Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 08:04:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tuptuś... proszę o poradę  (Przeczytany 10942 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #15 dnia: 19.08.2010, 21:41:57 pm »
Dawniej żółwie były mało popularne . Ja pamiętam jak jeszcze kilka lat temu nie widziałem nigdy żółwia na oczy lądowego . Wydawało mi się ,że nigdy takiego nie będę miał choć by dla tego że kosztuje aż tyle . No a teraz to już nawet "Na ulicy" można takiego znaleźć z głupoty ludzkiej .
A tak z ciekawości to zeszła już ta farba ?

Offline edytka0607

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #16 dnia: 19.08.2010, 22:27:32 pm »
posłuchałam oczywiście Twojej rady (za która serdecznie dziękuję) i ta mała plamka zeszła całkowicie,a  z tej większej też znacznej części udało mi się pozbyć, z tym że w szczelinkach zostały małe jakby dwa cienkie paseczki i raczej nie da się ich usunąć, bo weszły w "rowki" :( ale jest już znacznie lepiej... chociaż Tuptuś nie był zadowolony że go dręczę ... ale wszystko dla jego dobra:) w poniedziałek albo jutro jak znajdę czas to podzwonię po weterynarzach i zapytam o badanie kału i ewentualne odrobaczenie. Z tego co wyczytałam to powinnam zebrać 3 próbki, z tym że mam pytanie czy przechowywać je w 3 pojemnikach takich dostępnych w aptece na ludzkie próbki, czy są jakieś specjalne?
Tuptuś

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #17 dnia: 19.08.2010, 22:33:48 pm »
Chyba może być razem .. Ale nie znam się .
Ważne by była świeża . Mam na myśli by nie była sucha .

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #18 dnia: 19.08.2010, 22:55:21 pm »
te "ludzkie" w zupełności wystarczą  ;)

Offline edytka0607

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #19 dnia: 19.08.2010, 22:58:37 pm »
dzięki ;D mam nadzieję, ze któryś ze świdnickich weterynarzy okaże się być kompetentnym  ;)
Tuptuś

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #20 dnia: 19.08.2010, 23:02:00 pm »
Jesteś ze Świdnika? Z Lubeszczyzny?
Wiesz, ja nie wiem, czy w Świdniku są specjaliści od gadów...
W Lublinie już by pewnie ktoś się znalazł.

Offline edytka0607

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #21 dnia: 20.08.2010, 09:47:52 am »
nie, jestem ze Świdnicy z dolnego śląska... i dzisiaj kogoś poszukam kto by się znał na gadzinkach  ;)
Tuptuś

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #22 dnia: 20.08.2010, 09:53:10 am »
nie, jestem ze Świdnicy z dolnego śląska... i dzisiaj kogoś poszukam kto by się znał na gadzinkach  ;)

Aha, bo zmyliła mnie odmiana "świdnickich". No to prędzęj w swoich rejonach znajdziesz jakiegoś dobrego specjalistę, bo wiem jak u siebie w województwie jest o takowych weterynarzy trudno...

Offline edytka0607

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #23 dnia: 20.08.2010, 11:24:49 am »
obdzwoniłam właśnie wszystkich weterynarzy z mojego miasta i z miasta położonego o 30 km ode mnie i nikt się nie chce podjąć, bo mówią ze nie specjalizują się w gadzinach:( niektórzy byli nawet oburzeni podczas rozmowy ze pytam czy specjalizują się w tej dziedzinie i jeden odparł, ze jeśli szukam specjalisty to powinnam iść do ogrodu zoologicznego  >:(
więc nie pozostaje mi nic innego jak przejechać się do Wrocławia (60 km ode mnie  :( ) a myślałam że znajdę coś bliżej   ;)
w każdym razie adres gabinetu nalazłam na forum i muszę się tylko umówić na wizytę  :)
Tuptuś

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #24 dnia: 20.08.2010, 11:42:30 am »
Edytko ja tylko o badaniu kału.... 3 probki sie oddaje i nie wolno ich mieszac razem.
Pasożyty składają jajeczka i jednego dnia może wyjść ze kał jest OK, a juz na drugi dzien wynik moze byc inny. Stad trzeba wziać 3 probki. Najlepiej aby były zbierany np. co 2-3 dni.  Przechowuj je w lodówce i oczywiscie spokojnie moze byc pojemnik taki z apteki. po zebraniu 3 probki biegusiem trzeb aje zanieść do laboratorium.
A jesli chodzi o wielkosć teraa to im lepsze tym wieksze. Zakłada sie ze terra powinno być minimum 8 razy wieksze niz wielkosć żólwika :)

Offline edytka0607

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #25 dnia: 20.08.2010, 11:47:34 am »
dzięki Agut ;D z tym kałem to miałam zamiar zrobić tak jak Ty piszesz, może tylko nieskładnie to opisałam  ;) czyli procedura jest taka jak przy badaniu człowieka (moja mama jest pielęgniarką więc wypytałam o wszystko co i jak;) pozdrawiam :D
 

Dodano 20.08.2010, 12:09:22 pm
Kochani zadzwoniłam do Wrocławia do weterynarza (Gabinet Weterynaryjny "Vet - Spa" ul. Hallera 17 Wrocław - Krzyki)
i jesteśmy umówieni na przyszły tydzień  ;D ależ jestem szczęśliwa  ;D
lekarz był bardzo miły... dłuuugo rozmawialiśmy i zna się na rzeczy  ;)
problemu z badaniem już nie mam, bo ze względu na to, że mam stepka już 19 lat i nigdy nie był odrobaczany to dr automatycznie zalecił jego odrobaczenie... mówił że żółwie pochodzące z lat 90-tych były masowo przemycane z Rosji i pewnie mój Tuptuś pochodzi właśnie z takiego źródła  :'( strasznie to smutne, ale dr mówił że w tamtych czasach było to normalne, nikt nie myślał o tym skąd takie zwierzaki pochodzą, a tym bardziej nikt nie troszczył się o to, czy są odrobaczane czy nie :'( okropne to  :(
w każdym razie w przyszłym tygodniu jedziemy z Tuptusiem na wycieczkę;) ależ jestem podekscytowana  ;D
« Ostatnia zmiana: 20.08.2010, 12:09:22 pm wysłana przez edytka0607 »
Tuptuś

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #26 dnia: 20.08.2010, 13:24:03 pm »
Witaj :) Dopiero teraz przeczytałam cała historię. Bardzo cieszę się że dbasz o żółwika. Kiedyś tak było z dostępem do wiedzy jak było i mnóstwo z nas popełniało błędy zupełnie nieświadomie a potem miało do siebie pretensje. Dlatego najważniejsze, że od teraz wiesz jak się żółwiem zajmować i czego potrzebuje. Posiadając ogródek warunki masz doskonałe, bo kontakt z naturą i naturalnym promieniowaniem słonecznym do dla żółwia sprawa nieoceniona nie mówiąc o możliwości zażywania ruchu. W tym wypadku mniejsze terrarium służy mu i tak najczęściej do spania w nocy czy chłodne dni (w które żółwie często i tak nie są zbyt aktywne).   

Wiek żółwia trudno określić ale ponieważ masz już go blisko 20 lat jest to pewien punkt wyjścia. Spróbuj sobie przypomnieć ew. zapyatć domowników jakie były jego wymiary jak do was trafił ale ja bym strzelała że był to duży, dojrzały osobnik dlatego tak "gładko" zniósł lata nieoptymalnych warunków i wygląda naprawdę dobrze. Osobniki wyrwane jako dorosłe z natury mimo traumy są silne, zahartowane, prawidłowo ukształtowane i nie deformują się tak łatwo jak maluchy. Dlatego ja bym obstawiała że to jest osobnik conajmniej ok 30 letni, ale zaznaczam że to jest czysto hipotetyczne szacowanie "na oko" i w oparciu o własne spostrzeżenia więc nie dam za to głowy.

Jeśli masz jakieś nowe pytania to pisz, najlepiej w nowych wątkach.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline edytka0607

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #27 dnia: 20.08.2010, 13:48:45 pm »
przeszukałam albumy i znalazłam jedno jedyne zdjęcie Tuptusia z kwietnia 1994 roku:) zdjęcie jest niewyraźne bo zrobiłam cyfrówką zdjęcie zdjęcia, ale trzymam stepka na rękach i widać że był malutki (ja miałam wtedy 9 lat  ;D)
Tuptuś

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #28 dnia: 20.08.2010, 14:00:00 pm »
Noo taki całkiem malutki nie był, a żółwie w naturalnych warunkach rosną wolno, myslę że śmiało mógł mieć 10 latek ale jak pisałam szacowanie wieku to ruletka. Jest możliwe na bazie rozmiarów ale trzeba by mieć za sobą dużo badań i zbierać wymiary różnych osobników w różnym wieku i z uwzględnieniem warunków aby określić średnią i odchylenie. Na razie o takich badaniach nie słyszałam.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Tuptuś... proszę o poradę
« Odpowiedź #29 dnia: 20.08.2010, 14:04:44 pm »
Hmm może ma tam z 8 cm  ;)
I  zgodzę się z Beatą ,że ma jakieś 30 lat +/-
Ale wygląda i tak zabójczo  <angel>