Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 08:55:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Infekcja bakteryjna jamy ustnej  (Przeczytany 16605 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« dnia: 13.05.2015, 17:44:22 pm »
Mam kłopot z Hektorką (duży stepek) - od paru dni odmawiała jedzenia, ma powiększoną, jakby spuchniętą od wewnątrz szyję, w okolicy  pyszczka i nosa widać sporo śluzu. Niestety mamy ślimaki bezskorupowe w ogródku - pierwsze skojarzenie wiązało się właśnie z możliwością konsumpcji takiego ślimaka ale to tylko podejrzenie - pewności nie mam.
Pojechałam dziś do weterynarza w Poznaniu (polecana na forum dr Lisiecka). Hektorce pobrano wymaz z gardła (pyszczek i gardło czerwone i zaśluzowane), pani doktor obejrzała pod mikroskopem i stwierdziła bakterie. Dostaliśmy antybiotyk (zastrzyki Baytrill - będę podawać sama raz dziennie) i roztwór (Betadine) do odkażania gardła. Za tydzień kontrola. Martwię się skąd ta infekcja, macie pomysły - chodzi o to aby na przyszłość uchronić żółwia przed takim czymś.   

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #1 dnia: 14.05.2015, 11:46:16 am »
Kurczę, ciężko powiedzieć co mogło być przyczyną. Może faktycznie coś zjadła czy też próbowała zjeść coś średnio jadalnego, co wywołało zapalenie na tle bakteryjnym.
Dużo masz tych ślimaków?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #2 dnia: 14.05.2015, 15:21:36 pm »
sporo :( walczę z nimi, przeniosłam żółwiom domek żeby mieć codziennie do niego dostęp i eksmitować ślimaki, trawa koszona na krótko...

Hektorka słabiutka dziś siedzi w terrarium pod lampką, zastrzyk dałam..., martwię się...

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #3 dnia: 14.05.2015, 19:29:56 pm »
Te ślimaki to już plaga.... >:( Z roku na rok jest ich coraz więcej. >:(
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia żółwiczce.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #4 dnia: 14.05.2015, 20:54:09 pm »
Moje stepowce od lat zjadają te "bezskorupowe ślimaki" czyli pomrowie. Zresztą ślimaki "skorupowe" zżerane są również i m.in. z tego powodu wątpię w oficjalne teorie o ścisłej roślinożerności stepowców.
Podobno pomrowie bywają nosicielami pasożytów i mogą być niebezpieczne dla psów ale nigdy żaden żółw nie zdradzał najmniejszych oznak chorobowych. Prędzej podejrzewałbym kłopoty zdrowotne z powodu zeżarcia slimora zatrutego przez sąsiadów preparatem antyślimakowym. Miejmy nadzieje że się pani weterynarz w diagnozie nie rąbnęła.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #5 dnia: 15.05.2015, 10:02:28 am »
I jak się dziś Hektorka czuje?

Hans Kloss - żółwie ślimaki zjadają, podobnie jak dżdżownice oraz różne żyjątka znajdujące się aktualnie na roślinach - więc ściśle roślinożerne nie są..:)
Jedzenie ślimaków w skorupach od czasu do czasu nawet wskazane jest, natomiast zjedzenie pomrowa może być dla żółwia niebezpieczne.
W większości same ślimaki nie są może trujące, ale wydzielają dużo drażniącego śluzu i żółw się może nim zadusić, albo może on właśnie spowodować podrażnienia w pyszczku czy gardle. Znalazłam też, że pomrów wielki i błękitny zawierają toksyczne substancje.

Jak są żółwie to ciężko używać chemię w ogrodzie, ale może jakieś naturalne metody? Czy nie za bardzo się sprawdzają?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #6 dnia: 15.05.2015, 10:54:03 am »
Słabiutka jest, prawie cały czas śpi. Nie jadła już 10 dni, próbowaliśmy ją skusić, ale widać, że ból nie pozwala jej nic przełknąć. Jak myślicie, kiedy można się spodziewać efektów działania antybiotyku?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #7 dnia: 15.05.2015, 10:59:56 am »
Jednym ze sposobów walki ze slimakami jest obsypanie rejonu który chcemy chronic scieżka z drobnego piasku. Slimaki nie lubią takiego podłoża i je omijają.
Bardziej drastyczna metoda jest na ten piasek wsypanie soli jakby jakies jednak przeszły.
Slimak się odwadnia i ginie.
Sam stosowalem u dziadka metode a pulapki.
Na równi z podlożem wkopywalo sie wiaderko a do niego wlewalem najtańsze piwo.
Po jednej nocy wiadro bylo pełne.
Piwo tak ciąga slimaki że nie pojawialo sie nigdzie po za okolica z wiadrem.

Przepraszam za błedy ale piszę na netbooku gdzie brak niektórych polskich zanków.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #8 dnia: 15.05.2015, 11:44:11 am »
Biedulka...:(
U żółwia reakcja jest wolniejsza niż u ssaków, ale jeśli leczenie jest trafione to w ciągu 3 dni powinna być poprawa.
Póki to gardło opuchnięte to jej strach nawet strzykawką podać jedzenie, żeby się nie zachłysnęła.

Kamil - sposób z piwem jest zabawny..:) A co potem z tymi ślimakami robiliście - one się w nim potopiły, czy trzeba się było ich w inny sposób pozbyć?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #9 dnia: 15.05.2015, 12:15:40 pm »
Częsć slimkaów sie topila.
A reszta nadal była żywa.
Zwykle robilimy limakom pogrzeb bo nie chcialem przez wyrzucenie ich robić komus plagi slimaków.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #10 dnia: 15.05.2015, 19:16:46 pm »
Moim zdaniem zamiast piasku dużo lepszy jest popiół.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #11 dnia: 19.05.2015, 11:52:40 am »
Czy mimo badania w kierunku herpes wszystkich moich żółwi (wszystkie wyniki negatywne) i braku kontaktu z innymi żółwiami jest możliwe, że skądś ten wirus jednak się uaktywni? Sama już nie wiem, leczenie antybiotykiem wydaje się nie pomagać, Hektorka słaba nadal, kontrola u lekarza jutro... Jakieś pomysły?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #12 dnia: 19.05.2015, 19:03:41 pm »
Dowiedziałam się ostatnio że badanie z wymazu robionego w momencie, kiedy nie występują objawy nie daje 100% pewności. Jednak przy herpesie to by już chyba było więcej objawów, naloty w paszczy, problemy z oczami. Może źle dobrany antybiotyk? Enrofloksacyna w sumie ma dość szeroki zasięg działania ale z tego co pamiętam słabo na nią paciorkowce reagują. Był robiony posiew czy zwykły rozmaz na szkiełku pod mikroskopem?

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #13 dnia: 19.05.2015, 21:51:33 pm »
Chyba w nerwach o tym zapomniałam wspomnieć - podczas wizyty tydzień temu zbadano wydzielinę z gardła pod mikroskopem - stwierdzono bakterie. Hektorka ma żywo czerwone gardło, ma załzawione oczy, brzydki zapach z pyszczka. Co gorsza u dwóch żółwic które do mnie trafiły z adopcji we wrześniu dziś zauważyłam śluzowatą wydzielinę z pyszczków i głośne posapywanie przy gwałtownych ruchach - tego wcześniej nie było. Od stwierdzenia choroby u Hektorki żółwie były izolowane od siebie. Jutro jedziemy do weterynarza do Poznania. Toldiś (ostatni z czwórki moich stepków) wydaje się w porządku - jadł dzisiaj i zachowywał się całkiem normalnie.
Dodam jeszcze, że całą czwórkę przebadałam na okoliczność herpesa w listopadzie - wszystkie wyniki były negatywne (wymaz)...
Jeśli badanie - jak napisała doru - nie daje 100% pewności, to jaki jest jego sens... To po prostu rosyjska ruletka... Przepraszam za emocje, ale jestem mocno sfrustrowana tą sytuacją...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Infekcja bakteryjna jamy ustnej
« Odpowiedź #14 dnia: 20.05.2015, 10:14:56 am »
Badanie daje pewność kiedy jest przeprowadzane przy wystąpieniu objawów - nazywa się to różnicowaniem choroby.
Bakterie, ale jakie? Bakterii jest mnóstwo i nie wszystkie reagują na jeden antybiotyk. Może właśnie tu jest problem? Skonsultujcie się jeszcze z innym lekarzem.