Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 17:53:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków  (Przeczytany 19399 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Od niedawna mam u siebie żółwia stepowego. Kolega jest trochę zaniedbany, staram sie wiec go doprowadzić do stanu używalności :-). Przede wszystkim zmieniłem mu dietę bazując na informacjach z tej strony (ukłony dla pracy webmastera) ijuż mam efekty, o ile przedtem mało co jadł to teraz biedak wcina, że hej!

Wracając do tematu będę od czasu do czasu zadawał być może głupie pytania, za co przepraszam. Poniżej pierwsza partia

1. Kuba (imię męskie choć podejrzewam go o zmianę płci :-) ma za długie stanowczo pazurki. Pytanie brzmi: ciąć czy piłować? Na jaką długość?
2. Kuba przyzwyczajony jest do chodzenia na wolności po mieszkaniu. Mieszkam sam więc nic mu w zasadzie nie grozi, przeczytałem juz jednak tutaj na forum, że kurz, pył, przeciągi itp .. W związku z tym pytanko: czy to nie będzie dla niego stresem jeśli przerzucę g teraz do terrarium? Jakie wymiary tego "szklanego domku" (żeby nie powiedzieć więzienia proponujecie? Jak często powinienem wymieniać piasek? Przyznam, ze kiedyś Kuba był w terrarium (otwarte), jednak już po tygodniu zapaszek z niego był nie najlepszy. No właśnie, terrarium powinno być otwarte czy zamknięte? Jak dużo piasku powinien tam mieć? Czy temp w środku utrzymuje się tylko poprzez lampę UV? W jaki sposób nawilżacie atmosferę? Spryskiwacz czy jakieś specjalne ustrojstwo?

To na razie tyle. Czekam na informacje od Was, mam nadzieję szybkie :-)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Kornelia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #1 dnia: 28.08.2007, 17:19:55 pm »
jeżeli w terrarium będzie miał podobne warunki do naturalnych to będzie miał sie tam o wiele lepiej i będziesz szczęśliwszy :)
piasek nie jest za dobrym podłożem dla żółwia lepsza jest kora i drewniaki bukowe :)

Offline Sebastian

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #2 dnia: 28.08.2007, 17:20:33 pm »
Radze lekturę ciekawych artykułów na stronie głównej, bo są naprawdę ciekawe. A wracając do twoich pytań:
1. Broń cię Panie Boże od samodzielnego obcinania, czy piłowania żółwiowi pazurków, to może zrobić tylko i wyłącznie lekarz weterynarii.
2. Wielkość terrarium zależy od wielkości żółwia, kupno szklanego terra jest nieopłacalne na stronie głównej jest artykuł o budowie terrarium z płyty USB, co jest tańsze, no i możesz sam zadecydować jakie wymiary będzie miało terra. Niech cię Ręka Boska broni od wkładania do terrarium piasku, (którym żółw może się zwyczajnie zapchać, połykając go) najlepszym podłożem dla żółwi lądowych jest mieszanka kory ogrodowej i sianka, taką ściółkę można wymienia śr. co pół roku (codziennie sprzątając kawałki kory do kturej przykleiła sie kupa). Grubość podłoża to ok. 10-15 cm. (żółwie lądowe bardzo lubią się zakopywać, dlatego trzeba im zapewnić odpowiednia grubość podłoża). Co do utrzymania wilgotności w terra to myślę, że wystarczy zwykły spryskiwacz (basenik w terrarium też podnosi wilgotność).

Mam nadzieje, że moje wypocinki Ci w czymś pomogą.

Pozdrawiam,
Sebastian.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #3 dnia: 28.08.2007, 19:25:45 pm »
No to żeście mnie pocieszyli ... :-(

Zabieram się za szukanie lekarza weterynarii w Gdańsku :-(. Od razu pytanie - czy na czas transportu musże jakoś biedaka "ubrać"? Planuję go przewieźć w pudełku od butów, ale czy coś mu tam włożyć? (nie myślę o misiu przytulance bo to się rozumie samo przez się :-))

Co do terrarium .. Czy są jakieś przeciwwskazania do szklanych terrariów? Czy to tylko kwestia ekonomiczna? Jak zmierzyć pancernego by podać Wam wymiary byście pomogli dobrać wielkość? No i czy domek dla żółwia powinien być otwarty czy zamknięty (oczywiście z otworami na wentylację)

Kolejne pytanie: Czy jako zwierzę egzotyczne powinienem go gdzieś "meldować"?
« Ostatnia zmiana: 28.08.2007, 19:28:45 pm wysłana przez Remek »
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Sebastian

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #4 dnia: 28.08.2007, 20:19:24 pm »
Ubrać ?? Normalnie, bierzesz go i wkładasz do pudełka, mamy lato nic mu sie nie stanie. Myślę, że żadnych przeciwwskazań do szklanych terrariów nie ma, poza tym, że będzie chciał "wyjść przez szybę", ale z czasem powinien  się przyzwyczaić myślę, że najlepszym rozwiązaniem dla szklanego terra jest obklejenie trzech ścian tzw. fototapetą.

Jak to jak zmierzyć ?? Normalnie, bierzesz gada i mierzysz colsztokiem (wybaczcie, nie wiem jak to się po polsku nazywa) jego skorupę.

Cytuj
Czy jako zwierzę egzotyczne powinienem go gdzieś "meldować"?
Jako zwierze egzotyczne, powinieneś przy kupnie dostać zaświadczenie, że żółw pochodzi z legalnej hodowli, a potem udać sie z nim do urzędu miasta w celu zarejestrowania zwierzęcia (odpłatnie).

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #5 dnia: 28.08.2007, 20:24:34 pm »
Ok ale powinno to być terrarium zamknięte?
I czemu wg Ciebie nie powinienem sam obcinać pazurów? Z tego co widze to w 3City nei ma duzego wyboru weterynarzy od gadów :(
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Sebastian

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #6 dnia: 28.08.2007, 20:31:06 pm »
Terrarium powinno być takie, abyś mógł bez problemu wyciągnąć gadzinkę z terra, ale jednocześnie nie było w nim przeciągów. A to, że obcinać pazury może tylko lekarz weterynarii to nie tylko moje zdanie, a może to robić tylko on,b o tylko on wie jak to zrobić, aby nie zrobić krzywdy zwierzakowi !!

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #7 dnia: 28.08.2007, 20:31:19 pm »
Ja mam szklane terrarium otwarte od góry ale w 2/3 przykryte szybami, mój żółw nigdy nie drapał w ścianki i chyba mu się tam podoba więc wg mnie szklane jak najbardziej może być. A mierząc żółwia zmierz dolną część jego skorupy czyli plastron.

Offline Martyna93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #8 dnia: 28.08.2007, 20:46:25 pm »
Sebastian dlaczego uważasz, że pazury może przycinać tylko wet? Ja robię to sama. Biorę pazura pod swiatło i widzę, dokąd jest on unerwiony. Piłuje  je zwykłym pilniczkiem. To nic trudnego ;)

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #9 dnia: 28.08.2007, 20:57:04 pm »
Czyli piłować?
nie ciąć?

czym piłujecie? zwykły pilniczek do paznokci? Aleto długo ch..nie trwa :(
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Sebastian

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #10 dnia: 28.08.2007, 20:59:12 pm »
Skoro tak uważasz... Ja zostaję przy swoim, spotkałem się z opiniami wielu hodowców żółwi, którzy tak delikatną czynność pozostawiają weterynarzom. No ale każdy, sam jest odpowiedzialny za swojego pupila i jeśli coś mu sie stanie, to będzie tylko jego wina. Takie jest moje zdanie.

Offline Martyna93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #11 dnia: 28.08.2007, 21:18:55 pm »
Remek, jezeli nie miałes nigdy przedtem do czynienia z żółwiami, to nie rób tego. W tym trzeba mieć wprawę i pierwszy raz niech zrobi to wet  :)

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #12 dnia: 28.08.2007, 21:26:41 pm »
Ok, tylko boje sie że nie znajdę weta od żółwi w Gdańsku :(
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #13 dnia: 28.08.2007, 21:29:21 pm »
Po pierwsze witam gorąco na forum  :)

A teraz po kolei:

1. Kuba (imię męskie choć podejrzewam go o zmianę płci :-) ma za długie stanowczo pazurki. Pytanie brzmi: ciąć czy piłować? Na jaką długość?

Za długie pazurki koniecznie trzeba skrócić. Warto oddać żółwia w ręce dobrego weterynarza ale jeśli nie mamy żadnego sprawdzonego pod ręką i nie mamy zaufania do pierwszego lepszego weta (co bym osobiście doradzała...) można spróbować na własną rękę podjąć się skrócenia. Rację ma Sebastian że niedoświadczony hodowca nie powinien obcinać żółwiowi pazurków ale ja nie widzę przeciwwskazań by spiłować je delikatnie pilniczkiem. Obcinanie jest ryzykowne, żółw się wierci i można zrobić mu krzywdę ucinając za wysoka albo nie dysponując odpowiednimi cążkami rozwarstwić i uszkodzić pazur. Dlatego to stanowczo odradzam. Spiłowanie jest o wiele bezpieczniejsze i pozwala na bieżąco kontrolować stan pazurków, ale wymaga sporo cierpliwości. W tym celu warto zaopatrzyć się w ostry nieduży pilniczek.

Ja ostatnio byłam zmuszona spiłować mojej gadzince pazurki i nie było to łatwe, wiercił się i wyrywał, chował łapki i nimi odpychał ale w końcu ujęłam go na tyle dobrze że mogłam stopniowo spiłowywać te pazurki. Żółwia wzięłam na kolana i mocno się pochyliłam przytrzymując go klatką piersiową, dzięki czemu obie ręce miałam wolne, następnie lewą ręką podtrzymywałam plastron w ten sposób że między kciukiem a resztą palców umieściłam prawą przednią łapkę i palcami ją lekko przytrzymywałam a prawa ręką piłowała. Zdarzało się że żółw się zapierał łapką i wtedy również można było wsunąć pilnik pod pazurki i piłować. Trochę praktyki i szło nawet dość sprawnie, ale i tak zajęło mi to chyba z godzinę.

2. Kuba przyzwyczajony jest do chodzenia na wolności po mieszkaniu. Mieszkam sam więc nic mu w zasadzie nie grozi, przeczytałem juz jednak tutaj na forum, że kurz, pył, przeciągi itp .. W związku z tym pytanko: czy to nie będzie dla niego stresem jeśli przerzucę g teraz do terrarium? Jakie wymiary tego "szklanego domku" (żeby nie powiedzieć więzienia proponujecie? Jak często powinienem wymieniać piasek? Przyznam, ze kiedyś Kuba był w terrarium (otwarte), jednak już po tygodniu zapaszek z niego był nie najlepszy. No właśnie, terrarium powinno być otwarte czy zamknięte? Jak dużo piasku powinien tam mieć? Czy temp w środku utrzymuje się tylko poprzez lampę UV? W jaki sposób nawilżacie atmosferę? Spryskiwacz czy jakieś specjalne ustrojstwo?

Niestety terrarium jest koniecznością. Żółw się przyzwyczai. De facto na większe stresy, których człowiek jest nieświadomy - jest narażony na podłodze. Wiem że terrarium ogranicza przestrzeń życiową żółwia ale w tym wypadku lepiej aby miał przestrzeń małą a przyjazną i dostosowaną do jego potrzeb niż dużą narażając się na szereg niekorzystnych czynników. Żółw to zwierze wymagające specjalnych warunków otoczenia, dlatego nie może chodzić jak my, psy czy kotu po podłodze. Za to w ciepłe dni warto gada wynieść na zewnętrzny wybieg, nie ma nic lepszego!

Minimalne wymiary terrarium to ok 100 cm na 60 cm ale im większe tym lepsze.

Nie powinieneś używać piasku jako podłoża, jest szkodliwy wręcz niebezpieczny dla żółwia. Dobrym i "łatwym" podłożem jest kora z domieszką siana. Powinna być na bieżąco czyszczona z widocznych zanieczyszczeń a co kilka miesięcy wymieniona na nową. Pół roku to zbyt długi okres - mimo że kora po wierzchu może wyglądać dobrze na dnie zbiera się wilgoć a kora może zacząć gnić i pleśnieć i stać się wylęgarnią robactwa i bakterii. Trzeba regularnie - raz w miesiącu monitorować dno terrarium pod tym katem i usuwać przesiąknięte moczem kawałki, a w razie potrzeby przebierać korę i sprzątać dno terrarium. Poza tym kora jest bardzo estetyczna i nie pyli i nie lepie się do wszystkiego (jak mokry piasek).

Warstwa podłoża powinna być dość gruba 10-15 cm lub nawet więcej.

Terrarium dla żółwia stepowego zasadniczo powinno być otwarte chociaż w tym względzie panują różne szkoły. Według mnie terraria zamknięte czy pół-zamknięte mają swoje niepodważalne zalety i wyglądają o wiele estetyczniej, pięknie komponując się z mieszkaniem. Ludzie robią różne w zależności od możliwości metrażowych, bo zamknięte są na pewno łatwiejsze do zabudowy. Jeśli terra zamknięte to trzeba koniecznie pomyśleć o właściwej wentylacji.

Ciepło w terrarium zapewnia żarówka grzewcza typu lustrzanka, UVB to osobne źródło światła i też bardzo potrzebne.

Nawilżanie powietrza zapewnia zwyczajne spryskiwanie dwa lub więcej razy (w zależności od potrzeb) zraszaczem podłoża i ścianek terrarium. Jeśli ktoś ma możliwości można zainwestować w elektroniczny nawilżać i ustawić go w pobliżu terrarium. Warto kontrolować poziom wilgotności za pomocą higrometru.
Uwaga! Wilgotność jest dla żółwia stepowego (kojarzonego ze środowiskiem powiedzmy umownie "pustynnym") bardzo ważna! Żółwie te spędzają olbrzymią większą część swojego życia w warunkach wysokiej wilgotności - w podziemnych, cienistych norach.

No to żeście mnie pocieszyli ... :-(
Zabieram się za szukanie lekarza weterynarii w Gdańsku :-(. Od razu pytanie - czy na czas transportu musże jakoś biedaka "ubrać"? Planuję go przewieźć w pudełku od butów, ale czy coś mu tam włożyć? (nie myślę o misiu przytulance bo to się rozumie samo przez się :-))

Nie słyszałam o nikim godnym polecenia w tych okolicach ale może ktoś się znajdzie, kto wie. Bądź czujny i od razu podpytaj weta o opiekę a szybko zorientujesz się czy ma jakiekolwiek pojęcie o żółwiach. Do transportu wystarczy pudełko. Lepiej nieco wyższe (ja użyłam zwykle pudełka po papierze do drukarki/xero). Wybierz w miarę ciepły dzień (nie mniej niż 20 st) i zadbaj by wychodząc z domu żółw nie zmieniał gwałtownie temperatury. Na dno pudełka dobrze dać warstewke siana lub świeżo urwanej trawy.

No to żeście mnie pocieszyli ... :-(
Co do terrarium .. Czy są jakieś przeciwwskazania do szklanych terrariów? Czy to tylko kwestia ekonomiczna? Jak zmierzyć pancernego by podać Wam wymiary byście pomogli dobrać wielkość? No i czy domek dla żółwia powinien być otwarty czy zamknięty (oczywiście z otworami na wentylację)

Kolejne pytanie: Czy jako zwierzę egzotyczne powinienem go gdzieś "meldować"?

Hmm... no nie jest za dobrze jak są szyby z wszystkich stron ale jak pisali koledzy warto ścianki wyłożyć fototapetą i problem zniknie. Żółw może czuć się dziwnie widząc przestrzeń lecz nie mogąc się do niej dostać, wiele jednak osób na tym forum ma przynajmniej jedną szybę (z przodu) w terrarium i nie mają zastrzeżeń, żółwie się do tego chyba przyzwyczajają.

Żółwia należy mierzyć w linii prostej karapaksu - tzn tak jakbyś robił to z użyciem suwmiarki - wyznaczasz dwie pionowe linie z przodu i z tyłu karapaksu i pod kątem prostym łączysz je poziomo - ten odcinek jest wymiarem żółwia.

Co do meldunku - zapytaj wpierw poprzedniego właściciela skąd pochodzi żółw i czy ma na niego jakieś dokumenty, powinien Ci je wydać (podobnie zresztą sklepowy sprzedawca).

To tyle na razie... sporo się rozpisałam... ale i tak jak na początek to wierzchołek góry "żółwiowej"...  ;)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków
« Odpowiedź #14 dnia: 28.08.2007, 23:17:52 pm »
Uff ,, faktycznie się rozpisałaś, ale fakt faktem w większości wyczerpująco :-) Ukłony za wiedzę

Co do papierów żółwia- to nie ma. Poprzedni właściciel dostał go od kogoś i nigdzie nie zgłaszał. Tyle wiem. Dostał go od jakiegoś chyba legalnego hodowcy w ramach podziękowań za coś tam :-)

Eh .. jutro poszukiwania weterynarza :-)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe