Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 10:11:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wydalanie zjedzonych kamieni  (Przeczytany 6742 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Wydalanie zjedzonych kamieni
« dnia: 01.08.2012, 12:57:29 pm »
Witam wszystkich,

Tak jak w temacie. Czy wydalenie zjedzenie kamieni czymś grozi w sensie na narządy wewnętrzne? Nie jesteśmy w stanie upilnować 24h gadziny i dziś mój gadzior "wykupkał" dwa malutkie kamyczki (wiem jak to brzmi, ale sprawdzam czy kupki są "ok"). Musiał je capnąć na wybiegu albo działce.

Wiadomo, że jak wydali to wspaniale, kupy robi codziennie regularnie.
Miał ktoś takie przypadki?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #1 dnia: 01.08.2012, 13:14:24 pm »
Różnie bywa, kamienie mogą na pewno poważnie uszkodzić układ pokarmowy, ale jeśli je wydalił, a po nich robił normalne kupki, bez krwi, apetyt dopisuje, aktywność w normie to myślę że przeszły bez szkody :) Mogą też oczywiście zapchać przewód pokarmowy zatrzymując się w żołądku czy jelitach. A zdarza mu się to częściej że próbuje zjadać kamienie? Może za mało Ca?

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #2 dnia: 01.08.2012, 13:42:15 pm »
Wczesniej nie widziałam, żeby chciał zjeść kamienie. Dopiero w ostatnich dwóch tygodniach dostał takich zapędów.
Podaliśmy mu już wczoraj sepię, bo też nam przyszło do głowy, że chyba musi mu brakować. Dziś dodatkowo przy sprawdzaniu kupy znalazłam te dwa kamyczki. Kał był bez krwi a gadzior zachowuje się normalnie.

Wczesniej też robił normalnie kupę, a nawet jak sporo na dworze pałaszował, to 2 x dziennie!

Jesli to braki w CA to ile mu teraz sepii dawać, zeby uniknąć zjadania kamyczków? Bo rozumiem, że to jest właśnie objaw tego braku?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #3 dnia: 01.08.2012, 13:48:18 pm »
Ja zawsze polecam przygotowanie takiej mieszanki: ostercal, węglan wapnia, sepia, skorupki jaj. Póki są takie problemy to nawet co drugi dzień bym mu podała. Jest młodziutki, okres intensywnego (jak na żółwia ;) ) wzrostu, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na wapń. Kosz takiej mieszanki jest spory ( 30-40zł) ale starcza na kilka lat. Jeśli chodzi o proporcje to węglanu wapnia tyle co sepii, skorupki jaj dowolnie, a ostercalu kilka tabletek. Najwyżej jedna na jedną sepię. U mnie taka mieszanka sprawdza się od lat :)
Jeśli nie chcecie z jakiegokolwiek powodu zrobić tej mieszanki to możecie samą sepią co drugi dzień mu jedzonko posypać i powinno być lepiej. Do tego  możecie położyć sepie na wybiegu, skoro zabiera się za kamienie to za sepie pewnie też się zabierze ;)

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #4 dnia: 01.08.2012, 13:54:56 pm »
No właśnie ma sepię w terra i się jej wogóle nie chwyta, wrzucę mu na wybieg jeszcze, może tam będzie nią zainteresowany.
Sepię mam też w proszku, więc będę sypała co drugi dzień na jedzenie. A te tabletki ostercal gdzie się kupuje? I węglan wapnia? Zrobiłabym mu taką mieszankę. On dość sporo rośnie w lutym przy zakupie ważył około 80 gram., w kwietniu ważył 111 gram a w czerwcu już około 150 gram.

Więc to może być ten brak CA?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #5 dnia: 01.08.2012, 13:58:13 pm »
No to szybko rośnie. Może być i brak Ca. Obydwie rzeczy dostaniesz w aptece. Zwiększone zapotrzebowanie na wapń jest właśnie w tym okresie intensywnego wzrostu, przede wszystkim wiosną kiedy startują po zimowaniu.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #6 dnia: 01.08.2012, 14:01:46 pm »
No więc dziś udam sie do apteki i zakupię potrzebne specyfiki :) Bardzo dziękuję za pomoc. Sepię mam w proszku, więc i tak jeszcze się odezwę w sprawie konkretnych proporcji :)
Mam nadzieję, że dziś niczego nieodpowiedniego nie zje na wybiegu...
 

Dodano 01.08.2012, 15:26:12 pm
Kupiłam te tabletki ostercal tylko, bo węglana wapnia juz nie mogą sprzedawać jako takiego w aptecy (tylko jako składnik w innych lekach).


W tych tabletkach ostercal jest nawet witamina D3...

Tak wiec mam sepie i ostercal. Jak to pomieszać, żeby starczyło na jakieś 2 miesiące? Ile np. łyżeczek sepii i ile tabletek ostercal?
« Ostatnia zmiana: 01.08.2012, 15:26:12 pm wysłana przez attra »
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #7 dnia: 01.08.2012, 17:46:41 pm »
Właśnie przeczytałem skład tego ostercalu i dość sporo tej D3 jak na tabletkę i tu nasuwa się pytanie czy nie obciaży to nadmiernie wątroby? Szczególnie w okresie letnim, gdzie gad często przebywa na wybiegu i promieni UV ma pod dostatkiem.

Ciekawy link:
http://www.uvguide.co.uk/vitdpathway.htm

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #8 dnia: 01.08.2012, 18:16:03 pm »
Jakiś czas temu faktycznie było zamieszanie ze zmianą składu ostercalu. Trudno powiedzieć ile, ale zdecydowanie niewiele Ostercalu. Powiedzmy w proporcjach 10 łyżeczek sepii na jedną tabletkę Ostercalu? Do tego możecie dorzucić skorupki jaj czy tam jak jecie ślimaki czy jakieś skorupiaki to ich szkielety i skorupy też można do tego zetrzeć.

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #9 dnia: 01.08.2012, 18:34:02 pm »
Skład to węglan wapnia(muszle ostryg) + D3. D3 w nowej wersji  (zwiększona ilość), czyli dobre dla ssaków, dla gadów już niekoniecznie. Hmm, najwyżej ja będe jadł. Zostaniemy raczej przy szkielecie mątwy i skorupiakach jak gdzieś znajdziemy, bo te ostatnie to ja akurat bardzo lubię ;D

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #10 dnia: 01.08.2012, 19:26:18 pm »
Odrobina D3 żółwiowi też nie zaszkodzi. Także w małych ilościach dodać możecie bez obaw. Im więcej źródeł wapnia tym lepiej, zwłaszcza że ciągle brak badań na temat przyswajalności - niewiadomo jakie źródło najlepsze.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #11 dnia: 02.08.2012, 09:16:17 am »
No i dziś kolejna porcja kamyczków w kale. Tym razem jeden większy :'(

Kupa bez krwi, wydaje się być prawidłowa. Rico aktywny jak zawsze, dzis znów poszedł na wybieg i mam nadzieję, że dobrzez zrobiliśmy, bo jeśli znów coś zje (a nie wiem ile tam jeszcze tych kamyczków znajdzie, starałam sie wybrać co widziałam) to będę się porządnie martwić.

Dodatkowo dziś zaczął dziwną rzecz robić. Mianowicie po porannej pobudce zaczął kręcić/wiercić się na plastronie na boki pomagając sobie łapkami.

Wyglądało to jakby był płytą winylową kręcącą sie raz w lewo raz w prawo (nie wiem jak to opisać inaczej).
Gdzieś w internecie Bartek znalazł, że jak żółwie rosną, to swędzi je czasem plastron i one się "tak drapią"...

Czy ktoś spotkał się z takimi sytuacjami?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #12 dnia: 02.08.2012, 12:33:00 pm »
Wyglądało to jakby był płytą winylową kręcącą sie raz w lewo raz w prawo (nie wiem jak to opisać inaczej).
Gdzieś w internecie Bartek znalazł, że jak żółwie rosną, to swędzi je czasem plastron i one się "tak drapią"...

Czy ktoś spotkał się z takimi sytuacjami?

Był podobny problem, omówienie przyczyn w wątku: http://forum.zolw.info/choroby/dziwne-zachowanie-zolwika/.

Wyliczenia odnośnie dawkowania Ostercalu ze zwiększoną zawartością D3 w tym wątku: http://forum.zolw.info/suplementacja/zmiana-zawartosci-wit-d3-w-ostercalu/.

Jeśli Rico jeszcze nie wie, że sepia jest bardzo smaczna i fajnie się ją chrupie, to może warto mu ją podetknąć podczas jedzenia smakołyków, a nuż załapie (sposób wypróbowany na Kubusi). Inna sprawa, że kawałki sepii też potem w kupie są  ;D
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #13 dnia: 02.08.2012, 12:56:34 pm »
Matko, to mnie dopiero nastraszyłaś.

Nie ma w tym wątku niestety co dokładnie jednak było gadzinie. Mój gadzior wydalił wczoraj i dziś kamyki i zastanawiam sie czy to nie trudności z wydaleniem tego? Odrobaczany był w maju ale nie miał wtedy takich zachowań.

Czy w związku z tym należy jednak udać się do weterynarza?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wydalanie zjedzonych kamieni
« Odpowiedź #14 dnia: 02.08.2012, 13:47:21 pm »
Nie chciałam Cię straszyć, przepraszam! Chyba zawsze mi wychodzą podejrzenia "z grubej rury", takie jakieś czarnowidztwo.. Tym niemniej takie kręcenie na plastronie wg tamtejszego mojego wywiadu wskazuje na ból brzucha z różnych przyczyn. Może to dmuchanie na zimne, ale badanie kału i USG zawęziłyby krąg podejrzeń. O ile pamiętam macie dość daleko do weta, więc wpierw radziłabym sprawdzić te pasożyty - od maja Rico mógł coś gdzieś chapnąć.

A o wspomaganiu wydalania zjedzonych kamyczków itp. było np. tu: http://forum.zolw.info/choroby/pomocy!!-zjedzona-kulka/msg42590/#msg42590.
« Ostatnia zmiana: 02.08.2012, 13:58:52 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM