Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:14:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Karmienie żółwia zawiasowego  (Przeczytany 7913 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Karmienie żółwia zawiasowego
« dnia: 11.10.2018, 21:16:24 pm »
Witam

28-ego, tego miesiąca wejdę w posiadanie żółwia zawiasowego, nie wiem co to dokładnie będzie za podgatunek, został zamówiony w sklepie zoologicznym. Dużo ostatnio czytam i przemierzam internety w celu dowiedzeniu sięjak najwięcej o żółwiach, szczególną uwagę zwracam na to forum, wydaje mi sie jedną z bardziej profesjonalnych stron o tej tematyce, ale przejdę do meritum, przeczytałem na paru większych stronach terrarystycznych, że te żółwie mogą być karmione kapustą, sałatą, owocami, a nawet jakimiś żywymi robaczkami, więc moje pytanie jest takie: czy rzeczywiście będę mógł podawać to mojemu żółwikowi i czy nie zadziała to inwazyjnie na jego układ pokarmowy? czy skoro można go żywić tym co uprzednio wymieniłem, czyli to co dla reszty żółwi lądowych jest szkodliwe, to czy można go również karmić gotowymi karmami granulowanymi? wiem, że żółwie te mają też masywne karapaksy, więc jak powinienem dawkować im sepię i wapienko?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #1 dnia: 12.10.2018, 21:26:24 pm »
Tu masz link tam jest spis żywności odpowiedni dla zawiasowego https://www.terrarium.com.pl/2014-kinixys-belliana-zolw-bella-zawiasek-gladkobrzegi/ granulat odpuść, wapien podaj 2-3 razy w tygodniu, a sepie możesz mu wrzucić na stałe do terarium.
:)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #2 dnia: 13.10.2018, 19:46:54 pm »
Podam Ci jeszcze bardzo przydatny artykuł, który chyba kiedyś wstawiła Doru. https://drive.google.com/drive/folders/0B7JNt2E9WRAfVmZvQWZ1R0ZxNVE

Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #3 dnia: 13.10.2018, 20:40:03 pm »
artykuł ze strony terrarium dawno już przeczytałem, a co do tej broszurki co do żywienia żółwi, bardzo dziekuje

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #4 dnia: 13.10.2018, 21:13:43 pm »
Dobrej jakości granulat przydaje się jako wspomaganie zimą, kiedy nie ma łatwego dostępu do zielonki, np. Nutrazu (sprowadzany z zagranicy, czasem ludzie robią grupowe zamówienia) czy Agrobs. Z warzyw i owoców najlepiej wybierać te o odpowiednim stosunku wapnia do fosforu (opisane w moim pliku do którego link dostałeś :) )
Fakt, żółwie zawiasowe są wszystkożerne, poza roślinami trzeba podawać bezkręgowce (wszelaką karmówkę terrarystyczną jak larwy mącznika, drewnojada, karaczany, świerszcze czy ślimaki w skorupkach - te ostatnie stanowią dodatkowe źródło wapnia). Można też dawać ugotowane jaja i ich skorupki (też wapń).
"Wapienka" nie podawaj w ogóle wystarczy to co wyżej plus sepia - starta lub w kawałku.

Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #5 dnia: 14.10.2018, 09:12:57 am »
dzięluję, czy w razie problemów mogę się z Tob slontaktować doru? a jesli chodzi o zdrowie tego gatunku(w polskim internecie mało rzeczy znalazłem na temat tego żółwika) kiedy go odrobaczać, bo na tymże forum użytownicy piszą, że najlepiej po tym, gdy żółw się obudzi, a że zawiasek nie hobernuje, to czy ten cykl wygląda jakoś inaczej? czy ten gatunek ma tendencje do zachorowań na jakieś choroby? i w jakich proporcjach i z jaka częstotliwością podawać roślinki i białko odwierzęce?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #6 dnia: 14.10.2018, 21:34:39 pm »
Odrobacza się po badaniu kału, które warto przeprowadzić przynajmniej 2 razy w roku, natomiast przynajmniej raz w roku dobrze zrobić badanie krwi.
Pokarm pochodzenia zwierzęcego to ok. 10-20%, można dorzucić do posiłku raz na tydzień coś "mięsnego". Zapomniałam jeszcze o dżdżownicach :)
Najbezpieczniej pisać bezpośrednio w temacie na forum, często nie zauważam że mam wiadomość ;)

Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #7 dnia: 01.11.2018, 22:27:59 pm »
a propo tych robacków do karmienia , bo naszło mnie. czy moge dać mu taką dżdżownice i ślimaka znalezionego we wlasnym ogrodku?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #8 dnia: 02.11.2018, 08:01:33 am »
a propo tych robacków do karmienia , bo naszło mnie. czy moge dać mu taką dżdżownice i ślimaka znalezionego we wlasnym ogrodku?
tak
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #9 dnia: 03.11.2018, 20:12:11 pm »
Jak nie boisz się pasożytów to możesz. Osobiście zamiast planktonu łąkowego preferuję karmówkę hodowlaną.

Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #10 dnia: 03.11.2018, 20:30:32 pm »
ślimaki o których wspominałaś też kupujesz tak jak mówisz o tej karmówce?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #11 dnia: 03.11.2018, 20:34:32 pm »
Karma hodowlana szczególnie żywa nie jest uwolniona od pasożytów, można też hodować samemu tylko jest sporo zabawy i brudu.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #12 dnia: 03.11.2018, 23:40:45 pm »
Ja osobiście nie karmię ślimakami, bo z karmówki mam tylko larwy i karaczany dla ptasznika, ale ślimaki również można kupić.

Biorąc karmówkę ze sprawdzonego źródła znacznie minimalizuje się ryzyko pasożytów, łapiąc karmówkę na zewnątrz można być praktycznie pewnym, że coś się przywlecze.

Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #13 dnia: 04.11.2018, 01:42:59 am »
właśnie to budziło moje wątpliwości, dziękuję, a czy sklep wędkarski jest dosyć dobrym źródłem czy muszę będę zmuszony zamawiać takie robaczki z internetowych sklepów terrarystycznych?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Karmienie żółwia zawiasowego
« Odpowiedź #14 dnia: 06.11.2018, 13:41:23 pm »
Poszukaj na forach terrarystycznych, może jest ktoś polecany w Twojej okolicy, kto hoduje karmówkę. To zazwyczaj najlepsze rozwiązanie.