Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 07:17:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Koniczyna  (Przeczytany 5935 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mama_krzysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Koniczyna
« dnia: 14.06.2008, 14:51:37 pm »
O to dziękuję za radę a tak wogóle to mój żółwik czyli narcyz to chyba jakis jest kapryśny jak dawałam mu mlecze, liście nagietka i koniczynkę to wcinał ale jak mu dałąm liście powoju i truskawek, pietruszki a pomiędzy mlecz to niczego nie ruszył wczoraj nic nie zjadł a dzisiaj tez podszedł ugryz troszeczkę i poszedł spać. Zrobiło mi się go rzal i dałam mu koniczynke to zaraz wsunął dwa listki zaczął chodzić i sie wygrzewac pod lampą. Ale z tego co czytałam to koniczyny za często nie mozna dawać .

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Koniczyna
« Odpowiedź #1 dnia: 14.06.2008, 18:13:40 pm »
Dlaczego nie? Można. Może czytałaś o koniczynie hodowlanej dla krów.
TUPTUŚ

Offline mama_krzysia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Koniczyna
« Odpowiedź #2 dnia: 18.06.2008, 10:57:32 am »
Na liście roślin polnych czytałam i to chyba nie chodzi o koniczynę hodowlaną dla krów.

Koniczyna
(rodzaj Trifolium)
 Liście

Kwiaty 
 



Podawajmy ją w niedużych ilościach z uwagi na stosunkowo dużą zawartość białka. Koniczyna zawiera glikozyd cjanogenny – linamarynę, stąd niektórzy autorzy wskazują również aby unikać koniczyny uszkodzonej na skutek zimna i mrozu, gdyż może zawierać ona związki trującego cyjanku.
Koniczyna czerwona zawiera spore ilości wapnia i żelaza.   

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Koniczyna
« Odpowiedź #3 dnia: 18.09.2008, 13:43:46 pm »
To fakt, koniczyna ma dość dużo białka, ale jako urozmaicenie nie zaszkodzi, szczególnie wiosną gdy zapotrzebowanie na energię jest większe. Mój żółw rośnie bardzo wolno, a zjada okresowo trochę koniczyny. Ma jednak też sporo ruchu, no i nie jest to jego najbardziej ulubiona roślina. Jak ma wybór to raczej wyjada mniszki.
Warto podawać w ograniczonych ilościach, ważne jest by żółw miał zawsze urozmaicony pokarm.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Koniczyna
« Odpowiedź #4 dnia: 23.09.2008, 11:32:22 am »
czy możecie ukonkretnić? Dużo wapna jest w całej koniczynie, liściach czy może kwiatach? Cyryl, gdyby to od niego zależało, żywiłby się wyłącznie kwiatami czerwonej koniczyny...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Koniczyna
« Odpowiedź #5 dnia: 23.09.2008, 19:44:30 pm »
Ciężko tu udzielić konkretnej odpowiedzi. Według jednej angielsko-języcznej bazy ze składami chemicznymi roslin - pędy koniczyny łakowej zawierają mniej więcej od połowy mniej do blisko dwukrotnie więcej wapnia niż kwiaty (tu ilość jest stała). Zmienna ilość wapnia w pędach zależy pewnie od stadium rozwojowego rośliny, być może warunków klimatyczno-glebowych.
 

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Koniczyna
« Odpowiedź #6 dnia: 03.10.2008, 19:34:23 pm »
koniczyna, podobnie jak tasznik zawiera dużo białka i nie należy podawać jej zbyt często. Wszystkie gatunki koniczyny mają tą właściwość - dużo białka. Białe kwiaty, różowe kwiaty liście, łodygi i ogólnie.
Piszesz że TROSZKĘ DZIABNĄŁ i poszedł się wygrzewać. Może to troszke było dla niego wystarczająco dużo? :)  Z czasem zauważysz, że mniszek lekarski stanie się jego przysmakiem, pamiętaj jednak o urozmaicaniu diety ( babka lancetowata, babka zwyczajna, pokrzywa - łatwo dostępne i dobre dla żółwi roślinki).