Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:04:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój żółw je chętnie siano  (Przeczytany 7159 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kastex

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Mój żółw je chętnie siano
« dnia: 04.11.2009, 21:01:33 pm »
Mojego żółwia mam już od około 5 miesięcy na początku przez jakieś 2 miesiące karmiłem go sałatą z działki, marchewką, jabłkiem, i różnym zielskiem z podwórka ! Od jakeigos czasu mój żółw ma  warstwe tofu w terrarium a na to dużo sianka( ze wsi pachnącego i świeżego) Ale jak daje od jakiegos czasu żółwiowi marchew, jabłko, czy choćby na to granulat ze sklepu dla żółwi to on tego nie je ! Kilka razy zauważyłem że bardzo mu sianko smakuje i je je ! Ale nie jestem pewien na 100% czy on to siano je powiedzicie czy żółwie jedzą siano ? Świece mu też pare godzin dziennie lampkę ale mam niestety zwykłą żarówke ale UVB kupuje w najbliższym czasie !I jeżeli żółw soti w terrarium na półce ani nie blisko kaloryfera ani nie w przeciągu to nie zaśnie na sen zimowy ?

Pozdrawiam :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Mój żółw je chętnie siano
« Odpowiedź #1 dnia: 04.11.2009, 21:24:54 pm »
Witaj

Nie podawaj żółwiowi owoców, sałaty i tego granulatu (Biorept???) tylko zieleniną z ogródka. Rośliny polne to nie tylko podstawa diety większości żółwi lądowych ale podawanie im owoców, warzyw (są drobne wyjątki) i sztucznych nieziołowych karm prowadzi do chorób i złego rozwoju. Siano jako pokarm jest nieszkodliwe, choć dość ubogie. Są gatunki mniej i bardziej siano i trawożerne więc napisz jaki masz gatunek żółwia.
Czy to siano Ci nie pleśnieje na tym torfie? Na ziemi pleśnieje straszliwie, co dyskwalifikuje je jako dodatek do podłoża.
Żółwie nie powinny znajdować się w pobliżu kaloryferów, ani przeciagów! Potrzebują miejsca gdzie nie ma gwałtownych skoków temperatury czy zaburzonej cyrkulacji powietrza, gdzie mają strefy różnych temparatur i odpowiednią wilgotność. Nie ma to nic wspólnego ze snem zimowym u gatunków hibernujących. W warunkach hodowli trzeba żółwia do tego przygotować a następnie utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność ale to kwestie dość obszerne jak na ten temat, więc na razie tylko taki skrót.
W miarę potrzeby pytaj w odpowiednich działach o poszzcególne sprawy, a na razie poczytaj forum i stronę główną, na pewno wiele podstawowych kwestii Ci się rozjaśni.

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Mój żółw je chętnie siano
« Odpowiedź #2 dnia: 04.11.2009, 21:42:31 pm »
Hej,

żółwie lądowe odżywiają się głównie roślinami polnymi, tymi świeżymi i tymi również zeschniętymi. Na pewno siano jest dla żółwia zdrowsze niż te wszystkie jabłka, sałata, czy granulat ze sklepu, który mu podajesz. A propos tego granulatu to szkoda, że nie napisałeś jakiej jest on firmy, bo jeśli to Biorept to masz mądrego żółwia, że go nie je ;) Pokarm ten nie nadaje się bowiem w ogóle, także możesz go spokojnie odstawić. Wracając do siana to powiem szczerze, że dziwi mnie trochę, że Twój żółw tak je chętnie je, ale to dobrze bo suszki są w diecie żółwia bardzo wskazane, szczególnie w okresie zimowym, jeśli nie zimujesz żółwia. W każdym razie sałatę i jabłka odstaw na bok bo to też nie jest odpowiednie pożywienie dla żółwia. Co do tego tematu to poczytaj sobie różne artykuły, tu na forum lub na głównej stronie tego serwisu.

Co do oświetlenia, to jest ono w hodowli żółwia równie ważne, jak prawidłowe karmienie. Żółw lądowy potrzebuje dużo światła, ciepła i promieni UV i to powinieneś mu zapewnić. Słońca niestety nie da się w stu procentach zastąpić żadnymi lampami, ale w terrarium też nie powinno zabraknąć tych trzech ważnych elementów, dlatego dobrze byłoby, postarać się o te lampy jak najszybciej.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie na temat snu zimowego to ciężko jest na nie odpowiedzieć, bo nikt tu na forum Ci nie zagwarantuje, że Twój żółw w sen nie zapadnie. Wszystko zależy od tego jaką temperaturę masz w terrarium, ile żółw ma światła, od pogody na zewnątrz, a nawet i od ciśnienia powietrza. Na pewno nie będzie on taki żywy, jak w lecie, ponieważ żółwie czują zbliżającą się zimę i stają się apatyczne.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Kastex

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Mój żółw je chętnie siano
« Odpowiedź #3 dnia: 04.11.2009, 22:01:49 pm »
Witaj

Nie podawaj żółwiowi owoców, sałaty i tego granulatu (Biorept???) tylko zieleniną z ogródka. Rośliny polne to nie tylko podstawa diety większości żółwi lądowych ale podawanie im owoców, warzyw (są drobne wyjątki) i sztucznych nieziołowych karm prowadzi do chorób i złego rozwoju. Siano jako pokarm jest nieszkodliwe, choć dość ubogie. Są gatunki mniej i bardziej siano i trawożerne więc napisz jaki masz gatunek żółwia.
Czy to siano Ci nie pleśnieje na tym torfie? Na ziemi pleśnieje straszliwie, co dyskwalifikuje je jako dodatek do podłoża.
Żółwie nie powinny znajdować się w pobliżu kaloryferów, ani przeciagów! Potrzebują miejsca gdzie nie ma gwałtownych skoków temperatury czy zaburzonej cyrkulacji powietrza, gdzie mają strefy różnych temparatur i odpowiednią wilgotność. Nie ma to nic wspólnego ze snem zimowym u gatunków hibernujących. W warunkach hodowli trzeba żółwia do tego przygotować a następnie utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność ale to kwestie dość obszerne jak na ten temat, więc na razie tylko taki skrót.
W miarę potrzeby pytaj w odpowiednich działach o poszzcególne sprawy, a na razie poczytaj forum i stronę główną, na pewno wiele podstawowych kwestii Ci się rozjaśni.




Siano mi nie pleśnieje a ten torf to mam sochy !

@Down
Masz racja firmy Biorept ale póki zółw nie siedział na sianie to jadł jebłka, ten granulat i różne trawy a odkąd siedzi na sianie to nie je prawie nic ! I nie wiem czy mu coś jest czy pałaszuje to sianko bo czasem to je zajadał

P.S Siana jest dużo więc on sie tez w nim zakupuje a wychodzi tylko jak włącze lampkę. Jest to żółw stepowy młody ma zaledwie 2 może 3 lata ! A czy moge mu smarowac czasem skorupe takim preparatem czy sie nie powinno ?

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Mój żółw je chętnie siano
« Odpowiedź #4 dnia: 04.11.2009, 23:06:02 pm »
Podłoże dla żółwia powinno być nie tylko stabilne, tj. odpowiednio twarde, ale i lekko wilgotne. Takie suche nie jest za dobre, bo się kurzy. Wstaw najlepiej fotki terrarium i żółwia. Pooglądamy, i zobaczymy co z tym dalej...

Żółwie dają się z reguły bardzo ciężko przekonać do suszonego, także dziwi mnie to, że Twój żółw przechodzi obojętnie obok jabłek i "rzuca się" na suche. Nie wiem ile masz tego siana w terrarium, ale tak jak Beata wspomniała ma ono niewiele wartości odżywczych, dlatego dobrze byłoby gdyby żółw zaczął jeść i inne rzeczy.

Jeśli żółw jest dobrze odżywiany i nie ma jakichś wskazań (urazy mechaniczne, choroby itp. itd.) to nie smaruje się pancerza w ogóle.
 
« Ostatnia zmiana: 04.11.2009, 23:08:40 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl