Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 10:18:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!  (Przeczytany 28611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tequila

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #30 dnia: 20.11.2009, 13:23:50 pm »
No to teraz wracamy do mojej tequli ;)
Minal tydzien odkad zmienilam podloze i diete. Zauwazylam ze juz nie pociera sobie oczu ;D no ale opuchlizna jeszcze sie utrzymuje. Codziennie pozera jedzonko w szybkim tempie, a najbardziej to lubi rukole. Tylko ze jak spi, to zakopuje sie pod lampa, tam gdzie jest najbardziej sucho, nie wiem czy to dobre. Jak myslicie, dlugo to jeszcz moze potrwac, zanim calkowicie oczy beda ok?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #31 dnia: 20.11.2009, 13:53:59 pm »
To dobrze, że poprawa jest.
Jeśli opuchnięcie jest od barku witamin to może i kilka tygodni potrwać - zadbaj o dostarczenie pokarmu zawierającego vit. A.
A ze spaniem pod lampką analogiczny problem miał mieciel - przeczytaj sobie - mozesz przenieść lampkę albo zadbać o zwiękzenie wilgotności w tym miejscu jak żółw pójdzie spać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tequila

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #32 dnia: 20.11.2009, 14:43:59 pm »
No czytalam, czytalam. Nie wiem czy to podziala, bo nawet bez lampy sie tam zakopuje, zawsze tam zasypia, no ale zobaczymy. aha... czy ja moge go codziennie tak karmic, czy mam robic jakies przerwy?
Pytanko do Azazelli:
Czy chodzisz na spotkania niedzielne do zoo? Jesli tak to gdzie i o ktorej one sa? Chetnie sie przejde  :)

Offline tequila

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #33 dnia: 04.12.2009, 19:59:25 pm »
Wiecie co, nie wiem co znow robie zle, ale oczy niestety sa nadal takie same:( Ogolnie to ostatnio chcialam, zeby jadla suszki, ale nie chciala, wiec robilam mieszanki, ale jest strasznie uparta i nie chce sie przekonac, a rok temu jadla jak ja kupilam. Moze mi poradzicie cos w sprawie lampy, bo jutro ide na gielde, rozumiem ze mam kupic na uvb ta rpti glow 10.0? A grzewcza sun glow 50W jest dobra? prosze o odpowiedź.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #34 dnia: 04.12.2009, 20:37:45 pm »
Grzewcza sun glow exo terry jest OK. Ale wersja tight beam, nie halogen - neodymium, bo kiepsko grzeje.
Co do UVK-i to kup Exo Terry Repti Glo 8,0 lub 10,0 UVB, 13 W - nawet lepsza jest ta 8-ka jak żółw ma problemy z oczami, to bym mu za dużo UVB nie dawała.
Dawaj mu dalej sałatki - dodaj najwyzej więcej lubianego pokarmy. Jak będzie głodny to zje.
A te oczy to się poprawiły i znów pogorszyły? Czy cały czas takie same?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tequila

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #35 dnia: 04.12.2009, 21:22:34 pm »
no ja mam teraz 2.0 26W, to moze byc 10.0 26W? bo ta 8.0 rzadko w sklepach widzialam, ale bede szukac, jak ma byc lepsza.. a z tymi oczami to ja nie wiem, wydaje mi sie ze po prostu juz tak ich nie trze jak kiedys, jeszcze mu sie zdarza, a wiadomo ze jak potrze to odrazu robia sie ogromniaste. tez jak go biore na rece, bo musze go kapac i nacierac oczy, to czasem tez chyba ze stersu mu sie wieksze robia. zauwazylam tez ze ostatnio bardzo malo je, kupy to juz od dwoch tygodni nie widzialam, nawet jak go kapie. podejrzewam ze to przez zime, cos czytalam na forum i widzialam ze nie tylko ja mam ten problem. a ja widze ze jest glodny, bo codziennie jak wstaje to podchodzi do miski i szuka czegos najlepszego, a tu ni ma i klops, robi sobie strajk bo suszki sa ble i odwraca sie tylkiem 8) no ale co do oczu, to raczej nic sie nie polepszylo...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #36 dnia: 04.12.2009, 22:23:53 pm »
Skoro opuchlizna się utrzymuje to by sugerowało raczej jakąś przyczynę wewnetrzną. To może minąć wraz ze stopniową poprawą jego stanu zdrowia dzięki właściwej diecie i warunkom, ale może wymagać pomocy specjalisty. Najlepiej umieść fotkę. Z opisów przypadków różnych chorób u żółwi wiem, że opuchlizna opuchliźnie nierówna.

Co do świetlówki to repti glo 2.0 nie wyrzucaj daje pełne widmo światła dziennego (jest to świetlówka o pełnym spektrum). Jeśli chodzi o kompakty to zoomed się reklamuje że jego uvki 5.0 i 10.0 są też full spectrum ale zamierzam napisać do nich z pytaniem o parametry, choć wydaje mi się że z przyczyn technologicznych nie są tym samym czym jest 2.0 które zoomed też ma zresztą w swojej ofercie z dokładnymi parametrami blisko ideału w zakresie temperatury barwowej i oddawania barw.
Możesz stosować repti glo 5.0 albo 8.0 w kombinacji z 2.0 - to chyba idealne rozwiązanie. Sa nawet specjalne podwójne oprawy i właśnie z uwagi na to spektrum producent poleca stosowanie ich w tandemie.

Jeszcze taka drobna uwaga a propos repti glo 8.0 - dowiedziałam sie od samego producenta, że 8.0 już dawno wycofali z produkcji, więc to co jest w sklepach to resztki tego co zostało. Nie wiem jak jest z terminem przydatności takich lamp, w końcu to ma swoją żywotność również i czasową, tu się fizyka kłania niestety, ale na pewno to 8.0 są dość stare.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #37 dnia: 04.12.2009, 22:41:45 pm »
Nie wiedziałam, że z repti glo 8,0 tak krucho, choć gdzieś czytałam, że jak wprowadzili 10,0 to zaczęli wycofywać 8,0. A to już trochę czasu temu było.
To chyba najlepiej, jak Beata napisała dać 5,0 + 2,0.
Jak duże masz terro? Bo moc żarówki - czy 13W czy 26W powinno się do wielkości zbiornika dostosować. Na pewno do małego nie ma sensu kupować silnej 10,0 UVB ZooMedu, bo to nawet trawę wypala.
A podajesz żółwiowi jakieś witaminy? I pokarm bogaty w vit.A choć z 2x w tygodniu? Daj mu może do tych suszek trochę cykorii, marchewki, dyni. Dobra byłaby też opuncja, szczególnie owoce.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #38 dnia: 06.12.2009, 15:22:47 pm »
Nie wiedziałam, że z repti glo 8,0 tak krucho, choć gdzieś czytałam, że jak wprowadzili 10,0 to zaczęli wycofywać 8,0. A to już trochę czasu temu było.

U mnie w pracy 8.0 też nie ma. Są tylko 10.0, 5.0 i 2.0. Nawet jak dostajemy katalogi z firmy Exo Terra to żarówek 8.0 w nich już ich nie ma. Wydaje mi się, że firma ta ich już więcej nie produkuje  ::) - tak przynajmniej wynika z katalogu.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline tequila

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #39 dnia: 08.12.2009, 00:52:59 am »
Niestety nie zdazylam juz wieczorem przeczytac i wzielam 10.0.:P terra mam duze, 100x45cm wiec chyba bedzie ok? bo ta 2.0. to juz mam od roku, to sie wyrzuca czy mam zostawic?
A do jedzenia daje teraz bazylie i oregano wymieszane z liscmi kalarepy, pietruszka albo inne, zalezy co bedzie w lodowce. A tak 1-2x w tyg daje mieszanke wszystkiego + marchewka + suszki. Teraz posialam rzezuche i lucerne i czekam az wyrosnie. Szykuje sie tez na opuncje i trzykrotke, chyba jeszcze tego w domu nie mialam;)
Beatko wczesniej dawalam juz fotki, mozna spojrzec, no chyba ze mam wstawic nowe. Co jak co, ale oczy bardzo mi sie nie podobaja, to nie to samo co te piekne zolwie na stronie u gory:(

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #40 dnia: 08.12.2009, 08:43:06 am »
Teqila, dobrą masz żarówkę, ale przyuważ jego zachowanie w tych zimowych dniach, żeby jak nie chce się naświetlać, to żeby poszedł w cień.
Sprawa żywienia- możesz ciągle jeszcze nazbierac liści na dworze, i najlepiej zrób to dziś, bo idzie zima.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #41 dnia: 08.12.2009, 12:25:48 pm »
Możesz jeszcze kupić tymianek, rukolę. Trzykrotki są do kupienia na allegro. Możesz jeszcze pozyskać aloesa, kalanchoe 9najlepiej od kogoś z domu) - niedługo powinny się pojawić opuncje z owocami i hibiskusy. Tylko pamiętaj, żeby takiego kwiata z marketu od razu żółwiowi nie dawać, bo może być pryskany i nawożony. Trzeba go przetrzymać z 2-3 miesiące na czystej wodzie i poczekać aż zacznie u Ciebie rosnąć.
I idź jak Basia radzi na zewnątrz poszukać roślin - dopóki mrozy nie złapią na dobre można zbierać.

I pomyśl nad suplementami diety jak te oczy takie podpuchnięte - dajesz mu coś, czy tylko sepię?

Tą 2,0 zostaw - dla światła. Szkoda wywalać jak dobra.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Bardzo opuchnięte oczka... pomocy!
« Odpowiedź #42 dnia: 08.12.2009, 13:36:19 pm »
Niestety nie zdazylam juz wieczorem przeczytac i wzielam 10.0.:P terra mam duze, 100x45cm wiec chyba bedzie ok? bo ta 2.0. to juz mam od roku, to sie wyrzuca czy mam zostawic?

Ważne jest żebyś miała żarówkę grzewczą i tą Repti Glo 10.0. W tej sytuacji 2.0 wydaje się zbędna, choć jak ją pozostawisz to myślę, że żółwiowi też nie zaszkodzi, a będzie miał po prostu jaśniej w terrarium - tak jak wspomniała już wyżej ankan. Z drugiej strony 3 żarówki trochę prądu ciągną, więc sama musisz zdecydować, czy ta trzecia (2.0) jest Ci potrzebna.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl