Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 15.05.2024, 13:15:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!  (Przeczytany 4232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olutek73

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!
« dnia: 23.09.2010, 16:54:16 pm »
Witam, jes. tem nowa na forum, bo w te wakacje znalazłam żółwia na środku ruchliwej ulicy, w dzielnicy przemysłowej. O mały włos go nie przejechałam autem! Przygarnęłam zwierzynę, bo mam małego synka, który bardzo chciał mieć zwierzątko. Poczytałam trochę o hodowli żółwi i mam nadzieję, że Stefan nie ma u nas źle. Martwi mnie jednak to, że wyjada korę z terrarium. Pomieszałam mu korę sosnową i kostkę bukową z torfem. Niestety zauważyłam, że zżera tą korę i co gorsza wydala ją w całości. Boję się, że uszkodzi sobie jelita. A może to normalne? Czy w naturalnym środowisku żółwie też zjadają korę?

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!
« Odpowiedź #1 dnia: 23.09.2010, 17:17:18 pm »
stepowe w lesie nie żyją, tylko na łące, a tam nie ma kory, a więc coś tu nie gra, a może on jest głodny?

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!
« Odpowiedź #2 dnia: 23.09.2010, 18:07:11 pm »
Normalne to to nie jest , weź wyjmij tą korę i zastąp ją ziemią ...... Nie ma co kombinować .

Offline olutek73

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!
« Odpowiedź #3 dnia: 23.09.2010, 19:11:30 pm »
Z tego co zdążyłam się zorientować to jest to żółw grecki. Ale też nie wydaje mi się normalne żeby jadł korę. Głodny chyba nie jest, bo codziennie dostaje jedzenie, co prawda ogórka i cukinię, bo na razie głównie to chce jeść. Ale czasami nawet nie zje całej miseczki, takiej niedużej. Może ma za mało urozmaiconą dietę i stąd ten problem? Nie za bardzo chce jeść mlecze ani pokrzywy - a ja nie mam pojęcia czym był karmiony. Wiem, że wcina kwiatki ogórka i cukinii i dziewannę. Stąd ten pomysł, że zje ogórka i cukinię. Wciąż poszukuję, co będzie jego przysmakiem, ale na razie odmawia regularnie moim propozycjom. Chyba lepiej zmienię mu tę korę na kawałek łąki...

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!
« Odpowiedź #4 dnia: 23.09.2010, 19:21:53 pm »
Zbadaj kał, bo to może oznaczać pasożyty. Albo tak jak mówisz brakuje mu ważnych składników w pożywieniu, a to akurat jest pewne - ogórek - praktycznie zero wartości, a cukinia... raz w miesiącu można podać, ale bez przesady. Zółw jest uparty, to normalne, ale jeżeli Ty też taka będziesz-wygrasz. Podawaj mu roślinki polne i inne takie dla niego przeznaczone i nie popuszczaj, w końcu zacznie jeść! Albo rób go w 'konia' ;) i podstawiaj do dzioba np ogórek a jak pysk otworzy to szybko wpychaj jakieś zielsko - to też pomaga, z czasem nauczy się jeść to co trzeba.
Podajesz jakieś wapno? Dobra jest np sepia z zoologicznego, do kupienia w dziale dla ptaków, daj mu całą do terra może będzie sobie skubał ale syp mu też pokruszoną na jedzonko. A jeszcze lepsze są mieszanki wapienne... (np węglan wapnia + ostercal + sepia + skorupki jaj...).
No i z tą korą koniecznie coś zrób żeby nie doprowadzić do zaczopowania jelit, bo to już poważna sprawa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Offline olutek73

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!
« Odpowiedź #5 dnia: 23.09.2010, 21:21:27 pm »
Bardzo dziękuję za porady. Jutro mu zmienię to podłoże, chociaż widzę, że on lubi się zakopywać, więc chyba muszę mu zrobić jakąś lepszą kryjówkę. Teraz ma taki daszek w rogu terrarium i zakopuje się w tej korze. Doniczka odpada, bo on nie umie z niej wyjść. Bo on chyba nie wycofa się tyłem? A karapaks ma ok. 12 cm długości. Muszę coś wymyślić z dwoma wyjściami. W każdym razie dziękuję za pomoc. Na pewno jeszcze będę tu zaglądać.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Mój żółw zjada korę i kostkę bukową - pomocy!
« Odpowiedź #6 dnia: 23.09.2010, 21:35:07 pm »
Pewnie, że się cofa :) Możesz też dać mu większą doniczkę żeby mógł się w niej obrócić, ale to nie jest konieczne.
A z tym zakopywaniem to przecież w ziemi też się zakopuje, nawet lepsze to niż kora czy drewienka, bo ziemia to naturalne podłoże.
« Ostatnia zmiana: 23.09.2010, 21:39:25 pm wysłana przez Viktoria »