Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 00:26:16 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwik stepowy Malotki  (Przeczytany 9979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Żółwik stepowy Malotki
« dnia: 26.04.2010, 21:24:05 pm »
Cześć, jestem Sylwia, mam 22 lata i mieszkam w pięknym mieście Wrocław.
Przygodę z żółwiami zaczęłam jakieś 10 lat temu, od malutkiego żółwika greckiego - bez papierów, z krzywicą i innymi choróbskami - nie był do odratowania, a może po prostu weterynarze wtedy, nawet jak mówili, że się znają na gadach, to się nie znali. Pożył u mnie może z rok...
Następnym żółwiem był Herman, dorodny (20cm) grek. Niestety ostatnio, podczas mojej nieobecności się pochorował, a rodzina nie wiedząc co robić nie zrobiła nic, a kiedy wróciłam było już za późno :( Wg papierów i moich obliczeń dożył 32 lat, co chyba nie jest jakimś wielkim wyczynem.

Teraz jego miejsce (terra zamknięte 100/45/40, niestety przez kamienie na ścianach bocznych jest mniejsze niż zewnętrzne wymiary) zajął żółwik stepowy, i mam nadzieję że tym razem, jako że wiedza moja, weterynarzy i rodziny jest znacznie większa niż wcześniej, wszystko pójdzie jak najlepiej i żółwik przeżyje ze mną długie, szczęśliwe lata...

Poza żółwiami, mam w domu akwarium z bojownikiem i krewetkami (moja lubość, bojowniki "rasy" dragon scale...), kota oraz niesfornego beagle'a.
Tyle o mnie, czas na obecnego mieszkańca terra.

Na razie żółwik jest bez imienia - nie jestem pewna płci, a po za tym, razem z Lubym uważamy, że wybór imienia przychodzi z czasem ;)

Kupiony został wczoraj (25.04.2010), wg CITESa pochodzi z Tadżykistanu, przejściowo był na Ukrainie, i w końcu w sklepie zoo w CH Magnolia we Wrocławiu.
O warunkach w sklepie pisać nie będę, bo szkoda gadać. Dwie gadzinki w terra 30 na 40 cm, dobrze że miały UVB i świeżą wodę chociaż...
Kupiłam go w sklepie, bo na giełdzie na której planowałam zakup żadnego nie znalazłam :(

Najgorsze jest to, że na CITESie nie ma nic poza tym, że długość karpaksu jest między 8-10 cm... Żadnego wieku, płci, nic... Więc byłabym wdzięczna gdyby ktoś pomógł w określeniu takich faktów.
W najbliższym tygodniu zawędrujemy z żółwikiem do odpowiedniego weta, w celu sprawdzenia stanu ogólnego.

A oto żółwik:
Pierwszy posiłek


Zbliżenie

Tyły


Rzut oka na skorupkę


Z ubytków widzę że ma popsutego jednego pazurka w tylnej łapie, co widać na jednym ze zdjęć. Pazurki w tylnych łapkach kwalifikują się chyba do przycięcia. Nie jestem pewna też jego dziobka...
Co sądzicie o jego oczach?

- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #1 dnia: 26.04.2010, 21:28:08 pm »
Dziobek jest w miare ok, nie ma co stresować malucha. Pazurki też znośne ;)
Jeśli chodzi o płeć to jak dla mnie mężczyzna  8)
Do weta weźcie kupkę, niech od razu pod kątem robaków przebada. I nie do byle jakiego weta!! ;) poszukajcie w spisie polecanych weterynarzy tu na forum.
Żółwik jest śliczny! Powodzenia w hodowli i witam na forum :) :-*

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #2 dnia: 26.04.2010, 21:41:02 pm »
Wet już wybrany, właśnie z info na forum :) Teraz tylko na dłuższą wolną chwilę czekam, i na kupkę - na razie widziałam tylko białe "siku".
Żółwik praktycznie cały dzień wygrzewa się pod żarówą, w baseniku-pojniku go nie widziałam, a do "domku" z doniczki i sianka sam nie chce zaglądnąć (co innego "nakierować" go, wtedy to włazi i pół dnia nie wychodzi). Mam nadzieję że się do niego przekona, bo z tą doniczką to się namęczyłam trochę :D
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline Radis

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 4
  • Żółw Stepowy "Franklin"
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #3 dnia: 26.04.2010, 22:03:08 pm »
Jak dla mnie to samczyk jestem pewny na 98%
Pozatym jest ładny dziobek w miare, pazurki też znośne, a skorupka ładna
Cześć jestem Radek !! :-)
http://radis.posadzdrzewo.pl pomóż przyrodzie

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #4 dnia: 26.04.2010, 22:10:29 pm »
Hej malotka,

masz bardzo ładnego żółwika :) Miejmy nadzieję, że przy dobrych warunkach, lepiej będzie mu się wiodło niż poprzednim, bo jednak coś musiało być nie tak, skoro zachorowały i nie dało się ich uratować :( Najważniejsze jednak, że rozpoznajesz swoje błędy - myślę, że dzięki temu uda Ci się stworzyć mu na prawdę godne warunki.

Co do terrarium to rzeczywiście mogłoby być trochę większe. Długość (100 cm) jest nawet ok, ale na szerokość jest ono nieco za wąskie - dobre byłoby takie np. 100 cm x 100 cm, ale jak wiadomo to się wszystko wiąże z miejscem.... Samo terrarium nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. W okresie letnim żółw powinien przebywać jak najczęściej pod promykami słońca, bo żadna lampa go niestety nie zastąpi. A propos lamp, to zakładam, że masz takie, jakie potrzeba, tj. grzewcze i UV ?!

Kupiony został wczoraj (25.04.2010), wg CITESa pochodzi z Tadżykistanu, przejściowo był na Ukrainie
Najgorsze jest to, że na CITESie nie ma nic poza tym, że długość karpaksu jest między 8-10 cm... Żadnego wieku, płci, nic... Więc byłabym wdzięczna gdyby ktoś pomógł w określeniu takich faktów.

Bardzo dobrze, że zakupiłaś żółwia z papierami. Dziwi mnie tylko, że nie ma w nich roku urodzenia żółwia, bo to w sumie jedna z ważniejszych informacji... Płeć natomiast pojawia się bardzo rzadko, ponieważ - jak wiadomo - nie jest tak wcale łatwo ją określić, szczególnie u młodych żółwi, a zwykle takie są sprzedawane - wtedy wpisuje się ewentualnie: płeć nieznana (0.0.1).

W najbliższym tygodniu zawędrujemy z żółwikiem do odpowiedniego weta, w celu sprawdzenia stanu ogólnego.
Co sądzicie o jego oczach?

Oczka wyglądają ok. W ogóle żółw na zdjęciu wygląda na zdrowego, ale - wiadomo - na zdjęciu nie widać też wszystkiego. Dlatego z tym weterynarzem to bardzo dobry pomysł. Oprócz oględzin myślę, że konieczne będzie odrobaczenie, bo jednak żółwie są podatne na różnego rodzaju endopasożyty - ale to już powinien stwierdzić sam weterynarz.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #5 dnia: 26.04.2010, 22:53:46 pm »
Mam ogródek i kilka balkonów, więc jak tylko temperatura będzie odpowiednia zainstalowany zostanie wybieg, na którym żółw będzie mógł spędzać dzień, a może nawet i noc :) Na razie jednak szykuje się wielkie przemeblowanie w ogrodzie i od tego zależy jaką postać przyjmie wybieg, do tej pory, kiedy miałam sporego żółwia za ogrodzenie terenów dla niego służyła siatka, taka jak czasem dookoła kwiatów czy krzewów się ciągnie. Ten jest na taką siatkę za mały... Maj się zbliża, wybieg będzie na pewno - w jakiej formie, to się okaże :)

Terrarium wiem, że jest za wąskie (a i tak odsunęłam szafki od ściany już prawie 10 cm żeby mogło stanąć w pokoju ^^"), ale myślę, że żółwik spędzi w nim maksymalnie dwa lata, a może nawet i krócej (wszystko zależy od tego jaką pracę uda mi się złapać na wakacje, niestety...). Jak znajdą się pieniążki na kawałki płyty OSB to i miejsce na większe terra też się znajdzie :)
Oczywiście, w terrarium jest żarówka grzewcza i UVB 10.0 :)
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #6 dnia: 27.04.2010, 06:51:09 am »
Wybieg to super sprawa, do tego dobra dieta, zimowanie i żółw powinien się prawidłowo rozwijać  ;)

kiedy miałam sporego żółwia za ogrodzenie terenów dla niego służyła siatka, taka jak czasem dookoła kwiatów czy krzewów się ciągnie. Ten jest na taką siatkę za mały...

A z czego była ta siatka? Jakaś plastikowa, czy metalowa? Dla mnie jednak siatka na ogrodzenie nie jest za dobrym rozwiązaniem... Lepszy były np. jakiś niski murek, albo coś z drewna - takie ogrodzenie jest pewniejsze. Siatki nie wbijesz tak dobrze w zimie, jak kamieni czy jakichś palików, a to bardzo ważne. Inaczej żółw może się pod nią podkopać i dać nogę. Zerknij tutaj, na te przykłady http://www.schilditreff.de/archives/2005/05/gehegeumrandung.html albo tu http://www.villa-testudo.de/index.php?id=82

Terrarium wiem, że jest za wąskie (a i tak odsunęłam szafki od ściany już prawie 10 cm żeby mogło stanąć w pokoju ^^"), ale myślę, że żółwik spędzi w nim maksymalnie dwa lata, a może nawet i krócej (wszystko zależy od tego jaką pracę uda mi się złapać na wakacje, niestety...). Jak znajdą się pieniążki na kawałki płyty OSB to i miejsce na większe terra też się znajdzie :)

Najważniejsze, że masz wybieg - w tym przypadku terrarium nie jest aż tak istotne, ponieważ żółw może przebywać na zewnątrz średnio od kwietnia aż do października - a więc przez większą część roku -, natomiast w zimie powinien spać. W okresie wiosennym i letnim nie musisz go zabierać na noc do domu - warunkiem są jednak w miarę ciepłe noce.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #7 dnia: 27.04.2010, 08:10:21 am »
Siatka była metalowa, żółw nigdy jej nie forsował, i nigdy też nie próbował się zakopywać. Teraz planuję coś z drewna zrobić :)
Co do zostawiania żółwia na noc, jeśli będzie to balkonowy wybieg, to będę go zostawiać, jeśli ogrodowy - strach się bać, nawet nie przed zwierzętami w okolicy (bo poza domowymi i dzikie potrafią się pojawić), a przed złodziejami - już mi zniknęły spodnie z suszarki, czy np. siekiera... Boję się, że jeśli taki złodziej zna wartość zwierzaka to nie omieszka go sobie przywłaszczyć...

Co do zimowania - nigdy tego nie robiłam, bo nie do końca byłam przekonana, wiecie taka niepewność mnie ogarniała na samą myśl. Ale kiedyś musi przyjść ten pierwszy raz, tylko nie wiem czy to już będzie najbliższa zima - tu wszystko zależy od żółwika.

No i żółwik dorobił się przez noc imienia - może nie będzie zaskakujące, dźwięczne i w ogóle... :) Postanowiłam go nazwać Om, na cześć boga Oma (żółwia z jednym okiem), z książki Pratchetta pt. "Pomniejsze bóstwa" ;)
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #8 dnia: 27.04.2010, 10:30:20 am »
nigdy też nie próbował się zakopywać. Teraz planuję coś z drewna zrobić

Stepki i greki - przez to że zimują - budowanie tuneli i zakopywanie się w ziemi mają we krwi, także lepiej jest to wziąć pod uwagę przy budowaniu wybiegu ;D Myślę, że takie ogrodzenie z drewna byłoby dobrym rozwiązaniem - musisz je jednak wkopać "trochę" w ziemię.


Co do zostawiania żółwia na noc, jeśli będzie to balkonowy wybieg, to będę go zostawiać, jeśli ogrodowy - strach się bać, nawet nie przed zwierzętami w okolicy (bo poza domowymi i dzikie potrafią się pojawić), a przed złodziejami - już mi zniknęły spodnie z suszarki, czy np. siekiera... Boję się, że jeśli taki złodziej zna wartość zwierzaka to nie omieszka go sobie przywłaszczyć...


Spodnie i siekiera :o No nieźle!To rzeczywiście może być problem z tym nocowaniem na wybiegu, ale w sumie noc nie jest taka ważna jak dzień, bo tu chodzi o pobyt żółwia na słońcu. Nocowanie na wybiegu byłoby o tyle dobre, że nie musiałabyś w kółko przenosić żółwia z terrarium do ogrodu - w tej sytuacji nie będziesz miała chyba jednak innego wyjścia. A myślałaś już nad tym, gdzie ewentualnie usytuować wybieg? Dobrze byłoby bowiem gdyby było to miejsce przez większość dnia dobrze nasłonecznione i jak najbardziej zdala od ulicy i gapiów, żeby co niektórych niepotrzebnie nie kusić... ;D

No i żółwik dorobił się przez noc imienia - może nie będzie zaskakujące, dźwięczne i w ogóle... :) Postanowiłam go nazwać Om, na cześć boga Oma (żółwia z jednym okiem), z książki Pratchetta pt. "Pomniejsze bóstwa" ;)

Mi się podoba ;)
« Ostatnia zmiana: 27.04.2010, 10:31:54 am wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #9 dnia: 27.04.2010, 22:02:46 pm »
Cytuj
A myślałaś już nad tym, gdzie ewentualnie usytuować wybieg? Dobrze byłoby bowiem gdyby było to miejsce przez większość dnia dobrze nasłonecznione i jak najbardziej zdala od ulicy i gapiów, żeby co niektórych niepotrzebnie nie kusić...
Nad tym pomyśleć mogę dopiero jak firma zajmująca się ogródkiem przemebluje krzewy, drzewka, kwiatki... Mają mi ogród do góry nogami wywrócić, więc się nie dowiem gdzie dopóki nie zobaczę efektu końcowego ;) Ale, jak napisałam, są krzaki, są drzewka, więc i słońce i skrawek cienia się znajdzie. Ogródek jest nie od strony ulicy, ale to wciąż nowe osiedle, i jak tylko robi się cieplej to mamy okres wiercenia, hałasowania, tarcia, piłowania... Więc nie dość że hałas to jeszcze bywa że nas zasypuje styropianem, wiórami jakimiś itp... :D Ja nie mogę czasem wytrzymać, a co dopiero żółw...  ???

Ale cóż, zobaczymy jak to będzie.

Meldunek z placu boju: pierwsza kupka była, do baseniku dalej nie wchodzi (albo robi to podczas mojej nieobecności, złośliwczyk ;)).
Muszę stwierdzić, że Om lubi być głaskany po spodzie pyszczka. Dzisiaj po minucie głaskania postanowił spróbować mojego palca, zabawnie wyglądało jak latał po całym terra za moją ręką, tylko po to, żeby o tak stwierdzić że nie da rady tego ugryźć :) Przynajmniej się poruszał żwawiej trochu ^^"
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #10 dnia: 28.04.2010, 19:13:31 pm »
Przystojny jest, nie ma co  ;)
Na kobietkę nie wygląda  :D z oczu Mu inaczej patrzy  ;)
Dbaj o Niego i niech Ci się dobrze chowa  :)
Pozdrowienia
Alicja

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #11 dnia: 01.05.2010, 20:12:12 pm »
Decyzja zapadła: powstanie wybieg balkonowy, na taką decyzję wpływ miało wiele czynników, w tym także myślenie przyszłościowe (nie daj Boże się wyprowadzę, czy coś, zwierzę zabiorę ze sobą, a wybiegu ogrodowego na balkon nie przeniosę) ;) Nie będę się tu rozpisywać, w skrócie stwierdziłam że na ogródku wybieg nie byłby większy niż taki balkonowy, a na dobrą sprawę, taką skrzynię można zamontować i w ogródku, i na balkonie.

Projekt wygląda tak:

Z tym, że wysokość ścianek to będzie jednak 50 cm, bo jak tam włożę darń, ziemię itp, to boję się że 40 cm będzie za niskie.
I teraz moje pytanie: czym zaimpregnować płyty osb? (a może polecacie inny budulec, który można będzie montować i rozmontowywać co roku bez problemu?) Możecie mi podać konkretne marki, produkty, bo ja się kompletnie na tym nie znam ;)? Zastanawiam się nad przykryciem takiego wybiegu, folią np. w razie ulewnych deszczy? Nie wiem czy mam w okolicy jakieś ptaki, które mogłyby się dobrać do żółwika... ;| A siatka na wybiegu kojarzy mi się, nie wiem czemu, z więzieniem :D

- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #12 dnia: 01.05.2010, 20:28:31 pm »
jak będzie taki jak na projekcie to świetnie możesz nawet sostawić te ścianki 40cm bo żółwik chyba nie powinien wyjść biorąc pod uwagę 10 cm podłoża a wybiegu impregnować nie musisz możesz np okleić go folią ogrodniczą przykleisz ją taśmą dwustronną i będzie ok
Pozdrawiam Jakub

Offline Radis

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 4
  • Żółw Stepowy "Franklin"
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #13 dnia: 01.05.2010, 21:50:23 pm »
Ładny projekt teraz tylko najtrudniejsze, przenieść go na balkon  ;D
Cześć jestem Radek !! :-)
http://radis.posadzdrzewo.pl pomóż przyrodzie

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Żółwik stepowy Malotki
« Odpowiedź #14 dnia: 02.05.2010, 11:34:34 am »
Mam nadzieję, że w nadchodzącym tygodniu uda się skompletować potrzebne materiały ;)

A takie pytanie, bo wiem, że moje terra to minimum-minimum (szczególnie jeśli chodzi o szerokość =.=). Przeglądałam różne zagraniczne żółwiowe fora, gdzie oglądałam sposoby na terraria. I co prawda, że najbardziej podobają mi się terra, które domyślnie są terrariami, najlpeiej w ogóle zamknięte (wiem, że dla żółwi otwarte byłoby lepsze, ale mówię tylko co osobiście mi się podoba, nie tylko pod kątem żółwi)... Ale widziałam, że dużo osób trzyma żółwiki w klatkach, o wymiarach mniej więcej 120 cm na 50 - 60 cm, i mniej więcej 50 cm wysokości, przy czym kuweta ma około 20 cm. Patrzyłam na allegro, u nas klatki tych wymiarów kosztują, w porównaniu z gotowymi terrariami grosze (115 zł mniej więcej). Taka klatka jest o tyle wygodniejsza, że w lecie można ją nawet wystawić na zewnątrz, czy to do ogródka, czy na balkon i w sumie mamy UVB za darmo...
Co o tym sądzicie?

<To tylko pytanie, po prostu rozważam WSZYSTKIE opcje powiększenia terrarium dla Oma>
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.