Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 07.05.2024, 00:16:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)  (Przeczytany 14132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #30 dnia: 06.08.2009, 22:16:29 pm »
Witia ma rację, trochę za mało. Mój żółw (grecki) lata po wybiegu od 8:00 do 20:00 (oczywiście zależy też od pogody i temperatury). Gdy przynoszę go do terrarium to jest tak padnięty, że od razu kładzie się spać :D
Poza tym ja jestem tego zdania, że żółw powinien spędzać noc w domu. Nawet jeśli jest odpowiednia temperatura, nikt go nie ukradnie itd to wolę wiedzieć, że Rumcajs śpi w moim pokoju zakopany w korze ogrodniczej.. :)
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #31 dnia: 06.08.2009, 23:31:44 pm »
Poza tym ja jestem tego zdania, że żółw powinien spędzać noc w domu.
Tu akurat nie masz racji. O ile to możliwe najlepiej jakby przebywał non stop na wybiegu - zabezpieczonym siatką, z ocieploną np. styropianem budką.
Zabieranie i wynoszenie ponowne niczemu dobremu nie służy - bywa tak, że w dzień pod wieczór masz poniżej 20 stopni i przenosisz żółwia do mieszkania na noc gdzie ma 23-24.
Jesli nie można żólwia zostawić na wybiegu z uwagi na jakies błąkające się wieczorowa porą stworzenia, to najlepiej by go "nocować" w szopie, przybudowce, czy innym pomieszczeniu, gdzie temp. wynosi max.18 stopni.
Zabiera się tylko gat. wymagające wysokich temperatur, ale wtedy trzeba uważać, żeby przenieść żółwia w momencie gdy temp. na dworzu i w mieszkaniu są zbliżone. Podobnie w drugą stronę - wynosisz na zewnątrz jak jest taka temp. jak ma w terra. Inaczej zwierzaka błyskawicznie przeziębisz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #32 dnia: 06.08.2009, 23:46:52 pm »
no ok - piszesz o ile to mozliwe. coz, to zalezy tylko od pogody. ankan - 16 to nie za malo? poza tym nie znalazlem watku o minimalnych temperaturach w nocy dla zolwi na wybiegu. moze zle szukam.
pozdrawiam i dziekuje za sugestie

Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #33 dnia: 06.08.2009, 23:48:17 pm »
Ja tylko wyraziłem moje zdanie. Mieszkam na wsi i mam nieogrodzone podwórko: łup dla złodzieja bezproblemowy. Nawet gdybym wybieg drucianymi siatkami ogrodził, to by mogło dojść do kradzieży. Jeśli ktoś ma warunki - bardzo prosze.
Poza tym każdy ma swój rozum i swoje możliwości, jeśli dana osoba będzie chciała zostawić zwierzaka na wybiegu to to zrobi.  
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #34 dnia: 06.08.2009, 23:52:49 pm »
Kuba, powiem Ci tak: w dzień łatwiej upilnować pogodę, temperaturę i samego zwierzaka. W nocy żółw jest zdany sam na siebie i warunki, jakie mu właściciel urządził. Ankan ma niesamowitą wiedzę, jednak w tej kwestii się nie zgadzam. Oczywiście super by było, gdyby nasz pupil ciągle spędzał czas na wybiegu. Jednak kto wie jaka temperatura będzie w nocy? Pogoda często robi w konia. A nawet jeśli poda przykładowo " w nocy na terenie (...) 18 st C " to należy wziąść pod uwagę, że przy ziemi często temperatura jest niższa.
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej - moim zdaniem w przypadku żółwi te słowa spełniają się tak samo jak i u ludzi.
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #35 dnia: 07.08.2009, 12:14:18 pm »
Żółw powinien cały czas być na podwórku ponieważ to stwarza mu naturalne skoki temperatur przecież w naturze żółw nie ma codziennie słoneczka też czasami jest niższa temperatura i deszcze :) zpewniam cie że Rumcajsowi nic się nie stanie w nocy jeśli wybieg będzie dobrze zabezpieczony  ;)
Pozdrawiam Jakub

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #36 dnia: 07.08.2009, 13:48:21 pm »
Dokładnie jak Jakub napisał. Skoki temperatury, ani nawet 13 stopni w nocy jak zółw ma ocieploną kryjówkę mu nie zaszkodzą. Spokojnie stepowego, czy greckiego można zostawić.
Przy innym gatunku trzeba dokładnie sprawdzić jaka jest minimalna temperatura akceptowana przez żółwia. Np. dla lamparcich i sulkatek to 20 stopni. Dla marginatek to chyba min. 18 stopni, to żółw może wtedy zostać na dworzu jedynie w ciepłe letnie noce. Nie ma uniwersalnych temperatur.
Nerever - jak masz nieogrodzone podwórko i boisz się, że żółwia ktoś ukradnie to możesz mu noclegownię urządzić w szopie, albo przybudówce.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #37 dnia: 08.08.2009, 17:49:40 pm »
Popieram ankan i jakuba - jak żółw ma być na wybiegu to 24h na dobę.

Ja mam żółwie stepowe i greckie (z lądowych) i trzymam je cały czas na wybiegu. W takie lato jak to ważne jest, aby żółw miał suchą kryjówkę! i w miarę możliwości może mieć też część wybiegu osłoniętą np pleksą lub folią - przed ciągłym deszczem. Chociaż sierpień już jakby lepszy :)

Kuba82 - witaj, też jestem z Poznania :) Też chodzę do dr Pabijan. Co jakiś czas urządzamy (my terraryści) spotkania w Starym Zoo pod jej fachowym okiem. Ogłoszenie o tym dajemy zazwyczaj na terrarium.com.pl w dziale spotkania, ale jesli nie zaglądzasz na tą stronę, to możemy Cię informować smsem. Wpadnij kiedyś, poznasz innych żółwiarzy z rejonu :)

Offline Rosaczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: -2
  • kocham żółwie!!!
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #38 dnia: 14.08.2009, 22:36:55 pm »
podcinać pazury możesz w domu zwykłym obcinaczem do paznokci obcinając paznokieć pod lekkim kontem. A dziób? Nie męcz żółwia i nie stresuj go zabiegiem podcięcia dzioba porostu do jego diety wpleć babkę lancetowatą i krwawnik. Może nie od razu ale po pewnym czasie dziób się zetrze do dobrego rozmiaru. Nie  kupuj też terrarium to żółwia zamęcza. Jedź do np. Castoramy i kup za 50zł pojemnik na pościel  o wymiarach 1m/1.5m, lampkę jak na biurko i wkręć do niej żarówkę  skupiającą światło oraz drugą lampkę, do której dokup z zoologicznym tą droższą żarówkę. Zaoszczędzisz krocie a i żółwiowi zrobi się lepiej.  Sama mam żółwia, który miał długi dziób, bez przerwy próbował wyjść z terrarium był opały itp. Po zastosowaniu się do tych wskazówek wszystko się zmieniło moja Lusi (żółw tak ma na imię) poczuła się lepiej i lepiej nam się żyje.  ;) Życzę powodzenia. Ja naprawdę nie kłamię.
Kocham żółwie a zwłaszcza moją Lusi!!!!

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #39 dnia: 14.08.2009, 23:18:47 pm »
Nie męcz żółwia i nie stresuj go zabiegiem podcięcia dzioba porostu do jego diety wpleć babkę lancetowatą i krwawnik. Może nie od razu ale po pewnym czasie dziób się zetrze do dobrego rozmiaru.

Jeżeli dziób jest już stanowczo za długi, to żadne roślinki tu nie pomogą... Najpierw trzeba go przyciąć, żeby żółw mógł w ogóle jakieś jeść,  a po przycięciu to rzeczywiście podawać takie rzeczy, na których żółw będzie mógł sobie sam dziób regularnie ścierać...
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #40 dnia: 15.08.2009, 22:36:09 pm »
Dokładnie - przerośniętego i często zdeformowanego dzioba nie da się skorygować roślinami.
Sa one dobre - owszem - dla niedopuszczenia do przerostu. Dlatego naży żółwiom podawać twarde części roślin - łodygi, a nawet korzenie i nadaja sie do tego celu nie tylko krwawnik i babka.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Odp: Jaki to gatunek? (poprawa warunków, nocowanie na wybiegu)
« Odpowiedź #41 dnia: 16.08.2009, 11:12:58 am »
moj zolw od dwoch tygodni masz juz przyciety przez weterynarza dziob i pazury, takze "Rosaczek" - niezly refleks z tą radą dla mnie... Plus pomysl zeby przerosniety zolwi dziob "naprawic" jedynie roslinami jest kompletnie niepowazny...
mimo wszystko dziekuje ze zainteresowanie problemem mojego zolwia i pozdrawiam!