Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 18:25:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chore młode sulkatki [scalony]  (Przeczytany 84390 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #15 dnia: 01.02.2009, 21:44:30 pm »
Dokładnie o tych - kilka miesięcy trwało leczenie....:(Ale one były bardzo młodziutkie. Swoją drogą też nie wiadomo, czy te Twoje mają te 8 miesięcy, czy może faktycznie 2 lub 3...albo i tyle nie.
Mam nadzieję, że przyczyną tej miękkości się okaże tylko ich wiek, a nie jakaś chorobą...:( Trzeba by możne znaleźć jakiś hodowców, żeby sie dopytać, na ile jest to objaw naturalny, a na ile nie.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #16 dnia: 01.02.2009, 21:59:35 pm »
Zolwie mam z Angli ale hodowcy nie znam, najszybciej by sie znalazlo w U.S ale sama wiez ze ich matody odbiegaja od naszych , w duzej mierze, chcby sprawy pogodowe no i czym wiekszy kraj tym wiecej wetow a co za tym idzie naukowcow itp. tu na 4 miljony ludzi przy moze 200 nawet nie hodowcach , posiadaczy zolwi, to kiepsko z tym. No ale nic bede grzebac i prubowac cos sensownego znalesc zaczne od "hatching sulcatas" cos mosi gdzies byc o ich scorupach.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #17 dnia: 01.02.2009, 22:08:51 pm »
Wiesz, mnie z tym poszukaniem hodowcy to nawet nie chodziło o dopytywanie się o to co im jeść dają, bo różnice będą, choćby z uwagi na dostępność gat. traw i innych roślin.
Tylko, żeby się dowiedzieć, czy młode mogą mieć miękkie skorupy od spodu i do jakiego wieku się może taki objaw utrzymywać.
A ten koleś u którego je kupiłaś nie miałby namiarów na hodowcę?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #18 dnia: 01.02.2009, 22:19:18 pm »
Ha...! myslisz ze sklep ci takie zeczy ujawni,przeciez oto im wlasnie chdzi ,znam sklepy ktore tutaj specjalnie nie daja papierow jesli nie trzeba zeby czasami nie pokazac konkurencji albo samemu czegos nie zalatwiac.Znalazlam jak narazie tylko ze sulcatki w mlodym wieku maja bardzo delikatna scorupe i skure, hmmm... to i ja moge powiedziec , byl wiekszy opis ale przy wodnych ze niektore maja miekka scorupe nawet do paru tygodnij , potem twardnieje .... ale szczeze z wodnymi to tak ze masz np rodzaj Soft shell turtles, tak ze tu ameryki tez nie odkryje.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #19 dnia: 01.02.2009, 22:51:48 pm »
Domyślam się, że może być cięzko, bo sklep się boi, że ludzie zaczną od hodowcy kupować zamiast u nich. Ale może jakoś spróbować by choć mailowo było warto -tłumacząc, że chcesz się więcej o ich wymaganiach itp. dowiedzieć.
Wodne kiedyś miałam - i faktycznie takim maluszkom się skorupka lekko uginęła - ale cały plastron. Potem wyrosły i stwardniała.

PS. Wysłałam Ci jeszcze informację na prv.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #20 dnia: 01.02.2009, 23:17:58 pm »
Wiesz co - jeszcze mi tak na myśl przyszło - może napisz to któregoś z polecanych wetów. Zawsze może coś doradzi - potwierdzi albo wykluczy.
Ja mam maila do Karola Chłopeckiego - malone4@wp.pl
i Aleksandy Maluty - amaluta@wp.pl
« Ostatnia zmiana: 01.02.2009, 23:19:53 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #21 dnia: 01.02.2009, 23:41:31 pm »
Dzieki napewno skozystam , ale mam zle przeczucie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #22 dnia: 01.02.2009, 23:46:47 pm »
Staraj się na razie myśleć pozytywnie, choć wiem, że to trudno czasem.
Trzymam kciuki za maluchy.
 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #23 dnia: 02.02.2009, 00:04:42 am »
Z tego co pamiętam masz od niedawna te sulkatki. Może problem istniał od poczatku, spróbuj sobie przypomnieć. Wydaje mi się że rozmiękczenie nie pojawiłoby się tak szybko. Z drugiej strony jeśli są młodziutkie to może im pancerze jeszcze samoistnie nie stwardniały, dlatego tak czy inaczej spróbuj sobie przypomnieć.

Pozatym sepia, rośliny z dobrym Ca:P (np. opucja) i dużo UVB choćby profilaktycznie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #24 dnia: 02.02.2009, 00:53:56 am »
Ok, wiadomosc do Pani Malkuty wyslana,teraz wysle wiadomosc do Dulina do Pani B.O'Malley . Niestety Beato, nie wiem jak to sie stalo,nie pamietam dobrze i trudno mi uwierzyc ze to moglam przeoczyc, nawet Garnek juz sie dziwi ze tyle przy nich siedze i takie cos? Z paru zrudel i fotek doszlismy do wniosku ze nie moga miec wiecej jak 2 miesiace. A bez konkretnych informacji do weta nie ma co isc, bo jesli wezmie je na obserwacje to 25 euro za dzien plus wizyta 40euro, plus antybiotyki i leczenie , to za duzo a nie moge sobie pozwolic na taki wydatek bez przyniesienia efektow, wiec do puki ktoras z pan nie odpisze wstrzymam sie jeszcze (mam nadzieje ze rozumiecie). Jutro sie im lepiej przyjze ale za bardzo tykac tez ich nie chce , wrazie jeli to cos zarazliwego , chociaz nie sadze. Napewno postaram sie zastosowac do waszych rad no i zobaczymy.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #25 dnia: 02.02.2009, 01:03:57 am »
Zaraźliwe to nie jest.
Ale stan skorup kontroluj. Jeśli zauważysz, że się pogarsza to na bank można obstawiać to nieprzyswajanie Ca i wit.
U żółwi, które mają z tym problem stan skorupy może się w ciągu paru dni pogorszyć.
Jeśli nie - to może faktycznie (i oby) to z uwagi na ich młody wiek.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #26 dnia: 02.02.2009, 01:06:31 am »
 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ oby!!!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #27 dnia: 02.02.2009, 01:34:52 am »
Kurcze wszedzie sa tylko takie male wstawki , ale to jest ciekawe;
W pierwszych miesiaca swojego zycia mlody zolwik moze sie nabawic OSTEODYSTROPHY po przez podawanie za duzo protein a za malo mineralow.
Ankan teraz to ja juz mam metlik w glowie, ale z Garnkiem jednak myslimy ze maluchy nie maja wiecej niz 2 miesiace , co i tak nie znaczy ze az tak miekka scorupa jest normalna.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #28 dnia: 02.02.2009, 01:52:28 am »
Właśnie tego nie wiem, do jakiego wieku miękkość skorupy się może występować. i jak bardzo miękka ona moze być.
OSTEODYSTROPHY to odpowiednik osteoporozy? czyli odwapnienia?
Czytałam o zwiększonym zapotrzebowaniu młodych żółwi na Ca - ale nie sądzę, żeby odwapnienie nastąpiło przez miesiąc, kiedy żółwie są dobrze żywione, mają sepie i vitaminy oraz UVB.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #29 dnia: 02.02.2009, 09:25:44 am »
Jeśli chodzi o miękkość pancerza młodych żółwików to przyjmuje się że na ogół twardnieje on do miesiąca. Wyjątkiem jest żółw szczelinowy. Pozwolę sobie tu zacytować fragment artykułu ze strony: http://www.chelonia.org/articles/hatchlingdaily.htm

Tortoise hatchlings shells firm up quite soon after hatching and a soft shell is always an indication of a problem if the tortoise is more than a month or so old.  The exception to this, of course, is pancake tortoises, which have softer shells throughout their lives.    Softness in the shell is usually manifested first in the plastron.

A powiedz Malwo czy Twoje żółwiki nie urosły za mocno? To może być przyczyna nagłego uwolnienia z pancerzy wapnia i przez to jego zmiękczenie. Spotkałam się też ze stwierdzeniem że w ogóle problemy z plastronem, w tym miękkość pancerza (ujawniająca się na plastronie) może być efketem przegrzania. Upewnij się że żółwiki mają strefy zróżnicowanej temperatury w terrarium. O przegrzanie łatwo szczególnie w małych zbiornikach, bo one się szybko i równomiernie nagrzewają.

Osteoporoza, osteodystrofia, i jeszcze kilka innych schorzeń związanych z gospodarką wapniową to osobne pojecia, ale wszystkie składają się na chorobę określaną jako MBD. Ich przyczyny i objawy są jednak różne. Nierzadko występują łącznie. Osteoporoza to najogólniej demineralizacacja i utrata gęstości kości. Jak pewnie wiecie występuje też u ludzi, dużo się o tym mówi. Każe się ludziom pić mleko bo ma dużo wapnia ale zapomiano o tym że ma równie dużo fosforu i całą taką profilaktykę można sobie darować. No ale schodzę chyba z tematu...  Z osteodystrofią wiąże się z kolei piramidalny wzrost tarczek.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU