Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:53:40 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)  (Przeczytany 11870 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marrr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Człkiem przypadkiem stałam sie wczoraj włascicielem żółwia.Fajny jest i w sumie niech juz bedzie jak jest ale...
ja niewiem nic o żółwiach:co jedza,co piją,w czym trzymać,na czym tzn.co na podłogę :) i wogóle kompletnie nic nie wiem  ::)
Proszę o rady  ;)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #1 dnia: 11.12.2008, 13:36:09 pm »
Najlepiej go wydaj komus kto mysli o hodowli serio, nie sadze ze nawet pofatygowalas sie przeczytac cokolwiek na naszej stronie, WIADOMOSCI I PORAD TUTAJ JEST CALE MNOSTWO tylko otwozyc i czytac. Tekst w stylu ...niech juz bedzie jak jest ... to nie zabawka, taki zwiezak zyje nawet do 80 lat . Nie mozna tak sobie go wziasc do domu bo ktos juz go niechcial, puscic go po podlodze i niech ma miske razem z pieskiem to bedzie mu razniej !!!!!!  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #2 dnia: 11.12.2008, 14:09:15 pm »
Tak ostrą wypowiedzią Malwiny jestem zdziwiony, jednak nie moge się nie zgodzić z Jej wypowiedzią.
Możliwe że niezbyt dokładny sposób naświetliłeś sytuację w jakiej jesteś, ale z tego co napisałeś wynika że raczej poważnie do tego nie podchodzisz.
Czy jakby ktoś oddał Tobie samochód całkiem przypadkowo to tez byś go wziął bo jak jest to już niech będzie? A opłaty, przeglądy, naprawy, wymiany olejów, kół itd. Stać by Cię było na to tak od razu? Nie zasięgnoł byś najpierw informacji od osób bardziej znających się na tym od Ciebie? Właśnie analogicznie jest z żółwiem, choć kół nie musisz mu wymieniać, ale mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi.

Chcesz porady, to przeczytaj najpier ze strony głównej:

Żółwie lądowe
Podstawowe informacje o żółwiach
Ochrona żółwi i CITES
Żółw stepowy
Żółw grecki
Żywienie
Terrarium i wybieg
Zimowanie
Choroby
Strony o żółwiach

FAQ
FAQ żywienie
FAQ terrarium i wybieg
FAQ choroby

Później daj fotki żółwia, bo nie wiadomo co to za żółw, jak duży, czy chory czy nie.
Może coś uda się z trym zrobić, bo podkreślę jeszcze raz że może uzyłeś niewłaściwych słów aby opisać sytuację w której jesteś.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #3 dnia: 11.12.2008, 16:38:25 pm »
I Malwa dobrze mówi i filip_86 też dobrze mówi.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #4 dnia: 11.12.2008, 19:07:01 pm »
koniecznie wklej zdjęcie żółwia, koniecznie przeczytaj artykuły podane przez filippa, koniecznie przemyśl czy napewno jesteś w stanie dobrze zaopiekować się żółwiem, zapewniam Cię, że to nie jest 'jak już jest to niech będzie' on potrzebuje dużo uwagi, czasu no i kasy.. to nie chomik.

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #5 dnia: 11.12.2008, 20:23:09 pm »
Mam nadzieje ,że jesteś osoba inteligentną.
Koniecznie i jak najszybciej zapoznaj się z wiadomościami zawartymi na tej stronce.
Dla dobra żółwia

Offline Marrr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #6 dnia: 11.12.2008, 20:25:13 pm »
hmmmm po pierwsze napisałam tak dlatego ze on mi nie przeszkadza.
Wyobraźcie sobie ze kilka stron o żółwiach przejrzałam ale na jednej pisze zeby sałaty nie dawac a na innej pisze zeby dawac ale tylko i wylacznie z domowego ogrodka,na innej znalazlam kilkanascie rodzajów lisci ktore mozna mu dac-tylko hmmm skad ja teraz mam je wziasc,na jednej pisze zeby wsypac piasek na innej ziemie.
...
malwa wiesz daruj sobie takie uwagi bo nieznasz mnie i mam nadzieje znac nie bedziesz.Wyobraz sobie ze przy 5 psach 2 kotach ktore mam na tymczasie,dwójce dzieci pracy i domu nie jestem w stanie siedziec calymi dniami przy kompie i studiowac info o żółwiach-owszem pomału i po troche tak ale nie naraz wszystko.
Co do twojej rady to owszem dałam mu jedzenie razem z moimi psami i musze przyznac ze jemu jak i moim psiakom bardzo sie to podobalo-naprawde dzieki za pomysł.
Napisalam tu bo :niewiem kiedy i co jadl i o to w szczegolnosci mi chodzilo zeby go nakarmic a nie bardzo wiedzialam czym.
A moze powinnam tej babie ktora chciala go wywalic na śmietnik powiedziec zeby go wywalila bo ja na żółwiach sie nie znam!!!
Wogole to po co jest ten watek "Pierwsze kroki" jak niewolno w nim zapytac wprost???
Grzesiek wiesz jakby wszyscy byli tak inteligentni jak ja to świat bylby lepszy :)


Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #7 dnia: 11.12.2008, 20:47:46 pm »
"Grzesiek wiesz jakby wszyscy byli tak inteligentni jak ja to świat bylby lepszy "

Możliwe, więc ukaż nam swą nadzwyczjną inteligencje i posłuchaj naszych rad :)
Naprawde warto uwierzyć osobom piszącym na tym forum, w przypadku jakis niepewności pytasz.
Ten dział jest dla początkujących ale nie w sensie żeby każdy pytał CO JE ŻÓŁW.

Konieczne jest żebyśmy poznali gatunek żółwia. Przypuszczam że jest to lądowy - grecki lub stepowy. Tak więc link nr 1: http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/rosliny-polne-dla-zolwi.html rośliny którymi możesz żywić żółwiaka. teraz zima to nie wszystkie znajdzisz ( miejsca zbiorów: pola, lasy oddalone conajmniej 300m od dróg). W zoologicznych znajdzisz suchone w paczkach, tylko przeczytaj co mają w składzie, żeby nie kupić czegoś nieodopowiedzniego, jak np miesznka ziół i  kawałaki kory - dla królików. Strikte dla żółwi mieszanek nie widziałam jeszcze.
Jeśli masz dzieci to z powodzeniem możesz nauczyć je kilku ziółek i wysyłać z psiakami na spacer na pole. Mój mały braciszek (7 lat) bardzo lubi szukać ziolek.

Co pije -  wode oczywiście. Mineralna lub przegotowane.
Conajmniej raz w tygodniu kąpiel + dobry jest basenik w terra.

Terrarium: Niezbędne jest oświtlenie UVB!!! Jest to dość spory wydatek, ale konieczny. Polecam Exo Terra repti glo 10.0. Cena może dojść nawet do 50 zł. + zwykła lustrzanka, powiedzmy 40w. Oświetlenie w odległości 30cm od żółwia - optymalnie.
Podłoże - darń (wykopany kawałek ziemi porośnięty trawą, mniszkami itp) lub ziemia. Ewentualnie na część terra kostka bukowa lub kora. Podłoże najlepiej gruba warstwa, 10-15cm.

Terra spryskujemy raz dziennie ciepłą wodą dla utrzymania odpowiedniej wilgotności  50 - 60%

Terra jak największe, zakłada się za miniumuj 100x50 dla 10cm żółwia.

Myśle że podstawy wyjaśniłam, teraz tylko stopniowo szlifuj wiedze i zaopatrzaj się w potrzebny sprzęt. Super że postanowiłaś zaopiekować się gadzinką.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #8 dnia: 11.12.2008, 20:52:08 pm »
  :'(  :'(  :'(  :'(  :'( :'(  Po pierwsze zeczywiscie cie nie znam osobiscie jak kazdego innego uczestnika tego forum, po drugie nie przygarnia sie zwierzat jesli nie ma sie dla nich czasu poprostu szuka sie madrego rozwiazania,po trzecie kazdy z nas ma obowiazki niektozy praca i dzieci inni szkola egzaminy dla mnie zadne wytlumaczenie,po czwarte czasami lepiej jak zolw trafi do "lasu" spowrotem do natury jak do osoby ktora nie ma czasu sprawdzic co on jada i czy pije wode :P :P :P po piate moze i to sa pierwsze kroki ale bez przesady nie podalas zadnych KONKRETNYCH pytan , tylko ....prosze powiedzcie... a najlepiej zrobcie za mnie , a po szuste nawet nie zaczne wypisywac mojego zoo bo zabraklo by strony....   Teraz serio , poczytaj najpierw pare zeczy na stronie a dopiro potem zadaj jakies pytania , jesli cos jest nie zrozumiale, spoko wszyscy kiedys zaczynalismy, ale nie oczekuj ze ktos z nas bedzie czul dla ciebie wspulczucie bo przygarnelas biedaka "no i jest...."Nie masz czasu szukaj dla niego dobrego domu.

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #9 dnia: 11.12.2008, 22:29:08 pm »
Grzesiek wiesz jakby wszyscy byli tak inteligentni jak ja to świat bylby lepszy :)
HAHAHA ;D
Tym tekstem to mnie zwaliłaś z nóg .
Ale czy to prawda to się jeszcze okaże.
Wszystko co potrzeba jest już powiedziane. Teraz wstaw fotki to ci powiemy co to za gatunek.
A tak dla pewności to mogłabyś wybrać się do gadziego weta aby zbadał skorupę i powiedział czy wszystko gra.
Co do niektórych stron to zwyczajna głupota ludzi którzy żywcem przepisują nie sprawdzone rzeczy ze starych już książek.

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #10 dnia: 13.12.2008, 20:09:34 pm »
 >:( łoj bidula ten zółwik. Ja jak zobaczyłam mojego Franklina w zoologicznym odrazu mnie ujął...ale myślałam miesiąc nad kupnem żółwia. Wcześniej starannie przygotowałam dla niego terrarium, czytałam w internecie o jego diecie. I kupiłam Franklina pomimo iż w wielu innych sklepach były tańsze źółwie. Polubiliśmy sie od pierwszego wejrzenia.
Stara jestem a gadam do niego codziennie  :)...jak by mnie niby rozumiał ;D

Offline Valturman

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 0
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #11 dnia: 13.12.2008, 22:12:45 pm »
Witaj Marrr
wybacz troszkę zimne przyjęcia, ale to pewnie wina pogody.
na naszym forum jest naprawdę wiele informacji, ale faktycznie zanim się do nich dojdzie i przetrawi  to trochę potrwa. Zakładam że stałeś sie posiadaczem żółwia lądowego.
Napisz nam skoąd go masz, w jakich warunkach do tej pory był chowany

1. jedzenia - pod żadnym pozorem nie daj żółwiowi sałaty, ani warzyw mających w swoim składzie szczawiany ten związek szkodzi żółwiom i prowadzi do przewlekłych chorób. na początek zaoferuj mu cykorię to nie najlepsza dieta, ale w miarę bezpieczna. Potem na forum pewnie znajdziesz wiele o żółwiowej diecie, więc daje CI tylko takie rady na szybko. nie dawaj mu też owoców są zbyt kaloryczne.
2. gdzie żółwia trzymać. tylko i wyłącznie w terrarium!!!!! podłoga jest dla żółwia wrogim środowiskiem. póki nie masz terrarium postaraj się o spore pudełko (to tylko środek na kilka dni bo żółw też potrzebuje pobiegać :) ). zapewnij mu lampę grzewczą
3. w celu poznania stanu zdrowia żółwia udaj się do lekarza specjalisty nie pierwszy lepszy wet tylko poszukaj takiego który zna się na gadach. oddaj kał do badania by sprawdzić czy nie ma robali
4 no i zapodaj fotki to popatrzymy na twoje cudo :)

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #12 dnia: 13.12.2008, 22:40:24 pm »
ok,momentami przepychanki slowne, plus licytacja na ilosc zwierzakow. Bosko.
Ja 3mam kciuki, moze pod katem fachowych porad wykielkuje nam porzadny wlasciciel i milosnik gadow.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #13 dnia: 14.12.2008, 11:12:44 am »
Ja 3mam kciuki, moze pod katem fachowych porad wykielkuje nam porzadny wlasciciel i milosnik gadow.

też mam taką nadzieję
TUPTUŚ

Offline Marrr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Mam żółwia a nic o nim nie wiem (karmienie, pojenie, terrarium)
« Odpowiedź #14 dnia: 14.12.2008, 11:26:37 am »
no cóz tez moze mnie czasem ponosi   ::)
żółw narazie jest w pudełku-niewiem nic o nim bo to była "szybka akcja"
forum troche postudiowałam zwłaszcza jedzenie ale... mam dylemat jak z tymi kapielami.Mam go normalnie do wody wsadzic? mniej wiecej jaka temperatura ma byc wody no i jak długo?
Zdjecie zaraz mu pstrykne  ;)