Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 01:09:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki nie chce jeść nic poza cykorią:(  (Przeczytany 1631 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dżuff

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Żółw grecki nie chce jeść nic poza cykorią:(
« dnia: 18.12.2022, 19:59:58 pm »
Cześć,

Mam problem z dietą mojego żółwia. Przez lata mieszkałam w takim miejscu gdzie żółw w okresie ciepłym miał wybieg zewnętrzny i świeże zioła z ogródka.
Niestety, musiałam się przeprowadzić i straciłam dostęp do świeżego mniszka, babki etc.
O ile żółw chętnie jadł zioła z ogródka, to niestety z tym co mogę mu zagwarantować bez ogródka jest problem - nie chce jeść nic poza cykorią.
Siałam mniszek i babkę w dużych donicach w ekoziemi, zielistkę (którą podobno mogą jeść) - nic z tego nie chce jeść. Kupowałam mu różne suszone zioła, podobno lubiane przez żołwie - totalnie je ignorował. Roszponkę i rukolę też ignoruje - poskubie chwilę i tyle.

Czytałam na forach, że trzeba żołwia przetrzymać parę dni aż zgłodnieje i wreszcie zacznie jeść to co ma w miseczce, ale ten konkretny jest naprawdę uparty i po prawie dwóch tygodniach w trakcie których ignorował wszystko co mu dawałam (wszystko co wymieniłam akapicie wyżej), poddałam się i wreszcie dałam mu cykorię, którą od razu skonsumował. Przez te dwa tygodnie chodził obok miseczki czy też obwąchiwał rozrzucony po terrarium w różnych miejscach susz, ale poza podgryzaniem nie zaobserwowałam, żeby chociaż raz cokolwiek zjadł w większej ilości niż listek albo odgryziony kawałek.
Pod koniec mieszałam mu drobno posiekany pokarm będący mieszanką, suszonych ziół, roślin z doniczek, rukoli, roszponki z minimalnym dodatkiem cykorii (skład dawałam różny) - wygrzebywał tylko kawałki cykorii, aż nie do wiary jak sprawnie potrafił wyłuskać je spomiędzy i spod reszty posiekanych roślin.
W tym czasie za każdym razem, kiedy się zbliżałam to terrarium bacznie mi się przyglądał stojąc obok miseczki, ewidentnie czekając na jedzenie - to było okropne.
Te suszone zioła dostawał w formie suszonych liści/płatków/kwiatów jak i namoczone.
Kiedy udało mi się mu przywieźć latem z działki świeże liście mniszka, babki, koniczynę to zjadał to z taką samą chęcią jak zawsze.
Aczkolwiek nawet z ziołami z ogródka w przeszłości czasem potrafił marudzić, nie wiedzieć czemu z jednego miejsca mu pasowały, ale z innego już nie chciał ich jeść (nie było tam nigdy żadnych nawozów).

Proszę o poradę co mogę jeszcze przetestować, czy możecie mi coś polecić?

Poza tym żółw jest w normalnej tzn. dobrej kondycji, nie jest chudy, nie jest odwodniony z chęcią gryzie sepię, wygrzewa się pod lampkami, jest aktywny, ciekawski, nie ma przerośniętych pazurków ani dzioba, nic mu się nie sączy z nosa, oczy ma żywe i czyste.
Wygląda normalnie, ale martwię się, że to ciągłe jedzenie cykorii zaszkodzi mu w końcu:(

Dodam, że wiem, że najlepiej by było jakbym żółwia zimowała, ale nie mam do tego warunków i nie chcę mu zrobić krzywdy a w okresie ciepłym niestety, już nie mam dostępu do ziół z działki z przyrody obok miasta mam tylko pola uprawne i lasy, zero łąk.

Z góry dziękuję za wszelkie rady - może ktoś miał podobny do mojego problem i udało się to rozwiązać.

Offline dżuff

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki nie chce jeść nic poza cykorią:(
« Odpowiedź #1 dnia: 18.12.2022, 20:51:29 pm »
Dodam jeszcze coś co może ma jakiś związek chociaż ja nie go nie zauważyłam.
Ten żółw to samiec o bardzo specyficznym charakterze, od samego początku (miał cztery lata jak do mnie trafił, teraz ma 12), wszystko próbował taranować skorupą i gryźć. Kiedy wyrósł i dojrzał, te cechy jeszcze bardziej się u niego wyostrzyły i próbuje kopulować ze wszystkim co ma w zasięgu. Gryzie po palcach, a kiedy jest wypuszczony z terrarium to biega za mną albo za partnerem. Miał duże terrarium 120x120cm, z różnorodnym podłożem, dużymi kamieniami, sztucznymi roślinami etc. i jedyne co w nim robił to spał, jadł i wygrzewał się pod lampką w jednym ulubionym kącie ignorując 90% powierzchni terrarium. Kiedy zaczynał spacerować to tylko po ściankach próbując się z niego wydostać, do tego stopnia, że potrafił sobie zranić skórę przy uszach od ciągłego szurania po niej łapkami. Więc daliśmy za wygraną i wypuszcaliśmy go żeby spacerował po domu przez chwilę (wiem, że to niezdrowe dla żółwii). Wtedy gonił nas usiłując gryźć, podbijając głowę, albo atakował nasze buty. Generalnie da się zauwazyć, że preferuje wszystko co może mieć nasz zapach od przedmiotów na pewno go pozbawionych, które też czasem atakuje.
Tak poza tym żółw żywiej reaguje na widok twarzy (testowałam nawet z wydrukami uproszczonych wzorów). To chyba wynik tego, że od wyklucia miał kontakt z ludźmi(?). Zresztą również reaguje, kiedy się wypowie słowo 'żółwiu' (naprawdę to widać).
Obecnie ma znacznie mniejsze terrarium i wydaje się w nim trochę spokojniejszy co jest zaskakujące. Jednak nawet w nim, spędza czas w jego części z lampkami a na drugą przechodzi tylko w trakcie prób wyrwania się na zewnątrz, kiedy forsuje ścianki.
Jeśli to ma znaczenie, to oba terraria były zbite z drewna i pomalowane specjalnym lakierem do blatów kuchennych, więc bezpiecznym. W części terrarium ma ziemię terrarystyczną, w drugiej ma korę terrarystyczną i trochę świeżego sianka, do tego sporo różnych kamieni i obecnie tylko jedną roślinkę (sztuczną), ponieważ je najszybciej zadeptywał. Miał kryjówki do spania, jednak nie chciał w nich sypiać, wolał się zagrzebywać w korze albo sianku. Najbardziej lubi przesiadywać częściowo zaszyty albo w sianku, albo w liściach sztucznej paprotki (ale paprotki masakrował ekspresowo).

Uszyłam mu szmacianego żółwia podobnych rozmiarów do niego i czasem jest nim zainteresowany i próbuje z nim kopulować, ale zwykle woli podejmować próby wyrwania się z terrarium.

Ten stan trwa już bez przerwy, jedynie z okresami nasilenia w okresie ciepłym, od trzech lat.
Jest taki filmik Kampa Kennana, na którym pokazuje szalonego żólwia greckiego, który próbuje go gryźć mimo, że to samica. Kennan snuje przypuszczenie na tym filmiku, że to chyba wynik problemu z oczami, ale przyglądałam się wielokrotnie zachowaniom mojego żółwia i na pewno z jego oczami jest wszystko w porządku.
Filmik został nagrany przez Kennana w odpowiedzi na pytanie jakiegoś człowieka z Niemiec opisującego niemal dokładnie takie samo zachowanie swojego żółwia, jak to, które obserwuję u mojego.

Jako ciekawostkę dodam, że kiedy się go wypuści z terrarium to ściga nas po całym domu do tego stopnia, że kiedy wyszliśmy do jednego pokoju i zamknęliśmy drzwi to walił w nie skorupą i czekał pod tymi drzwiami aż wyjdziemy.

Przywykłam do tego, że gryzie, próbuje taranować i jest najbardziej pobudzonym żółwiem jakiego na oczy widziałam, ale to co opisałam wyżej - problem z jedzeniem naprawdę mnie martwi.
« Ostatnia zmiana: 18.12.2022, 21:01:28 pm wysłana przez dżuff »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki nie chce jeść nic poza cykorią:(
« Odpowiedź #2 dnia: 20.12.2022, 22:50:53 pm »
Witaj na forum  :)

To prawda, że czasami trudno jest przekonać żółwia do suszu. Mi też zajęło to sporo czasu. Pomogło zawijanie suszu w liście roszponki lub cykorii i karminie ręczne. Po jakimś czasie żółw przyzwyczaił się do smaku suszonki.
Co do agresywnego zachowania to powinno ono minąć.
Warto też odwiedzić specjalistę od gadów. Napisz skąd jesteś a kogoś polecę.