Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 07:37:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tortilla  (Przeczytany 12390 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #15 dnia: 03.08.2011, 22:52:40 pm »
Na kamieniu też bardzo lubi się wylegiwać, ale czasem ma po prostu ochotę posiedzieć w szafie :D Ot, taki kaprys :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #16 dnia: 04.08.2011, 01:04:38 am »
Tortuga, twoja podłoga i szafa to nie miejsca dla żółwia.  :-\ Najlepiej nie wyciągaj jej z terra/ wybiegu w ogóle, to jej wyjdzie lepiej na zdrówko  ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #17 dnia: 04.08.2011, 06:56:09 am »
Przecież żółwiki też mają swoje przyzwyczajenia, przeważnie nie jesteśmy jego pierwszymi właścicielami i co gdy żółwik był nauczony tylko na podłodze? Zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to właściwe, ale taki żółw wsadzony do terrarium wcale nie musi czuć się dobrze. Znajoma ma żółwie stepowe i jednego właśnie takiego podłogowca i ile razy u niej jestem to mam wrażenie że żółw nie znosi swojego terrarium,mimo że, ma tam odpowiednie warunki, a wypuszczony na podłogę tryska energią :) nawet wet jej zlecił max godzinkę na podłodze pod ścisłą kontrolą dla dobra gadzinki.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #18 dnia: 04.08.2011, 08:58:37 am »
Tylko czekałam na takową Twoją reakcję wege :D

Konsultowałam się z dr Malutą w tej sprawie. Wszyscy wiemy, że podłoga to nie miejsce dla żółwia i zgadzam się, że najlepiej ich wcale z terra nie wyciągać (powodów chyba nie muszę tu wymieniać, bo znamy je na pamięć), ale jeśli żółw mocno się rozbija od ściany do ściany i nie może sobie znaleźć miejsca, to można delikwenta na max. godzinę wypuścić, nie dłużej (!) i mieć uciekiniera na oku. Gdy Tortilla szaleje późnym wieczorem, stawiam ją na dywan, ona szybko pędzi w swoje ulubione miejsce i zasypia. Po 15 minutach śpiącą gadzinę przenoszę do terra, gdzie śpi sobie dalej :)

Jeśli natomiast żółw często szaleje w terrarium, to może być znakiem tego, że ma za gorąco/za zimno/za sucho/za wilgotno/jest za ciasne/etc. Bywa jednak i tak, że czasem szaleje, bo ma akurat jakiś kaprys. Swoją drogą, Tortilla była chyba wcześniej żółwiem podłogowym, bo ma starte zewnętrzne pazurki (być może od paneli), a na podłodze zachowuje się jak pirat drogowy.

Ale żebyś mógł spokojnie spać wege, specjalnie dla Ciebie zdjęcie Tortilli na jej włościach w porze śniadaniowej:)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #19 dnia: 04.08.2011, 09:48:22 am »
Ale zapozowała... ;D Śliczna mordka... :)

Tortuga - w tym sęk, żeby znać umiar. A niektórzy go nie znają. Jak dasz fotkę na podłodze - ludzie nie doczytają, że na czas czyszczenia terra żółwia umieściłeś na kocu i pomyślą, że to dobre dla gada miejsce. Jak napiszesz, że na wybiegu żółw może zjeść dżdżownicę, czy ślimaka - to zrozumieją, że żółwie są mięsożerne. Dlatego staramy się nie wstawiać fot na podłodze i dawać proste rady - żółw musi mieć terro, wybieg, lampy i jeść rośliny polne. Myślę, że mniej mu zaszkodzi jak nigdy nie będzie puszczany na podłogę i nie skosztuje ślimaczka czy marchewki, niż odwrotnie..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #20 dnia: 04.08.2011, 16:04:17 pm »
ach...  :D Ja ostatnio jakaś menda jestem.  :laugh:
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #21 dnia: 04.08.2011, 16:42:56 pm »
Zatem, żeby nie wprowadzać nikogo w błąd, tak wygląda żółw śpiący na właściwym miejscu :)
Na pierwszym i drugim zdjęciu Tortilla nieco się zakopała i usnęła chwilę po spałaszowaniu zawartości swojego talerza - jak widać marny żywot spotkał biedne chwasty... Trzecie zdjęcie ukazuje Tortillkę drzemiącą podczas wizyty w solarium :]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #22 dnia: 04.08.2011, 19:33:32 pm »
No i teraz jest dobrze... ;D

Tortuga - co ona ma na szyi z prawej strony? Na granicy łebka? Widzę takie zaczerwienienie okrągłe. To jakieś otarcie, zadrapanie, czy ropień się buduje?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #23 dnia: 04.08.2011, 21:17:08 pm »
Nie jest to aż tak czerwone jak wyszło na zdjęciu, kolory są trochę przesycone.
Ale o to samo pytałam się pani wet - nie jest to ani obtarcie, ani nie wygląda na ropień. Tortillka miała to już, gdy została znaleziona.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #24 dnia: 05.08.2011, 10:24:06 am »
Jak wet widziała i ją nie zaniepokoiło to OK. Ale popatrz od czasu do czasu czy się to nie zmienia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #25 dnia: 05.08.2011, 18:04:58 pm »
Musi się czuć bezpiecznie w terrarium, że tak łepek wystawia podczas snu. Śmieszna ta twoja gadzinka ;D i bardzo dobra z niej modelka.
pozdrawiają hela i parys

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #26 dnia: 06.08.2011, 18:56:50 pm »
Z tą podłogą to ostateczność i droga na skróty. Moja żółwica też ostro "naparzała" w ścianki terrarium, a na wybiegu w ogóle takiego zachowania nie obserwuję. Jak chce spać to się szybko zakopuje w ziemi, a jak ma energię to biega w kółko, wspina się, obwąchuje od nowa każde ździebełko i tak aż się zmęczy. Myślę, że to nie jest kwestia żółwich kaprysów, ale po prostu ograniczeń terrarium.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #27 dnia: 23.11.2011, 10:14:10 am »
Chciałam się tylko pochwalić, że moja Tortilla doczeka się wkrótce nowego terra :D Nie zimuje gadzinka, więc chociaż mieszkanko dostanie większe i porządniejsze :)
Na razie jest to pudło ze sklejek i płyt o wmiarach 65cm/125cm, wysokie na 45 cm :) Ale uwaga uwaga - będzie to terrarium na kółkach :D W razie potrzeby nie trzeba będzie tego dźwigać, wystarczy kawałek odjechać :) Od razu uspokajam - nie zamierzam robić po mieszakniu wyścigów terrarium z żołwiem w środku :]

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #28 dnia: 23.11.2011, 11:07:36 am »
Fajnie, że będzie większe  ;D Czekamy na fotki!
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tortilla
« Odpowiedź #29 dnia: 23.11.2011, 17:34:26 pm »
Z kółkami to dobry pomysł...:)
Maluch miał u mnie takie pudło na kółkach na kwarantannę i wystawiałam go też w nim na balkon. Łatwo było je po mieszkaniu przeciągnąć zamiast nosić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ