Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:46:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak prawidłowo karmić żółwia?  (Przeczytany 12156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline monia4448

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Jak prawidłowo karmić żółwia?
« dnia: 29.05.2010, 02:47:26 am »
Jestem tutaj pierwszy raz...troszkę się zapoznałam już z Waszymi opiniami,wczoraj zostałam szczęsliwą posiadaczką Testudo horsfieldii...małego żółwika..mam pytanie co do żywienia...mniej więcej czytając forum dowiedziałam się co powinny jadać..ale nie wiem w jakich odstępach czasu...żółwia mam od dzisiaj...oprócz karmy sklepowej..której nie ruszyła...wcina koniczynę i mniszka...żółw jest mały...widzę,że chyba koniczyna jej bardziej samkuje..ale żółw jest po dobowym transporcie...pytanie może lakoniczne czy żółwia można przekarmić?i co ile się stepowca karmi?oczywiście żółwik ma wszystkie papiery min cites i będzie zarejstrowany w przyszłym tygodniu...
pozdrawiam

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #1 dnia: 29.05.2010, 10:21:10 am »
Witaj na forum :)

Piszesz, że masz karmę ze sklepu. Czy nie jest to przypadkiem Biorept? Jeśli tak to wyrzuć go od razu i nie faszeruj nim żółwia. Na stronie głównej jest spis roślin jadalych dla żółwi http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi

pytanie może lakoniczne czy żółwia można przekarmić?i co ile się stepowca karmi?

Żółwia można przekarmić, ponieważ z reguły zje wszystko co mu podasz dlatego ważne jest racjonalne wydzielanie porcji. Jedzenie podajemy raz dziennie, najlepiej rano. Dobrze jest raz w tygodniu zrobić żółwiowi głodówkę, zwłaszcza jeśli spędza cały czas w terrarium.

Offline monia4448

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #2 dnia: 29.05.2010, 10:29:15 am »
Witaj, karmę mam o nazwie tortoise adult firmy eko terra-narazie mu ją zabrałam, najadł się koniczyny....dziękuję za podpowiedzi

Offline Jakub

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #3 dnia: 29.05.2010, 10:35:26 am »
Ja to ogólnie nie popieram suchych karm dla żółwii lepiej podawaj polne roślinki koniczyna jest dobra można mniszek lekarski i naprawdę jest tego wiele i na pewno znajdziesz coś co rośnie w twojej okolicy. Podawaj porcje racjonalne bo żółwie a szczególnie te które cały rok są w terrarium bardzo łatwo przekarmić bo nie mają wiele ruchu
Pozdrawiam Jakub

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #4 dnia: 29.05.2010, 21:58:07 pm »
Nie miałam styczności z tą karmą, ale tak jak jakub napisał najlepiej zrezygnować z gotowych karm,  tym bardziej, że na łące znajdziesz teraz wiele przysmaków dla żółwia...

Offline monia4448

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #5 dnia: 29.05.2010, 23:21:46 pm »
dziękuje za rady,też zauważyłam,że moja żółwiczka woli zieleninkę..już widzę ,że koniczyna bardzo lubi...mniszka także...chociaż troszkę dziwnie się zachowuje...nie wiem czy to jest spowodowane nowym miejscem?generalnie siedzi w kącie i próbuje jakby drapać...teraz po zmianie podłoża w terrarium siedzi w "domku" glinianej doniczce,włączyłam dzisiaj ta lampę specjalną..ale do pijemnika z wodą nie podchodzi...chociaż jak ją wyjmuję z terrarium jest bardzo energiczna....Proszę możecie mi podpowiedzieć jakie to są racjonalne porcje?dla tam małego żółwia...dzisiaj dostała dwa małe listki mniszka i kilka koniczyny małych?czy to za mało a może za dużo?
pozdrawiam

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #6 dnia: 30.05.2010, 00:17:06 am »
A jak duże masz terrarium i z czego wykonane? Na to, że drapie może wpływać zbyt małe terrarium albo terrarium szklane (chce się najwyraźniej wydostać). Stepki nie piją zbyt często i nie wszystkie są chętne do kąpieli....
A racjonalną porcję musisz sama wyznaczyć metodą prób i błędów. Jak rano dasz jedzenie zobacz ile żółw zje. Jeśli od razu zje wszystko to następnym razem daj mu trochę więcej, jeśli nie zje wszystkiego, to świadczy, że porcja była za duża, albo tój żółw je porcjami. Najlepiej po paru godzinach wyjąć resztki jedzenia, które zostały.
Obserwuj go codziennie, a poznasz w końcu wszystkie jego nawyki, bo co żółw to inny charakter.:)

Offline monia4448

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #7 dnia: 30.05.2010, 02:49:32 am »
Narazie- tymczasowo  ma terrarium tymczasowe 42 cm długości- i 32 cm szerokości- genralnie jest to cos w rodzaju kuwety - ale jest przeroczysta-wiem ,że może może być za mała ale mam żółwice od dwoch dni....ale właśnie zastanaiwam się czy moja maluszka byłaby szczęsliwa w dużo większym pojemiku typu kastra.....oczywiście z wszystkim co jest jej potrzebne...do szczęśliwego życia..ze względu na mobilność...żeby zawsze czuła się u siebie...ale też usłyszałam opinię,że mam dawkować bo żółwik zje wszystko co mu dam...i że mam uważać stąd moje obawy...bo dopiero się uczę...chociaż uważam że ta śliczna istotka mnie zafascynowała...i chcę jej stworzyć jak nalepsze warunki..więc czasami wybaczcie moje glupie pytania...ba dzień dzisiejszy żółwik ma podłoże i mokre i suche...basenik...lampe..właśnie nie wiem czy dobrą...i kryjówkę...czyli doniczkę....ale w niej śpi...Generalnie bardzo się cieszę,że jest z nami z drugiej strony mam poważne obawy czy dam rade..czy coś robię źle czy dobrze...

Offline Jakub

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #8 dnia: 30.05.2010, 11:02:09 am »
Nie martw się każy kiedyś zaczynał dasz radę. Napisz dokładnie jakie masz lampki i jakiej dokładnie wielkości jest zółwik.Jeśli tak bardzo nie zależy ci na walorach estetycznych terrarium to może to być równie dobrze plastikowy pojemnik na zabawki do kupienia w supermarkecie
Pozdrawiam Jakub

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #9 dnia: 30.05.2010, 13:18:23 pm »
Na  początku radziłabym dawać żółwiowi wiecej  jedzenia, aby zobaczyć ile potzrebuje. To nie rybka  akwariowa, którą łatwo można przekarmić. I staraj się dawać urozmaicone jedzenie, które teraz łatwo znalażć. Mój żółw, jak idzie spać do swojej sypialni, to też drapie ścianki, kręci się, wierci. To jest naturale, fajnie, że zrobiłaś mu domek. Jakby to powiedzieć, nawet żółw sobie chce łóżeczko posłać. Pies zawsze sobie ścieli, drapie podłoże, zrobi kilka kółek dookoła i wtedy się poloży. Tak samo chomik, kotek, ptaki itd. Twój żółw zachowuje się naturalnie. Wszyscy byśmy obejrzeli kilka zdj i zyczymy powodzenia z nowym domowiczem.

Offline monia4448

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #10 dnia: 30.05.2010, 15:39:26 pm »
Jakubie żółwik ma w tej chwili około 7 cm; lampkę mam nie wiem czy dobrze pisze ale jest oznacznik rs-100;rs-75 ,75 w- niestety z wiedzy o źródłach światła jestem słaba- ale daje czerwone światło- na opakowaniu producent zaprzecza sam sobie- piszą ,że jest to żarówka nocna ,później że całodobowa...czy ona jest dobra?i czy jeszcze musze jakąś dokupić?
Nila żółwik dzisiaj podjadł i narazie wedle rad badam ..zdjęcia wrzucę jutro
pozdrawiam
 

Dodano 30.05.2010, 16:59:08 pm
tymczasowe mieszkano
 

Dodano 30.05.2010, 17:01:24 pm
i mój żółwik:)
 

Dodano 30.05.2010, 17:05:48 pm

 

Dodano 30.05.2010, 17:06:41 pm
« Ostatnia zmiana: 30.05.2010, 17:06:41 pm wysłana przez monia4448 »

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #11 dnia: 30.05.2010, 20:20:16 pm »
Żółwik śliczniutki, przeuroczy. Jego domek też fajnie urządzony. Jak jest słonecznie i ciepło wystawiaj go na balkon. Trzeba będzie dokupić lampe uvb, ale teraz może korzystać z prawdziwego słońca. Ładnie Ci to wyszło. 

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #12 dnia: 30.05.2010, 20:20:54 pm »
Żółwik drapie bo chce wyjść przez przezroczyste ścianki. Najlepiej żebys obkleiła je czymś, jego lokum jak rozumiem jest tymczasowe. Postaraj się o większe, żółwik nie poczuje się zagubiony zapewniam cię będzie szczęśliwy :)
A co do żarówki, ta czerwona nadaje się co najwyżej do dogrzewania nocą ale to też tylko jeśli masz wyjątkowo niską temperaturę. Potrzebujesz natomiast świetlówki rurowej lub świetlówki kompaktowej emitującej promienie UVB i dodatkow jeszcze lustrzanke aby uzyskać dostatecznie wysoką temperaturę w ciagu dnia.
O świetlówkach było pisane na stronie głównej  http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb

Offline monia4448

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #13 dnia: 31.05.2010, 21:42:33 pm »
wczoraj nasz żółwik wszedł sa do pojemnika z wodą...i sie moczyła....ale martwi mnie jedno bo ma troszke sianka....i wszesniej nie widzialam ze je wcina...i ja sie załatwia musze brać chusteczke....bo ciagnie za sobą siano...może musze jej to zabrac?

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Jak prawidłowo karmić żółwia?
« Odpowiedź #14 dnia: 01.06.2010, 11:12:40 am »
Sianko może zostać.....Skoro żółwik sobie je podjeda zobacz z jakich składników się składa, żeby nie było w nim nic szkodliwego. Pamiętaj również, że siano lubi pylić i może zapleśnieć. Tak więc zwracaj na to uwagę.