Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 10:32:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój stefan wybrzydza?  (Przeczytany 3507 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fiolkaa22

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Mój stefan wybrzydza?
« dnia: 13.10.2008, 19:53:05 pm »
moj zólwik nie je mi wszystkirgo. juz nie wiem co mam zrobic. lubi bardzo sucha karme ale ze nie pije wody staram mu sie dawac zielonego ogorka ktorego pochłania. lubi takze płatki kwiatow. co moge mu jeszcze dawac? z łaki nic nie chce:| kapac sie nie lubi a wasze?



Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Mój stefan wybrzydza?
« Odpowiedź #1 dnia: 13.10.2008, 23:26:40 pm »
Jednego możesz być pewna , w zamkniętym terra Stefan zje tylko to co mu dasz, to Ty odpowiadasz teraz za jego dietę.
 Jeśli chcesz móc się za jakiś czas pochwalic zdjęciami ładnie ( nie znaczy szybko!) rosnącego Stefana , musisz poświęcić tej kwestii trochę czasu.
 Ja widzę to tak, żaden żółw nie spotka na swojej drodze w naturze żadnego wytworu ludzkiego marketingu w formie suchej karmy , dlatego też wolę żeby moje żółwie jadły to co łąka może dać , obecnie nie można jeszcze narzekać na brak wszelkiego rodzaju zielska w formie mniszka , babek i wielu innych (na tym forum znajdziesz mnóstwo informacji o tych i innych  podstawach żółwiej diety). To, że nie od razu będzie uwielbiał zwykłe łąkowe jedzonko to normalne, na pewno inni forumowicze wspomną o tego typu ,,wojnach" ze swoimi podopiecznymi, niestety trzeba nieco nagiąć żółwiową hardość ducha , głównie dla ich dobra.
Bardzo dobrze ,że zauważyłaś jego awersję do wody, musisz dbać by była zawsze dostępna , bo być może pije kiedy go nie obserwujesz , kąpiele to dobry pomysł, to że za nimi nie przepada , być może związane jest z tym, że jest do nich w pewien sposób przymuszany, co nie zawsze mu się w danym momencie widać podoba. O tej porze roku ma prawo być trochę wyciszony.
Troszkę się rozpisałem, ale na koniec cztery sprawy , które być może rozwiną inni Forumowicze:
- żółwie w niewoli mają tendencję do tycia ( szczególnie stepowce ) nie przesadzamy zatem z ilością podawanego jedzenia
-,,zielska" nie zbieramy przy drogach , choć tam rosną najładniejsze okazy
- niektórzy uważają, że zbyt częste przymusowe kąpiele też mogą zaszkodzić ( np. stepowcą)
- jak mamy wątpliwości to pytamy , nikt wszystkich rozumów jeszcze nie zjadł, nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi. 
   
Powodzenia.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Mój stefan wybrzydza?
« Odpowiedź #2 dnia: 14.10.2008, 09:03:21 am »
lubi bardzo sucha karme ale ze nie pije wody staram mu sie dawac zielonego ogorka ktorego pochłania.

Mam nadzieję, że rozumiesz przez to suszone rośliny a nie Biorept czy podobny mu szkodliwy pokarm. Jeśli susz roślinny to możesz go zwilżać wodą a świerze dodawać.