Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 07.05.2024, 22:58:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: I mój Tuptuś ma posocznicę  (Przeczytany 16352 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline skorupa644

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
I mój Tuptuś ma posocznicę
« dnia: 10.04.2012, 20:23:32 pm »
Objawy zauważyliśmy w sobotę wieczorem, czyli w najgorszym okresie ze względu na święta. Po wpisach na forum wywnioskowałem że szanse są znikome, ale nadzieja umiera ostatnia. Wiem że liczy się czas ale w niedziele żaden weterynarz nie odbierał telefonów, nawet nasz zaprzyjaźniony do którego chodzimy  z pieskami. W poniedziałek udało nam się dodzwonić do weta w stolicy, potwierdził że szanse na przeżycie są znikome ale jeśli mamy odwagę i otwartą aptekę to zrobić mu zastrzyk z gentamecyny, Uprosiliśmy, a wręcz wybłagaliśmy w aptece lek bo nie mieliśmy recepty. Zastrzyk zrobiony 1.5 kreseczki na strzykawce 1ml.  Dzisiaj żona poszła z nim do weterynarza, dostał 3 zastrzyki ( nie wiem jakie, nie mogę się rozczytać, jutro mamy iść na następny zastrzyk to będę wiedział dokładnie co dostał) Ale do życzy, u weta głowił się najpierw jeden lekarz, za chwilę zawołał drugiego. Obydwaj stwierdzili że nie ma szans na przeżycie.  i TERAZ MOJE PYTANIE:  wet stwierdził że żółw nie cierpi co nie bardzo mi chce się w głowie zmieścić. Jestem w rozterce czy ulżyć mu w cierpieniu czy dać mu jakąś szanse, jeśli tak to czasowo ile? jest z nami już 11 lat i się do niego przyzwyczailiśmy, więc co robić? skrócić cierpienie czy czekać?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #1 dnia: 10.04.2012, 20:27:16 pm »
Współczuję Wam okropnie. Jakie żółw ma objawy? Reaguje na zastrzyk?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #2 dnia: 10.04.2012, 20:32:08 pm »
Ile jest czerwonych plam i gdzie? Czy od soboty ich przybyło?
Czy żółw oprócz tego ma jakieś inne objawy ? Apatia, brak apetytu, wymioty?
Jaka była jego ogólna kondycja przed zauważeniem objawów?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #3 dnia: 10.04.2012, 20:33:00 pm »
No właśnie, jakie objawy? Jaki gatunek i jaka wielkość? Bo spotkałam się z przypadkiem kiedy czerwone plamy pod skorupą, przesuwające się pod naciskiem nie były objawem posocznicy. Czy żółw je, czy jest aktywny? I czy w ogóle ma terrarium? Powinien teraz siedzieć na papierowych ręcznikach, temp. i wilgotność podwyższona. Zawsze warto próbować.

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #4 dnia: 10.04.2012, 20:36:18 pm »
Hmmm... Ja bym powalczyła, jeśli żółwik mocno nie cierpi. Zawsze trzeba mieć nadzieję  :). Powodzenia.
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #5 dnia: 10.04.2012, 20:37:13 pm »
Ja podawałem amikacynę na posocznicę. Najlepiej wstaw zdjęcia, czy to na 100% posocznica. Zwierzak ma czerwone wybroczyny, które przemieszczają się przy ucisku? Wet stwierdził brak cierpienia, bo pewnie bał się podjąć eutanazji. To poważna decyzja, może nie czuli się na siłach przez brak wiedzy o gadach.  Podejrzewam, że chodzicie do zwykłego weterynarza. Zdjęcia sporo by pomogły, może powiemy coś więcej od weta...?

Decyzja należy do was. Walka z posocznicą jest bardzo ciężka. Ją swoją przegrałem, gdy ratowałem pewnego adopcyjnego stepka...
Gdy podejmiecie decyzję o eutanazji, najlepiej niech wykona ją lekarz weterynarii. Polecaną metoda jest również zawinięcie gada np. w ręcznik i włożenie do zamrażarki na kilka godzin.



edycja: Z tego wątku został wydzielony temat o przeciwwskazaniach dla eutanazji przez zamrażanie, do znalezienia tu --> http://forum.zolw.info/choroby/przeciwwskazania-dla-zamrazania-jako-metody-eutanazji
« Ostatnia zmiana: 12.04.2012, 16:07:27 pm wysłana przez semiramida »
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline skorupa644

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #6 dnia: 10.04.2012, 20:40:14 pm »
Ile jest czerwonych plam i gdzie? Czy od soboty ich przybyło?
Czy żółw oprócz tego ma jakieś inne objawy ? Apatia, brak apetytu, wymioty?
Jaka była jego ogólna kondycja przed zauważeniem objawów?


najpierw pod spodem teraz i na górze
Czy od soboty ich przybyło?   tak
Czy żółw oprócz tego ma jakieś inne objawy ? Apatia, brak apetytu, wymioty? takm jednak wymiotów nie zauważyłem
Był w dobrej kondycji
 

Dodano 10.04.2012, 20:41:55 pm
Ja podawałem amikacynę na posocznicę. Najlepiej wstaw zdjęcia, czy to na 100% posocznica. Zwierzak ma czerwone wybroczyny, które przemieszczają się przy ucisku? Wet stwierdził brak cierpienia, bo pewnie bał się podjąć eutanazji. To poważna decyzja, może nie czuli się na siłach przez brak wiedzy o gadach.  Podejrzewam, że chodzicie do zwykłego weterynarza. Zdjęcia sporo by pomogły, może powiemy coś więcej od weta...?

Decyzja należy do was. Walka z posocznicą jest bardzo ciężka. Ją swoją przegrałem, gdy ratowałem pewnego adopcyjnego stepka...
Gdy podejmiecie decyzję o eutanazji, najlepiej niech wykona ją lekarz weterynarii. Polecaną metoda jest również zawinięcie gada np. w ręcznik i włożenie do zamrażarki na kilka godzin.

Tak, ma czerwone wybroczyny, które przemieszczają się przy ucisku
To żółw stepowy
« Ostatnia zmiana: 10.04.2012, 20:42:54 pm wysłana przez skorupa644 »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #7 dnia: 10.04.2012, 20:42:12 pm »
Chodzicie do specjalisty od gadów, czy to ogólny weterynarz?

Zwiększanie się ilości plam, zmniejsza jego szanse drastycznie.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline skorupa644

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #8 dnia: 10.04.2012, 20:46:49 pm »
Chodzicie do specjalisty od gadów, czy to ogólny weterynarz?

Zwiększanie się ilości plam, zmniejsza jego szanse drastycznie.

Nie wiem czy to specjalista od gadów, dzisiaj musiałem iść do pracy a żona u weta beczała. Jutro kazał przyjść na zastrzyk to osobiście się wypytam
A, i wysmarowali mu grzbiet maścią z witaminą A
« Ostatnia zmiana: 10.04.2012, 20:49:48 pm wysłana przez skorupa644 »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #9 dnia: 10.04.2012, 20:49:40 pm »
Z posocznicą nie ma żartów. Napisz z jakiego miasta jesteś, doradzimy Ci zaufanego weta. Póki co, trzymajcie go jak Viki radziła- na ręczniczkach papierowych. Niech ma tam z 27*C. Może się uda...
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline skorupa644

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #10 dnia: 10.04.2012, 20:53:13 pm »
Z posocznicą nie ma żartów. Napisz z jakiego miasta jesteś, doradzimy Ci zaufanego weta. Póki co, trzymajcie go jak Viki radziła- na ręczniczkach papierowych. Niech ma tam z 27*C. Może się uda...

Temperatury ma tyle,  w piątek miał robione porządki w terrarium i ma wszystko czyste, ale zaraz przełoże go na ręczniki
Jestem ze Stegny
« Ostatnia zmiana: 10.04.2012, 20:55:13 pm wysłana przez skorupa644 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #11 dnia: 10.04.2012, 20:54:21 pm »
Niestety, jeśli plam będzie przybywać + żółw nie będzie jadł i wykazywał aktywności to jego szanse maleją.
Kondycja gada ma tu duże znaczenie - jeśli wcześniej był zdrowy, miał dobre warunki, odpowiednią dietę - to organizm może zwalczyć chorobę we wczesnym stadium. Gadzinka w złej kondycji lub z objawami zaawansowanymi raczej szanse ma niewielkie.
Mnie się wydaje, że próbować zawsze warto - pierwszy wet źle wam nie poradził. Gentamycyna jest silnym antybiotykiem. Natomiast ten drugi - licho wie, co mu dał. W dodatku nie wiadomo po co skorupę smarował - tylko żółwia utłuścił.
Jeśli będzie chciał dać jakieś witaminy to odmawiaj - to teraz mu tylko niepotrzebnie obciąży wątrobę, która i tak musi antybiotyk metabolizować.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #12 dnia: 10.04.2012, 20:55:11 pm »
Smoarować skorupę  :o To zdecydowanie nie specjalista. Sądzę że trzeba zmienić weta, smarowanie skorupy jest szkodliwe. Napisz skąd jesteście? Posocznica to poważna sprawa, jeśli chcecie mieć jakieś szanse to na pewno nie u tego weta, trzeba go zmienic

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #13 dnia: 10.04.2012, 20:59:49 pm »
Stegny - wawa, czy Stegna, wies gdzieś na północy..? JAk wawa to lek. wet Marta MArciniak, Aleksandra Maluta ew. Skormucha...
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: I mój Tuptuś ma posocznicę
« Odpowiedź #14 dnia: 10.04.2012, 21:01:45 pm »
Z Amikacyną jest ten problem że może bardzo szybko spowodować problemy z nerkami, jeśli żółw był na diecie wysoko białkowej, sałatowej to podawanie amikacyny może być ryzykowne. No ale w takim wypadku chyba warto nawet z tym próbować. To już dobry weterynarz powinien stwierdzić co podać.