Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 07:26:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niepokojące objawy  (Przeczytany 26389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Niepokojące objawy
« dnia: 02.10.2008, 17:39:10 pm »
Bez zbędnych wstępów - zauważyłam jakiś czas temu u mojego żółwia pewne niepokojące objawy: nie chciał jeść, prawie bez przerwy spał, prawie się nie załawiał. Miał także podpuchnięte oczy i dziwne czerwone plamy (trochę jakby wyspka, ale nie do końca) na przednich i tylnych łapach (od spodu), a także odstające łuski. Poszłam z nim do weta, wypisał antybiotyk, witaminy i cośtam na apetyt, kazał kupić kamień grzewczy i jakiś preperat witaminowy (bo - to niestety moja wina - temp. w terra była zdecydowanie zbyt niska; nie mam też lampki UVB, dieta zółwia też nie jest zbyt prawidłowa).
Po kilku zastrzykach zauważyłam zdecydowaną poprawę (chcoiaż były jakies takie dziwne "błoniaste" kupki).
Ale teraz znowu coś dziwnego się dzieje. Jest ospały, dalej (choć już mniej) ewidentnie osłabiony, znowu mniej je no i przede wszystkim - wydaje się być spuchnięty! Co mam z tym zrobić? Co mu może dolegać? Proszę o odpoiwedź!   

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #1 dnia: 02.10.2008, 18:42:54 pm »
Hej.
Martwisz się o żółwia a sama zdajesz sobie sprawę z tego, że jest źle hodowalny (zła dieta, brak UVB - czyli podstawy). Powinnas zatem jak najszybciej mu te warunki zmienić.
Żółw może być cięzko chory, przez internet nie postawimy mu diagnozy. Zdecydowanie powinnac udać się do weta, który zna się na gadach. Mogą to być chore nerki a to nie za wesoło. Kilku naszych forumowych żółwików umarło już. Ale znajduję tu jeden wspólny mianownik - wszystkie żółwiki były spuchniete, dlatego musisz go szybko leczyć, a leki dobierze tylko dobry wet!
Wklej fotę!
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #2 dnia: 02.10.2008, 20:13:34 pm »
Zamiast pakować leki i to od razu ciężkiego kalibru, wet powinien był najpierw wykonać żółwiowi badania i ustalić co mu jest. Z chorobami u żółwi jest tak, że rozwijają się niepostrzeżenie, ale jak zaatakują to często na kilku frontach i wówczas trudno jednoznacznie podać ich przyczynę, bo zwykle jest jakaś przyczyna pierwotna i szereg przyczyn wtórnych, które same są już efektem pierwotnej choroby.

To że żółw nie je i śpi może oznaczać że po prostu przebywa permanentnie w zbyt niskiej temperaturze, a wówczas jego metabolizm nie funkcjonuje normalnie, może też oznaczać odwodnienie (głodówka bywa reakcją obronną bo trawienie wymaga dostarczenia kolejnej porcji wody). Dłuższy zanik apetytu to jeden z objawów chorobowych przy różnorodnych schorzeniach.
Problemy z oczami to z kolei często efekt niedoborów pokarmowych (gł. wit. A) te z kolei występują przy kiepskiej diecie i braku dostępu do UVB. Opuchlizna wokół oczu bywa też objawem chorób narządów wewnętrznych.
Najbardziej martwią mnie jednak dwa ostatnie objawy. Wprawdzie nie jestem pewna czy jest to dokładnie to ale w przypadku choroby nerek klasycznym objawem są odpadające łuski z kończyń, możliwe że ten proces się zaczyna skoro piszesz że są odstające. No i wreszcie czerwone plamy, oznaczają że w efekcie mogła zacząć rozwijać się posocznica.
Ciężko postawić jednoznaczną diagnozę, szczególnie że jak wspominałam przyczyny choroby mogą być dość złożone, ale chciałabym Cię tylko uświadomić że ogólnie stan żółwia w moim odczuciu jest poważny. Chciałabym oczywiście się mylić, zwłaszcza że piszę to na bazie kilku zdań opisu bez wiedzy na temat warunków hodowlanych, bez możliwości zobaczenia żółwia, ale uważam tez że lepiej przejąć się tym i żeby okazało się to niepotrzebne niż zlekceważyć i doprowadzić żółwia do śmierci.
Napisz czy czerwone plamy nadal występują? Spuchniety żółw to najprwadopodobniej chore nerki i obrzęk z tym związany. Jeśli tak, to żółwia czeka długotrwałe leczenie a efekt zależny będzie od stanu rozwoju choroby.

W kwesti dobrej diagnostyki i samego leczenia nie jestem już w stanie Ci nic doradzić poza pilnym kontaktem z porządnym, znającym się na żółwiach weterynarzem. (spis znajdziesz podklejony w dziale choroby).
Poważnie chorego żółwia nie wyleczysz na własną rekę. To co możesz zrobić to od razu poprawić warunki hodowlane, spróbować nawodnić go, utrzymywać terrarium w czystości.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #3 dnia: 02.10.2008, 20:15:53 pm »

Hej.
Martwisz się o żółwia a sama zdajesz sobie sprawę z tego, że jest źle hodowalny (zła dieta, brak UVB - czyli podstawy). Powinnas zatem jak najszybciej mu te warunki zmienić.

Napisałam o tych warunkach, po to, żeby łatwiej było ustalić przyczynę. Oczywiście, że je zmieniam.

Zdecydowanie powinnac udać się do weta, który zna się na gadach.

Ba, tylko skąd go wziąć...  :( Wetka, u której byłam rzekomo znała się na gadach. Możesz mi kogoś polecić? Mieszkam w Białymstoku.

Mogą to być chore nerki a to nie za wesoło. Kilku naszych forumowych żółwików umarło już. Ale znajduję tu jeden wspólny mianownik - wszystkie żółwiki były spuchniete, dlatego musisz go szybko leczyć, a leki dobierze tylko dobry wet!
Wklej fotę!

A może to po prostu niedobór witaminy D? Czytałam, że też wywołuje podobne objawy... Fotkę postaram się wkleić jutro.

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #4 dnia: 02.10.2008, 20:20:30 pm »
Sprawdziłam - nie ma tam żadnego weta z Białegostoku. W internecie znalazłam kogoś takiego jak Tomasz Biedulewicz. Nie mam pojęcia, co robić...

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #5 dnia: 02.10.2008, 20:45:37 pm »
Ok, mam zdjęcia. To one:



W tym miejscu łuski wyglądają najgorzej...



A to właśnie te czerowne plamy o któych mówiłam...



Nie wiem, czy zrobiłam zdjęcia w odpowiedni sposób, tzn. czy jest na nich, to co być powinno. Jeśli nie - mówcie, zrobię jeszcze kilka.


Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #6 dnia: 02.10.2008, 20:59:09 pm »
Straszny obrzęk! Żółw jest w poważnym stanie, potrzebna jest szybka pomoc weta żeby go uratować i żeby się zwierzątko nie męczyło.

Bardzo często mam ten problem, zgłasza się ktoś z poważnie chorym żółwiem a najbliższy dobry wet o jakim wiem jest setki kilometrów dalej. Zwykle w takich sytuacjach nie ma czasu na eksperymenty ani leczenie na chybił trafił, bo... można nie trafić.

Jeśli masz możliwość jedź z żółwiem do Warszawy do dr Maluty. Jeśli nie to zadzwoń jutro rano i dokładnie opisz objawy i najlepiej też od razu podeślij na maila fotki żółwia. Nie wiem jednak czy takie leczenie na odległość okaże się możliwe.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #7 dnia: 02.10.2008, 21:06:22 pm »
Możesz mi podać jakieś namiary?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #8 dnia: 02.10.2008, 21:11:43 pm »
Oczywiście:

Lek.wet. Aleksandra Maluta
Przychodnia dla zwierząt - "Salvet"
ul.Kosiarzy 14
Warszawa (Wilanów)

Tel. 842-95-06

Godziny otwarcia:
Pon-Pt 13-20
Sobota 10-13

http://www.salvet.com.pl

Zobacz na stronie internetowej czy dane kontaktowe są aktualne bo spisywałam je jakiś czas temu.
Mam nadzieję że nie będzie za późno, choroba nerek... niestety...  :'(
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #9 dnia: 02.10.2008, 21:30:13 pm »
Maila już wysłałam, jutro zadzwonię. Mam nadzieję, że będzie mogła mi pomóc...  :(
W każdym razie - BARDZO dziękuję.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #10 dnia: 02.10.2008, 23:07:21 pm »
Nie ma problemu. Daj jutro znać co z żółwikiem.  :-\
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #11 dnia: 02.10.2008, 23:26:25 pm »
Trzymam kciuki za żółwika! może wyślij e-maila z zapytaniem do kilku weterynarzy? zawsze zwiększysz  szanse, pamiętaj,że zbliża się weekend i nie każdy będzie uchwytny,a w przypadku takiego stanu zdrowia żółwia liczy się każdy dzień.! tu jest spis weterynarzy-specjalistów http://forum.zolw.info/index.php/topic,66.0.html. Po prostu zadzwoń i powiedź,ze chcesz się doradzić,ze nie masz możliwości przyjechać,ze możesz fotki wysłać,ze z żółwiem jest źle...Ja bym tak zrobiła..

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #12 dnia: 02.10.2008, 23:45:18 pm »
Nie mam pojęcia, co się stalo, ale zeszła opuchlizna. Prawie całkowicie. To chyba dobrze, co?
Mam wrażenie, że zeszła jak oddał mocz - to wygląda tak, jakby woda była zatrzymana w organizmie, a teraz jakoś się to uregulowało. Mam rację?

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #13 dnia: 03.10.2008, 08:29:29 am »
Maluta jest na urlopie z tego co wiem, dzwoń lub pisz do K. Chlopeckiego i to jak najszybciej.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Niepokojące objawy
« Odpowiedź #14 dnia: 03.10.2008, 08:37:51 am »
I jeszcze jedna rada, jeżeli rzeczywiście skontaktujesz sie z wetem który się zna naprawdę na żółwiach (czyli z K. Chłopeckim bo na powrót Maluty to nie masz czasu czekać) to wykonuj JEGO zalecenia co do joty, nie kombinuj, nie lataj już po innych wetach i nie wcielaj w życie ich rad ani ich sposobów leczenia - piszę bo mam w pamięci akurat takiego ś.p. bidaka z forum i jego, hmm .. właściecili