Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 14:20:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niedowład tylnych kończyn  (Przeczytany 21486 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #30 dnia: 05.06.2009, 19:08:24 pm »
zawsze jak przychodze o tej godzinie to ona dostaje jedzenie itd takze się wybudza. W weekendy jest na dworzu wczesniej ale no niestety póki rok szkolny jest to nie mam mozlwiośc z nią prędzej wyjśc. Nie sądze aby w szkole przyjęli zwolnienie z powodu konieczności wyjścia z żółwiem na dwór ;D
Kasiunia

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #31 dnia: 06.06.2009, 09:01:05 am »
I dlatego właśnie twój żólwik powinien byc ciągle na dworze, na balkonie, a jedzenie daje się żółwiowi rano przed wyjściem ze szkoły a nie po przyjściu. Żółwie bowiem żerują na ogół rano. Nie należy wybudzac żólwia podawaniem mu jedzenia po południu. Poczytaj sobie o ich zwyczajach. Szkoła ani praca nie stanowi żadnej wymówki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #32 dnia: 06.06.2009, 13:24:17 pm »
Kasiucht - dokładnie jak Basia napisała. Żółwiowi należy dać jeść rano przed wyjściem do szkoły czy pracy. Zapalić mu lamy jak jest w terra, na wybiegu zewnętrznym same sie "zapalają"....:)
Żółw do prawidłowego metabolizmu potrzebuje wysokiej temp. - dlatego dajemy jeść rano, żeby się potem grzał na słoneczko, chodził i trawił. A jak go karmisz późnym popołudniem, to on nie zdąży strawić tego co zjadł i spać idzie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #33 dnia: 06.06.2009, 17:26:30 pm »
hmmm no to musze to zmienic dziś obserwowałam ją i kurcze jednak ona przez tyle lat dostawała późno jedzenie ze sie juz tak przyzwyczaiła, bo od rana była na dworzu to sobie spała, jedzenie leżało a ona spała, zjadła je ok 14 jak ją zniosłam do domu bo deszcz znów dał o sobie znac. No ale i tak w jej życiu wiele się zmieniło to i do tego się przyzwyczai  :)
Kasiunia

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #34 dnia: 07.06.2009, 00:04:28 am »
Dziwne to, że spała na dworze, a potem dopiero zjadła. Powinna połazić i czymś się zainteresować. Może jest chora? Albo jakoś tak.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #35 dnia: 07.06.2009, 20:26:48 pm »
A długo na tym dworzu była? Bo faktycznie trochę to dziwne - żółw w nowym otoczeniu raczej się zwykle ożywia i zwiedza teren. Chować to się może chcieć jak jest albo zimno, pada, albo upał za duży. Zjeść to akurat mogła nie chcieć.
A jak ją zaniosłaś do domu to normalnie porcję zjadła ? W terra jest aktywna, czy też tak śpi cały dzień?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #36 dnia: 07.06.2009, 22:53:47 pm »
była od 11 do ok 14.
Jak była na dworzu to w między czasie chodziłam do niej i a to ją po nodze głaskałam a to po skorupie zeby sie obudziła. Zaniosłam ją do domu właczyłam lampki zaczęła chodzic jeśc...
Mysląc logicznie od kilku lat taki tryb zycia prowadziła to moze sie do tego po prostu przyzwyczaiła, bo jej największa aktywnośc to jest zawsze jak przyjde ze szkoły wtedy wszystko przy niej robie i jak jest na dworzu wtedy to nie śpie tylko chodzi, no chyba ze chodzi chodzi a w koncu połozy się na nagrzanym wężu i usnie. Nie spodziewajmy sie że będzie chodzic czy biegac tylne nogi ciągnie za sobą to jednak jest utrudnienie aczkolwiek i tak widac w niej wielką siłę, jak chodzi o tych dwóch ...
Kasiunia

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #37 dnia: 09.06.2009, 01:01:45 am »
Dobrze, że je...Trzeba ją powoli zatem przestawiać na wcześniejsze pory podawania pokarmu.
A co z tymi tylnymi łapkami - w ogóle nimi nie rusza przy chodzeniu? Łapki są normalne - czy jakieś nadmiernie wychudzone, albno odwrotnie - grube? Sprawdzałaś, czy nie ma miękkiej (uginającej się) skorupy - zwłaszcza plastronu - może gdzieś jest ucisk na nerw powodujący bezwład kończyn. Może to być też zwyrodnienie stawów, MDB, choroba nerek...albo jeszcze coś zupełnie innego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #38 dnia: 09.06.2009, 14:57:29 pm »
łapki są znacznie mnie opuchnięte aczkolwiek ok to nie jest. Przy chodzeniu je ciągnie za sobą ale np jak ja podrapię po skorupie to ona sobie tak fajnie wstaje na nogach i jak to moj brat mowi "tanczy" i wtedy ugina nogi porusza sie na nich.... Pancerz ma wszędzie ok. Evereen pisała do mnie bo ma podobny problem i m.in. mówiła mi żeby brac żółwikowi nóżki pod ciepłą bierzącą wodę i tak delikatnie wyciągac i wtedy ona nimi porusza bo je sobie zgina prostuje chce je schowac to lekko trzymam i tak sie bawimy, ale podczas tej zabawy ona nimi rusza takze mysle ze to jej pomoże i ogólnie dobrze ze nimi rusza nie mozna powiedziec ze ma całkowicie bezwładne czy nie zgina.
Rano zanim wyjde na autobus lece jej po jedzenie przed tym włączam jej lampkę zeby sie obudziła potem wszystkie ceregiele zwiazane z dworem moczeniem i tym "hydromasażem" no i cóż mam nadzieje ze będzie coraz lepiej.
Aaa tak właściwie to ona nie je tylko pochłania jedzenie. Ma wielki apetyt wiec teraz musze uwazac zeby nie roztyła się bo zaraz będzie żółwik Pudzian :)
Kasiunia

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #39 dnia: 09.06.2009, 15:14:14 pm »
Jak apetyt to dobrze rokuje...:)
Nóżki faktycznie dobrze jaj masować, żeby sie jej nie zastały. Możesz też jej robić częste kąpiele w ciepłej wodzie i dużo nagrzewać.
Na nerki dobre są liście brzozy - ale nie wiem, czy będzie je chciała jeść. I nagietki - tymi już sie prędzej powinna zainteresować. Możesz je wysiać w donicy na zewnątrz lub w ogródku - rosną jak dzikie.
Do jedzenia przydałoby się też dodawać trochę startej sepii - zeby sobie uzupełniła niedobry wapnia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #40 dnia: 12.06.2009, 13:21:15 pm »
Liście brzozy zjada  :D ona chyba jest wszystkożerna  ;) a i nagietka ponoc gdzies mamy na działce xD
ja sie tam na tych kwiatkach nie znam ale mama jest ogrodnikiem takze nie będzie z nimi problemu :)
Kasiunia

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #41 dnia: 14.06.2009, 23:11:05 pm »
To dobrze....:) Możesz jej zatem bardzo dietę urozmaicać, jak bez problemu akceptuje nowe roślinki...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ