CHELONOIDIS CARBONARIA - ŻÓŁW ŻABUTI CZARNYUwaga! gatunek trudny w hodowli w polskim klimacie, niepolecany dla początkujących.
SYSTEMATYKAGromada:
Gady/Zauropsydy Reptilia/Sauropsida Rząd:
Żółwie TestudinesPodrząd:
Żółwie skrytoszyjne CryptodiraRodzina:
Żółwie lądowe TestudinidaeRodzaj:
ChelonoidisGatunek:
Żabuti czarny Chelonoidis carbonaria (daw. Geochelone carbonaria) (synonimy: ang. "
Red-footed tortoise", "savanna tortoise"Łacińska nazwa pochodzi od słowa
Carboneum, oznaczającego "węgiel", i nawiązuje do ciemnego ubarwienia skorupy.
STATUS PRAWNYGatunek znajduje się w II załączniku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) oraz w aneksie B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97.
W Polsce podlega obowiązkowi rejestracji. W ciągu 14 dni od nabycia żółwia należy go zgłosić do rejestru w Starostwie Powiatowym albo w Urzędzie Miasta (w zależności od miejsca zamieszkania). Koszt to 26 zł.
ŚRODOWISKO NATURALNE I ZASIĘG WYSTĘPOWANIAŻabuti czarny prowadzi dzienny tryb życia. Najwyższa jego aktywność przypada na porę deszczową, kiedy to odbywają się gody.
Żółw ten jest wszystkożerny, włączając padlinę, jednak w jego diecie przeważają rośliny.
Zasięg występowania: Ameryka Południowa i Środkowa. Wyspy Karaibskie - trudno określić, na których jest rdzenny, a na których został introdukowany w czasach nowożytnych.
Żabuti czarny występuje na obszarach o różnorodnych warunkach środowiskowych: od względnie suchych sawann aż po lasy deszczowe. Stąd też typowy dla tego żółwia biotop jest wciąż przedmiotem debaty wśród badaczy. Więcej badań jest potrzebnych, aby zrozumieć zasięg ich występowania i dynamikę populacji. Upraszczając problem, żółwie te zamieszkują tereny wokół dorzecza Amazonki. Obszary dla nich typowe to sawanny, świetliste otwarte lasy podzwrotnikowe oraz tropikalne lasy deszczowe - lecz w nich występują przeważnie tylko na obrzeżach lub polanach.
Żabuti czarny nie ma podgatunków, jednak jego lokalne typy znacznie różnią się od siebie rozmiarami, budową ciała oraz ubarwieniem.
Obecnie rozróżnia się pięć grup:
gujańską,
panamską i
kolumbijską (tzw.
supergrupa północna) oraz
paragwajską i
brazylijską (
supergrupa południowa). Nazwy są nieoficjalne. Podział na grupy i ich nazewnictwo zostały zaproponowane przez Mario Vargas-Ramireza, który przeprowadził w tym kierunku badania DNA. Być może w przyszłości grupy te zostaną wyodrębnione jako podgatunki.
Supergrupa północna:-->
1. Grupa gujańska (północno-wschodnia)
"wayamiu" - rejon od Wyżyny Gujańskiej do Atlantyku (wsch. Wenezuela, Gujana, Surinam, Gujana Francuska i płn. część Brazylii)
Typowe środowisko to zielone obszary sawann.
-->
2. Grupa panamska (północno-zachodnia)
"morrocoy"- rejon od płd. Panamy do Andów w płn.-wsch. Kolumbii (zach. Wenezuela).
Tereny od obrzeży lasów po sawanny.
-->
3. Grupa kolumbijska (północna)
"wayapopi"- rejon pomiędzy Andami a Wyżyną Gujańską (płn. Kolumbia i wsch. Wenezuela).
Tereny zapewne takie jak grupy gujańskiej.
Supergrupa południowa:-->
4. Grupa paragwajska (południowa)
"motelo" - rejon Gran Chaco (Paragwaj, Boliwia, część płn. Argentyny i wsch. Brazylii).
Występuje w strefie bardziej suchego i umiarkowanego klimatu niż biotop supergrupy północnej, na obszarach porośniętych przez busz - kolczaste suchoroślowe krzewy. Stałym elementem ich diety są opuncje.
-->
5. Grupa brazylijska (wschodnia)
"japuti"- środkowa i południowa część wschodniej Brazylii.
Obszary położone w strefie bardziej suchego i umiarkowanego klimatu niż supergrupy północnej. Tereny te również bardziej kamieniste niż pozostałych grup. Wybierają doliny i niziny porośnięte roślinnością, lecz nie tak bogatą jak lasy deszczowe czy trawiaste sawanny. Prawdopodobnie owoce w ich diecie mają mniejszy udział niż u grup żyjących na obrzeżach lasów.
Żółwie supergrupy południowej występują na terenach blisko koryt rzek lub okresowo przez nie zalewanych. Latem mają dostęp do obfitości pożywienia, w czasie pory suchej - podstawą ich diety stają suche liście, kaktusy i bromelie. Tylko żółwie tej supergrupy doświadczają naprawdę chłodnych okresów w roku.
Szczegółowa mapa [zasięg występowania
Chelonoidis carbonaria oraz
Chelonoidis denticulata]:
źródło: https://sites.google.com/site/tortoiselibrary/species-information/chelonoidis/range-map____________________________________________________________________________________________________________
MORFOLOGIAJak u wszystkich żółwi rodzaju
Chelonoidis, tarczka karkowa u żabuti czarnego nie występuje, a tarczka nadogonowa jest szeroka i niepodzielona.
Ubarwienie ciała i skorupy żabuti czarnego może wskazywać na dany jego typ, ale występują również znaczne wariacje kolorystyczne w obrębie tego samego typu.
Z większym prawdopodobieństwem da się rozróżnić supergrupę północną od południowej niż poszczególne typy.
Północ vs Południe:1. Ubarwienie plastronuOsobniki supegrupy północnej mają przeważnie jasne plastrony z ciemnymi znakami, natomiast południowej mają plastrony ciemne, z plamami jasnymi.
Porównanie plastronów (po lewej żabuti supergrupy północnej, po prawej brazylijski):
źródło: https://sites.google.com/site/tortoiselibrary/species-information/chelonoidis/red-footed--cherry-head2. Kształ skorupy (związany z dymorfizmem płciowym)
U wszystkich dorosłych samców supergrupy północnej występuje charakterystyczne przewężenie skorupy, tzw. "talia" oraz wklęsły plastron. Dorosłe samce supergrupy południowej przeważnie nie mają "talii" ani wgłębionych plastronów.
3. Ostrogi na przednich łapachOsobniki supergrupy południowej mają na obu przednich łapach po jednej dużej ostrodze (na "łokciach"), która służy do łatwiejszego rwania roślin:
źródło: https://sites.google.com/site/tortoiselibrary/species-information/chelonoidis/red-footed--cherry-head 4. Ubarwienie karapaksuKarapaks osobników supergrupy południowej jest częściej upstrzony jasnymi plamami w marmurkowy wzór, z powodu powstawania jasnych przestrzeni pomiędzy tarczkami w miarę wzrostu żółwia. U żabuti czarnych supergrupy północnej pierścienie przyrostów są na ogół ciemne.
Szczegółowe omówienie różnic morfologicznych:
Supergrupa północna:-->
1. Grupa gujańska - to najpopularniejszy typ żabuti czarnego wśród hodowców, najłatwiej dostępny w handlu.
Przeważnie osiąga około 30-35 cm. Samce są większe od samic (inaczej niż u większości gatunków żółwi).
Skorupa dorosłych samic ma wydłużony kształt, przyrównywany do bochenka chleba. U dorosłych samców występuje charakterystyczne przewężenie skorupy, nadające jej kształt klepsydry (tzw. "talia"). Młode mają kulisty kształt skorupy.
Karapaks jest gładki, w kolorze od ciemnobrązowego do czarnego, z dobrze widocznymi pierścieniami przyrostów.
Każda z tarczek w swoim centrum ma barwę od jasnożółtej do czerwonej. W miarę wzrostu żółwia, wokół kolorowych centrów tarczek tworzą się coraz ciemniejsze przyrosty.
Ciemna głowa i kończyny są pokryte tarczkami w kolorach od jasnopomarańczowego do czerwonego.
Plastron jest podwinięty z przodu i z tyłu dla ochrony ciała. Plastrony samców są mocno wklęsłe.
Plastron jest jasnożółty, czasem z ciemniejszymi, symetrycznymi plamami.
Tarczki szyjne plastronu są małe, wąskie i nie wystają poza karapaks. Tarczki piersiowe łączy bardzo wąski szew, a brzuszne są bardzo szerokie. Tarczki odbytowe zwykle dochodzą blisko do brzeżnych, tworząc wąski otwór na tylne nogi i ogon (ale jednak szerszy u samców). Przez to kończyny tylne mają o wiele węższe pole manewru niż u innych gatunków żółwi.
Głowa ma wydłużone trójkątny kształt. Górna szczęka jest lekko zakrzywiona. Na końcu szczęki dolnej znajduje się rogowy "ząb", który jest ukryty gdy dziób jest zamknięty. Na przednich łapach znajduje się po pięć pazurów, a na tylnych po cztery. Nie ma kolca na ogonie. Samce mają ogony dużo dłuższe niż samice.
-->
2. Grupa panamska - żabuti czarny podobny do gujańskiego, ale zwykle mniejszy. Karapaks jest raczej szary lub ciemnobrązowy. Plastron jasny z ciemnymi plamami w środku, przypominającymi wykrzyknik, lub pozbawiony w ogóle plam. Niektóre osobniki panamskiego żabuti czarnego opisywano jako "wyblakłe". Ubarwienie głowy i nóg od jasnożółtego do pomarańczowego,.
-->
3. Grupa kolumbijska - żabuti czarny podobny do gujańskiego, ale zwykle mniejszy. Ubarwienie głowy i nóg często różniące się od siebie, kolory od jasnożółtego do pomarańczowego, rzadko czerwonego.
Supergrupa południowa:-->
4. Grupa paragwajska - znacznie większy niż typowy żabuti czarny (powyżej 40 cm; największy znany 50 cm). Samice są przeważnie większe od samców.
Karapaks zwykle bardziej brązowy, "brudny", niż u północnych. Plastrony przeważnie ciemne, wręcz jednolicie czarne.
Skorupa samców nie ma kształtu klepsydry, jak u północnych.
Występuje duże zróżnicowanie ubarwienia kończyn i głowy, od żółtego do jasnoczerwonego. Podobne do żółtej odmiany brazylijskiej, ale mają mniej kolorową skorupę i skórę.
Paragwajskie żabuti czarne mają pojedynczą dużą ostrogę na obu przednich łapach.
-->
5. Grupa brazylijska - jest mniejszy niż typowy żabuti czarny. Typowe rozmiary dla samców: 23 cm, dla samic: 25 cm. Jednak zdarzają się "olbrzymy" powyżej 35 cm. Samice są przeważnie większe od samców.
Skorupa owalna, kształt jajka a nie bochenka.
Dorosłe samce nie przejawiają "talii", i często nie mają wklęśniętego plastronu. Niektóre z nich mają kloszowo wygięte tylne tarczki brzeżne.
Duże samice brazylijskie często rozwijają coś na kształt "górki" na ostatniej tarczce kręgowej, co nadaje skorupie pewne zaostrzenie.
Zdają się osiągać dojrzałość wcześniej i przy mniejszych rozmiarach niż gujańskie - przy 15 cm i w wieku około 4-6 lat, w porównaniu do 20 cm i wieku 6-8 lat.
Samice przeważnie nie znoszą jaj przed osiągnięciem 24 cm długości.
Brazylijskie żabuti czarne mają pojedynczą dużą ostrogę na obu przednich łapach.
Karapaks ma kolor od prawie czarnego do jasnobrązowego, często występują na nim jasne obwódki między tarczkami. Plastron jest przeważnie ciemny.
Ubarwienie głowy i nóg jest jednolitego koloru, żółte albo czerwone (tzw. odmiana "cherry-head").
- Osobniki odmiany "cherry-head" mają przeważnie bardzo ciemne szyje ze znakami w kolorze żywo czerwonym lub pomarańczowym. Znacznie częściej mają też nakrapiane skorupy. Zdają się również charakteryzować lekko bulwiastym kształtem nosa. Pojedyncza łuska na nosie jest przeważnie koloru czerwonego (w ang. źródłach określenie: "znak renifera Rudolfa"):
- Osobniki odmiany żółtej są co prawda rozmiarami i kształtem podobne do "cherry-head", ale ubarwieniem przypominają raczej typ gujański (wyłączając ubarwienie plastronu, ten mają przeważnie ciemny, nie jasnożółty). Często nie mają tak wielu kolorowych łusek jak grupy północne.
Południowe typy żyją na terenach o klimacie z bardziej zróżnicowanymi porami roku, doświadczają więc większych zmian temperatur. Zwykle są bardziej aktywne w niższych temperaturach niż inne żabuti czarne, tak długo jak dzień jest słoneczny, ale mogą chować się podczas zachmurzenia. Lepiej znoszą krańcowe temperatury i wilgotności, ale młode powinny być trzymane w cieple i wilgotności tak jak północne żabuti czarne.
Południowe typy są bardziej terytorialne i agresywne. Dorosłe samce należy zawsze trzymać osobno bądź na terenie dostatecznie dużym, by każdy z żółwi miał własne terytorium oraz szansę unikania spotkań.
ŹRÓDŁAhttp://www.tortoiseforum.org/thread-41582.htmlhttp://www.tortoiseforum.org/thread-6511.html#axzz1mhMvoWahhttps://sites.google.com/site/tortoiselibrary/species-information/chelonoidis/range-maphttps://sites.google.com/site/tortoiselibrary/species-information/chelonoidis/red-footed--cherry-headhttps://sites.google.com/site/tortoiselibrary/species-information/chelonoidis/red-footed--natural-historyhttp://www.fundacionbiodiversa.org/pdf/Mario/Vargas_2010_Chelonoidis.pdfhttp://www.chelidae.com/pdf/vinke2001.pdfhttp://www.tortoise.org/archives/carbdent.html[Więcej zdjęć niebawem]
Składam serdeczne podziękowania Markowi Adkinsowi za zgodę na czerpanie informacji oraz zdjęć z artykułów i postów jego autorstwa poświęconych żółwiom żabuti.
Many thanks to Mark Adkins for the permission to use the information and pictures from his articles and posts dedicated to Chelonoidis species.