Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 06.05.2024, 23:20:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)  (Przeczytany 14131 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #15 dnia: 01.08.2009, 23:15:44 pm »
dziekuje serdecznie za takie zainteresowanie! Wszyscy jestescie bardzo pomocni. w najblizsza srode wybiore sie z zolwiem do weterynarza na zabiegi "kosmetyczne" ;)
poczytalem troche na temat zywienia zowli z tego gatunku i ....fatalnie! skad ja mu poza latem wytrzasne swieze rosliny? nie ma na to szansy a wiem ze on suchego pozywienia w zyciu nie zje.... on poprostu uwielbia te ogorki i marchew! ehhh myslalem ze zolwie potrafia tak jakos naturalnie wybierac to co dla nich dobre hmmm. no i sie mylilem. na szczescie w watku na stronie ogolnej nie jest zupelnie przekreslona ani marchew ani ogorek...ale fakt - to nie moze byc podstawa zywieniowa.
dobra pomijajac zatem swieze rosliny z ogrodka i kompeltnie suchą karme z sklepow zoologi. -gdzie kupujecie jedzenie dla nich? skoro warzywa i owoce wykluczamy....
no i jeszcze w sprawie terrarium. teraz co prawda biega sobie po ogrodku calymi dniami(tylko na noc go przynosze), ale juz niedlugo bedzie potrzebowal nowy dom. stare akwarium chce wywalic. poczytam zatem o budowie  ;) dzieki za sugestie.
i jeszcze jedno - tylko prosze nie krzyczcie! moj zolw wlasciwie nie lubi siedziec w terrarium. jak tylko sie "nagrzeje" pod lampką to zawsze go wypuszczam i tak zostawiam. reasumjac - zdecydowanie wiecej czasu spedza poza terrarium niz w nim. zle to bardzo? on sobie zawsze znajdzie jakies miejsce gdzie moze sie troche podkopac i zasnac. zrozumcie - mam go juz 15 lat, wiec gdybym go tak krzywdzil jak tu nieraz sugerujecie , to nie sadze by tak dlugo (brutalnie mowiac) wytrzymal.... wydaje mi sie ze ma calkiem dobre samopoczucie ;)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #16 dnia: 01.08.2009, 23:34:59 pm »
dobra pomijajac zatem swieze rosliny z ogrodka i kompeltnie suchą karme z sklepow zoologi. -gdzie kupujecie jedzenie dla nich? skoro warzywa i owoce wykluczamy....

W lecie to wiadomo - to co znajdziemy na łące, czyli rośliny polne. Jeśli chodzi o zimę to większość z nas posiada gatunki zimujące i nasze żółwie w tym czasie śpią. Dzięki temu nie ma problemu z jedzeniem. Ci którzy z różnych względów nie zimują żółwi podają suszki, a także roszpunkę, cykorię, rukolę... Co do suszek to Twój żółw nie jest jakimś wyjątkiem. Wiele żółwi nie chce ich z początku jeść. Musi się on do nich po prostu przyzwyczaić, a to trochę może potrwać... Zacznij robić mu jakieś "sałatki" dodając rzeczy, których nie lubi - po jakimś czasie powinien je już normalnie jeść. Co do suchej karmy ze sklepów zoologicznych to w 99 % nie nadaje się ona w ogóle (za dużo protein, tłuszczu...), także lepiej ją zapomnieć

moj zolw wlasciwie nie lubi siedziec w terrarium. jak tylko sie "nagrzeje" pod lampką to zawsze go wypuszczam i tak zostawiam.

Nie rozumiem o co chodzi ::) Masz wybieg, a mimo wszystko żółw "nagrzewa się" w terrarium?! Trochę to nie ma sensu skoro na zewnątrz świeci słońce, no chyba, że jest brzydka pogoda... No ale to gdzie go potem wypuszczasz, na podłogę?
« Ostatnia zmiana: 01.08.2009, 23:37:27 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #17 dnia: 02.08.2009, 00:05:10 am »
ehhh faktycznie powinienem czytac najpierw dokaldnie swoje wypociny ;-) bo konocowka nie miala sensu.
nie nagrzewam go latem - dokladnie, po co skoro nagrzewa sie na sloncu?
nagrzewam go w pozostale pory roku. moj zolw nigdy nie zimowal. i tak - puszczam go na podloge. chodzi po domu az nei pojdzie sobie gdzies spac. to domowy zolw  ;)
no zobaczymy co wterynarz powie. moze faktycznie przygotuje go do snu na zime?
aa i jeszcze jedno - powiedzcie, czy to ze teraz sie za niego tak radyjalnie "wezme" nie wyjdzie mu na niekorzysc? bo on sie naprwde mocno do obecnego zycia ze mna przyzwyczail (mam na mysli jedzenie i bieganie po podlodze dniami (i nocami troche tez;)
pzdr.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #18 dnia: 02.08.2009, 08:34:51 am »
nagrzewam go w pozostale pory roku. moj zolw nigdy nie zimowal. i tak - puszczam go na podloge. chodzi po domu az nei pojdzie sobie gdzies spac. to domowy zolw  ;)

To jest bardzo zły pomysł! Miejsce żółwia jest na wybiegu, albo w dobrze urządzonym przestronnym terrarium, a nie na podłodze! Teraz póki co to możesz jeszcze trzymać go na zewnątrz, ale w okresie jesiennym pasowałoby, żeby miał on terrarium. Jeżeli nie będzie on zarobaczony i jego stan zdrowia  będzie dobry, to powinieneś go w zimie zazimować. Wcześniej jednak należy dokładnie ustalić gatunek żółwia, aby wiedzieć jak go do tego snu przygotować i w jakiej temperaturze ma on być zimowany!

powiedzcie, czy to ze teraz sie za niego tak radyjalnie "wezme" nie wyjdzie mu na niekorzysc?

Wręcz na odwrót! Zdrowe jedzenie i dobre warunki bytowe powinny spowodować zmiany na lepsze. Co prawda dotychczasowa hodowla mogła spowodować nieodwracalne zmiany w organiźmie, ale możesz starać się poprzez prawidłową opiekę nie powodować kolejnych. Żółw podczas zmian żywienionych czy bytowych będzie grymsił - to jest pewne! Nie możesz jednak iść na ustępstwa, bo jakby nie było to dla jego dobra... ;D
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #19 dnia: 02.08.2009, 10:34:45 am »
Kuba znowu cos Tobie napisze od serca, cholera chlopaku zacznij czytac bo jak narazie lecisz sobie z tym wszystkim w kulki i przekladasz wszystkie nasze sugestie i porady na chlopski rozum,(" na szczescie w watku na stronie ogolnej nie jest zupelnie przekreslona ani marchew ani ogorek...ale fakt - to nie moze byc podstawa zywieniowa.") dobrze ze dopisales te pare ostatnich slow bo chyba bym cie rozniosla.
Sluchaj jesli dziecku podawal bys od malutkosci frytki i czekolade to czy po 10 latach chetnie by jadlo wedzona rybe i ziemniaki z wody? No raczej nie ! ale napewno by je zjadlo po dobrych paru dniach glodowki, to samo z zolwiem nic mu sie nie stanie jesli troszke przegloduje, na dodatek zolw lubi koniczyne co jest dla nieo bardzo dobrym rozwiazaniem a jej akurat wszedzie pelno , wiec to w nia wkrajaj ruznego rodzaju zielsko itp. Co do tera pewno nie lubi tam siedziec bo nie ma tam nic do roboty, po za tym jest pewno za male? Ja wczoraj chodzby wymienilam moim zolwia poslanie pod lampa i od razu odzyly , zaczely kopac jak dziki i bigac na okolo terarium , trzeba co jakis czas wkladac i wymieniac rzeczy w terze, zeby maluchy co ruz mialy co robic, bo nie wazne jaki duzy wybieg czy tero im wybudujez i tak to przejda w zdluz i wszerz , zawsze tez beda prubowaly ucieczki itp co jednak jest wazne zeby cos im tam od czasu do czasu nowego wlozyc ...
O zimowaniu juz nie pisze bo wydaje mi sie ze ty poszukujez pigulki na wszystko od zaraz , a tak sie nie da, musiz niestety sam sie zmusic do czytania calych watkow i calych tematow a nie tylko zerkania i przeczytania dwoch linijek , to niestety za malo do prawidlowej hodowli tych gadzinek.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #20 dnia: 02.08.2009, 10:39:02 am »
Kuba, przeczytaj sobie jeszcze raz to, co Malwa przed chwilą, przede mną, napisała.
Ona się zna, i wie co mówi.

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #21 dnia: 02.08.2009, 10:47:58 am »
wiem ze sie zna!!! jest juz moim oficjalnym guru w dziedzinie zolwi :) oj ja poprostu tak pisze tez zeby troche "rozluznic" atmosfere. nie martwcie sie - zadbam o mojego zolwia. dzis mi sie nawet snil - tyle ostatnio o nim mysle.
ps. czyli jaki to w koncu gatunek? bo rozumiem ze nie mauretanski? ok ok poszperam w grafice w google.
ps2 macie racje - ide na latwizne i zamiast sam szukac, pytam. ale ja nie mam ostatnio za duzo czasu a tyle sie tych watkow i odpowiedzi wszedzie nagromadzilo. przepraszam za to  - wiem jakie sa reguly na forach bo jestem zalogowany na wielu muzycznych ;) ehh nawet teraz pisze z pracy, ale przed nią zawsze wypuszczam zolwia na ogrodek (na swiea zroszona koniczynke)
POZDRAWIAM I MILEGO DNIA!

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #22 dnia: 05.08.2009, 21:29:42 pm »
dobry wieczor
dzis byla wizyta u specjalisty. fajna ta pani Pabijan ze starego zoo (bo ja z poznania jestem..). moj zolw stal sie nawet centrum uwagi, gdy wypuscilem go w oczekiwaniu na weterynarza. byl podziwiany przez spacerowiczow w zoo. ale do rzeczy - zolw zostal obejrzany fachowym okiem i - tak jak przypuszczalem - dostalem zjebke na dzien dobry za dziób i pazury (zolwia, nie moje). zostal ladnie wszedzie przyciety i odrobaczony. i dostal jeszcze zastrzyk z wapnia i jakis tam mineralow itp. a oprocz tego - pani (podobnie jak ja) stwierdzila ze jest bardzo ladny i w bardzo dobrej kondycji. a na pytanie jaki to gatunek DOKLADNIE - to podobnie jak Wy, nie potrafila dac jednocznej odpowiedzi zaslaniajac sie wieloma podgatunkami zolwia srodziemnomorskiego. a propos - robaic zdjecia nie zrobilem foty jego ogona, a on - z obu stron miedzy ogonem a udkiem ma takie hmmm twarde narosla. takie juz mial od urodzenia.  Czu to charakteryzuje zolwie srodziemnomorskie? pewnie tak....
a druga sprawa to taka ze zbudowalem mu dzis ogrodzenie na ogrodku, bo zdarzalo mu sie od czasu do czasu "wpasc" na grządki sąsiadow ;-) i widac ze jest bardzo szczesliwy (czego zapewno nie moze powiedziec stary kapiec ktory mu sie nawinal podczas jego samczej i wulgarnej wedrowki...............) :)
no takze - kazdy zadowolony. a zolw spi - na dworze. w sianku. kazdego kota ktory sie do niego zblizy - ROZSTRZELAM.
pa
POZDRAWIAM kuba

Offline agusia585

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: -1
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #23 dnia: 05.08.2009, 21:47:02 pm »
Kuba zastrzel kota to ja Cię zastrzele :P

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #24 dnia: 05.08.2009, 22:20:23 pm »
spoko aga. strzelam z repliki broni; plastikowymi kuleczkami wiec nic kotom raczej nie bedzie  >:D
a tak na powaznie - trzymacie swoje zolwie na dworze teraz? pytanie kieruje oczywiscie do osob ktorych pociechy siedza na dworze przez calą dobę. 16 stopni w nocy to raczej nie problem dla zolwia co?
jak do 1 w nocy ktos mi przekonujaco odpisze to jeszcze go z zdaze przed snem zabrac do domu  :P

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #25 dnia: 06.08.2009, 00:06:29 am »
u mnie na balkonie, na 10-tym piętrze jest teraz ... już patrzę... o  :o 20 stopni, dosyć ciepło, Czesiek kilka tygodni jest na wybiegu praktycznie cały czas (tylko burze i ulewne deszcze wyganiają go go do terra). bywały chłodniejsze noce przez ten czas.

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #26 dnia: 06.08.2009, 21:49:28 pm »
dzieki czesiek za odpowiedz. czy moglby sie ktos jeszcze wypowiedziec w tej kwestii? czy np w ta noc zostawiacie zolwie na dworze, na wybiegu? wlasnie mojego przynioslem. wczoraj spal, dzis juz nie jestem tego taki pewien czy dla mauretanskiego 16 stopni i bardzo duza wilgoc podloza jest wskazana.....
Z GORY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ!

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #27 dnia: 06.08.2009, 22:05:04 pm »
czy dla mauretanskiego 16 stopni i bardzo duza wilgoc podloza jest wskazana.....

16 stopni dla żółwia mauretańskiego w nocy to już za mało. Generalnie nocne temp. dla tego gatunku nie powinny wynosić mniej niż 20 stopni. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie ma też co z tą wilgocią przesadzać - żółwie mauretańskie nie żyją w tropikach...
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #28 dnia: 06.08.2009, 22:09:53 pm »
dzieki witia - zawsze mozna na Ciebie liczyc.
czyli dobrze zrobilem ze go zabralem. a jutro przed pracą znow na wybieg.
pracuje teraz nad nim. wczoraj zbudowalem nowy, jeszcze nie mam wielu materialow. jak tylko to skoncze to dam zdjecie. plus zdjecie jego mieszkanca ;)
pozdr.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #29 dnia: 06.08.2009, 22:12:06 pm »
na fotki czekamy z niecierpliwością  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl