Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 00:22:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niedowład tylnych kończyn  (Przeczytany 21485 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Niedowład tylnych kończyn
« dnia: 14.05.2009, 16:22:22 pm »
Mam do was wielką prośbę....
Od kilku lat mam żółwia stepowego nawet to jest ona.
Nigdy nie chciałam żółwia jednak w niewyjaśnionych okolicznościach żółw przyszedł na podwórko mojej babci. Wieś u babci nie jets wielka nie wiemy jak sie to stalo nikt do żółwia sie nie przyznal no to babcia mi go dała.
Kieyś trzymałam ją w akwarium  ale akwarium bylo za małe potem miałam wielkie cholernie wysokie i był problem zeby je wyczyscic zeby je wynieśc... No wiec żółwik przeszedł do mamy do pokoju i tam sobie po podłodze chodził.Przychodziła pod okno balkonowe wygrzewała się jadła mlecz, karme ze sklepu, sałate banany jabłka starte marchewke i wszystko było pięknie ładnie. Nigdy nie zasnęła na zimę ale ja nigdy nie obniżałam jej temp. Raz tylko byla ze tak powiem mało aktywna...

Już pewnie macie ochote mnie zabic...
Zauważyłam ze żółwica ma takie jakies grube nogi tylne i czesto sobie lezy...Zadowolona bo żółwik silny grubiutkie ma nogi itd.... ;) No a teraz zong bo ona nóżki ma opuchnięte i ie chodzi nimi tak sprawnie jak powinna....
Znalazłam tą strone przeczytalam wszystko i wiem ze to chyba cud ze moj żółw zyje, nie zapewnilam mu odpowiednich warunków ona żyła jak w obozie koncentracyjnym  :(
Mi sie podobało bo był żółwik bo sobie chodził bo sobie nieraz popatrzyłam na nią itddd

A teraz prosze was pomózcie mi co jej moze byc?
Na pewno ma jakieś niedobory witamin zła dieta itd mogła sie przeziębić bo nieraz chodzila pod drzwi balkonowe, jadła ostatnio sałatę ze sklepu może ona jej zaszkodziła opryski itd
W każdym bądz razie ma opuchnięte tylne nóżki nie chodzi nimi tak jak powinna jest mało aktywna
pozytywne jest to ze zwraca uwagę na to co się dzieje także jeszcze jakoś kojarzy załatwia sie trochę je...Nie mam możliwości za bardzo pojechania z nią do weta mieszkam w malej okolicy znają się tylko na krowach świniach kotach psach choc nie zawsze bo nawet te zwierzeta wet potrafią usmiercic. jak sie spytałam weta czy by dziób jej obciął to usłyszałam'; a to się żółwią obcina dzioby? znajdz w necie jak to sie robi przynieś mi to to zrobię"

dlatego może wiece co moze byc mójej żółwicy jak jej pomóc


i nie zabijajcie mnie. najpierw pomóżcie mi zeby ona przeżyła potem możecie mnie zabić
« Ostatnia zmiana: 24.05.2009, 14:28:41 pm wysłana przez witia »
Kasiunia

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #1 dnia: 14.05.2009, 16:57:27 pm »
Hej!
Witaj na forum. Nikt Cię nie zabije. Dobrze, że odkryłaś nasze forum, mam nadzieję, że pomoże Ci w zmianie warunków żółwia. Przede wszystkim niech nie chodzi po podłodze. Nie dawaj jej już więcej tego jedzenia, które wymieniłaś. Kąp ją w wodzie ok 33 stopni. Niech ma ciepło. MOim zdaniem przede wszystkim trzeba teraz zadbać o dobre warunki. Przynajmniej na tyle, by nie męczyła się na podłodze.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #2 dnia: 14.05.2009, 18:05:58 pm »
dzięki  wielkie
no to zaraz ją wymoczę w cieplej wodzie a potem wsadzę ją do jakiego kartonika z ręcznikiem czy cus byle miała ciepło a potem albo cos wymyśle albo będę zmuszona ją sprzedać ;/

a mam takie pytanie dotychczas karmiłam ją kupną karmą, bananem, startą marchewką albo jabłkiem, truskawkami lubiła także zjadać płatki róż co sie wydało podczas jej pobytu na dworzu ;D dawałam jej tez mlecza lub sałaty... Ona wszystko to jadła bardzo chętnie... No ale teraz przeczytałam że to nie jest najwłaściwsza dieta....
to co ja mam jej dawać  do jedzenia? tylko mlecz i mlecz jak ona uwielbia truskawki banany marchewki... Co wy dajecie swoim żółwiom do jedzenia?
Kasiunia

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #3 dnia: 14.05.2009, 18:14:16 pm »
Tutaj masz liste smakołyków dla żółwia.... coś na pewno znajdziesz w ogródku :)

http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #4 dnia: 14.05.2009, 18:38:14 pm »
ooo dziękuję.. no tak cos znajde w ogródku, a wiec żółwica na pewno nie zdechnie mi z głodu  :D
no to jak juz sie rozkręciłam z tymi pytaniami to jeszcze jedno mówiono mi w sklepie zoologicznym że jak żółwia wykąpie to powinnam go wysmarowac czymś tzn oliwką żebby się skóra nie łuszczyła
co wy na to...
Kasiunia

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #5 dnia: 14.05.2009, 18:56:08 pm »
Nie. Niczym nie smarujemy. Możesz polać wodą skorupę, to całkowicie wystarczy.
Żółwia jak najczęściej dawaj na dwór. Na trawkę, słoneczko. Niech ma jakieś miejsce do schowania się. Gdyby posiedziała sobie tak kilka dni (ciepłych) to powinna się lepiej poczuć.

Na teraz karton to dobry pomysł. Pomyśl jednak od razu o czymś większym. Jakiej wielkości jest ten żółw? Pomyśl nad terrarium. Możesz je nawet sama zbudować, korzystając ze starych desek itp. Podłoze- najlepiej jak wykopiesz kawałek "łąki". Ważne, by żółw miał dostęp do czystej wody, kryjówkę.

Rozumiem, że chwilowo jest improwizacja, nagle tyle informacji i nowości może człowieka przytłoczyć. Ale spokojnie poczytaj i zaplanuj. My Ci na wszystkie pytania postaramy udzielić odpowiedzi.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #6 dnia: 14.05.2009, 19:17:52 pm »
Zmierzyłam ją ma ok 14 cm długości pancerza mierzonej wzdłuż. To jak będą ciepłe dni to po mału żeby się przyzwyczajała ją będę wypuszczac. I juz wymyśliłam jak zrobic jej terrarium ;) Tak wstępnie wymyśliłam że mogę jej kupic taki duzzzy prostokątny pojemnik plastikowy tylko nie za wysoki w mojej miejscowości produkują pojemniki i inne wytwory plastikowe takze nie bede miala z tym problemu wezmę jakis jasny kolor żeby nie miała ciemno i postawie u siebie w pokoju :D

aaa ta lampa w ter to konieczna? Bo dotychczas to tylko raz nieraz włączałam jej taką lampkę co mam na biurku.
aaa i jeszcze jak często sprząta sie w takim terarium i czym najlepiej (najtaniej i najłatwiej) je wypełnic? Kiedyś kiedyś jak ją miałam w małym akwarium to wsypałam jej takiego żwirku wapiennego czy coś którego się tez wsypuje do kota kuwety ale za bardzo mi sie kurzyło.
Kasiunia

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #7 dnia: 14.05.2009, 19:34:41 pm »
1. Plastokowy pojemnik jest ok, ale chwilowo i zależy jakiej wielkości. Musi być spooooory, jesli ma ok 15 cm. POnad metr przynajmniej.
2. Lampa- konieczna, a nawet dwie. Jedna z nich to zwykła lampka, dzięki której żółwik będzie miał ciepło (pod lampą ok 33stopni). A druga lampa- UVB- KONIECZNA. Ona jest takim "sztucznym słońcem".
3. Najlepszym, najtańczym i chyba niezastąpionym podłożem to po prostu "kawałek łąki"- wykopać taki fragment i już. Albo ziemia- bez chemii i nawozów. Zwykła ziemia. Ubić dobrze, podlewać czasem, wtedy w terra utrzyma się dobra wilgotność, a żółwiowi będzie się dobrze chodzić. Jesli będziesz czyścić terra systematycznie z resztek jedzenia itd, to co kilka miesięcy będziesz wymieniać podłoże (ok 5msc). Zapewniam, że nic nie śmierdzi.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #8 dnia: 14.05.2009, 19:41:56 pm »
Cześć Kasiucht,
jak to dobrze, ze tu trafiłaś!
czytaj dziś strone głowną cały wieczór. Potem forum.
A jutro rano daj gadziusia koniecznie na słońce.
Bo słońce to dla gada to, co dla nas, no.... jakby to powiedzieć...i porównać?   Jak miłość!
daj na słońce, pilnuj dobrze, a potem tu zostań, to się wyszkolisz co i jak robić.

Powiedz czy mieszkasz w bloku czy w domu i czy masz ogródek? Bo to jest ważne przy udzielaniu rad. Żólw może być też chory. Bo miał złe warunki. Powiedz ile go masz lat i daj zdjęcie.

I zapamietaj raz na zawsze, że słońce dla zwierzęcia jest warunkiem apetytu, snu, trawienia, przemiany materii, wyglądu skorupy, rozmnożenia sie, wielu lat zdrowego życia. Słońce dla zwierząt w niewoli jest bardzo pożądane. Dal zwierzat w mieszkaniu szzczególnie.

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #9 dnia: 14.05.2009, 19:50:50 pm »
no cóż spróbuje :D może mi sie uda. Teraz bedzie ciepło to będę wypuszczać ją na dwór jak będzie zimno to potupta troche po dywaniku w pokoju a takto bedzie sobie w tym terrarium postaram sie o naprawdę duże. Może mi sie uda stworzyc odpowiednie warunki i przede wszystkim dbac o nią bo mam kota i psa-yorka a wiec mam troche z zajęc z czesaniem myciem wyprowadzaniem itd no i jeszcze urok szkoła ;/
Mam juz wsparcie w was widzę że można liczyć na ludzi z tego forum wiec wy mi zawsze pomożecie wielkie dzia wam;* a jak juz mi sie nie uda to będę szukac dla niej lepszego domu. Obiecuje jedno nie zrobię jej juz takiego obozu koncentracyjnego jak dotychczas ;/  
Aaaa a i juz nie dam sobie wmawiać tych mitów o tym ze żółwiowi daje sie sałatę marchewkę owoce i zeby ją oliwic po kąpieli ;D
Wydaje mi sie ze chyba nie jest az tak duzo ceregieli w chodowi żółwi



Do Basi
Mieszkam w jednorodzinnym domku mam ogródek i to duży także nie ma wielkiego problemu,
słonce to ona miała cały czas bo chodzila pod drzwi balkonowe w słonecznym pokoju i się tam wygrzewała ;D
zdjęcie dodam jutro ;D bo teraz mykam do lekcji
jeszcze raz wielkie dzięki ;*
Kasiunia

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #10 dnia: 14.05.2009, 20:02:06 pm »
No- różnie to bywa z tymi ceregielami. Liczę na to, że uda Ci się stworzyć żółwiowi dobry dom. Z tym dywanem to nie szalej- już mu starczy łażenia po podłodze.

Trzeba się żółwiskiem dobrze zająć. Tak jak pies i kot potrzebują opieki i warunków- żółw też. co do szkoły- rozumiem Cię, że to może być czasochłonne. Ale ja już po sobie wiem, że były takie momenty w tym roku szkolnym, że gdy coś z żółwiem było, to wszystko mogłam prawie rzucić ;) W poniedziałek jeszcze do weta jechałam, a we wtorek matura była ;)

Powodzenia życzę!
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #11 dnia: 15.05.2009, 09:26:28 am »
Witaj u nas :)

Jeśli masz domek z ogródkiem to masz wprost wymarzone warunki do trzymania żółwia. Z pomocą kogoś z rodziny możesz stworzyć mu w tym ogródku wspaniały wybieg. Na stronie głownej znajdziesz artykuły na ten tamet, w razie czego pytaj na forum.
 
Potrzebna jest też korekta diety żółwinki - podawaj jej tylko roślinki polne, na wybiegu bedzie żywić się sama. Do tego kąpiele, najlepiej codzienne dopóki się nie nawodni odpowiednio. To kąpanie jest teraz bardzo ważne!

Pisałaś coś o opuchnietych nóżkach. Wstaw fotki żółwia. Może to oznaczać problemy z nerkami albo zapalenie stawów ale bez wizualnej oceny trudno powiedzieć.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #12 dnia: 15.05.2009, 09:58:42 am »
Kasiucht, pod drzwiami balkonowymi nie było prawdziwego słońca tylko światło, bo przez szybę to ono inaczej działa.
Pójdź dziś z nim na słońce, albo jutro rano, ale nie spuszczaj go z oczu, pamiętaj! Ucieknie zaraz jak przestaniesz na niego patrzeć. One takie są.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #13 dnia: 15.05.2009, 11:17:14 am »
Witaj.
Mam nadzieję ,że to nie ten przypadek, ale u dziewczynek żółwiowych sprawa kłopotów z tylnymi nogami wiąże się czasami z chęcią do złożenia jaj , szczególnie , kiedy coś idzie nie tak np. nie mogą wyjść na zewnątrz. Dziewczyna żeby złożyć jaja , zasadniczo nie musi kontaktować się  z chłopczykiem , potrafi złożyć też jaja niezapłodnione. W takim wypadku potrzebne będzie  zdjęcie rtg , czyli jednak wizyta u weterynarza. Oby nie był to ten przypadek...
Co do ewentualnej sprzedaży , radziłbym się zastanowić, w ten sposób pozyskany żółw nie ma swojej dokumentacji , a więc jego sprzedaż , np. przez Allegro może przynieść  niespodziewane kłopoty, a jak wiadomo ,,nieznajomość prawa nie zwalnia" ...itd. Więcej, na ten temat w dziale prawnym.
Lepiej ,żeby został na miejscu, w miarę możliwości oczywiście...przy odrobinie chęci możesz mu stworzyć , mały żółwiowy raj, szczególnie latem...
Powodzenia.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline kasiucht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 1
Odp: Niedowład tylnych kończyn
« Odpowiedź #14 dnia: 15.05.2009, 18:41:09 pm »
Witajcie!
Dziękuje wam wszystkim za tyle odpowiedzi.
Po wczorajszym wymoczeniu Filipki w ciepłej wodzie stwierdzam ze zmniejszyła sie jej opuchlizna
i bardziej już zgina nóżkami a wiec heh pewnie ją zawiało przy drzwiach balkonowych. Także zaraz znów ją włożę do wody niech sie wygrzeje, potem pod lampę i mam nadzieje ze wszystko sie dobrze skończy i ze zadnych jajek nie ma ;) niech mi tego nie robi ;D

Chciałam jej zrobic aktualne foto ale brat zabrał aparat ale mam takie robione ok 3 miesięcy temu.
Na jednym jest jak je banana <wiem wiem juz tego jeśc nie bedzie> ogladając to foto spójrzcie na jej dziobaka bo sądze ze potrzeba by juz go przyciąć  :-\

nie wiedziałam jak ja mam tu wstawic te zdjęcia jestem troche ze tak powiem "nie techniczna'' dlatego je zalinkowałam klikacie na link i sie otworzą zdjecia klikniecie na wybrane i sie powiększy
http://img269.imageshack.us/gal.php?g=dsc00339.jpg     
Aaaa i ide jej zrobic mieszkanko ;D wydziabie tacie kawałek trawnika z ziemią co wy an to? by miała troche trawy ;D
Kasiunia