Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:43:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania różne  (Przeczytany 12655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Pytania różne
« dnia: 09.11.2010, 17:07:17 pm »
Witam, planuję zaopatrzyć się w żółwia żółtolicego i posiadam na dzień dzisiejszy dwa pytania.

Pierwsze jest natury kupna i dokumentów, czyli sklep zoologiczny powinien bądź ma obowiązek wydać mi odpowiednią dokumentację która powinna być dołączona do żółwia czy też nie jest to konieczne. Gdybym pewnie zapytał, w wielu rozłożyłoby ręce i zrobiło głupią minę, więc wolę się zapytać tutaj.

Drugie pytanie dotyczy plastiku w akwaterrarium. Mianowicie mam w planach umieścić w nim plastikową doniczkę która byłaby częścią "wysepki". W doniczce znalazłby się żwirek czy też podłoże potrzebne do posadzenia tam odpowiedniej roślinki. Doniczki jako takiej nie byłoby widać i zagrodziłbym ją by żółw nie mógł jej gryźć jednak obawiam się czy mimo to nie zaszkodzi w jakiś sposób żółwiowi gdyż ta doniczka/miska czy cokolwiek będzie miała styczność z wodą w której żółw będzie pływał.

Pozdrawiam. Początkujący : )

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #1 dnia: 09.11.2010, 17:52:58 pm »
Plastikowa doniczka żółwikowi nie zaszkodzi, jednak ja chciałabym Ci coś zaproponować... Mam na prawdę wielką nadzieję, że posłuchasz mojej rady. Mianowicie jest tyle żółwi czerwonolicych, żółtolicych i żółtobrzuchych porzucanych lub oddawanych do adopcji, że aż szkoda nakręcać dalej handel tymi gadami. Ludzie kupują małe kapselki, śliczne i słodkie, które w bardzo szybkim czasie dorastają do 30cm i wtedy już nie są słodkie i zajmują za dużo miejsca więc ludzie wypuszczają je do stawów albo szukają nowych właścicieli ( a jak to im się nie udaje to i tak często wyrzucają). Jest to gatunek, który zagraża naszym rodzimym gatunkom m.in. żółwiowi błotnemu.
no ale do sedna: tutaj np jest oferta gadów, którym ludzie szukają nowych domów: http://www.terrarium.com.pl/forum/viewforum.php?f=43 zobacz jak wiele jest tam żółwi ozdobnych.
Wiem, że wielką satysfakcję daje wychowanie malucha i obserwowanie jak się rozwija i rośnie z dnia na dzień, ale pomyśl o tych wszystkich żółwiach trzymanych w miskach, albo pod wanną. Mam nadzieje, że zdecydujesz się jednemu z nich podarować dobry dom :)
 

Dodano 09.11.2010, 18:08:56 pm
Aha co do dokumentów to wiem że w tej chwili czerwonolice się rejestruje i nie są już one dostępne raczej w handlu, a żółto -lice i -brzuche chyba nie wymagają dokumentów.
Polecam stronkę o ż. ozdobnych, jeśli jeszcze się z nią nie zetknąłeś ;) http://www.czerwonolicy.waw.pl/
« Ostatnia zmiana: 09.11.2010, 18:08:56 pm wysłana przez Viktoria »

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #2 dnia: 09.11.2010, 18:14:08 pm »
Cały czas poluję na oddawanego żółwia byleby nie był za duży, gdyż na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie zagospodarować domu dla 20-sto centymetrowego żółwia. Dodatkowo jestem zdolny odebrać żółwia tylko na terenie Krakowa. Ale nie spieszy mi się, zanim wszystko skompletuję może znajdzie się jakiś żółw na miarę moich możliwości.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #3 dnia: 09.11.2010, 18:17:26 pm »
Tylko pamiętaj, że te żółwie rosną spore i to w dość szybkim czasie! Zastanów się czy na pewno będziesz miał warunki dla tak dużego żółwia.
A jeżeli wolałbyś młodego i takiego, który nie rośnie taki duży to poczytaj sobie o żółwiu wonnym (s. odoratus) jak dla mnie bardzo ciekawy i oryginalny żółwik dorastający do małych rozmiarów (kilkanaście cm).

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #4 dnia: 09.11.2010, 18:22:19 pm »
Gdzieś wyczytałem że czas potrzebny żółwiowi do osiągnięcia tych 15cm to jakieś 2 lata , więc do tego czas spokojnie bym zdobył większe akwarium. O żółwiu wonnym poczytam i chętnie rozpatrzę jakąś alternatywę.

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #5 dnia: 12.11.2010, 11:19:12 am »
Rzeżucha ogrodowa (Lepidium sativum) Roślina zasługująca na szerokie zastosowanie w żywieniu. Zawiera dużo witamin A, B, C, i soli mineralnych. Działa pobudzająco na apetyt i trawienie.

Czy wyżej wymieniona roślinka jest jadalna dla żółwia? Jak wspomniałem we wcześniejszych postach chciałem coś zasadzić dla żółwika. W roślinach łąkowych którymi się żywi nie znalazłem takiej ale może ze względu że to roślina ogrodowa. Poradźcie mi coś. Ewentualnie zamiast rzeżuchy alternatywą może być zwykła trawa? Jeśli nie to jakie roślinki by łatwo rosły i były dla żółwia odpowiednie?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #6 dnia: 12.11.2010, 20:37:48 pm »
Rzeżucha jak najbardziej - ale dla lądowego....:)

Dla wodnego kup rośliny wodne - moczarkę, wgłębkę, kakombę itp.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #7 dnia: 17.11.2010, 10:58:10 am »
Kurcze. Mój żółwik chyba nie specjalnie umie pływać. Jest to w ogóle możliwe? Wcześniej był trzymany w plastikowej wysepce z wodą na 2/3[cm]. Sam osiąga długość nie większą niż 5 [cm] jest młodziutki i mógł się tego nie nauczyć? Jeśli tak to co zrobić żeby nabył tą ważną dla niego umiejętność?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #8 dnia: 17.11.2010, 15:00:12 pm »
Musi pływać...:) Zwiększaj mu stopniowo poziom wody w akwaterrarium - niech się przyzwyczaja. Zacznij opowiedzmy od 5 cm.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #9 dnia: 17.02.2011, 19:51:51 pm »
Witam, zauważyłem u mojego żółwika lekkie zaczerwienienie w okolicy gardła/przełyku i na górze główki.
Ta lekko czerwona "błonka" znajduje się od wewnętrznej strony, tak że nie jest to nic naskórnego itp.
Można ją zauważyć pod światło (na główce) oraz kiedy żółwik prawdopodobnie nabiera powietrza i jego gardło się zwiększa. Żadnych nieprawidłowości nie zanotowałem. Żółwik jest ruchliwy, pływa wygrzewa się, reaguje na ludzi i przede wszystkim ma apetyt. Nie wiem czy jest to coś dziwnego czy po prostu jakieś wewnętrzne narządy które prześwitują przez skórę przy jasnym świetle. Żółwik jest młody, długość skorupki to 5cm.
Drugie pytanie to jak dobrze go karmić, przykładowo na typowych pałeczkach "tropicala" bo one są najbardziej policzalne, ile takich powinien zjadać? Zaznaczam że nie chodzi o rodzaj pokarmu tylko ilość.

Pozdrawiam. :)

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #10 dnia: 19.02.2011, 22:34:15 pm »
Umieszczam zdjęcia do ogólnego zdiagnozowania kondycji żółwika. Bardzo proszę o komentarze i ocenę czy wszystko jest w porządku.


Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #11 dnia: 20.02.2011, 12:40:18 pm »
Pałeczki tropicala to okropne świństwo! :/ nie karm go tym!
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-wodno-ladowych-trachemys-scripta
W jakich warunkach go trzymasz? temp. , wielkość akwa, UV? Fajnie by było gdybyś pokazał fotki zbiornika. A czy na jego plastronie nie ma przypadkiem zaczerwienien?

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #12 dnia: 20.02.2011, 16:08:07 pm »
Viktoria, mnie też zaniepokoiły te zaczerwienienia...  :( K0l0dziej, szkoda, że jednak postanowiłeś napędzać ten brudny biznes...  :'( Te pałeczki to faktycznie jest świństwo, polecam wylęg gupika, molinezji itd. (nawet ubite jesli nie da rady polować...)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline k0l0dziej

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #13 dnia: 20.02.2011, 20:33:54 pm »
Mam założoną hodowle moczarki i gupików, zasadzoną rzeżuchę, posiadam mrożoną i żywa ochotkę oraz suszone krewetki. Brakuje tylko ślimaków ale one wkrótce również się pojawią (świderki).
Rzeczywiście żółwik ma zaczerwienienia jak pisałem post przed galerią, dlatego postanowiłem wstawić zdjęcia.
Wyczytałem gdzieś na forum że to normalne u młodych, jest to związane z ukrwieniem (aktualnie nie mogę znaleźć tego posta ale znalazłem inny: http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?topic_view=threads&p=940778&t=282029). Osobiście nie jestem pewny co to może być, zaczerwienienie może oznaczać różne rzeczy więc proszę o radę. A co do pałeczek to odstawić je całkowicie?
Jeśli chodzi o nakręcanie biznesu to żółwika zdobyłem za symboliczne czekoladki ;) Strasznie dziki był na początku ale obecnie jest rewelacyjny ;)

Pozdrawiam.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #14 dnia: 21.02.2011, 00:22:21 am »
pałeczki do smietnika :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)