Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 21:35:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Malati bardzo mało je w porównaniu z tym, ile jadła, gdy u mnie zamieszkała :-(  (Przeczytany 8304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline judyta14

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Witam wszystkich !
dawno nie pisalam,
Mam problem , Malati jakos dziwnie sie zachowuje ostatnio. Po pierwsze malo je , przynajmniej polowe mniej niz kiedys jak nie jeszcze mniej :-( I w ostatnim tygodniu mi sie przywrucilam 3 razy na plecy ! :-(i caly czas chece wyjsc z terarium :-(

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
A wypróżnia się normalnie? Przede wszystkim oddałabym jej kupę do badania, bo może jest zarobaczona. I czy ma dostęp do wody? Może położyć się w wodzie, jeśli ma ochotę?

Offline judyta14

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Dwa miesiace temu byla odrobaczana i robi zdrowe kupy, tak ma dostep do wody (swoj basenik).
Naj gorsze ze sie az 3 razy sie przewrocila! Jesli zolw sie przewroci to nawet moze umrzec jak sie go nie podniesie prawda ????

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Zdrowy żółw powinien umieć sam się odwrócić.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
A przebywa w terro czy na wybiegu? Kąpałaś go? Może się odwodnił przez te upały i stąd spadek aktywności i sił?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Skoro caly czas usiluje wyjsc z terra to chyba jest nadmiar aktywnosci.
O tym odwracaniu to nie jest do konca prawda - jezeli zolw wspinajac sie przewroci sie na plaska powierzchnie i nie bedzie mial punktu zaczepienia dla nog nie odwroci sie sam, na przyklad na sliskiej podlodze czy w terrarium o twardym plaskim podlozu (odwroci sie sam np na miekkim dywanie, gdzie ma mozliwosc zaczepienia sie o niego pazurami). W naturze to co innego - kamienie, kepy trawy, nierownosci ziemi itp., poza tym zolwie są bardzo ostrozne i unikaja  sytuacji, gdy mogą się przewrocic.
W momencie, gdy intensywnie usiluje wyjsc z terrarium wsponajac się na scianki moze to sie zdarzac dosc czesto, trzeba niestety uwazac.

Usiluje wyjsc, hmmm, jezeli wczesniej nie bylo takiej sytuacji to powinien byc przyzwyczajony do malego pomieszczenia. Moze w te upaly ma w terrarium za cieplo, moze potrzebuje większej wilgotnosci, może brakuje mu jakiegos skladnika w pozywieniu, moze zaczyna dojrzewac i szukac partnera, moze w taka pogode jaką teraz mamy chce znalezc przed burzami jakas kryjowke, moze ma za malo ruchu i chce pobiegac na dluzszym dystansie - mozliwosci jest tu bardzo duzo.
Nie wiem co doradzic, nie wiem jaki jest „stary”, nie znam jego warunkow. Najlepiej obserwowac - jak je i robi normalne kupy z sikaniem to nie jest zle.
Najlepiej jak by pobiegal troche po dworze codziennie. Ja daje w upaly arbuza, ma duzo wody a malo tersci.
Pozdr.

Offline judyta14

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Dziekuje za odpowiedz. Malati jest bardzo młoda , ma około 2 lat.
Mieszka w terarium. Możliwe ze chce wyjść po to żeby się wybierać no i czasem daje ja do pokoju żeby sobie pochodziła ale nie wiecej niż 15 min bo w pokoju nie jest za ciepło a po tym jak znów ja daje do tera to znów chce wyjść. Jakiego składnika w jedzeniu może jej brakować ? Do tej pory jadła wiele rożnych rzeczy jak : mlecze , itp po prostu pilne rośliny a dlatego ze przestała jeść ( nie całkiem , ale znacznie porównując do kuedys) to czasem daje jej coś czego za bardzo nie powinna , np sałata , ogórek , poziomki, jabłko.... Nawet raz dałam jej trochę pomidora żeby się czymś zajęła bo tak to potrafi cały dzień po szybie darapac :-((( nie znoszę jak tak drapie cały czas , nie wiem co zrobić :-(

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Jak wiesz że są to rzeczy których jeść nie powinna to po co je jej podajesz? To bardzo niezdrowe, zwłaszcza dla tak młodego żółwia.
Jeśli chodzi o sprawe drapania w szybe to musialabyś okleić czymś szyby żeby żółw nie widział przez nie bo inaczej ciągle będzie próbował przejść.
A jakiej wielkości ma terrarium? Może wstawisz zdjęcia? Może czegoś brakuje albo jest za małe i żółw źle się w nim czuje?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Wiesz co - może przez szyby widzi przestrzeń za terro i próbuje przejść. Przysłoń czymś szyby dookoła.
Sałaty, pomiodora też jej nie dawaj - trzeba znaleźć żółwiowi inne zajęcie niż niezdowe jedzenie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline judyta14

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Dziekuje za odpowiedzi.
Juz kiedys wrzucilam pare zdjec terarium. Ono ma 45/100 m.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
mam pytanko ;D a na czym ta trawka rosnie?bo po kolorze na ziemie to mi nie wyglada ::) i jeszcze jedna:w rogu po prawej stronie terra widze jakies kable,czy  mi sie wydaje czy one leza luzem na podlozu? :o jesli tak to usun je jak najszybciej! zolw  zadnych kabli i przewodow nie moze w swoim zasiegu :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline judyta14

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Na spodzie terarium jest ziemia. Ten kabel to od termometra jest. nie wiem zabardzo gdzie go dac bo jesli sprawdzam temperature w roznych miejscach nom to on niestety lezy luzem ale postaram sie go jakos schowac. A po za tym to jest ok?

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
tylko nie mysl ze szukam dziury w calym :) na ziemie to mi nie wyglada,ale moze to wina fotki ;) na moje oko to podlorza ogolnie jest za malo-min.powinno byc 15cm.u ciebie wydaje mi sie mniej.kable zlikfiduj tak szybko jak sie da.mozesz wymienic ten sprzet na np.przykleiamy do scianek,ale kable w zasiegu zolwia byc nie moga. :) widze tylko jedna lampe ::) jaka to jest? kolejne na ktore zwrocilam uwage to ze na moj gust terra jest za bardzo oswietlona.powinno byc miejsce gdzie jest troche wiecej cienia. czyli strefa oswietlona i ogrzewana+strefa wilgotna i przycieniona.
poczekaj jeszcze na opinie innych :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
ładnie ładnie;) a terra zamknięte czy otwarte?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
jest tam lampka UVB?
Pozdrawiam ןคภ ๒z