Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 18:21:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tuptusia, temperamentna 18-latka  (Przeczytany 20943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #15 dnia: 18.11.2009, 20:18:01 pm »
Dokładnie. Zrob mu basenik. Jak zmienisz podłoze i posatwisz go na darni, czy innych chłonnym podłożu to nie będzie przeszkadzało, że żółw rozleje wodę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Radis

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 4
  • Żółw Stepowy "Franklin"
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #16 dnia: 18.11.2009, 21:57:43 pm »
Jak powiedział ankan basen obowiązkowy ::)
Jak się rozleje to dobrze bo trawka się napije  :D
Cześć jestem Radek !! :-)
http://radis.posadzdrzewo.pl pomóż przyrodzie

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #17 dnia: 18.11.2009, 23:11:33 pm »
Witaj :) Fajnie, że do nas trafiłeś, cóż... lepiej nie mogłeś  ::)   ;)

Fajna ta Tuptusia. Też mam Tuptusię... i też charakterną  :)

Koledzy i koleżanki wyjaśnili już chyba wszystko. Wygląd żółwika zdradza pewne problemy i niedprawidłowości w diecie/warunkach, ale po zaleceniach Orłowskich i Gorazdowskiego nie może być inaczej.
Tak nadmierny przerost listwy rogowej dzioba spowodowany był zbyt miękkim pożywieniem. W naturze żółwie zmagają się z twardymi łodygami sukulentów, jadają rośliny wyschnięte na spalonym Słońcem stepie - ich listwy są pięknie wyprofilowane, z charakterystycznymi "ząbkami" i "piłką". W hodowli rzadko się to spotyka, aczkolwiek przy optymalnym pożywieniu nie dochodzi do takich przerostów. Jak już było wspominane - pancerz jest lekko opadniety z tyłu, prawdopodobnie przez chodzenie po twardym bądź osuwającym się i niestabilnym podłożu w połączeniu z MBD (zaburzenia w formowaniu tkanki kostnej).
Jest bardzo słabo wybarwiony z powodu niedostatku UVB.

Jeśli masz możliwość stwórz mu naturalny wybieg w ogródku, to marzenie każdego żółwia :) i swietna forma rehabilitacji (ruch+Słońce+naturalnie rosnące rośliny+dobodźcowanie). Trociny jako podłoże są nieodpowiednie. Dlaczego zrezygnowałeś z darni? To był najlepszy wybór z wszytskich wymienionych.   

Wnioskuję, że nie był nigdy zimowany. W każdym razie warto o tym pomysleć i przynajmniej od następnego sezonu zapewnić mu zimowy sen. Spotkasz pewnie - skądinąd wziete z sufitu - opinie, że żółw, który nie był długo zimowany jest "odzwyczajony" od tego albo, że zimowanie nie jest w ogóle konieczne jeśli nie planujsz rozmnażać. Moim zdaniem jedno i drugie przekonanie jest błędne. Żółw którego stan zdrowia jest stabilny, nie ma niedowagi, jest właściwie przygotowany - może i powinien hibernować co roku.

Aha... i żółwia absolutnie niczym nie smarujemy, dla "połysku" czy "przeciwzmarszczkowo" itp. celów dla których wymyślane są takie wynalazki. Miejscowe stosowanie maści leczniczych np. przeciwgrzybiczych w ramach kuracji to osobna sprawa.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline corwin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Tuptusia
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #18 dnia: 20.11.2009, 10:34:06 am »
Na okolicznych łąkach to już raczej nic nie kwitnie :> poza jesiennymi opadniętymi liścmi jest jeszcze trochę rachitycznych zmarniałych liści mlecza, więc je zrywam, no i zamówiłem cykorię w zaprzyjaźnionym warzywniaku... bo z rukolą to była porażka... byle do wiosny, od wiosny do jesieni i tak 90% pokarmu zawsze stanowiły chwasty z łąki. Tyle, że do tej pory uważałem, że zdrowo co parę dni dodać jabłko czy pomidor, a teraz wiem, że nie.

UVB jest jakieś 35 cm nad podłożem... mogę przełożyć to tej drugiej, niebieskiej lampki ze zdjęcia i będzie bliżej.

Co do wody to się jeszcze zastanowię, ale kiedyś miała basenik i rzeczywiście go unikała.

Ogródek... cóż, blokowisko niestety raczej na to nie pozwala, za to ma co roku dłuższe lub krótsze wakacje, a słoneczne dni spędza na balkonie lub spacerach ze mną.

Ok, darni nie miała, przyjrzałem się dokładnie, jak to wygląda... po prostu ziemię z łąki. Ale to trzeba co jakiś czas wymienić, no i od zeszłej zimy jakoś skończyło się na trocinach.

A, a krem ze zdjęcia to mój do rąk, Tuptusi tym nie smaruję ;) [tapeta zaś ma mniej więcej tyle lat, co żółw, po prostu nie chce mi się tracić czasu na jej zdzieranie  ::)]
"Pewnego dnia żółw nauczy się latać" Terry Pratchett

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #19 dnia: 20.11.2009, 10:46:48 am »
UVB z 5 cm by się przydało opuścić - za bardzo to też nie ma co.

A podłoże - jak nie chcesz darni/ziemi to włóż choć na część ubity "torf" kokosowy a na część kostkę bukową - żeby podłoze było stabilne, nie pyliło i dawało żółwiowi wilgoć.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #20 dnia: 20.11.2009, 22:23:32 pm »
corwin, a właśnie że wszystko kwitnie.

fioletowo od koniczyn, a biało od stokrotek, a nawet żółto od mleczy, idź a znajdziesz :)

Offline corwin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Tuptusia
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #21 dnia: 20.11.2009, 23:01:44 pm »
Połowa listopada. Klimat umiarkowany. Kraków.

Plonem dzisiejszego godzinnego spaceru było pół siatki nędznych, częściowo pożółkłych liści mlecza. Jedyne kwiatki widziałem wracając w przycmentarnym sklepiku ze zniczami i wiązankami  :P

No ale lepsze pół siatki niż nic.
"Pewnego dnia żółw nauczy się latać" Terry Pratchett

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #22 dnia: 20.11.2009, 23:25:22 pm »
Ja rzadko zbieram rośliny dla żółwia w Krakowie, ale zdarzyło się to kilka razy na wiosnę jak zaraz po wybudzeniu potrzebowałam go wykarmić a był strasznie żarłoczny a jeszcze prawie nic nie rosło. Udawało mi sie znaleźć nieco ciekawych roślin w pobliżu ogródków działkowych w pobliżu Rudawy (mniej więcej na zachód od Błoni). Może tam coś znajdziesz, mimo tej niesprzyjającej pogody...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #23 dnia: 21.11.2009, 10:09:08 am »
Corwin, no to chyba ja ci coś podrzucę, bo my 'sąsiedzi'  ;D

Offline corwin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Tuptusia
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #24 dnia: 25.11.2009, 14:25:05 pm »
Ok, co do żywienia, to zrobiłem trochę zapasów liści mlecza, choć pewnie na całą zimę nie starczy.

A oto terrarium po kolejnych zmianach:



Podłoże w tej chwili to kostka bukowa, myślę o dokupieniu jeszcze jedne paczki czegoś, może po prostu torfu do terrariów, żeby miała trochę wilgoci... nie miałem deski, więc zawiesiłem lampkę na mieczu :D wbrew pozorom dość stabilne, ale nie wiem, czy nie będę musiał lampki do ogrzewania (czarna) jeszcze bardziej obniżyć, chociaż niby jest tam specjalna żarówka (Sun Glo 50W)



Zimowanie... nie chcę. Ze znanych mi żółwi (bliżsi i dalsi znajomi oraz znajomi znajomych) większość nie żyje, z tego najczęstszą przyczyną było zimowanie - czasem już pierwsze, czasem kolejne, chociaż wcześniej wszystko było w porządku i żółw się ładnie wybudził...
 

Dodano 25.11.2009, 15:16:15 pm
Co do lampki ogrzewającej - teraz jest na wysokości 22 cm od podłoża i mam wrażenie (brak przenośnego termometru, aby je potwierdzić), że nie jest dostatecznie ciepło. Mógłbym ją obniżyć, ale do 14 cm, a to mogłoby być za ciepło... 5 cm nad pancerzem (żółw ma 9 cm).
 

Dodano 25.11.2009, 15:55:41 pm
Hmm, żółw przychodzi (ok, obudziłem ją i wstawiłem pod lampę, chciałem przetestować nowe ustawienia ;) ), siedzi, siedzi - i nadal zimny.

Tak:

nagrzeje się bardzo szybko, tylko czy nie przegrzeje...
« Ostatnia zmiana: 25.11.2009, 15:55:43 pm wysłana przez corwin »
"Pewnego dnia żółw nauczy się latać" Terry Pratchett

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #25 dnia: 25.11.2009, 15:55:48 pm »
Corwin, co ty mówisz o zimowaniu?
Weź i rusz swym sumieniem. Ty swego żółwia zapytaj, czy on chce, czy nie.
Właściciel żółwia stepowego ma też pewne trudne obowiązki, nie tylko radosne prawa.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #26 dnia: 25.11.2009, 16:14:00 pm »
Kostka już lepsza od trocin i przynajmniej kamienie na wierzch wyszły. Mozesz rozrobić ten "torf" kokosowy w pojemniku plastikowym, obsiać trawą i wstawic do terra - zawsze żółw będzie miał nioeco naturalnej zieleni.
A co do lampki to mnie dziwi - jak ona wyglada ? Jest okrągła czy taka w typie "grzybka".
Bo ja też mam 50W Sun Glo (Tight beam) Exo Terry - ale wisi z 25 cm od żółwia i grzeje dobrze - pod lampą mam ok. 30,5-32 stopnie, żółwie są ciepłe, kamień też sie nagrzewa. Jakby wisiała 5 cm od zółwia toby się upiekł boby chyba pod nia z 60 stopni było. Moze kupiłeś halogen neodymium? Bo te grzeją kiepsko.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline corwin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Tuptusia
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #27 dnia: 26.11.2009, 13:51:29 pm »
Ech, za dużo rewolucji na raz to niezdrowo, dla mnie równie jak dla Tuptusi... do tematu zimowania wrócę za parę miesięcy, teraz i tak za późno.

A Tuptusia stoi nad suchymi liścmi i ewidentnie domaga się pomidora :( teraz to mogę jej jeszcze narwać jakiś (względnie) świeżych mleczy, ale za parę tygodni... pewnie co jakiś czas będę ulegał.

Żarówka mnie dziwi... zgodnie z opisem powinna stworzyć punkt bardzo ciepły i do tego trochę rozgrzać całe terrarium, a tu lipa. Może to sprawa lampy, spróbuję ją wkręcić do innej (ale nie było łatwo... reflektor akceptujący żarówki powyżej 40W znalazłem dopiero w trzecim sklepie...). Aktualnie żółw się może nagrzać bezpośrednio pod lampą i tyle, nie ma mowy, żeby było gorąco.

Lampa jest taka: http://www.reptilecity.co.za/catalog/images/PT-2136_Sun_Glo_Tight_Beam_.jpg (tylko 50W zamiast 75, jak na zdjęciu). Wg opisu "The heat and light in the beam is increased by 35%, allowing greater distances between the bulb and the basking site." taa... jasne... no nie do końca to tak wygląda  >:(
"Pewnego dnia żółw nauczy się latać" Terry Pratchett

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #28 dnia: 26.11.2009, 15:57:35 pm »
To ja mam identyczną - i grzeje. Pod żarówką tak jak pisałam mam ok.30-32 stopnie, a w tej części terra gdzie jest żarówka ok. 27. Więc dziwi mnie, że ta Twoja nie grzeje. Może to przez tą oprawę? Bo jest taka wąska, że żarówka ją nagrzewa - a ciepło się nie rozprasza wokół. Moze lepiej dać klosz - albo samą żarówkę w oprawie a przekryć nad nią terra jakąś sklejką żeby do góry nie uciekało. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Tuptusia, temperamentna 18-latka
« Odpowiedź #29 dnia: 14.12.2009, 18:01:14 pm »


dziobek okropny, poproś weta żeby go spiłował dieta powinna być inna spr. na str. internetowych   
pozdrawiają hela i parys