Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 19:14:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Źle przycięty pazurek u stepowca  (Przeczytany 9575 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Źle przycięty pazurek u stepowca
« dnia: 02.06.2012, 12:43:14 pm »
Witam,

Dzis bylismy z naszym stepkiem u weta, żeby przycioł mu pazurki w tylnychn łampkach, bo kilka miał już ciut długie. Niestety wet dwa pazurki przyciął za dużo i z jednego chwilę leciała krew (pewnie obcioł z kawałeczkiem rdzenia). Krew już nie leci, wyglada jakby ranka zaschła, gadzinek chodzi po terra normalnie, zjadl z apetytem zieleninę.
I teraz moje pytanie, czy trzeba jakoś zabezpieczyć te pazurki, tzn. zrobić jakiś opatrunek. I kolejne czy terra wyłożyć czymś np. papierowymi ręcznikami zeby ziemia itp. nie zabrudziła ranki?
Nie wiem czy takie obcięcie pazurkow ma zdrowotne skutki dla żółwia?
Bardzo sie martwię, bo to pierwsza taka sytuacja. Wcześniej miał przycinane pazurki w lutym (przy zakupie) i nie było takiej sytuacji.
dołaczam zdjecie tych pazurkow, jakość srednia, ale może ktoś się jednak dopatrzy.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #1 dnia: 02.06.2012, 13:10:19 pm »
Wg mnie nic mu nie będzie, było to dla niego bolesne, ale będzie dobrze. Nie musisz podejmować jakiś środków pielęgnacyjnych.
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #2 dnia: 02.06.2012, 13:15:14 pm »
Kamil dziekuję za odpowiedź.  Martwię sie, bo to nie jest dla mnie zwierzątko, tylko mój wspaniały Rico...
A teraz wiem, że go boli i nie chcę zeby coś sie mu przez to mogło stać :'(
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #3 dnia: 02.06.2012, 13:21:05 pm »
Spokojnie ;) Będzie dobre, przecież w naturze też im się zdarza złamać paznokieć i żyją dalej ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #4 dnia: 02.06.2012, 14:20:54 pm »
Mam taką nadzieję. Chyba jestem panikara, ale wolę ta obcję niż coś zlekcoważyć i zaszkodzić gadzince.  :)
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #5 dnia: 02.06.2012, 14:21:42 pm »
Oczywiście rozumiem Cię, ale spokojnie będzie dobrze :)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #6 dnia: 02.06.2012, 14:43:13 pm »
Idź do weterynarza, mogło dojść do uszkodzenia nerwów, nie można tego bagatelizować. Ja miałam ptaka który został uszkodzony w podoby sposób tylko poważniej, po kilku latach stał się niepełnosprawny, nie potrafił siedzieć na patyczkach z powodu uszkodzenia tych nerwów i braku lecznia. Zdechł bardzo młodo. Poszukaj weterynarza znającego się na gadach i to z nim skonsultuj, może nie będzie to na tyle poważne, ale nie ma co ryzykować. A teraz przemyj rany wodą utlenioną albo czymś takim i trzymaj na ręczniczkach żeby zakażenia nie było.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #7 dnia: 02.06.2012, 14:47:33 pm »
No to moje uspokajania były przesadzone...

Zapewne Viktoria ma rację.
Więc lepiej słuchać jej.

Tylko się zastanawiam, przecież w naturze żółwie łamią paznokcie kopiąc czy przy innych przeżyciach i czy wtedy im się coś dzieje?
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #8 dnia: 02.06.2012, 14:50:44 pm »
Co innego złamany pazur a co innego jak ktoś przetnie naczynie krwionośne czy nawet nerw.
Ja też nie chce przesadnie straszyć bo przypadek tego ptaka który opisywałam był znacznie bardziej drastyczny, ucięto mu jeden pazur aż do palca, i kilka pazurów do połowy czyli poważne uszkodzenie.

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #9 dnia: 02.06.2012, 15:03:18 pm »
Nie no tak tragicznie to nie wygląda. Fakt, że chłop mnie nieźle wnerwił, no bo jedziesz do weta, bo sam się boisz a ten wszystko zje...e. Poczekaliśmy, aż rana się zasklepi. W nagrodę dostał ulubione papu porozrzucane na papierowym ręczniku, a teraz się zagrzebał i poszedł nyny. Parę dni obserwacji i będziemy widzeć co się z tym pazurkiem dzieje. Aczkolwiek w poniedziałek dryndne jeszcze do swojego weta w Krk (p. Grażyny, Hyrax) i zobaczymy co ona na to.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #10 dnia: 02.06.2012, 15:32:10 pm »
Też myślę, że póki co trzeba gadzinkę przełożyć na papierowe ręczniki, żeby zakażenie się nie wydało i poobserwować. Uszkodzony pazur można przemyć wodą utlenioną albo pomoczyć mu łapę w rivanolu.
Być może nic się nie stało ale lepiej czasem podmuchać na zimne.

A tak na przyszłość lepiej obcinać samemu a jeszcze lepiej dać żółwiowi do terra i na wybieg kamienie i będzie sam sobie ścierał.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #11 dnia: 02.06.2012, 16:51:10 pm »
Niezły sadysta z tego weta  >:(  już bym do takiego specjalisty nie poszła. Moim zdaniem jeśli już obcinać pazurki gadzinie, to, jak radzi ankan, samemu. Bez obaw o uszkodzenie, jeśli się prawidłowo sprawdza pod światło gdzie się kończy żywy pazur. A teraz u Rico, tak jak radzili poprzednicy, można tę rankę zdezynfekować i przetrzymać żółwia w bardziej sterylnych warunkach, ale na moje to jeśli już krew nie leci, a apetyt i zachowanie w normie, to obejdzie się na strachu. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #12 dnia: 02.06.2012, 17:09:04 pm »
Semiramida Rico apetyt miał jak najbardziej w normie. Chodził po terra również normalnie. Nie wkladaliścy go do środka póki ranka się nie zasklepiła a i tak miał tam papierowe reczniki. Potem Bartek żeby go na nich zatrzymać rozrzucił na nich trochę rukoli i innej zieleninki. Rico oczywiście siedział na nich i pałaszowal.
Teraz spi w kryjowce ( ma w niej ziemię) i nie chcę go budzić, żeby przemywać pazurka wodą utlenioną (chyba, że muszę?).
Obcinane były pazurki w łapkach tylnich, z przodu ładnie je sobie ściera na kamykach, które ma w terra i na wybiegu (jak pogoda dopisuje, zeby go tam dać).
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #13 dnia: 02.06.2012, 17:10:04 pm »
Ja bym go z ziemi zabrała i dała na ręczniki i przemyła.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Źle przycięty pazurek u stepowca
« Odpowiedź #14 dnia: 02.06.2012, 17:34:59 pm »
Boję się tylko, ze jak go teraz obudzimy, to on zacznie biegać po terra i kopać (on uwielbia kopać i drapac w ściany terra) i sobie tego pazurka urazi...
W poniedziałek Bartek, tak jak pisał wyżej - zadzwoni do weta z Krk i jak p. Grażyna zadecyduje, że należy do niej przyjechać to tak zrobimy. Nasz gadzik wydaje się być calkiem zdrowy. Odkąd jest u nas ma odpowiednie warunki, dietę i bywa już na wybiegu balkonowym jak pogoda pozwala.
Nie ma też pasożytów, bo był odrobaczany. Zrowo rośnie, ma przyrost wagi odkąd go mamy...Chcę wierzyć, że zdrowy gadzinek i nic mu nie bedzie po tym dzisiejszym zdarzeniu.
Jutro napewno będzie miał przemywany pazurek wodą utlenioną. I tu mam jeszcze pytanie. Gdzieś tu na forum czytalam, w jakimś wątku, że od wody utlenionej rany wolniej się goją u gadów. Czy to zostało potwierdzone? Była to wypowiedź użytkownika "sowalski" w tym wątku:
http://forum.zolw.info/choroby/pazurki/
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/