Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:05:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chore młode sulkatki [scalony]  (Przeczytany 84381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #30 dnia: 02.02.2009, 10:40:59 am »
Sprawdze z tym przegrzaniem  :-\

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #31 dnia: 02.02.2009, 10:57:47 am »
Hejka Pani doktor odpisala mi ze albo sa tak mlodziutkie (bo napisalam jej ze prawdopodobnie 2 miesiace), albo moze to byc efekt zakazenia pierwotniakiem o nazwie HEXAMITA , nalezy wowczas zrobic badanie moczu i kalu , ale mosza byc swieze wiec najlepiej wykonac bezposrednij rozmaz. Jak juz mowilam jeszcze raz upewnie sie czy nie zrobilam zednej pomylki w temp. poobserwuje je czy zeczywiscie nie mamja problemu z jedzeniem i do weta!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #32 dnia: 02.02.2009, 12:19:04 pm »
Hmm, też może być że od początku zawlekły jakieś paskudztwo.
 
Malwa, uważaj na inne żółwie bo hexamita jest diabelnie zaraźliwa. Jeśli wet zdiagnozuje tego pierwotniaka to wszytko będzie do dezynfekcji a podłoże do usunięcia. Ale już teraz lepiej uważać.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #33 dnia: 02.02.2009, 12:31:09 pm »
Beato zeczywiscie , temp. byla za duza ,grubo ponad 10 stopnij! Ale dla mojego usprawiedliwienia dodam ze przy zamknietym, szklanym terze , to nie tak latwo, i nie chodzi tu o temp. pod lampa tylko ogulnie w calym terarium. Jak narazie jest ok.90 czli ok.32-34 stopnij a wokolo ok 70. Przed tem bylo lekko ponad 100, ale tak jak mowilam zazwyczaj raz w tygodniu mierze temp. w wszystkich terach z tym ze cala reszta jest otwarta i tylko to jedna jest szklane i zamkniete. Wiec zmierzylam temp. 2 razy przy zamknietych drzwiczkach i przy otwartych.Teraz ciagle ja sprawdzam co jakis czas czy nie skoczy z nowu do gory bo prubowalam wyjac te drzwiczki i niestety nie da sie. Co do diety to dostaly dzis mleczaka troszke koniczyny , trwawy, i pare listkow wysianego mixu, w to wsypalam nutrobal, reptavite i wapn, plus do wody tez. Jeden maluszek zasowa od rana drugi nie zbyt chcial jesc ale jest jeszcze wczesnie , czasami lubia sobie cos skubnac jak juz lampy zgasna.Mam zamiar kapac je co 2 dnij , zawsze tak robie bo z glodu tak szybko nie padna jak z odwodnienia, plus to ze w wode wrzucam vitaminy. Jade poszukac dzis tej (opuncji) i paru innych krzaciorow.No nic zaraz przesle fotki to zobaczycie jakiej naprawde sa wielkosci.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #34 dnia: 02.02.2009, 13:01:24 pm »
Jak tak dobrze sie przyjzec to te pyszczki sa naprawde maciupkie jeszcze, kazdy prawie ma taki basenik , to jest najmniejszy jaki mam a mieszcza sie w nim oba, Jeden z nich jest napewno mocniejszy pojada juz dzis trzeci raz , i jak sie go podniesie to jest ciezszy od drugiego i ma napewno twardsza skorupke, martwie sie o drugiego ale juz go nie chce dzis meczyc spi , przejdzie sie z dwa razy i znowu spi , powachal dzis jedzenie ale jakos nie znalazl nic dla siebie wiem ze lubia brokuly ale jak mowilam nie bylo to dobrym pomyslem szczegulnie ze sa tak mlode. Kurcze kazdy z nas ma jakies ulubione gatunki moje sa wlasni te maluchy i gwiazdki tak sie cieszylam ze je kupuje , no i teraz mam za moja glupote.Co myslicie o ich rozmiarze?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #35 dnia: 02.02.2009, 15:29:33 pm »
Faktycznie maleństwa jeszcze, mają na razie same tarczki embrionalne, więc powód że to nagły wzrost raczej odpada, bo jeszcze nie urosły. A często tak przesiadują w wodzie? Może faktycznie im za ciepło.

A pozatym śliczne  :-*
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #36 dnia: 02.02.2009, 17:56:13 pm »
Tym razem sama je tam wlozylam jak dodalam tych witamin, a ogulnie to nie sa takie bardzo ruchliwe ale to zrozumiale przy maluszkach , w sumie dzis tak patrze i tak jak mowilam bardziej boje sie o tego jednego , bo ten drugi zasowa tak dlugo az pada i spi. No nie wiem wetowi nie chce ich zawozic bo je zabierze na obserwacje kupe kasy skasuje , a pod koniec poda im to co zwykle , wiec narazie sie wstrzymam ale jesli tylko cos zauwaze no to juz wtedy tylko wet , puki co lece w czwartek do Polski wiec pokupuje pare kwiaciorow itp. Masz jakies propozycje , liste najwarzniejszych ,bo jak narazie napisalam sobie:
hibiscus,
opuntia,
aloe vera,
biorac pod uwage ze moge wziasc tylko pare ze soba do samolotu :(, moze jeszcze jakies wskazowki co do lekarstw?
A i Beato ogolnie myslisz tez ze sa mlodziutkie? Ja mam je miesiac , umieram z ciekawosci ile tak naprawde maja?Wtej nowej ksiazce jest super fota trzech sulkatek w trzech roznych rozmiarach , zywione na trzech roznych dietach , tylko ze fota jest czasno-biala i zrobiona z gory >:(.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #37 dnia: 02.02.2009, 18:17:57 pm »
Faktycznie mają tylko "groszkowane" tarczki....Więc mogą być bardzo młodziutkie.
Dowiedziałam sie jeszcze, że u takich małych skorupka może być miękka ale nie powinna się uginać.
Tych sprzedawców to swoją drogą należałoby obić kijem.

Te 32-34 stopnie to masz pod lampą? Czy ogólnie w terra?
Jak miały blisko 40 to faktycznie za dużo...:( przy takiej temp. mogły sie też łatwo odwodnić.

A o jakieś mocy masz żarówkę grzejną? Może zamiast otwierac, czy wyjmowąć drzwiczki w terra i narażać je na przeciągi, lepiej by ją zmienić na słabszą.
Ja w terra mam żarówkę 40W - i daje mi ok. 30-30,5 stopnia pod nią. W reszcie terra ma ok. 25-26. W nocy koło 23.

Co do roślinek to oprócz tych które podałaś możesz jeszcze "zapolować" na:
Echeveria fimbriata
Echeveria coccinea
Echeveria elegans
Kalanchoe beharensis
Kalanchoe tomentosa
Kalanchoe rhombopilosa
Kalanchoe tubiflora
Kalanchoe fedtschenkoi
Kalanchoe blossfeldiana

plus agawę i trzykrotkę.

Echeverie są polecane dla lamparcich i widziałą je nawet ostatnio w ogrodniczym. Kalanchoe też jest sporo.

Nie wiem, czynie powinnaś trochę uważać z tymi vitaminami. Sepi to sie nie przedawkuje, ale wszystkie preparaty zawiarające witaminy rozpuszczalne w tłuszczach -jak D3, A, E, K w nadmiarze mogą być bardziej szkodliwe niż pomocne.


 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #38 dnia: 02.02.2009, 18:39:56 pm »
Dodam jeszcze, że Kalanchoe należy do gruboszy (Crassula sp.) polecanych dla gwiazdek.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #39 dnia: 02.02.2009, 18:51:54 pm »
Mam 100W ale skrecam ja dimem tak po nizej polowy, jak narazie jest ok 33-35stopni, ale ten moj termometr to do niczego sie okazuje Garnek wlasnie mi zamowil jeden z eBay bo z tym moim to poraszka jak widac! ...Uginac...? W jakim sansie, jak sie nadusi ? To jak inaczej powiedziec czy jest miekka? Do puki nie dostane nowego termometru , to ta zarowe zostawie i pocuduje z tym troche :-\. A moze maluchy maja tylko 5 tygodni , a moze i mniej.... >:( >:( >:(, teraz juz wszystko mozliwe ale to i tak juz po frytkach bo przeciez ich nie oddam :-\ :-\ :-\.Miejmy nadziejae ze ich stan sie w tych dwoch tyg poprawi, jesli nie to zaoszczedzone pieniadza wtedy pujda sie bujac teraz :-\ :-\ :-\. Dzieki wielkie za roslinki , zrobie sobie liste paru do kazdego gatunku zolwi tak aby kazdy cos nowego dostal.Dzis bylam znowu w slkepach ogrodniczych i nigdzie nic nie maja , odeslali mnie do hurtowni , ale jak na zlosc byla zamknieta na obiad wiec sobie daruje i poszukam w Bydgoszczy.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #40 dnia: 02.02.2009, 18:56:12 pm »
cudaczki takie...  :-*
TUPTUŚ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #41 dnia: 02.02.2009, 18:59:29 pm »
A Ankan zerknelam dzis na pare ter na naszym forum i Garnek zauwarzyl twoje , pytanie padlo czy te wszystkie lampy to do jednego zolwia? I kurcze zeczywiscie masz ich tam sporo, ja mam jedna grzewcza i UVB na kazde tero z tym ze jak wiesz co niektore tera mam poprzedzielane jak narazie , bo ciagle zbieram kase zeby pobudowac jeszcze jeden regal , nawet sie zastanawialam zeby co niektore oszklic ale teraz patrze na te sulkaty to chyba nie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #42 dnia: 02.02.2009, 19:21:01 pm »
33-35 po lampą dla sulkatek powinno być oK. Sprawdzałam w artykule na terrarium i powinny mieć 32-35 i 27-29 w pozostałych częściach terra.
Termometr zamów sobie faktycznie dobry - najlepiej taki z sondą - coby mierzył temp. koło kryjówki i pod lampą. Wilgotność choć w jednym punkcie też by się przydała.

U mnie jest faktycznie sporo żarówek - ale nie wszystkie się palą jednocześnie. Po lewej stronie nad miską ma grzewczą plus UVB 10,0. Dodatkowo jest tam wkęcona słabsza 25W lustrzanka pomiędzy nimi - jak mam ciepło w pokoju, bo słońce potrafi od południowej strony mocno nagrzać to mu zapalam te 25W zamiast 40W - żeby nie miał za gorąco. A po drugiej stronie jest UVB 2,0 polecana do kompletu z UVB 10,0. Ona generalnie dalej ładne, jasne światło zbliżone do widzialnego o temp. barwowej 6700K. Ciepła nie daje - to pod to żeby nie miał ciemnej nory w drugiej części. Czasem jak jest jasno i słońce to ją gaszę albo zapalam tą drugą - 7W - daje taki półcień. Dodatkowo mam jeszcze dla niego Ultravitaluxa - ale musze go wyciągać z terra pod żarówkę.

No tak zrozumiałam - że u młodych żółwi może być miękka - ale nie na tyle żeby się uginała - nie wiem jak to lepiej sformułować - jak naciśniesz palcem - to czujesz że nie jest tak twarda jak być powinna - ale ugina ci się miejscowo po palcem - jak np. modelina?. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #43 dnia: 02.02.2009, 19:21:28 pm »
Przepraszam ze tak skacze z tematu na temat ale juz mi troszke opadly dzis emocje i wzucilam sobie na luz (szczelilam sobie dwa piwka) , wiec mam troszke wiecej czasu znowy, to wstawie fotki tej ksiazki co wam pisalam i tych trzech zolwi :
Wiec tak, ten po lewej byl tylko karmiony ...greens and vegetables, ten po srodku greens,vegetables,with equal amounts of ZuPreem low fat monkey chow(malpie jedzenie :o), a ten trzeci tylko ZuPreem monkey chow.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Chore młode sulkatki [scalony]
« Odpowiedź #44 dnia: 02.02.2009, 19:28:25 pm »
Wracajac do tej skorupy to nawet widac jak oddycha , jest poprostu miekka ,delikatna jak nacisnie sie za mocno to maly sie zsika wiec juz go nie tykam sprawdze za pare dni, bo jeszcze mu cos zlamie tymi moimi paluchami :-[. Ty co do twojgo tera to maluch nie ma powodow do ucieczki gdzie indziej bedzie mial tak dobrze , sama bym sie tam wprowadzila! ;).