Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 14:17:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Infekcja bakteryjna jamy ustnej  (Przeczytany 16608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #30 dnia: 03.06.2015, 09:24:45 am »
A u Hektorki nadal nalot się w pyszczku utrzymuje? Bo tak sobie myślę, że można by jeszcze spróbować jej wysmarować wnętrze pyska ludzkim lekiem na opryszczkę typu Herpex albo Zovirax, żeby nalot zszedł i opuchlizna - wtedy może zacząć jeść bo tak to pewno ja boli przy przełykaniu. Jak mają kłopoty z oddychaniem można im inhalacje porobić (z soli jodowanej lub z olejku eukaliptusowego) - przy okazji też usunie się wydzielinę z dróg oddechowych, coby do płuc nie spłynęła, bo się wtedy zapalenie tam zrobi, tym szybciej jak żółw mało się porusza. U żółwi z herpesem stosowało się jeszcze rozkurczowo inhalacje z aminofiliną (to też ludzki lek - podawany np. przy zapaleniach płuc czy oskrzeli - rozkurczowo).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #31 dnia: 03.06.2015, 19:42:42 pm »
To co na początku było nalotem w tej chwili się złuszcza razem ze śluzówką - schodzą całe kawałki błon śluzowych pod spodem jest lekko czerwona nowa śluzówka. Przy pędzlowaniu pyszczków wyciągamy jakby złuszczone elementy tkanki. Mamy dziś za sobą dwa posiłki podane sondą - jeden u lekarza drugi już samodzielnie. Hektorka ma także smarowany w środku pyszczek żelem chitopan (do pielęgnacji i wspomagania leczenia trudno gojących się ubytków). Napisałam do dr Maluty w sprawie sensu podawania leków  przeciwwirusowych - nasza p. doktor skłania się ku twierdzeniu, że one u żółwi nie działają.
Inhalacje zacznę robić od jutra, dziś już koniec męczenia...
Dziękuję Wam serdecznie za wsparcie - jak to dobrze mieć kogoś kto życzliwie wysłucha i doradzi. 

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #32 dnia: 03.06.2015, 20:28:07 pm »
Doktor Maluta w swoim artykule o herpes pisze własnie o podawaniu leków przeciwwirusowych prosto do żołądka. W sumie na logikę - co innego miałoby zwalczyć wirusa.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #33 dnia: 03.06.2015, 21:25:24 pm »
Jakiś amerykański weterynarz: http://www.cabi.org/isc/FullTextPDF/2009/20093019002.pdf
 twierdzi że wyciąga 90% żółwi z herpesa podając doustnie acyklowir i osłonowo enrofloksacynę domięśniowo lub doustnie. Daj ten artykuł swojemu vetowi, może go coś natchnie.
Sprawa jest niestety poważna, wiele źródeł podaje że nie leczone zakażenie jest u żółwi śmiertelne niemal w 100%.

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #34 dnia: 04.06.2015, 21:12:37 pm »
Czy ten artykuł doktor Maluty jest gdzieś w necie dostępny? nie mogę nic znaleźć, czy mogę prosić o link? albo na priv mail?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #36 dnia: 05.06.2015, 09:09:32 am »
Nie na wszystkie wirusy działają nasze leki, ale w przypadku herpesa leki na ludzką opryszkę pomagają.

A pozostałe 2 żółwice coś jedzą same?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #37 dnia: 05.06.2015, 12:17:47 pm »
Tak jedzą same, antybiotyk podaję im z jedzeniem.
P. doktor ma długi weekend, zdobyłam jednak heviran - jak radzicie podawać już czy poczekać na decyzję lekarza?
Niechętna jestem eksperymentom jednak szkoda mi czasu i żal Hektorki...
W ulotce napisane jest - podawać 4 x dziennie 20mg na 1 kg masy ciała
Żółw waży 1140g, zatem podam 22 mg (1/8 tabletki) z posiłkiem przez sondę do żołądka. Jeśli zastosuję taką dawkę będzie dobrze?
Z drugiej strony 4 razy na dzień wkładać jej sondę? Może na razie 2x dziennie? Poradźcie...

 

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #38 dnia: 05.06.2015, 12:42:39 pm »
Podawaj,  nie ma na co czekać. Z tego co piszą na temat tego choróbska to zaszkodzić im raczej nie jesteś w stanie, najwyżej pomóc. a liczy się każdy dzień. Jeżeli jedzą to chyba nie ma potrzeby kombinować z sondą, można dać z żarciem jak antybiotyk. I raczej nie ma sensu dawać leku częściej niż raz, góra 2x dziennie, ten Amerykaniec którego ci zalinkowalem dawał raz ale za to w dawce 80 mg/kg. Żółwie mają znacznie wolniejszy metabolizm niż my ssaki więc lek po wchłonięciu będzie obecny w płynach ustrojowych długo po podaniu.
Jeżeli będziesz dawkować lek sondą to spróbuj postarać się o kawałek miękkiego węza silikonowego, zmniejszysz ryzyko uszkodzenia  przełyku
« Ostatnia zmiana: 05.06.2015, 12:51:38 pm wysłana przez Hans Kloss »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #39 dnia: 05.06.2015, 13:34:14 pm »
Żółwiowi można podawać raz dziennie w dawce 80 mg/1 kg. Czyli jak masz tabletki 250 mg to tak z 1/3 trzeba podać, jak 200 mg to 3/4 połówki tabletki. Tak idealnie i tak tego nie podzielisz.
Myślę, że daj przynajmniej Hektorce, jak z nią jest najgorzej. Na pewno żółwiowi od tego leku się nic nie stanie - ja go dawałam jednemu z moich lamparcich na katar.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #40 dnia: 05.06.2015, 15:07:59 pm »
Przed chwilą otrzymałam maila od dr Maluty - podawać heviran. Dawka zaproponowana przez p. doktor to  260mg/kg.
Co do karmienia sondą - robimy to za pomocą miękkiego wężyka do cewnikowania - smaruję go przed włożeniem olejem jadalnym - żółwinka znosi to dość dobrze. Działamy!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #41 dnia: 08.06.2015, 09:26:34 am »
I jak po weekendzie podawania leku? Jakaś poprawa u Hektorki?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #42 dnia: 11.06.2015, 14:20:20 pm »
Wydaje mi się, że jest poprawa - od 2 dni Hektorka oddycha juz z zamkniętą buzią. Nadal nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, ale opuchlizna z oczu i szyi schodzi. Jestem dobrej myśli.
Tuptusia natomiast ma spore naloty, które pędzlujemy, jeść jednak nie chce przez co mam kłopot z podaniem leków, bo wszystko wypluwa. Chyba dziś podam sondą. Dyzia natomiast zrobiła nam w sobotę wieczorem niespodziankę i zniosła jajko... Szpital na całego włącznie z porodówką... Pewnie jajko puste, ale ... nigdy nie wiadomo, może Toldiś zadziałał... Naprędce zrobiliśmy inkubator i czekamy do drugiego tygodnia, może coś będzie widać. Dyzia ma się dobrze - troszkę nalotów w pyszczku ma - pędzlujemy, ale cały czas sama je.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #43 dnia: 11.06.2015, 15:00:55 pm »
Cieszę się, że jest poprawa u gadzinek..:)
Może spróbuj Tuptusi, jak ma tak dużo nalotu wysmarować wnętrze pyska maścią na opryszczkę, powinno szybciej zejść. 
A Tuptusi i Dyzi też dałaś heviran?

I jeszcze jajko-niespodzianka..:) Faktycznie macie szpital z porodówką..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #44 dnia: 12.06.2015, 21:49:17 pm »
Niestety dzisiaj odeszła Tuptusia... Mam nadzieję, że maszeruje po tęczowych stepach szczęśliwa i bez wirusów...