Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 07:23:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co ja zrobiłam:( zmiana warunków: terrarium, zimowanie, wydalanie + zjedzona konwalia?!  (Przeczytany 33392 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Wstyd się przyznać,ale większość  roślinek,czy jadalna,czy nie,oceniam po tym,że jak papuga może to i żółw też :D Wiem,że to zupełnie inne stworzenia,ale mimo wszystko sądzę,że papugi są bardziej wrażliwe jeśli chodzi o pożywienie...Później oczywiście sprawdzam to tutaj i dopiero daje Mai. :)
Aktualnie furorę robią kwiaty wierzby.Maja tak wcina,że aż kilka razy ugryzła mnie w palec z zapału:)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Ja też mam zarówno papugi jak i żółwia, i rzeczywiście masz racje - rośliny, które zazwyczaj są jadalne dla żółwia często są niejadalne dla papug, a na odwrót rzadziej, zdecydowanie. Jednak trafiają się i takie, które dla papug są ok, a dla żółwia trujące, więc lepiej dwa razy się zastanów zanim podasz ;) wiem, że to się może mylić, która roślinka dla kogo, ale zrób sobie listę i do niej zerkaj przed podaniem, albo pytaj tu na forum ;) dla dobra żółwika :)

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Błagam Was,pomóżcie,Maja zjadła konwalię.Co robić?Co robić?Nie mam w okolicy specjalisty od żółwi.Proszę o szybką pomoc!
 

Dodano 19.05.2010, 18:53:16 pm
Proszę,pomóżcie!Maja na razie wygląda normalnie.Nie ma czasu do stracenia!
« Ostatnia zmiana: 19.05.2010, 18:53:16 pm wysłana przez Miran »

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Tak jak pisałam na shoucie domowymi sposobami to węgiel leczniczy.
Obniżenie temp spowolni metabolizm.
Wet nawet nieżółwiowy może coś zaradzi, przepłucze żołądek, w końcu ratują inne zatrute zwierzęta, warto spróbować mimo to.
 

Dodano 19.05.2010, 19:12:00 pm
Był kiedyś podobny wątek dot. ciemiężycy: http://forum.zolw.info/choroby/zatrucie/
Żółwika się dało uratować.
« Ostatnia zmiana: 19.05.2010, 19:12:00 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Mam w domu tylko węgiel drzewny(dla papug) i  taki jej podałam!Najgorsze jest,to,że moja mama nie może mnie podwieźć do weta.Jestem cała zapłakana,pomóżcie!Maja wygląda na zdrową,nie zachowuje się inaczej.Nie wiem czy tylko ją zjadła,czy szarpnęła pazurkiem,ale listek konwalii jest poszarpany.Czy jak żółw zje coś trującego to wygląda od razu inaczej?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Nie wiem czy drzewny sie nadaje. Chodziło mi o węgiel leczniczy - taki z apteki w pastylkach.
Dostępny w każdej aptece bez recepty, niedrogi.

Po pewnym czasie może się pojawić reakcja na toksynę ale u żółwi to trwa bo to gady o wolnym metabolizmie.
Jeśli tylko szarpnął to może nie będzie dramatycznie. A może tak jak sugerujesz jedynie uszkodził ten liść pazurem.
Żółwie są ostrożne w podjadaniu nieznanych roślin, a wiele trucicieli jest gorzkich i nieprzyjemnych. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Pierwsza reakcja była jak zwykle,nagła i...niezbyt przemyślana.Po prostu zobaczyłam porwany liść i już miałam w myślach nieżywego żółwia.Maja chyba nie zjadła tej konwalii.Wyszła z terrarium na biurko,na biurku stał kubek z konwaliami.Myślę,że odepchnęła go,a on spadł na dół(to by wyjaśniało,dlaczego woda z kubka była tylko na podłodze,a nie na biurku).Maja zdążyła tylko szarpnąć łapką i tyle.Poza tym zanim ona coś zje,to musi się duuuużo razy namyślić(np.jak podstawiam jej roślinkę do zjedzenia,to mam wrażenie,że ją wącha i dopiero potem ewentualnie zjada).

No,nic,jutro pojadę z nią do weta,po jutro lub pojutrze okaże się,czy mój żółw będzie żył,czy nie.
Oby tak.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Przyjrzyj się dobrze temu listkowi. Uszarpania dziobem są dość charakterystyczne i pasują kształtem do szczęki.
Jak możesz wstaw fotkę, może coś wydedukujemy.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Teraz dawaj mu te jego stare ulubione pokarmy jak pomidor i sałatę byleby dużo żarł, ile wlezie. I niech je i je byle co. I niech pije do oporu. Obojętnie co. I przez cały dzień. A nawet 3 dni z rzędu do oporu.

Jakakolwiek zmiana w zachowaniu to trzeba zaraz kroplówkę z solą fizjilogiczną.
A druga rzecz to sam liść to jeszzce nic, te kwiaty to byłoby gorzej. A liść to spoko.

-------------------------------
I od dziś żadnych roślin trujacych w domu ani na balkonie.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
moje to też takie, niby wiedzą co jedzą...... ale tego nie widać, pod moją nieuwagę nawozu się najadły wariaty, ale to już dawno (zapomniałam, że zostało trochę na klombie)
pozdrawiają hela i parys

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Maja dziś czuje się ok.Listek był poszarpany na środku,na pewno nie był to kształt szczęki.Kupki ładne.


Czy Campanula Addenda jest jadalna dla żółwi?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Campanula - dzwonek - owszem - jadalne wszystkie podgatunki.

Dobrze, że przygoda z konwalią tylko na strachu się skończyła.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
pozdrawiają hela i parys