Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 17:16:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stepowy Maniek :)  (Przeczytany 37734 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Stepowy Maniek :)
« dnia: 14.10.2012, 18:07:06 pm »
Witam.

Jestem "świeżakiem" jeżeli chodzi o żółwie, wiec pewnie nie raz będę Wam zawracała głowę ;) od półtora tygodnia jestem dumna właścicielką Mańka. Łobuz ma jakieś dwa lata. Kupiony został w zoologicznym więc oczywiście zostałam wprowadzona w błąd.. Maluch w sklepie jadł mieszanki sałat i u mnie też :( "Zalecana lektura" również mnie wprowadziła w błąd ponieważ tam napisali, że wszystko robię ok. dopiero od Was dowiedziałam się, że mój Maniek źle je :( Przez to dość luźno się załatwia.. Ale na szczęście błąd już naprawiony i czekam na poprawę kupek! Terrarium oczywiście tez mi źle poradzili urządzić i jest już w fazie przerabiania na odpowiednie dlatego nie przejmujcie się zdjęciami starego wystroju...

Parę słów jeszcze o głównym sprawcy chaosu w moim życiu ;) Łobuz jest niesamowity. Podróżnik do wnętrza ziemi- kocha kopać! Przy jedzeniu nie wybrzydza- roszponka i rukola znika w oka mgnieniu. Melisa również mu przypadła do gustu.. Za to kąpiel.. to tragedia. Miseczkę z woda musiałam mu wyjąć bo jedyne co robił to wodę rozlewał. O wejściu do niej nie było mowy. tak więc Maniek jest przymuszany siłą do "kąpieli zewnętrznej". Godzinę po niej jest tak obrażony, że nawet się na mnie nie spojrzy...
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

TomaszW

  • Gość
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #1 dnia: 14.10.2012, 18:14:29 pm »
Witaj na forum! :)

Należy wprowadzić wiele zmian:

- terrarium z płyty osb byłoby najlepsze, bo to, które masz jest bardzo małe i szklane,
- podłoże do wymiany, bo drewienka nie trzymają wilgoci i żółw może je podjadać.Najlepsza jest darń lub darń + mieszanka ziemi ogrodowej z dodatkiem gliny,
- zmień dietę na odpowiednią, bo te jasne przyrosty trochę mnie zaniepokoiły,
- brak lamp w terrarium...
- jak będzie z wybiegiem?

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #2 dnia: 14.10.2012, 18:35:36 pm »
Lampy są Repti glo 10.0 i grzewcza.. Dieta już dzisiaj zmieniona. Wcina roszponkę i melisę dzisiaj a jutro już dostanie chwastów. Co do terrarium to zostałam okrutnie naciągnięta i Maniek musi wytrzymać miesiąc.. W listopadzie będzie miał nowe, duże z płyty osb. Po prostu wcześniej nie będę miała kasy :( Za to ściółka będzie zmieniona na dniach na ziemię z gliną a w sobotę dostanie działkową darń wolną od szczochów psów i robali :) Jutro zaś pierwsza wizyta u weta no i wezmę kupkę do badania.
a co do wybiegu to będzie miał na prawie cały balkon zrobiony na lato :)
« Ostatnia zmiana: 14.10.2012, 18:37:22 pm wysłana przez Minka »
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #3 dnia: 14.10.2012, 19:22:03 pm »
Witaj na forum  :)
To żadna nowość że w kolejnym zoologu wprowadzono Cię w błąd, tez przez to przeszłam  ???
Wiesz już jak naprawić swoje błędy i mam nadzieję ze zrealizujesz poprawę  :)

Maniek jest bladziutki za rok na pewno przyda mu się ogromny wybieg na słońcu  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #4 dnia: 14.10.2012, 19:33:42 pm »
Fajnie że do nas trafiłaś :) Żółwik ma chyba wadę otarczkowania ( w niczym mu to nie przeszkadza), z tyłu. Powodzenia we wprowadzaniu zmian :)
Jeśli kupka jest luźna to warto byłoby ją przebadać - może mieć nadmiar pierwotniaków albo pasożyty, bo to częste u "sklepowych"  żółwików.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #5 dnia: 14.10.2012, 19:44:58 pm »
Babcia tak się w nim zakochała, że wybieg to będzie miał lepszy pewno niż nowe terrarium ^^

W ogóle dziękuje wszystkim za pomoc i rady bo dzięki Wam i temu, że to forum istnieje mój zwierz będzie miał dobre warunki.. Miałam już chomika i koszatniczkę co biły rekordy przeżywalności dla gatunku i mam nadzieję, że tym razem okaże się tak samo dobrym opiekunem co przy poprzednich zwierzakach.

Kupka jutro będzie zaniesiona do badania ;) Chociaż mam nadzieję, że zmiana diety wystarczy i nic poważnego mu nie dolega...

W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #6 dnia: 14.10.2012, 19:50:38 pm »
Hej,
Też mam stepka kupionego w zoologu. Niestety miał pasożyty, które leczylam trzy tygodnie (jedna dawka raz na tydzień) i został wyleczony. Tydzień temu znów badaliśmy mu kupkę i robali nie ma :)

Tak jak pisali wyżej inni użytkownicy, najważniejsza jest dieta, dużo slonka (wybieg zewnętrzny) a wszystko powinno być OK. Życze powodzenia w hodowli, bo żółwie to cudowne stworzenia.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Franca

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 2
  • Maja i Kasia
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #7 dnia: 14.10.2012, 20:13:17 pm »
Witam Ciebie i żółwika :D Trzymam kciuki, żeby żółwik okazał się zdrowy! Te z zoologów mają ciężki żywot, gadzinka ma szczęście, że chcesz stworzyć dla niej jak najlepsze warunki. Przeszukuj forum i czytaj, to istna skarbnica wiedzy :)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #8 dnia: 14.10.2012, 20:17:39 pm »
Przekopuje się już 3 dzień ;) jutro dam znać co powiedział wet.. Ide do doktor Moniki Toborek w Warszawie, mam nadzieję, że się sprawdzi ;)

A, że jeszcze tak spytam. Do badania kału to próbka musi być tak zupełnie świeża czy jak bym go nakłoniła jeszcze dzisiaj jakimś cudem do zrobienia to może być zaniesiona jutro ?
« Ostatnia zmiana: 14.10.2012, 20:22:28 pm wysłana przez Minka »
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #9 dnia: 14.10.2012, 20:21:50 pm »
Tutaj masz spis zaufanych weterynarzy  ;)
http://forum.zolw.info/weterynarze/spis-weterynarzy/
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #10 dnia: 14.10.2012, 20:26:19 pm »
Jak zrobi dzisiaj to zapakuj i daj do lodówki, ale im świeższa tym lepsza.... :)
Oliwka dobrze Ci radzi, żebyś wybrała się jednak do sprawdzonego weterynarza, w Warszawie masz bardzo polecaną dr. Malutę, warto się do niej wybrać.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #11 dnia: 14.10.2012, 20:35:54 pm »
Tą doktor to znalazłam na innym forum terrarystycznym i sprawdziłam ją w znanym lekarzu http://www.znanylekarz.pl/monika-toborek/weterynarz/warszawa , uczyła sie u dr Maluty wiec chyba będzie ok. mam straszny kawał drogi do dr Maluty a samochodu brak i tez nie chcę Młodego tak stresować w autobusach :(
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #12 dnia: 14.10.2012, 20:54:24 pm »
No skoro tak to super :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #13 dnia: 14.10.2012, 21:20:19 pm »
Jest ok  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #14 dnia: 15.10.2012, 16:17:49 pm »
Dobra trochę informacji ;) Maniek to na pewno Maniek a nie Mańka. Pani doktor nic odkrywczego nie powiedziała, powtórzyła to co tu wyczytałam na forum.

Maniuś waży 70 g, w kupce były jaja nicieni. Dostał lek na odrobaczenie i za dwa tygodnie kolejna dawka. Dostał tez witaminki do suplementowania co dwa tygodnie..

Był manicure i pedicure więc samiec ma focha, że został potraktowany jak baba.

Ogólnie to wrażenie sprawiła na mnie takie sobie ta pani doktor.. Nie było źle ale.. to nie "to". Jak załatwię transport jakiś to wybiorę się do tej dr Maluty

W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.