Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 07:24:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mały step  (Przeczytany 7589 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline villemo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
Mały step
« dnia: 04.02.2011, 17:11:37 pm »
Witam od piątku 28.1.2011 r posiadam żółwika Greckiego. Otrzymałam go w prezencie. z tego co się orientuję to żółwik został zakupiony w miejscowym sklepie zoologicznym. Nie znam się na żółwiach jeszcze tyle na ile bym chciała. Żółwik sporo śpi, mało je nie chce jeść nic poza sałatą i marchewką- a tego co czytałam jeść mu jej nie wolno. Posiadam w domu grubosza drzewiastego oberwałam kilka listków skubnął troszkę ale niezbyt chętnie kupiłam suszone liście poziomki i dawałam na ta sałatę nie wiem czy dobrze???- nie chciałam go zagłodzić więc poczęstowałam go sałatą. Proszę o ocenę jego wyglądu i ewentualne wskazówki co to żółwika. Zaznaczam, że żółwik miał zakupione akwarium dla żółwi takie niskie a długie, w obecnej chwili nie stać mnie na nic lepszego.( Proszę nie piszcie mi, żebym go oddała- bo tego nie zrobię ) Na spodzie akwarium wyłożone jest piaskiem do terrariów, korą i ,,kokosem" . Z tego co zdążyłam zaobserwować żółwik bardzo lubi zagrzebywać się w tym  kokosie i tam często zasypia, zakupiłam mu taki specjalny domek kryjówkę http://allegro.pl/drzoo-kryjowka-mostek-dla-gryzoni-i-terra-28x16-2-i1436215801.html#gallery ale on nie chce tam przebywać . Więc narazie to wyciągnęłam. Proszę o wskazówki i ocenę dot. mojego żółwika. Jeżeli to możliwe to ocenę płci, a do tego chyba potrzebne zdjęcie spodu żółwika. Dziękuję i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 04.02.2011, 17:23:47 pm wysłana przez rainok »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Mały step
« Odpowiedź #1 dnia: 04.02.2011, 17:19:42 pm »
Po 1 jest to żółw stepowy nie grecki ..
Po 2 akwarium to zły pomysł na żółwia , NIE KARM GO SAŁATĄ , jak zgłodnieje to zje i suszki , jeśli masz w domu trzykroke to mu możesz dać .
Kup odpowiednie lampki <UVB I GRZEWCZĄ >
Co nie jest też takie tanie , do tego ten piasek z korą .. Najlepiej jak byś zmieszał/a ten piasek z ziemią .
Płeć jak chcesz poznać to musisz pokazać ogonek od spodu .
Ale nie będzie to 100% bo żółw jest mały . Ten domek mu wstaw i też jakiś basenik <tak by się nie utopił> do tego jakieś kamienie by się wygrzewał , i na wiosnę możesz wykopać darń <z ogródka bądź gdzieś z dala od aut>  i posadzić w terrarium .
Masz może ogródek ? Wtedy dobrze było by mu wybieg zrobić .
Jak na razie to powiem ci że nie za dobrze to wygląda , żółwik ładny ale warunki kiepskie .
A masz może papiery na niego ?


Edit :
I zły dział wybrałaś trochę . Przenoszę .

I pozwól że zmienię nazwę tematu na Mały Step .
« Ostatnia zmiana: 04.02.2011, 17:24:30 pm wysłana przez rainok »

Offline villemo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
Odp: Mały step
« Odpowiedź #2 dnia: 04.02.2011, 17:49:46 pm »
Ahaś czyli to Stepowy z tego co rozumiem??? Po czym można poznać różnicę? Z tego co mi wiadomo to kupowany i sprzedawany był jako grecki. Czyli same listki poziomki pomieszać mam z trzykrotką czy samą trzykrotkę? nie mam możliwości zakupu musiałabym wykopać nie wiem czy to o tej porze roku odpowiednie czy można gdzieś zakupić taką odpowiednia mieszankę podłoża? Proszę o informację.. Lampy i basenik zakupię. Już oglądałam aukcję może ktoś poleci mi jakiś odpowiedni basenik czy lampy nawet proszę o wysłanie linków jeżeli to możliwe... Ogródka nie posiadam, ale być może czeka mnie przeprowadzka więc wszystko jeszcze możliwe, ze będę mięć balkon. Proszę o radę na temat karmienia żółwika, bo chce robić to dobrze. Kupiłam takie witaminiki Vitakraft  Turtle eliksir - nie wiem czy można i trzeba mu podawać. Zamówiłam też sepię. Aha czy to , że on dużo śpi to jest normalne? Co do papierów nie dostałam nic z żółwiem. Pójdę zapytam do sklepu o papiery , ale jeżeli nie będzie to co mam zrobić? Mogę powiedzieć narzeczonemu, żeby spróbował go zwrócić do zoologa ale raczej nie chce tego robić ponieważ słyszałam , ze nie miał tam zbyt dobrych warunków mieszkaniowych. Proszę o rade?
 

Dodano 04.02.2011, 17:58:51 pm
Wymiary żółwika to 7cm długości i 7-7,5-8 cm szerokości mierzyłam samą skorupkę. Czy możne na tej podstawie określić wiek żółwika? Jeżeli to możliwe to bardzo proszę :)
« Ostatnia zmiana: 04.02.2011, 17:58:51 pm wysłana przez villemo »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Mały step
« Odpowiedź #3 dnia: 04.02.2011, 18:18:56 pm »
Da się mniej więcej powiedzieć ile żółwik może mieć ale to już nie u mnie , ja w tym to nie za bardzo ale obstawiam że ma  z 4-5 lat .
Linki :
http://allegro.pl/exo-terra-repti-glo-10-0-26w-do-terrarium-uva-uvb-i1431382945.html - UVB
Żarówka grzewcza to w zwykłym sklepie koszt to myślę że z 4 zł . najlepiej 40w . <Nie energooszczędna >
Basenik to może być z podstawki pod kwiatka więc nie ma z tym większych problemów .
No i jak uzbierasz fundusze to zrób mu terrarium . Chyba że masz jakąś starą niepotrzebną szafkę to w niej też może być ...
Coś wymyślisz ^.^

No i podłoże bym polecał coś w tym stylu <ale nie na całość tylko połowie suchej >
http://allegro.pl/terrun-drewienka-bukowe-gruba-4l-podloze-i1437869249.html

Edit:

Jak chcesz zobaczyć czym się różnią żółwie greckie od stepowych to wpisz w google na galerii .
« Ostatnia zmiana: 04.02.2011, 18:20:37 pm wysłana przez rainok »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mały step
« Odpowiedź #4 dnia: 04.02.2011, 18:22:14 pm »
Jak dla mnie spoko- zaoszczędź kasę na lepsze terra. Puki co możesz go trzymac w tym. Kup w wędkarskim glinę, ziemię kwiatową, zmieszaj to w stosunku 1:2. Najlepiej jak by żółwik miał tam  min. 5-7cm grubości ściółki.Podziel sobie terrarium na 2 części, w jednej z nich ustaw domek, a w drugiej daj większy kamień, nad nim umocuj żarówkę grzewczą tzw. lustrzankę  ;D Koniecznie kup uvb w wersji ''rurkowatej'' i niech wisi nad całym terrarium. Zima podawaj opuncje, trzykrotkę, aleosa, kalanchoe, żyworódkę, rzeżuchę, rukolę, roszponkę. Nie podawaj warzyw i  owoców.  :P Raz w tygodniu pokrusz 1/4 tabletki leku '' ostercal '' ( może nawet troszkę mniej, biorąc pod uwagę zwiększoną ilość Wit. D) Jeśli w sklepie nie dali papierów to zadzwoń na policję - proste. Masz przynajmniej paragon na niego??? W sklepach zoologicznym maja psi obowiązek posiadać papiery, jak nie to można bez przeszkód zgłaszać to na policję :) Żółwik śpi, bo czuje zimę- to normalne. Musisz mu teraz stworzyć doskonałe warunki ( lampy, lampy i jeszcze raz lampy) :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Mały step
« Odpowiedź #5 dnia: 04.02.2011, 18:41:00 pm »
A no i najważniejsze bo z tego co widać akwarium stoi na parapecie .
Zdejmij je , jeszcze się przeziębi ..

Offline villemo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
Odp: Mały step
« Odpowiedź #6 dnia: 04.02.2011, 19:08:47 pm »
Dziękuję za bardzo cenne rady :) I proszę jeszcze o więcej i więcej:) . Paragonu również nie otrzymałam, ale jutro najpóźniej w poniedziałek wezmę się za tę sprawę. Akwarium stoi na parapecie w ciągu dnia. chciałam, żeby żółwik miał najwięcej światła na tyle na ile mogłam narazie zapewnić. Na noc zdejmuję :). Dzięki jeszcze raz :). Kurcze powiem szczerze, że jestem lekko w szoku z tym Stepem cały czas myślałam, że to Grek, ale powiem szczerze, że skorupka jest nieco inna i też mnie to zaniepokoiło. W takim razie muszę poczytać o zwyczajach stepowców :) Pozdrawiam

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mały step
« Odpowiedź #7 dnia: 04.02.2011, 19:25:33 pm »
Powiedz gdzie mieszkasz, warto wpasc tam do sklepu zrobic im aferę z policja i tozem...
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline villemo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
Odp: Mały step
« Odpowiedź #8 dnia: 04.02.2011, 20:01:35 pm »
Pójdę tam w poniedziałek i zobaczę jak sprawa wygląda. Mam jedną osobę z TOZ-u która zajmuje się taki sprawami będę miała kontakt z tą osobą w weekend zobaczymy. Póki co nie spisuję zoologa na straty. 

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mały step
« Odpowiedź #9 dnia: 04.02.2011, 20:36:12 pm »
A i jesli chodzi o terrarium, to ja mam wielkie na zbyciu :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline villemo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
Odp: Mały step
« Odpowiedź #10 dnia: 04.02.2011, 22:30:47 pm »
A w jakiej cenie? Można jakoś prywatnie porozmawiac ? np: na gg? Proszę o jakiś numer gg lub e-mail :) Pozdrawiam

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mały step
« Odpowiedź #11 dnia: 04.02.2011, 23:53:19 pm »
e tam zaraz cena:P gg: 6494685
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline villemo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 1
Odp: Mały step
« Odpowiedź #12 dnia: 04.02.2011, 23:53:30 pm »
Chciałabym znać Wasze zdanie.. Co powiecie na zakup tych ziół z tej firmy? I które byście mi doradzili? I przy okazji czy można zakupić dla żółwika sianko?
 

Dodano 04.02.2011, 23:54:20 pm
oto link : http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=zuzala

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mały step
« Odpowiedź #13 dnia: 05.02.2011, 00:05:12 am »
Podałaś link, ale tam jest słaby wybór  :( Z tych ziółek, kupiłbym mniszek lekarski i te babki :) Raczej odpuść miętowe lub szałwiowe sianka... :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Alija

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
    • Galeria
Odp: Mały step
« Odpowiedź #14 dnia: 05.02.2011, 04:34:24 am »
Witam. Z chęcią przeczytałam ten temat, bo sama mam ponad 23-letnią samicę żółwia stepowego, która trafiła do mnie jakiś czas temu. Widząc jak miło pomagacie osobie w potrzebie zarejestrowałam się na tym forum, by w wolnej chwili opisać przypadek mojej żółwicy. Mam nadzieję, że coś mi doradzicie. Póki co, wracam do lektury całej stronki. Pozdrawiam.