ciało wygląda na opuchnięte - co wskazywałoby znowu na problemy z nerkami. Ja bym koniecznie  przebadała krew.

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #7 dnia: 19.06.2012, 19:08:25 pm »
Można wnioskować po wyglądzie skorupy, zniekształcenia zazwyczaj oznaczają że była na diecie wysokobiałkowej, która niszczy nerki, poza tym jej ciało wygląda na opuchnięte - co wskazywałoby znowu na problemy z nerkami. Ja bym koniecznie  przebadała krew.
W takim razie podjadę na badanie kontrolne do dr Piaseckiego do Wrocławia
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #8 dnia: 19.06.2012, 19:09:40 pm »
Mnie się też wydaje, że te deformacje nie mogły powstać w skutek odłamania kawałka skorupy. Ona ma piramidy, za szerokie przyrosty i wygląda jakby skorupa była "dla ciała" za mała. Typowy obrazek żółwia na wysokobiałkowej diecie. Więc Viktoria ma rację, że z nerkami może nie być za dobrze.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stasia
« Odpowiedź #9 dnia: 19.06.2012, 19:11:34 pm »
Do czasu badań możesz robić jej ziołowe napary które wspomogą prace nerek : http://forum.zolw.info/choroby/ziola-wspomagajace-prace-nerek-i-watroby/

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #10 dnia: 19.06.2012, 20:02:01 pm »
Więc tak, po rozmowie z właścicielem żółwicy:
Mówi że skorupa zawsze była taka ciemna... od kiedy ją posiada czyli jakieś 20 lat
Żółw przez kilkanaście lat miał niezbyt dobrą dietę... pomijając to co mu można było jeść otrzymywał spore ilości sałaty w okresie zimowym, oraz surowe mięso, skorupki jajek oraz kamienie wapienne*. czasami liście kapusty itd..
Więc dieta nie za ciekawa....
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Stasia
« Odpowiedź #11 dnia: 19.06.2012, 20:07:37 pm »
oj dieta okropna :( gadzinka na pyszczek bardzo sympatyczny choc widac ze lekko jej w zyciu nie bylo :( ciesze sie ze trafila do ciebie.napewno zadbasz i zapewnisz jej lepsze warunki jak te co miala do tej pory :) powodzenia i trzymam kciuki za zdrowko skorupki :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stasia
« Odpowiedź #12 dnia: 19.06.2012, 20:15:05 pm »
No dieta gorzej niż nieciekawa. Zadbaj  też o suplementacje wapnia, bo z tym też pewnie u niej problem.

Offline sq6www

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 9
  • Testudo horsfieldi x3
Odp: Stasia
« Odpowiedź #13 dnia: 19.06.2012, 21:52:50 pm »
Oczywiście będę pamiętal o wapnie... Ja moim żółwią na wybiegu 2 x w tygodniu posypuję "sałatkę" warzywną wapnem więc i Stasia też będzie je miała
Pozdrowienia z Oławy ::: Rafał :::


TomaszW

  • Gość
Odp: Stasia
« Odpowiedź #14 dnia: 19.06.2012, 22:52:54 pm »
Żółwik ciekawie ubarwiony. :)

Co do wyglądu to macie rację.Przyznam, że jakieś 10 lat temu moja żółwica stepowa też tak wyglądała.Skorupa nad ogonem podnosiła się do góry, były piramidy, duże i jasne przyrosty.W pewnym okresie było już nawet tak, że żółw wydawał się zbyt duży w stosunku do skorupy, która posiadał. :(
Przyczyną takiego wyglądu było odżywianie.Podawałem żółwiowi Biorept, jajka, ser, suszoną karmę dla psów i kotów..... :( :( :( Wydawało mi się, że dobrze dbam o żółwia.Bywało tak, że w okresach, w których dbałem o żółwia podawałem mu najmniej odpowiednie pożywienie.A gdy wydawało mi się, że zaniedbuję żółwia - żywiłem go roślinami polnymi i .... niestety warzywami, owocami i sałatą! :( Nie wyszło mu to na dobre. :(

Z czasem zdałem sobie sprawę z tego, że źle robię.Skończyłem z dotychczasowym odżywianiem żółwia i przerzuciłem się na odpowiednia dietę.Dodam jeszcze, że żółw zaczął przebywać więcej na zewnątrz.Skutek był taki, że jasne przyrosty stały się ciemniejsze, a skorupa nie deformowała się bardziej, a nawet zaczęła rosnąć w miarę prawidłowo.Obecnie widać dawne błędy żywieniowe, ale część skorupy w okolicy ogona rośnie prawidłowo i zakrywa ogon.

Mam nadzieję, że ta historia wyjaśniła trochę przyczyny wyglądu Stasi. :)