Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:41:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chory kilkunastoletni żółw;(  (Przeczytany 15471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline darus161

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Chory kilkunastoletni żółw;(
« dnia: 21.03.2008, 00:28:41 am »
Ostatnio kupiłem żółwia stepowego. Nie znam się na razie zbytnio na tym. Ma około 15cm średnicy i ma lekko miękką skorupkę oraz bardzo przerośnięty pyszczek (ten taki ząbek, nie wiem jak to nazwać). Proszę powiedzcie mi jak temu zaradzić. Kupiłem mu już wielkie terrarium (ponad 100 cm, wcześniej trzymany w 40) i na lato będę mu robił wybieg. Kupię Lampe UV i takie tam, ale jak mu zetrzeć ten Dziubek? On mu musi bardzo przeszkadzać??
I drugie pytanie. Czy obcinać mu paznokcie? Ma on je już troszkę za długie jak na mój gust.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #1 dnia: 21.03.2008, 07:53:27 am »
Paznokcie tak obcinać, obcinasz powyżej czarnego gdzie jest nerw. Dziobek tez można obciąć, spiłować.
Miękka skorupa to brak UVB czyli promieniowania, choć powody mogą być inne.

Jak najszybciej do dobrego weterynarza, on ci pomoże z spiłowaniem dzioba. Potem odpowiednia dieta i oświetlenie w terrarium.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #2 dnia: 21.03.2008, 11:46:32 am »
Witam :)
Ja radziłabym pazurki spiłować pilniczkiem. Do obcinania trzeba mieć bardzo pewną rękę i wyczucie żeby nie zrobić krzywdy żółwiowi. Chyba że zrobi to doświadczony fachowiec - weterynarz.

Korekty dzioba też najlepiej dokonać u dobrego weta (mają specjalne maszynki do spiłowywania) albo pozostawić w terrarium spory kamień (np. piaskowiec) albo w całości sepię. Istnieje szansa że żółw instynktownie sobie na tym sam spiłuje dziób.  :)

Wybieg to będzie dla niego doskonała terapia. Póki co dbaj o właściwą dietę, bogatą w wapń. Posypuj roślinki nawet codziennie po troszku sepią (do kupienia w sklepach zoologicznych, naturalny suplement wapniowy dla ptaków) i koniecznie naświetlaj UVB. Żółw ma pewnie spore niedobory. Dobrze by obadał go fachowym okiem porządny weterynarz.

Zresztą zamieść jak masz możliwość fotkę żółwia, może coś się jeszcze rzuci nam w oczy.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline darus161

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #3 dnia: 21.03.2008, 20:28:46 pm »
Załączam fotki. Żółwia w całości, jego Dziubka oraz jego nowego lokum. Macie może jakieś rady? Co można zmienić w jego terrarium?? Światła jeszcze mu nie założyłem, ale zaraz to uczynie;) mam nadzieję, że Wojtuś wyzdrowieje…. Powiedzcie mi proszę czym go teraz karmić??


http://img504.imageshack.us/my.php?image=1001965yp0.jpg
http://img155.imageshack.us/my.php?image=1001966sr0.jpg
http://img155.imageshack.us/my.php?image=1001967xi7.jpg


Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #4 dnia: 21.03.2008, 21:41:17 pm »
O karmieniu jest najwięcej w dziale żywieniowym na stronie głównej, sporo tematów było też na forum. Ogólnie to temat rzeka dlatego w skrócie powiem - roślinki polne czyli popularne chwasty tj. mniszek, babka, koniczyna, powój, cykoria podróżnik, jasnota i wiele wiele innych (na stronie jest ich cała lista).

Zasada jest taka że karma roślinna powinna być obfita w błonnik, witaminy (te wymagania spełnia większość roślin), uboga w białko, cukry i tłuszcze, a stosunek wapnia do fosforu winien wynosić minimum 2:1, nie może zawierać kwasu szczawiowego i innych anty-odżywczych substancji.
Reguła ta dla osoby początkującej może się wydawać skomplikowana dlatego łatwiej zapamiętać nazwy popularnych roślin i stale poszerzać wiedzę i zbiory o inne ziele.

Z powyższej reguły wynika, że nigdy nie podawajmy karmy zwierzęcej (mięso, nabiał), ani przetworzonych pokarmów ludzkich typu chleb, makaron itd. Nie podajemy również owoców i większości warzyw. Te drugie nie wszystkie i rzadko

Terrarium wydaje się dość małe ale to chyba takie wrażenie skoro piszesz że ma 100 cm, wydaje się jednak wąskie. O wybieg się postaraj koniecznie - już przy pierwszych ciepłych dniach można na niego wypuszczać żółwia. O budowie wybiegu i jego zaletach jest też sporo informacji na stronie głównej.
Terrarium wydaje mi się jednak trochę zagracone. Ogólnie dla żółwi lepsze są drewniane czy drewnopodobne skrzynie niż akwaria, właśnie przez to że akwaria są wąskie a żółw widząc przez szybę drapie i drapie. Łatwiej w nich zainstalować oświetlenie.
Widzę że usadowiłeś w nim darń na warstwie trocin ??? chyba. Darń jest godna polecenia, ale nie ma się gdzie ukorzenić. Wydaje mi się, że żółw szybko to rozkopie, zniszczy rośliny i dokopie do tego drobnego substratu, który może być dla niego nieodpowiedni. Nie wiem czy sobie dobrze to wyobrażam, bo fotka może nie oddawać rzeczywistości.

Nie smaruj nigdy żółwikowi jego skorupy. Piszę na wszelki wypadek bo widzę że jego karapaks błyszczy. Pewnie poprzedni właściciel zafundował mu tę wątpliwą pielęgnację.

Dzióbek faktycznie mocno przerośnięty. Pazurki widzę tylko w tylnej nóżce - też trochę można spiłować.

Nie puszczaj żółwia po podłodze.

Jest sporo do zrobienia ale jego stan nie jest jakiś tragiczny. Ma spore przyrosty bo rósł za szybko, no i stan dzioba wskazuje że był spory czas na diecie owocowej. Dobrze byłoby zabrać go do porządnego weta.

Ogólnie łepek ma śliczny, na tym zdjęciu od góry wyraz jego mordki przypomina mi trochę mojego Tuptusia  :) 


Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline darus161

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #5 dnia: 21.03.2008, 21:53:15 pm »
Okok wielkie dzięki za informacje;)! Więc jutro montuje oświetlenie na stałe, zmieniam mu radykalnie dietę i po świętach jadę do weterynarza. Mam nadzieje, że ładnie spiłuje mu Dziubek! Teraz Wojtuś w nowym lokum nic nie robi, tylko siedzi w „jaskińce;)” Mam nadzieje, że się przyzwyczai i jutro wyjdzie;) a dlaczego nie można żółwia puszczać, aby sobie czasem po domku pochodził? Czytałem, że nie może on „mieszkać” w pokoju, ale wydaje mi się, że Wojtek bardzo lubi czasem pośmigać sobie po pokoju. Ale jak nie można, to więcej tego robić nie będę. Jeśli chodzi o wybieg, to jak się zrobi troszkę cieplej to zaczynam mu przygotowywać coś ładnego;) Mam nadzieje, że Wojtek odżyje. Ma już jakieś 18-20 lat i przez całe życie siedział w terrarium 30x40 cm;( Biedak. A jeśli chodzi o miękką skorupę, to czy po jakimś czasie stanie się ona twarda? Czy to jest nieodwracalne?? Dodam, że nigdy nie miał on lampy UV;(
A właśnie, jeszcze jedno. Żółw nigdy nie zimował. Czy warto w tym roku zafundować mu taki wypoczynek? Trochę się tego boję.
Pozdrawiam i wesołych świąt;)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #6 dnia: 21.03.2008, 22:23:48 pm »
a dlaczego nie można żółwia puszczać, aby sobie czasem po domku pochodził? Czytałem, że nie może on „mieszkać” w pokoju, ale wydaje mi się, że Wojtek bardzo lubi czasem pośmigać sobie po pokoju. Ale jak nie można, to więcej tego robić nie będę.


W zasadzie spotkać można różne opinie. Oczywiście stałe przebywanie na podłodze jest odradzane, co do tego nie ma wątpliwości. Niektórzy jednak są skłonni twierdzić, że skoro żółw na co dzień przebywa w stosunkowo ciasnym terra (bo powiedzmy nawet te 100 jest w poczuciu żółwia na pewno za małe nie mówiąc o mniejszym bo to już karcer) to warto mu zafundować trochę nadzorowanego ruchu choćby na podłodze (przy czym parkiet jest gorszy niż dywan). Inni z kolei twierdzą że skoro takie spacerki są złe z powodu szeregu wszelkich czynników, które powodują że przebywanie żółwia na podłodze jest szkodliwe to mała dawka to wciąż dawka lecz mniej szkodliwa.
Ja zasadniczo zaliczam się do tej drugiej grupy. Szczególnie że planujesz że żółw będzie miał wybieg. W takiej sytuacji ruchu będzie miał pod dostatkiem i spacerki podłogowe nie są mu potrzebne, szczególnie że żółwik wymaga dość intensywnej opieki i rehabilitacji.

Ma już jakieś 18-20 lat i przez całe życie siedział w terrarium 30x40 cm;( Biedak.

Nie wydaje mi się. Wprawdzie szacowanie wieku to dość przybliżona sprawa to jednak 18-20 nie ma on na pewno. Moim zdaniem (mam nadzieję że mnie ktoś sprostuje jeśli za daleko wybiegnę szacunkami) ma około 8-10 lat. Podaj dokładniej jego wymiar, czy te 15 cm to po linii prostej w karapaksie? Czy to samiec czy samica?

A jeśli chodzi o miękką skorupę, to czy po jakimś czasie stanie się ona twarda? Czy to jest nieodwracalne?? Dodam, że nigdy nie miał on lampy UV;(

Stwardnieje. Jedynie deformacje pozostaną (karapaks żółwika jest zdaje się nieco zapadnięty ku tyłowi i ma lekkie piramidki).

A właśnie, jeszcze jedno. Żółw nigdy nie zimował. Czy warto w tym roku zafundować mu taki wypoczynek? Trochę się tego boję.

Jak najbardziej. Do zimy jest sporo czasu by się do tego właściwie przygotować.

Podoba mi się Twoje podejście tak ogólnie  :) 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline darus161

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #7 dnia: 21.03.2008, 22:37:23 pm »
Żółw na pewno ma około 18 lat (minimum 16 lat, ponieważ 15 lat był u poprzednich właścicieli). Wymiar żółwia to 15 cm średnica samej skorupy w najszerszym miejscu (czyli od ogona do szyi). Jeżeli chodzi o płeć to… nie mam pojęcia. Poprzedni właściciele, też nie wiedzieli, jednak wydaje mi się, że to samica, gdyż one są większe o ile się nie mylę.
A jeśli chodzi o zimowanie, to od jakiego miesiąca zacząć przygotowania? Na razie mało o tym wiem, ale na pewno jak się będzie zbliżał ten czas, to trochę o tym poczytam. Trochę się boję, gdyż bądź co bądź przez tyle czasu nigdy nie zimował, no ale warto spróbować.
Aaaa i dziękuję za pochwałę;)

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #8 dnia: 22.03.2008, 09:43:49 am »
Witaj, biedny żółwik, fajnie że się nim zaopiekowałeś ... a może to jednak samiec skoro ma taki rozmiar w takim wieku ? Najlepiej zamieść zdjęcie ogonka. Jak wspominali poprzednicy, UVB 10%, wybieg no i udaj się do weta - ale WYŁĄCZNIE takiego który ma pojęcie o żółwiach, inny czasem bardziej potrafi zaszkodzić niż pomóc ...

Co do terrarium, to ja mam jedno całkiem szklane a drugie całkiem z desek :) - osobiście wolę to szklane, żółwie też ale z innych przyczyn. Ja je wolę ze względów higienicznych a żółwie ze względu na "rozrywkę" - bo ten, który tam akuratnio przebywa godzinami wygląda przez okono i obserwuje ogród. Szklane fajnie mieć jak najbliżej okna - ze względu na lepsze światło. Radziłabym Ci faktycznie poodejmować trochę elementów wyposażenia, na części dać darń, na części korę. Grubą warstwę kory, tak żeby się mógł zakopać. Ja trzy ściany tego szklanego mam "zatapetowane", czwartą - tą widokową nie, ale tam widzą że jest "przepaść" - i nigdy nie korci ich do prób ewakuowania się przez tą akuratnią ścianę.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #9 dnia: 22.03.2008, 10:54:45 am »
To 15 cm to górna część skorupki? Przed chwilką pomęczyłam trochę i zmierzyłam Zygmunta, dobrze pamiętałam, ma identyczne wymiary: karapaks -15 cm, plastron - 12 cm a wiekowo pewnie jest równieśnikiem, może nawet jest trochę starszy. No i od kilku lat Zygmunt już prawie nie rośnie, zaczęła mu za to jakby przyrastać "kryza" na pancerzu.
« Ostatnia zmiana: 22.03.2008, 10:56:30 am wysłana przez Ines »

Offline darus161

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #10 dnia: 22.03.2008, 13:12:23 pm »
Tak, 15 cm to górna część skorupy. Dzisiaj dzwoniłem do dawnych właścicieli i okazało się, że żółwia mieli 12 lat. Więc pewnie teraz ma nie więcej nić 13-14. Taka mała pomyłka;) Fotkę ogonka zamieszczę, ale dopiero wieczorem. Tylko, że jest problem. Odkąd Wojtek jest w nowym lokum w ogóle nie chodzi. Siedzi tylko w jednym miejscu i się rozgląda. Jakby mu się w ogóle nie podobało. Wczoraj cały dzień i noc przesiedział w „domku” zakopany, że go prawie widać nie było. I jakby tego było mało, to wcale jeść nie chce. Mam jedynie nadzieję, że się przyzwyczai i odżyje;)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #11 dnia: 22.03.2008, 15:55:28 pm »
tak to stres minie mu to. Obserwuj go, wymieniaj jedzenie i wodę.

Offline darus161

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #12 dnia: 22.03.2008, 17:48:30 pm »
Wymieniam wymieniam. Tylko, że on ani nie je, ani nie pije!;( u poprzednich właścicieli był karmiony owocami, sałatą i SEREM BIAŁYM oraz nie miał nigdy wody w terrarium. I teraz nie chce jeść swojego naturalnego pokarmu. Co zrobić? Czekać, czy może co jakiś czas dać mu coś z jego starego menu?
Aha i jeszcze jedno. Powiedzcie mi jak pielęgnować mu skorupę? Teraz ma ją jakąś świecącą i brudną (poprzednio raz na tydzień był smarowany oliwą, dzisiaj go ładnie wykąpałem, jednak skorupa dalej wygląda jak wyglądała). Słyszałem coś o tym, że warto myć solą jego skorupę. Co o tym myślicie?

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #13 dnia: 22.03.2008, 20:16:20 pm »
Poczekaj jeszcze kilka dni, potem podsuń mu przed nos świeżo zerwany, może trochę pognieciony mlecz - powinien zaskoczyć. Że nie pije to się nie martw, żółwie stepowe nie pijają z miseczek, zdarza się że napije się przy kąpieli, ale też nie przy każdej.

Jeśli chodzi o te mazidła na skorupie, ja też kiedyś smarowałam i polerowałam na błysk  :-[ - wet kazał mi wyszorować Zygmusia miękką szczoteczką do zębów, wodą z mydłem. Nie zapomnij wyszorować przestrzeni między tarczkami, bo tam pewnie zebrało się najwięcej tego paskustwa (a przez to mogą namnażać się bakterie, wg. tamtego weta stwardniałe i pozlepiałe złoża brudu w tamtym miejscu mogą spowodować patologiczny, nierówny wzrost). A potem nie wyjmuj go już i oszczędź stresu, niech się zaaklimatyzuje.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Chory kilkunastoletni żółw;(
« Odpowiedź #14 dnia: 22.03.2008, 22:41:18 pm »
Nie smaruj go niczym. To tylko pożywka dla bakterii.
Do starego menu nie wracaj bo to szkodzi żółwiowi.
Trochę minie zanim żółw się przestawi na dobrą dietę.
Jak nie chce jeść to nic mu się nie stanie nawet kilka dni głodówki nic mu nie zrobi.
Koniecznie rób mu ciepłe kąpiele co przyśpieszy wydalenie złego pokarmu.
No i przy okazji zmyjesz ta maź ze skorupy.
Jak sie przegłodzi to sam zacznie jeść.
Wszystko powoli nic na siłę i nie na raz.