Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 08.05.2024, 17:54:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Maluchy  (Przeczytany 68541 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #75 dnia: 19.10.2008, 21:16:19 pm »
No więc i ja wrzucę moje 3 grosze. Taki ciekawy temat i tyle niepotrzebnych złości.

Ja widzę to tak: nie ma tematów mniej ważnych, ważniejszych i niepotrzebnych. Warto pisać o żywieniu, bo wiele osób wciąż szuka o tym informacji, ale są też osoby które interesują się po prostu gatunkiem, podgatunkami, informacjami związanymi z systematyką itp. i nie ma w tym nic złego. Jeden chce poznać podstawy hodowli, inny - poznać lepiej swojego żółwia. Forum jest dla wszystkich. Dlatego nie zamierzam się rozpisywać o wyższości jednych tematów nad drugimi po coś takiego po prostu nie istnieje.

Prawdą jest że zdarza się że dyskusja nie toczy się na temat, co więcej - ktoś kto pyta nie uzyskuje konkretnych odpowiedzi. Nie wiem dokładnie dlaczego tak się dzieje. Mogę napisać ogólnie że takie są prawa forum, że każdy pisze co wie i co che, a ile z tego będzie przydatne zależy od wielu czynników. Sytuacje w których ktoś zadaje pytanie a nie uzyskuje odpowiedzi na którą oczekuje się zdarzają i różne są tego przyczyny. Zwykle jednak jest to przeoczenie, szczególnie gdy pytanie jest wplecione w liczne wypowiedzi i inne pytania w poście. Wszyscy tu jesteśmy ludźmi a nie maszynami i dlatego jeśli jakieś pytanie dla nas jest ważne warto czasem je bardziej wyeksponować ew. powtórzyć, czy nawet napisać prywatną wiadomość do moderatora lub do mnie.

A co do podgatunków to ja znam 4 tyle że w wypadku thh niektórzy wyróżniają dwie podgrupy. Ciężko znaleźć dobre klucze do ich oznaczania. Ja bazowałam na opisach znalezionych w atlasie:
http://nlbif.eti.uva.nl/bis/turtles.php?selected=beschrijving&menuentry=soorten&id=397#
Opisałam te cechy w artykule o żółwiu stepowym na stronie głównej.

Rozróżnianie podgatunków bywa czasem ciężkie bo faktycznie mieszanki mogą mieć cechy kilku podgatunków ew. z przewagą pewnej cechy typowej dla danego podgatunku.
Zauważyłam że dla thb taką typową cechą jest duży kontrast pomiędzy ubarwieniem plam a resztą pancerza. Twoje stepy Malwo to na 90% właśnie thb, a różnice związane z wielkością plam mogą być już cechą osobniczą. Ten podgatunek jest jednak dość rzadki i przez to słabiej opisany, więc nie wiem jak u niego np. jest z kształtem plastronu, co w wypadku innych podgatunków bywa ważną cechą pozwalającą określić przynależność podgatunkową.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #76 dnia: 19.10.2008, 21:32:37 pm »
Maz racje Beato moze poprostu obu nas ponioslo. Ale juz koniec z tym balaganem <angel> , no wiec wracajac do tematu jesli chodzi o podgatunki to nawet nie jestem pewna czy jest wskazane trzymac je razem , moje poprostu sie nie toleruja na wzajem i niestety nie ma mowy by byly razem , no jedynie w porze zimowania.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #77 dnia: 20.10.2008, 18:12:19 pm »
Nie ma się co dziwić, w końcu to dwa samce :P a tak przy okazji (znowu troche odbiegne od tematu) jak oceniacie szanse na to że dwie samice będą się tolerowały? Jak na razie mam jedną stepówke ok 5 lat plastron niecałe 8cm, chce jej sprawić koleżanke podobnego wzrostu. Dodam że tera będą miały duże (nie wiem jeszcze dokładnie jak duże, ale duże będzie :P)

Co do tych podgatunków to w sumie ciekawe czy różnią się też jakoś zachowaniami czy charakterami. Chociaż pewnie jeżeli zostały wychodowane w niewoli to już nie są czytej krwi, pomieszane różne podgatunki... a szkoda, hodowcy mogliby zachować 'rasowość' żółwi i nie mieszać gatunków, byłoby ciekawiej :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #78 dnia: 20.10.2008, 20:26:03 pm »
No to co do tych samcow to wiedzialam ze moze byc taka mozliwosc , ale wiem napewno ze jesli nie ma w okolicy samiczki nie powinno byc takich duzych problemow , a oni aktuja jak dwa rozne gatunki , wiem to bo mam ich pare. Zdjecia tego nie odzwierciedlaja , ale uwiezcie jest duza ruznica miedzy nimi. Takrze jestem bardzo szczesliwa ze znam juz rodzaje wszystkich moich pupilkow. A co do dwoch samiczek to nigdy nie spotkalam sie z zadnymi przeciwskazaniami , tylko na starcie warto je poopserwowac gdyz twoja moze byc troche terytorjialna, wiec dobrze jesli daz im duzo miejsca zeby sobie nie zawadzaly na wzajem. ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #79 dnia: 21.10.2008, 17:33:24 pm »
Co do terarium to mam nadzieje że uda mi się zrobić wielgachne :). Ale nie wiem czy nie lepiej będzie jak koleżanke dokupie/zaadoptuje czy coś dopiero na wiosne - wiosna i lato żółwie są na wybiegu balkonowym i ogrodowym (z kolegom ;) ).
Moja mała ma dopiero jakieś 5 lat wiec raczej jeszcze nie jest dojrzala plciowo a czytalam że jak chociaż jedna z samic nie jest dojrzala płciowo to problemów wogóle nie powinno być (żeby była z inną samicą, nie ważne czy dojrzłą czy nie). Wkrótce po ukończeniu tera dam na forum relacje z budowy :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #80 dnia: 22.10.2008, 09:32:42 am »

Moja mała ma dopiero jakieś 5 lat wiec raczej jeszcze nie jest dojrzala plciowo
Mój tuś ma 3 lata i jest dojrzały!!! A nawet zboczony, hehehehe.
TUPTUŚ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #81 dnia: 23.10.2008, 20:28:21 pm »
Bywa i tak :P a u stepkow to od7 lat sie zaczyna.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #82 dnia: 24.10.2008, 11:11:49 am »
Być może zbyt szybki wzrost mojego żółwia spowodował zbyt szybki rozwój "płciowy". u samic i samcow oraz różnych gatunków tez napewno to jest różnie.
TUPTUŚ

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #83 dnia: 24.10.2008, 12:07:27 pm »
Malwa - moim zdaniem można trzymać podgatunki razem, bo nie ma w ich zachowaniach takich różnic, które by to uniemożliwiały.

Viqusia - raczej możesz je połączyć i nie powinno być problemu. Choć stepy bywają czasem wredne; ale większe bardziej niż mniejsze. Pamiętaj o kwarantannie nowego osobnika. Przy łączeniu dobrze było by wprowadzać obydwa żółwie do "nowego" terrarium (w sumie wystarczy wysprzątane) równocześnie lub nowego żółwia kilka dni wcześniej. Dobrze byłoby połączyć je tak jak piszesz na wiosnę w terrarium ogrodowym.

Samce atakują się nawzajem nie tylko w porze godowej i nie tylko w obecności samic czy innych żółwi. Oczywiście najbardziej zależy to od gatunku i tu stepy są akurat bardzo terytorialne. Zależy to jednak także od charakteru samca. Zdarzają się tacy faceci, co cały rok zaciekle bronią swojego terytorium, a kopulować próbują nawet z kamieniem :)

Viqusia piszesz o mieszaniu gatunków; małe sprostowanie: nie ma tu mieszania gatunków - gatunek jest jeden żółw stepowy; różne są podgatunki. Byłoby lepiej gdyby zachowywać również podgatunki i ich nie mieszać, ale większość osób nie potrafi rozpoznać jaki ma gatunek. A przecież nie dość, że musisz mieć parę tego samego podgatunku, to jeszcze ta para musi być kompatybilna ze sobą, co też nie zawsze sie zdarza ;)

Zasadniczo u żółwi dojrzałość płciowa jest związana bardziej z rozmiarem niż z wiekiem. Co prawda w naturze rosną bardziej rónomiernie, dlatego w literaturze często podaje się, że osiągają dojrzałość płciową w tym a tym wieku, dość często jest też dodawane przy jakim rozmiarze.

Natomiast żółwie trzymane w niewoli na nieprawidłowej diecie (ilość i jakość) rosną szybciej i szybciej zaczynają w nich hormony buzować.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #84 dnia: 25.10.2008, 21:40:35 pm »
Siema . Azazella pytanko do ciebie ,raz piszez ze mieszac a raz ze nie mieszac podgatukow, moim zdaniem nie mieszac bo w mojej kolekcji to absolutnie nie dziala. I jezeli kto kolwiek ma jakies zastrzezenia ze jego pupile moga byc roznymi podgatunkami powinien to najpierw sprawdzic i zaobserwowac zachowania obydwu i tyle , bo np. u mnie skonczylo sie to plastrami na lapkach i seperacja po zacietych walkach . A co do tych rozmiarow mam nadzieje ze masz tu namysli stepy i greki bo niestety inaczej nie moge sie tu z toba zgodzic ,tu zdjecia mojej Krysi i Tajga , obydwa 5 latki (zolwie zawiasowe) Jak widac w wielu gatunkach samiczki sa wieksze i nie znaczy to ze sa starsze. Ale to prawda ze ciezko tak naprawde stwierdzic czy zolwik jest juz dojzaly i mam tu namysli mlodziki.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #85 dnia: 25.10.2008, 22:17:51 pm »
Ahhhhh, zawiasy niszczą...ja też takie chce ! ;) :)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #86 dnia: 25.10.2008, 22:19:45 pm »
Nulus jak cos z tej pary wyjdzie to pogadamy ;)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #87 dnia: 26.10.2008, 08:28:45 am »
Ładna parka. Bardzo ładnie widoczna różnica wielkości.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #88 dnia: 26.10.2008, 09:43:49 am »
Fajne zawiasy  :-*
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #89 dnia: 26.10.2008, 12:09:51 pm »
Azazella  - właśnie chciałam napisać że podgatunki są na pewno pomieszane w hodowlach, musiało mi się coś poplątać i napisałam gatunki :).

Malwa - te zawiaski są przepiękne! Jedne z najpiękniejszych jakie widziałam ;)