Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:35:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Karmienie żółwia żółtolicego  (Przeczytany 12795 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline walus323

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Karmienie żółwia żółtolicego
« dnia: 30.06.2011, 22:29:43 pm »
Witam! Mam żółwia żółtolicego już od 1,5 roku. Ma on 11 cm długości i 9 cm szerokości karapaksu i waży 220g. Od początku dostawał pokarm (zazwyczaj mięsko wołowe lub rybę, nie chce jeść roślin) codziennie po ok. 4-5g lecz ostatnio "przestawiłem" go na tryb co dwa dni. Dostaje teraz ok. 10g pokarmu. Od 2 dni daję mu 2 małe płotki w całości (10g) ale on po takich 2 rybkach nadal chce jeść. Nie wiem czy powinienem mu dać więcej ? Czy powinienem mu dawać coś jeszcze aby urozmaicić dietę ?


PS.
Miałem wcześniej innego żółwia i musiałem go uśpić ponieważ odpadały mu "Tarczki brzeżne" i widać mu już było kości, nie chciałem aby się dalej męczył i zaraził tego żółwia. Czy możecie mi powiedzieć coś więcej na temat tej choroby ?

Pozdrawiam ! ;)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #1 dnia: 30.06.2011, 23:04:35 pm »
Jeśli chodzi o mięso, to tego nie podajemy, ew. podroby. Moim zdaniem prowadzisz monodietę. Powinieneś go karmić jeszcze: ślimakami, żabkami, rzęsą wodną, moczarką itd. Dietę uzupełniamy dodatkami wapniowymi. Masz w terrarium lampy uvb?
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #2 dnia: 01.07.2011, 12:30:26 pm »
Może też być dżdzownica, ślimaki winniczki, stynka, żywe rybki akwariowe np. gupiki. Ważne jest, abu dieta była urozmaicona.

Twój chory żółw pewno miał kiepskie warunki (monodieta, brak UVB, za zimna woda, brak w akawaterra elementów do ścierania zalegających, starych tarczek) i w rezultacie przyrastał krzywo, nie mógł zrzucić prawidłowo starych tarczek, wdała się jakaś infekcja grzybicza lub bakteryjna. Ciezko tak z samego lakonicznego opisu podać Ci na 100% pewną diagnozę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline walus323

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #3 dnia: 01.07.2011, 19:19:00 pm »
Największy problem w tym że on nie chce jeść żadnych roślin. Próbowałem już z sałatą i moczarką, ale ten żółw jest dość specyficzny i jakby ciamajdowaty :) i po prostu to wypluwa próbując połknąć. Można jakoś temu zaradzić ? Tak posiadam taką lampę. Włączam ją codziennie. Co jakiś czas wrzucam także wapno kondycyjne oraz dodaję do pokarmu witaminy.

A tu kilka fotek. Oceńcie proszę czy ma dobrą skorupę kształt, itp. Proszę również o rozpoznanie płci.











Co do warunków poprzedniego żółwia to muszę się nie zgodzić. Miał lampę UVB, temperaturę wody taką jaka jest zalecana czyli 26 stopni, dietę urozmaiconą (jadł trochę roślin ale głównie ryby, ślimaki i małże, oraz krewetki mrożone, z rzadka gammarusy), miał elementy o które mógłby się ocierać, miał dużo kamieni (szorstkich) i muszę przyznać że faktycznie się o nie ocierał. Widać było że go musi strasznie swędzieć. Wydaje mi się że za szybko rósł. Chodziłem z nim do weterynarza ale to nic nie dało. W końcu postanowiłem go uśpić żeby się nie męczył.postanowiłem go uśpić żeby się nie męczył.
 

Dodano 01.07.2011, 19:39:24 pm
Ponawiam również pytznie czy 10g pokarmu dla takiego żółwia to nie za mało ?
« Ostatnia zmiana: 01.07.2011, 19:39:24 pm wysłana przez walus323 »

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #4 dnia: 01.07.2011, 19:40:36 pm »
Żółwik ma w miarę ładną skorupkę, nie jest idealnie gładka, ale nie ma ogromnych przyrostów.
Postaraj sie urozmaicić dietę o ślimaki, żywe rybki i inne które wymienili wege i ankan.
Jak dla mnie jest to samiec.
A z roślinek to sałaty nawet nie "testuj" bo jest nie zdrowa, a spróbuj z innymi roślinkami, np. rzęsa, wgłębka, żabienica i dużo innych
Pozdrawiam Jakub

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #5 dnia: 01.07.2011, 22:19:45 pm »
Jakie wymiary ma zbiornik, w którym żółw mieszka? Wydaje się, że jest mu tam ciasno..
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline walus323

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #6 dnia: 01.07.2011, 22:29:55 pm »
Na zdjęciu to jest tylko pudełko plastikowe. Wkładam do niego żółwia np. gdy myję akwa-terrarium. Zbiornik w którym mieszka ma wymiary 50x21x40 i ok.50% jego powierzchni stanowi miejsce do pływania. Lecz planuję powiększyć zbiornik. Chcę zrobić jedno akwarium (mokre) i jedno terrarium (suche). Żółw będzie mógł swobodnie przechodzić z jednego do drugiego. Lecz muszę się przeprowadzić aby zrealizować mój plan, a to jeszcze trochę potrwa, ale myślę że żółw ma się dobrze. Tylko nadal nie wiem czy 10g pokarmu na 2 dni wystarczy?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #7 dnia: 02.07.2011, 00:37:01 am »
Tylko nadal nie wiem czy 10g pokarmu na 2 dni wystarczy?

Wtrącę jedną uwagę, choć ja nie od wodno-lądowych, lecz chyba nawet specjalista nie odpowie na to pytanie bez bliższej obserwacji żółwia. Dlaczego? --> http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?start=0&t=56856&topic_view=flat&sid=6ebd0e9881f78a5bb9acf6e3a2a18e46&p=177042.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Karmienie żółwia żółtolicego
« Odpowiedź #8 dnia: 02.07.2011, 11:30:48 am »
żółwik wygląda OK.
Akwaterra tylko większe mu zrób. Nie wiem po co Ci 2 akwaria? Wystarczy jedno duże z podwieszaną wyspą, żeby żółw mógł się wygrzewać.
Nie wiem czy 10 g pokarmu wystarczy. Nie umiem tak wyliczać im jedzenia - ja daję 1x dziennie tyle, żeby wszystko było zjedzone. Ale mam lądowe.

Jeśli warunki Twojego poprzedniego żółwia były OK, to musiał już mieć jakaś infekcję pancerza, która mu się rozwinęła.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ