Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:30:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pokarm - mokry czy suchy ?  (Przeczytany 9613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Pokarm - mokry czy suchy ?
« dnia: 10.05.2008, 21:59:23 pm »
Witam

Mam pytanie takie jak w temacie. Czy żółwiom należy podawać umyte jedzenie czy nie? Czy żółwie powinny jeść mokry czy suchy pokarm? A może to wszystko jedno ??? Czytałem na ten temat trochę w internecie ale zdania są podzielone. ::)
Pozdrawiam Paweł

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #1 dnia: 11.05.2008, 08:42:03 am »
No pokarm raczej powinno się myć, bo zawsze jakies bakterie siedzą na tym. A co do mokrego pokramu to jest taki sposób na moczenia suszków, gdy żółw nie chce jeść

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #2 dnia: 11.05.2008, 09:54:44 am »
Ja rośliny zawsze myję, a później czekam aż wyschną i wkładam do lodówki. Przed podaniem żółwiowi czekam, żeby zrobiły się mniej zimne po całej nocy w lodówie i dopiero wtedy daję mu do jedzenia :).

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #3 dnia: 11.05.2008, 12:20:44 pm »
Ja zbieram, bez mycia wrzucam do lodówki. Potem przed podaniem wyjmuję, zostawiam na chwilę, myję, troszkę odcieknie i wrzucam mokre.

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #4 dnia: 11.05.2008, 18:58:04 pm »
Czyli wychodzi na to że dobrze jest umyć, przechować w lodówce a żółwiowi podawać chyba jednak lepiej niemokre  :)
Pozdrawiam Paweł

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #5 dnia: 12.05.2008, 14:08:48 pm »
Nie jestem pewien, ale chyba zbyt mokre jedzenie może wywołać biegunkę u żółwia (mogę się mylić, ale gdzieś na forum o tym czytałem ;)), dlatego lepiej poczekać aż wyschnie :).

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #6 dnia: 12.05.2008, 18:42:05 pm »
Czy mokry pokarm wywołuje biegunke to nie wiem, ale napewno kał jest rzadszy. Ja zaraz po wybudzeniu żółwi podawałem im pokarm lekko zwilżony (spryskiwaczem), aby w ten sposób mogły dodatkowo uzupełnic braki wody w organiźmie (także wapno na to sypałem) i tak po paru dniach zauważyłem właśnie rzadszy kał. Obecnie jedzą zielenine nie spryskiwana wodą i kał jest bardziej prawidłowej konsystencji (twardszy) jeżeli taka istnieje  ;D
Uważam że nie ma co przesadzać z wodą. Jeżeli raz na tydzień czy dwa spryska się pokarm to nie zaszkodzi. Przeciez teraz jeszcze rośliny które podajemy mają w sobie sporo wody i żółwie z tego ją czerpią. Oczywiście woda jest potrzebna ale nie do przesady. Szczególnie u najpopularniejszych u nas żółwi stepowych. W wielu artykułach mozna przeczytać że jest to gatunek ściśle roślinożerny i z bardzo jałowego środowiska. Zapewne chodzi tu o rodzaj gleb, roślinność jak i dostęp do wody.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #7 dnia: 12.05.2008, 19:31:04 pm »
Mi sie wydaje że że nie ma potrzeby spryskiwać wodą pokarmu. Jak żółw będzie chciał to sam się napije wody ze spodka czy innego naczynka które musi się znajdować w terrarium (no ale o tym że musi to chyba wszyscy wiemy  ;))
Pozdrawiam Paweł

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #8 dnia: 13.05.2008, 00:01:22 am »
No właśnie wg mnie nie musi się taki podstawek znajdowć. Bez przesady żółwie potrafią poradzić sobie bez źródeł wody przez długi czas. Wiadomo że chce się jak najlepiej dla gadzinki i stwarza mu sie częstsze okazje do picia, ale i bez tego żółw sobie poradzi.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #9 dnia: 13.05.2008, 07:21:11 am »
|Mimo wszystko żółw musi mieć określoną wilgotność i świeżą wodę w terrarium. Pokarmu nie musimy spryskiwać, choć jak ktoś chce to może. Warto pokarm umyć. No, ale miseczka z woda w terrarium obowiązkowa.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #10 dnia: 13.05.2008, 10:38:14 am »
Obowiązkowa czy nie, to sprawa indywidualna niz jakiś wymóg. Tak samo jak kwestia zimowania związana z rozmnażaniem. Wielu zimuje i nie rozmnaża, a są osoby co rozmnażają bez zimowania (i nie chodzi mi tu o gatunki które nie musza byc zimowane). Ewentualnie inna kwestia związana z wodą to taka że podajemy czystą wodę podczas gdy w naturze żółw pije zazwyczaj wodę opadową z kałuż, która czysta napewno nie jest. Nie chodzi tu o to aby podawać wodę brudą, tylko się zastanowić nad ogólnymi warunkami jakie stwarzamy żółwiom a jakie mają rzeczywiście.

Na marginesie bardzo dziwią mnie osoby które zamieszczają zdjęcia na forach żółwi (zazwyczaj stepowych) które maja oznaki grzybicy i piszą przy tym że stworzyły gadom odpowiednie warunki, że ma odpowiednia diete, że co 2-3 dni jest kapany :o i dlaczego ma grzybicę czy też tak poniszczony plastron. Odpowiedź jest prosta. Żółw stepowy to nie jest człowiek który się poci i zazwyczaj musi sie umyc żeby ładnie pachniał ;D Higiena tego stworzenia wcale nie musi oznaczać częstego kapania.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #11 dnia: 13.05.2008, 11:10:07 am »
No z tym kapaniem to na pewno należy uważać, ale ja i tak myślę ze miseczka z wodą w terrarium powinna się znajdować. Żółw wtedy jak chce to się pójdzie i napije a może i wykąpie  :D
Pozdrawiam Paweł

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #12 dnia: 13.05.2008, 14:21:33 pm »
Nie jestem pewien, ale chyba zbyt mokre jedzenie może wywołać biegunkę u żółwia (

Tak!!!
TUPTUŚ

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #13 dnia: 13.05.2008, 15:14:56 pm »

Na marginesie bardzo dziwią mnie osoby które zamieszczają zdjęcia na forach żółwi (zazwyczaj stepowych) które maja oznaki grzybicy i piszą przy tym że stworzyły gadom odpowiednie warunki, że ma odpowiednia diete, że co 2-3 dni jest kapany :o i dlaczego ma grzybicę czy też tak poniszczony plastron. Odpowiedź jest prosta. Żółw stepowy to nie jest człowiek który się poci i zazwyczaj musi sie umyc żeby ładnie pachniał ;D Higiena tego stworzenia wcale nie musi oznaczać częstego kapania.


mój żółw ma całkiem niezłe warunki, grzybica przyszła razem z nim, niestety jest ciężka do wyleczenia, to jak on ma teraz nie ma z tym wiele wspólnego, dlatego nie osądzałbym w taki sposób trzymających żółwie. pamiętać należy, że grzyby są dość podstępne i nawet najbardziej higieniczny człowiek może je złapać na basenie na przykład
may you always hear the whisper of wings

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Pokarm - mokry czy suchy ?
« Odpowiedź #14 dnia: 14.05.2008, 00:41:09 am »
zgadza się jak najbardziej, jednak należy robic wszystko żeby wyeliminowac taka mozliwość, co wiąże się m.in. z ograniczeniem wodnych kapieli. grzybica w skutek wilgoci atakuje pancerz żółwia w miejscach zadrapań i nie wyleczonych ran. Zatem trzeba oglądać zwierze i interweniować przed atakiem grzybicy.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html