Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 05:31:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Komentarze do artykułu "Żywienie żółwi lądowych' [wątek archiwalny]  (Przeczytany 14284 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Tutaj można komentować i brac udział w dyskusji na temat artykułu "Żywienie żółwi lądowych":

http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/zywienie-zolwi-ladowych.html
« Ostatnia zmiana: 19.09.2007, 19:47:40 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
W artykule pisze, że można dać żółwiowi zwiędniętą roslinę - troche zwiędniętą tak ale przygnitą lub wilgotną absolutnie nie bo powoduje to biegunkę u żółwia. Jeżeli chodzi o te pożywienie wysokobiałkowe pisze, że niepowinno się podawać żółwiowi a powinno pisać, że ABSOLUTNIE NIE WOLNO PODAWAÆ!!!!!!!! A kropelka witaminy podana raz w miesiącu tez nie zaszkodzi.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Dobra uwaga - oczywiście chodziło mi o normalną zwiędłą roślinkę. Nigdy mi się akurat nie zdarzyło aby jakaś zgniła czy zapleśniała, ale wszytko jest możliwe, zależy w dużej mierze od rośliny i innych czynników. Spleśniałe jest szkodliwe i mimo żę raczej wątpliwe aby żółw się czegoś takiego chwycił, to jednak uważać trzeba.

Faktycznie może nie jest zbyt mocno zaakcentowane aby nie podawać pokarmu wysokobiałkowego.

Z witaminami zaś należy uważać, jasne że doświadczony hodowca jest w stanie określić potrzebną dawkę i może czasem uznać za celowe ich podawanie, podobnie jak gadzi weterynarz, ale początkujący (a dla takich generalnie był pisany ten artykuł) w zasadzie nie powinien eksperymentować z witaminami, stad stwierdziłam, że bezpieczniej o ich podawaniu nie pisać.

Dziękuje za wszystkie uwagi :)

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Tak, początkujący nie powinni eksperymentować z witaminami, tylko karmić zieleninką - czyli tym co dla gadzinek najlepsze i wtedy będzie ok!
TUPTUŚ

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Hm ja mam żółwia stepowego od 12 lat, od 4 lat żółw je kocią karme ( na przemian z tartymi warzywami, owocami, liśćmi ktore je od zawsze ) nie zauważylam u niego jakis oznak choroby, ani nic , a z tego co widze z artykułu nie powinnam mu podawac tej karmy ponieważ jest wysoko białkowa... szkoda tylko ze nie napisali dla czego, więc mam pytanie, co takiego złego wywołuje podawanie żółwiowi pokarmu wysokobiałkowego, i czym to się objawia, i dla czego zółw powinien rosnąć wolno a nie szybko, bo też to nie jest wyjaśnione.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Po żółwiu ciężko poznać że choruje, na ogół widać objawy gdy stan gada jest już krytyczny, choć i wtedy niektórzy nie są w stanie skojarzyć pewnych objawów z chorobą, wszystko zależy od doświadczenia i rozeznania danego hodowcy, a zatem w przypadku Twojego żółwia objawów albo jeszcze nie widać lub po prostu Ty ich nie dostrzegasz.

Jak wygląda jego pancerz? Czy jest twardy, gładki i równomiernie wysklepiony? Czy miękkie części ciała nie są zbyt rozrośnięte? Jaki jest stan oczu? Czy są czyste, żywe, bez opuchlizny? Jak żółw chodzi? Czy potrafi się odwrócić gdy zdarzy mu się wywrotka? Jak wygląda listwa rogowa? Czy nie jest przerośnięta? (miękkie pokarmy powodują że nie ma ona na czym się ścierać).
Jest wiele rzeczy na które zwracać należy uwagę przy ocenie stanu zdrowia żółwia...
Zamieść fotkę żółwia w dziale „Galeria” - to pozwoli powiedzieć coś więcej na jego temat... 

Żółwie stepowe w naturze żywią się wyłącznie roślinnością zielną i sukulentami, zresztą jałowość stepów środkowoazjatyckich, klimat i cykl ich życia determinują  swoistą „ascetyczność” w ilości i energetyczności ich pokarmu. Ich dieta jest natomiast obfita w błonnik, związki mineralne i witaminy i takiej diety potrzebują również w niewoli.
Nie powinny być nigdy karmione pokarmem wysokobiałkowym czy wysokotłuszczowym, gdyż ich metabolizm nie jest dostosowany do trawienia ich w takich olbrzymich ilościach (a już rośliny posiadają pewne ilości białka i tłuszczu).
Taka zbyt obfita dieta mocno obciąża zatem organy wewnętrzne, głównie wątrobę oraz nerki, które muszą produkować nadmierne ilości mocznika. Z czasem dochodzi do poważnych schorzeń tych organów. Również nadmierny metabolizm białka powoduje powstawanie kamieni w układzie wydalniczym.

Inna kwestią jest że pokarm taki jest też wysokokaloryczny, co powoduje otłuszczanie się narządów wewnętrznych i intensywny wzrost masy i rozmiarów ciała, zwłaszcza jego części miękkich, które mogą się z czasem „wylewać” ze skorupy zaś organizm „nie nadąża” za produkcją budulca pancerza w efekcie dochodzi do odwapnienia kości, deformacji czy rozmiękczenia pancerza.
Właśnie z powodu wysokiej kaloryczności odradzane są również owoce, ponadto wywołują one biegunki i stanowią florę, w której rozwijają się pasożyty wewnętrzne.

Był kiedyś w Internecie taki link do zdjęć żółwicy o imieniu Valentine. Był to potwornie zdeformowany, przerośnięty żółw stepowy karmiony kilkanaście lat wysokokalorycznym pokarmem, którego nie dało się już odratować. Szkoda że już tych fotek nie ma, wyrażały więcej niż 1000 słów. :(

Zmień dietę swojego żółwia na właściwą zanim będzie za późno...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
własnie chodzi o to ze czytałam wszystkie choroby na jakie moze chorowac zółw i nie ma, i nie MIAL NIGDY zadnych objawów ( poza lekkim przeziębieniem ktore objawialo sie kichaniem kilka lat temu ktore wyleczylam grzaniem go :-) ) zólw sie nie wywraca... bo nie ma na czym, chodzi lekko szybko teraz moze nie bo jest zima i ciagle spi... ale latem nonstop łaził i karma dla kotów jest sucha, nie rozmaczam jej wiec on ją rozgryza, poszukam dobrego zdjecia zółwia... jesli nie mam takiego to zrobie ( eh bede go musiała obudzic :/ a i co do tego odtłuszczania to zołw nie ma terrarium tylko chodzi po calym mieszkaniu, spi w miejscu gdzie podgłowa jest ciepła, wiec ma duzo ruchu, i niemal codziennie jak chcial byl wysadzany w ciepłej wodzie (czasem sam idzie do łazienki nawet zeby go tam wsadzic :) ) a karma kocia jest dodatkiem do jego diety, nie głownym elementem :P

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Wywal tą kocią karme.... ::)

Czy w naturze gdzieś na stepie gad ma kocią karme? Nie, tylko zielsko. Wiadomo że nei takie samo jak u nas, ale dobra dieta jednak jest znasznie korzystniejsza dla organizmu przystosowanego do warunków iście extremalnych. Także zielsko, zielkso i zielkso, czy suche czy świeże nie ma znaczenia. A w zimie cykoria, rukola, suszki firmy ZUZALA, można kupić przez neta.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
mój zółw nie tknie suchego... nie raz mu zostawał przesuszony mlecz albo inne zielsko i stanowczo odmawia... i czasem hm moze wyczuwa albo cos i sałaty nie chce tknac... a zima trudno o zielenine... a ta karma ma fosfor i wapń :P nie bronie jej, ale nikt nie udowodnil ze to jest naprawde bardzo szkodliwe... a skoro ma duzo ruchu to jeśli ją poprostu jeszcze bardziej ogranicze nie powinna mu szkodzic

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
a co powiecie na dawanie zólwiom truskawek? mój je ubóstwia :D oczywiscie duzo mu nie daje jedną na  kilka dni jak jest sezon, czasem tez kawałeczek dojżalego banana... to chyba mu nie powinno zaszkodzic? jako taki deserek :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Komentarze do artykułu "Żywienie żółwi lądowych' [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #10 dnia: 02.12.2006, 21:26:28 pm »
Jako deserek nie ale baaaaaaardzo rzadko.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Komentarze do artykułu "Żywienie żółwi lądowych' [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #11 dnia: 02.12.2006, 21:27:47 pm »
mój zółw nie tknie suchego... nie raz mu zostawał przesuszony mlecz albo inne zielsko i stanowczo odmawia...

To się często zdarza u żółwi, ale są na to pewne sposoby - mieszanie ze świeżą roślinnością stopniowo zwiększając proporcje suszu, czy głodówki. Jeśli wszystko zawiedzie to możesz powiedzieć że definitywnie suchego nie chce.

a zima trudno o zielenine...

Tak, trudno ale dopóki nie spadnie śnieg można zrywać. Póżniej zostaje już tylko domowa hodowla w doniczkach na parapecie roślin karmowych (wiele roślin można kupić - np. bazylia), podawanie suszonej karmy (o ile jest możliwe), ewentualnie polecanego przez wielu hodowców Agrobsa (osobiście tej kamy nie stosowałam, wiem że nulus ją używa)

a ta karma ma fosfor i wapń :P nie bronie jej, ale nikt nie udowodnil ze to jest naprawde bardzo szkodliwe... a skoro ma duzo ruchu to jeśli ją poprostu jeszcze bardziej ogranicze nie powinna mu szkodzic

Dieta żółwia powinna być obfita w wapń ale stosunkowo uboga w fosfor. Rośliny które zjada w naturze żółw mają dużo wapnia a mało fosforu.

nie bronie jej, ale nikt nie udowodnil ze to jest naprawde bardzo szkodliwe... a skoro ma duzo ruchu to jeśli ją poprostu jeszcze bardziej ogranicze nie powinna mu szkodzic

Nie potrafię odpowiedzieć Ci czy taka karma jest bardzo szkodliwa, czy "tylko" szkodliwa. Choć podejrzewam, że jest raczej bardzo niż tylko szkodliwa to uważam, że jeśli coś jest szkodliwe w jakimkolwiek stopniu to należy to odstawić, żeby nie truć żółwia. Nie wiem co dokładnie w tym "siedzi" ale jedno jest pewne - białka i tłuszczu w diecie żółwi powinno być jak najmniej.
Co do dowodów, niejeden żółw chorował i zakończył życie przedwcześnie z powodu wysokobiałkowej i owocowo-sałatowej diety. Szkoda że nie ma Onsen ona ma doświadczenie w leczeniu takich właśnie żółwi. Kwestia szkodliwości tej karmy nie ma ponadto zbyt wiele wspólnego z ilością ruchu u żółwia, bo ta karma po prostu rąbie i eksploatuje mu narządy.
(Nota bene nawet przy zapewnieniu dużej ruchu jest na tyle wysokokaloryczna w stosunku do tego ile spala przy swym wolnym metaboliźmie żółw, że i tak ma on bez wątpienia nadwyżki energetyczne i stopniowo otłuszcza się).

a co powiecie na dawanie zólwiom truskawek? mój je ubóstwia :D oczywiscie duzo mu nie daje jedną na  kilka dni jak jest sezon, czasem tez kawałeczek dojżalego banana... to chyba mu nie powinno zaszkodzic? jako taki deserek :)

Liście truskawek jak najbardziej, ale owoce już nie, podobnie z bananem.
To pokarm miękki, zbyt soczysty, zbyt kaloryczny, zawiera dużo cukrów które sprzyjają rozwojowi pasożytów w przewodzie pokarmowym. Żółwie stepowe nie jedzą owoców w swoim naturalnym środowisku. Pewnie że podawane rzadko mniej szkodzą, ale jednak szkodzą.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Odp: Komentarze do artykułu "Żywienie żółwi lądowych' [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #12 dnia: 02.12.2006, 22:32:32 pm »
troche straszne mi sie wydaje takie prawidlowe zywienie zółwika... od poczatku nie chcial jeść lisci drzew i tych różnych ziółek co w trawie rosną i przeważnie jadł mlecz... strasznie protestował jak dawaliśmy mu cos innego i nie raz mial glodówki bo sama pamietam jak chodził i szukał a my poprostu nie mielismy co mu dac... i mial do wyboru wszystkie liscie... jak zjadł cały mlecz reszta wiedła i czasem troszke trawy podgryzł babki lancetowatej a reszta zostawała... ewentualnie liscie żyworódki na balkonie podgryzał... dla tego zdecydowałam sie na diete taka jaka jest... jak sie obudzi moge spróbowac karmic go tym co trzeba ale sądze ze bedą takie same ataki jak kiedys (czyli wstawał na nogach jak najwyzej cofał sie delikatnie do tyłu i atakował pancerzem, zabawne to było ale wiedzialam ze akurat TEGO on nie zje ) mozliwe ze trafilam na wyjatkowo upartego (jak ja) żółwia z charakterkiem :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Komentarze do artykułu "Żywienie żółwi lądowych' [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #13 dnia: 02.12.2006, 22:58:01 pm »
Ale taka właśnie "ascetyczna" dieta jest dla nich najlepsza. Podobnie jest z ludźmi - niezdrowe, słodkie, kaloryczne, czy wysokoprzetworzone jedzenie jest po prostu smaczne, przy czym my jesteśmy wszystkożerni i nie szkodzi nam to w takim stopniu jak żółwiom te obfite w białko, cukry i tłuszcze pokarmy. A żółw to taka "gadzia krowa" w dodatku w naturze je niewiele bo 3/4 roku przesypia a i o pokarm na jałowym stepie nieraz trudno.
Musisz być konsekwentna i nie reagować na jego humory, a z pewnością nawrócisz żółwia na właściwa dietę. Poza tym próbuj z różnymi roślinami - wiesz że mniszka i babke już lubi, a koniczyna, powój, wyka, żółtolica, lucerna, liście chrzanu?
Mój żółw bardzo lubi te rośliny i wiele wiele innych i jestem przekonana że w tej szerokiej gamie roślin i Twój żółwik odnajdzie swoje przysmaki. Żółwie mają swoje upodobania - mój np. nie tknie się krwawnika, podagrycznika, melisy, czy szałwii (nad czym ubolewam bo specjalnie dla niego zasadziłam krzaczki tych dwóch ostatnich ziółek w ogrodzie  :-\ ) Tak więc nie tylko Twój żółw ma swoje humorki, to nic nowego...
« Ostatnia zmiana: 02.12.2006, 22:59:37 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
Odp: Komentarze do artykułu "Żywienie żółwi lądowych' [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #14 dnia: 02.12.2006, 23:29:19 pm »
hm ja sie zastanawiam czy te biedne zólwie jakis pasikoników w naturze nie jedzą... bo na stepach niby są te male owady , ja na miejscu zólwia bym sie skusiła, jest gdzies jakis dokladny artykuł o zwyczajach zólwi (najlepiej po polsku) poparty jakimis obserwacjami z natury czy cos, bo chcialabym tak sie dokladnie przekonac jak mniejwiecej wyglada takie zycie zólwia :P (najlepiej to by było pojechac i obserwowac... jak bym miała możliwosc :( )