Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:13:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania różne  (Przeczytany 12653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #15 dnia: 21.02.2011, 10:52:36 am »
Młody osobnik żółwia żółtolicego ( Trachemys scripta troostii), oczy ma przejrzyste bez żadnych ropnych wydzielin. Na zdjęciach nie widoczne są również żadne urazy. Jeżeli chodzi o plastron zwierzęcia to w okolicy, na którą zwróciła uwagę Viktoria proszę spróbować lekko nacisnąć w celu sprawdzenia twardości pancerza. Proszę także, zwrócić uwagę na tarczki rogowe na karapaksie czy żadna z nich nie zalega bo takie mam wrażenie po zdjęciach. W tym wypadku nie zawadzi pod bieżącą wodą wyszczotkować pancerz żółwika szczoteczką do zębów. Oprócz tego dla ciekawostki  zwróćcie uwagę na aberrację widoczną na ostatnich t. kręgowych ;)

Jeśli chodzi o pałeczki to bez przesady z tym śmietnikiem ważne żeby stanowiły jedynie dodatek lub uzupełnienie diety gada. Sam u siebie w hodowli stosuje biorept jako dodatkowe źródło witamin min. A, D3 oraz E. Oprócz tego nie tylko według mnie, ale innych opiekunów warty uwagi jest również pokarm dla żółwi wodnych EXO TERRA. Kiedy mam tylko okazję to zaopatruje się w niego na giełdach terrarystycznych i dodaje do diety swoich gadów. Błędem jest prowadzenie w chowie i hodowli do jakiejkolwiek monodiety nawet np. rybnej! ;) 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w chowie
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #16 dnia: 21.02.2011, 11:56:45 am »
Wielkie dzięki.
Tarczki są w porządku, na pierwszych zdjęciach pojawił się zwykły pyłek.
Jeśli chodzi o twardość to pod naciskiem zaczyna się lekko uginać, takie mam wrażenie. Może to być coś poważnego?

Cytuj
Błędem jest prowadzenie w chowie i hodowli do jakiejkolwiek monodiety nawet np. rybnej!
Nie bardzo rozumiem to zdanie.
« Ostatnia zmiana: 21.02.2011, 12:05:18 pm wysłana przez k0l0dziej »

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #17 dnia: 21.02.2011, 13:11:35 pm »
Chodzi o to, że żółwie musza mieć jak najbardziej  urozmaiconą dietę, a każda monodieta jest niepożądana ;) Masz żarówkę emitującą promieniowanie uvb? Stosujesz w diecie sepie lub wapienne żółwie? Z tego co zaobserwowałem nawet podczas eksperymentu sepia jest chętniej pobierana i zapobiega mięknięciu pancerza z czym borykają się na początku wszyscy opiekunowi młodych żółwi ozdobnych.
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #18 dnia: 21.02.2011, 13:58:26 pm »
A to w porządku, myślałem że ja coś robię nie tak hodując rybki. Mój błąd.
Nie stosuję tego ale zaraz lecę do sklepu po takiego żółwia lub sepię. ;)

Jeśli chodzi o UVB to wystarczająca jest repti glo 2.0? Czy zaopatrzyć się w 5.0? I czy to również wystarczy wraz  punktową lampką grzewczą nad wyspą?
I gdzie takową ulokować, nad wyspą, wodą czy pośrodku?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #19 dnia: 21.02.2011, 14:08:42 pm »
Potrzebna jest UVB 5,0 dla wodniaczka. Obie żarówki - grzewczą i UVB wieszasz nad wyspą, tam gdzie żółw się wygrzewa.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #20 dnia: 24.02.2011, 17:50:28 pm »
Kompletnie nie mogę sobie poradzić z ustaleniem diety żółwia. Co w jakiej ilości i co jaki czas. Dużo chorób powoduje nadmiar lub niedobór witamin czego chcę koniecznie uniknąć. Nie bardzo wiem też co ma jakie witaminy.
Zastanawiam się też nad ilością podawanego pokarmu, jak pisałem wcześniej na przykładzie pałeczek mógłby ktoś określić dzienne porcje? Żółwik ma 5.2cm (pancerzyk).

Jeszcze pytanie odnośnie wapniowego żółwia którego kupiłem w poniedziałek a już zdążył się w większości rozpuścić.
Kupić kolejnego czy poczekać na efekt i ewentualnie jeśli trzeba kupić następny?
Pozdrawiam i dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 24.02.2011, 17:52:19 pm wysłana przez k0l0dziej »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #21 dnia: 24.02.2011, 19:32:52 pm »
Gdzieś czytałem, że te żółwiki nie są dobrym rozwiązaniem :( Robione są z gipsu, a zawartość przyswajalnego wapnia wynosi 50%. Polecam Ci sepię dla papug :) Swietny sposób na niedobory wapnia w diecie :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #22 dnia: 25.02.2011, 13:48:49 pm »
Zaopatrzyłem się w dwa kawałki takiej sepii. Wrzucić ją do wody czy położyć na wyspie? Żółwik ma ją obgryzać czy raczej unikać?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #23 dnia: 25.02.2011, 14:00:47 pm »
Możesz jedną wrzucić do wody, a drugą ścierać po trochu nożem na jedzenie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #24 dnia: 03.03.2011, 14:40:31 pm »
Ehh.. Kolejne pytanie. Chodziłem po sklepach zoologicznych w Krakowie za żarówką UVB. Wiem że odpowiednia byłaby Repti Glo 5.0 jednak w kilku sklepach polecali mi Sun Glo (dzienna) jednak nie znalazłem na opakowaniu żadnych informacji o UVB. W necie doczytałem że żarówka generuje dzienne światło ale czy jest w niej odpowiednia dawka UVB czy po prostu jest to zwykła żarówka UVA jaką mam teraz? (Repti Glo 2.0) Jeżeli nie to proszę mi powiedzieć czy jest jakaś alternatywa oprócz Repti glo 5.0 czy szukać tylko i wyłącznie takiej?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #25 dnia: 03.03.2011, 15:27:28 pm »
Sun Glo nie emituje UVB. To zwykła żarówka grzewcza.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ