Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 07:33:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)  (Przeczytany 6172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« dnia: 07.08.2010, 10:29:40 am »
To moja żółwiczka mająca możliwe ok 30 lat. Jeszcze jej nie nazwałem. Zrobiłem jej kilka zdjęć, ale w słabej jakości, bo nie mam teraz dobrego aparatu...
Jako, że zdjęcia robiłem aparatem w telefonie, to musiałem je robić z bliska, przez co żółwik się trochę denerwował, bo jest u mnie krótko i jeszcze mi do końca ufa:/ Zdjęcia zrobiłem na dywanie z tego powodu, że w tym jedynym pokoju dało się zrobić w mairę wyraźne zdjęcie. W innych pomieszczeniach było za jasno i nie wychodziły te zdjęcia widoczne. Toteż wygląda to jak wygląda ;) Jak będę w posiadaniu normalnej cyfrówki, to uzupełnię wątek czymś lepszym.











Mam jednak pytanie do Was, a mianowicie czy to normalne, że zółwik ma szarawy pyszczek? Widać to na pierwszych trzech zdjęciach. Nie wygląda to na grzyba, a raczej na nos którym by się tarło ;) Żółw normalnie oddycha, nie świszczy itp.

Co do skorupy, to na niektórych zdjęciach widać taki biały puch. Od razu piszę, że to pozostałości po płatku kosmetycznym, gdyż wczoraj natarłem skorupę olejem z pestek winogron. Skorupa była sucha, więc uznałem to za dobre posunięcie, jednak płatek, którym przetarłem skorupę pozostawił małe strzępki, które wczoraj wieczorem nie były przeze mnie dostrzegalne.
« Ostatnia zmiana: 07.08.2010, 10:31:11 am wysłana przez Gallad »

TomaszW

  • Gość
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #1 dnia: 07.08.2010, 10:54:47 am »
Fajny żółwik:)
Jakie ma wymiary?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #2 dnia: 08.08.2010, 14:52:27 pm »
Ma suchą skórę, dlatego taka szarwa na pyszczku. Nigdy więcej niczym nie smaruj skorupy, bo zatyka to pory i skorupa nie może oddychać, a to z kolei może prowadzić np do grzybicy. Przez jakiś czas codziennie ją kąp to stan skóry się poprawi.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #3 dnia: 09.08.2010, 09:03:08 am »
Bardzo ładna gadzinka..:) Skorupę ma wprost idealną..:)
Natomiast jak Viktoria Ci napisała, nie smaru niczym skorupy ani skóry żółwia. Wykąp ją częściej - wstaw jej basen na wybieg, żeby mogła korzystać sama z wody. I trzymaj jak najdłużej na naturalnym słoneczku..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #4 dnia: 09.08.2010, 14:30:05 pm »
tomaszw: wymiary karapaksu żówiczki to 17,5 cm dług i 17 szerokość (wymiary z uwzględnieniem wypukłości skorupy).

Wczoraj było piękne słoneczko, to Lena (tak ją chyba nazwę, bo ładnie brzmi i mogę zdrabiać do Lenki^^) miała dłuuugi spacer po ładnych zielonych terenach z daleka od ulic. Bardzo fajne historyczne miejsce, a tu foto dla przybliżenia ogółu piękna  ;D http://www.foto.pwsk.pl/fotki/albums/20070330_Roztocze_Zamosc/Zamosc-bastion.jpg Kiedyś w Zamościu odnotowywano najliczniej węże właśnie w tej byłej fosie, czyli gadzinom się tam podobało. Teraz wraz z postępem świata coraz gorzej o gadzinki w stanie wolnym, ale na szczęście ten rok ponoć jest wyjątkowy, bo na Roztoczu (chodzi o Park Narodowy jbc) trochę się powiększyła populacja żmiji zygzakowatej i zaskrońca :D No ale wracając to fosy pod bastionem, to wczoraj moja gadzinka ostro spacerowała tamtędy w słoneczku, to co jakiś czas ją mineralką polewałem, bo ona strasznie na tym słońcu być chciała. Bardzo fajny mieliśmy spacer i pomimo, że dzisiaj już nie jest tak słonecznie jak wczoraj, to i tak się zaraz wezmę małą na spacer. A co do wody, to ona za nią nie przepada... Zmoczy łapy, coś tam popije (daje jej wyłącznie mineralną) a cała wejść nie chce :( Ja już ją tak w mineralnej kąpałem^^ Zła była na mnie bardzo za to.
 

Dodano 09.08.2010, 14:53:27 pm
Nie mogę już edytować posta, no to walnę następnego. No cóż...

Bo wrzucę kilka zdjęć ze wczorajszego spaceru. Już lepsza jakość zdjęć :)


















« Ostatnia zmiana: 06.09.2010, 23:58:41 pm wysłana przez Gallad »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #5 dnia: 09.08.2010, 15:49:01 pm »
Kap nawet jak nie lubi. I wstaw jej basen na wybieg i do terra - z czasem nauczy się z niego korzystać.
Jak żółw jest na słońcu to go nie polewaj wodą !! Może doznać szoku termicznego. Żółw jest zwierzęciem zmiennocieplnym i nie należy mu gwałtownie zmieniać temperatury. Jak go kąpiesz to wodą powinna mieć temp. zbliżoną do temp. powietrza.
Nie musisz używać wody mineralnej - nawet nie wiem, czy taka jest wskazana. Lepiej źródlanej, albo przegotowanej. Albo np. ze studni. Ważne, żeby nie była chlorowana i tak prosto z kranu. Bo wtedy skórę może mu wysuszać mocno.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #6 dnia: 10.08.2010, 11:35:41 am »
Ankan ma racje, z tego co wiem nie powinno się używać wody mineralnej bo minerały w niej zawarte mogą wpłynąć negatywnie na zwierze. A już na pewno nie leje się żółwia wodą na słońcu... Możesz też używać odstanej wody. A jak żółw stepowy pije to znaczy że na prawdę tej wody potrzebuje. Bo one z reguły tylko wchodzą do wody i wystarcza im to co zostanie wchłonięte przez skórę, a jeżeli pije to znaczy że potrzebuje dużo wody. A to że mówisz że nie lubi to ona jest po prostu zestresowana. Dla żółwia lądowego umieszczenie go w zbiorniku z wodą jest stresujące bo nie czuje się pewnie.

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #7 dnia: 10.08.2010, 12:30:20 pm »
No właśnie... Dopiero ją kąpałem, była zła, ale już wygrzewa się na słońcu :) Ale nie myślcie, że ja żółwia lodowatą wodą na spacerze polewałem. To była cisowianka, co była już bardzo ciepła od temperatury na zewnątrz. Tak, że różnica temperatur nie była duża. Co jednak nie zmienia tego, że już polewać nie będę. Ale nie podejrzewałbym, że mineralka może być zła:/ Zawsze uważałem ją za najlepszą wodę dla każdego stworzenia na Ziemi, a tu psikus...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #8 dnia: 10.08.2010, 13:47:10 pm »
Nawet jak woda jest ciepła to nie należy polewać żółwia - ani nawet w samo południe jak jest silne słońce zraszać mu wybiegu.
Ja używam do basenów wody ze studni głębionowej z działki albo kupuję źródlaną najtańszą w 5 l baniakach.
Mineralnej, szczególnie wysokozmineralizowanej lepiej nie używaj.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #9 dnia: 10.08.2010, 15:53:24 pm »
Bardzo ładna gadzinka. Fajne zdj ze spaceru.  ;) ;) ;)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #10 dnia: 11.08.2010, 12:58:57 pm »
Gallad, nawiążę do twej powyższej wypowiedzi  o zwiększeniu populacji gadów w twej okolicy, bo chcę powiedzieć, że wiosna tego roku była dla ludzi kiepska, ale dla gadów i plazów była czymś bardzo od lat pożądanym. Przez ostatnie 15 lat wiosny w Polsce były tak suche, że rozwój życia organizmów zależnych od wody był na bardzo niskim poziomie. Podobnie rozwój roślin. I teraz właśnie ta okazja się nadarzyła. Ja obserwuję siłę i życie roślin, o których juz zapominiałam, że w ogóle istnieją.
Oczywiście, nie tylko sama obfita woda z nieba tej wiosny i lata ma tu znaczenie, ale też i brak ludzi na terenach dzikich, którzy w czasie deszczu nie biwakowali i nie hulali, nie rozjeżdżali kołami zwierząt, tylko siedzieli w domu, i te wszystkie gady i płazy miały możliwości na swobodne życie.
Ciesz się zatem swoją okolicą w tym roku, bo w przyszłym to może być sahara  :o

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #11 dnia: 11.08.2010, 13:27:58 pm »
Tak... To prawda, ze w przyszłym roku może być tragedia jaką jest susza...ale choć w tym roku sobie zwierzęta odbiły. Lepiej raz na jakiś czas niż w ogóle. Mam nadzieję, że jednak nie będzie tak sucho za rok, ale pwodźi też sobie i nikomu nie życzę. Częste opady, ale nie za duże byłyby OK. Tak aby była wilgotność na poziome porzebnym do życia zwierząt gadów i płazów, ale nie rujnowała ludziom domów i nie raz życia...

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Żółw stepowy, jeszcze bez imienia;)
« Odpowiedź #12 dnia: 06.09.2010, 19:06:46 pm »
Mi się fotki ni otwierają!
TUPTUŚ