Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:15:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co ja zrobiłam:( zmiana warunków: terrarium, zimowanie, wydalanie + zjedzona konwalia?!  (Przeczytany 33391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Ja też jestem za tym, żeby żółw został u Ciebie, ale jeśli wiesz, że nie sprostasz temu wszystkiemu to nie nic na siłę... Hodowla sama w sobie nie jest jednak taka trudna - "najgorsze" to przygotowania do niej, a więc terrarium, dobranie lamp, podłoża... i szkolenie samego siebie np. w zakresie żywienia, ale też i zimowania. Niestety zimowanie jest koniczne, aczkolwiek wcale nie takie trudne jak się może wydawać. Na wszystko trzeba jednak czasu, aby siąść w spokoju poczytać na temat tego i tamtego... Mam wrażanie, że się tym wszystkim za bardzo przeraziłaś. Nagle tyle informacji spłynęło na raz na Ciebie, że pewnie już sama nie wiesz, gdzie by tu zacząć... Jeśli zdecydujesz się zatrzymać żółwia, to my Ci oczywiście pomożemy abyś mu stworzyła godne warunki- podstawę jednak musisz jakąś mieć, dlatego poczytaj sobie artykuły na stronie głównej - tam wszystko jest dokładnie opisane, nie tylko na temat prawidłowego podłoża (o co pytałaś), ale też sensu zimowania i wielu innych rzeczy.
« Ostatnia zmiana: 14.02.2010, 20:03:30 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Może Maja zostanie,czas pokaże.W czwartek pójdziemy do weta.Wszystko byłoby łatwe>terrarium może nam zrobić stolarz,roślinki lubimy hodować na pożywienie,lampki też się jakoś zamontuje(co będzie trudniejszym już zadaniem).Jednak martwi mnie właśnie zimowanie.Rozumiem,że trzeba mieć do tego własną lodówkę.No właśnie.Gdyby nie całe to zimowanie...Czy jak kupuję lampki to muszę coś jeszcze na nie kupić?Jakieś osłonki?Czy te lampki są sprzedawane z kablem czy jakoś się je gdzieć wkręca?Niedługo zabiore się za lekturę.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Ja na Twoim miejscu to bym sobie zimowaniem póki co głowy nie łamał - w tym sezonie i tak już jest za późno; ewentualnie na przyszły, czyli od listopada, a to jeszcze przecież tyle czasu...., także jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć. Zimować żółwia można w lodówce, w piwnicy, w garażu, na strychu, itp. - ważne, żeby temperatura się zgadzała, ale póki co to zostawmy ten temat i zajmijmy się może sprawami bardziej aktualnymi, a więc terrarium, żeby żółw miał w ogóle gdzie mieszkać  ;)

Czy jak kupuję lampki to muszę coś jeszcze na nie kupić?Jakieś osłonki?Czy te lampki są sprzedawane z kablem czy jakoś się je gdzieć wkręca?


Większość żarówek do terrariów (niezależnie od ich funkcji) pasują do zwykłych lamp (opraw żarówek na gwint E27). Ważne są żarówki, natomiast lampy możesz wziąć jakiekolwiek - mogą to być np. reflektorki (lampy z klipsem) http://i90.twenga.com/9/tp/80/64/5251090795833468064.png Możesz też kupić same oprawy http://hurtownia.win.pl/images/img_sr/s-oprawa_E27_z_wylacznikiem.JPG i przymocować do - wzdłuż biegnącej - terrarium deski tak jak zrobiła to ankan http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/nowe-terro-lamparcich/60/ Możesz również kupić takie lampy http://allegro.pl/item901740796_oprawa_aluminium_do_zarowek_e27_ochrona.html Także sama widzisz, że możliwości jest wiele  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Byliśmy dziś u weterynarza.Dał zastrzyk witaminki A i jakiejś D.Podciął pazurki,mówi jednak,że jej
powyginanie pazury są jeszcze po ataku psa(pies poobgryzał jej także pazurki).Także,gdy próbował ledwo jednego przyciąć,ten już krwawił.Ale trochę podciął.Próbował przyciąć dziób,ale gdy przyjdziemu za tydzień po kolejny zastrzyk,przygotuje specjalne narzedzie,aby podtrzymać główkę Maji,bo ta ciągle się wyrywała.Powiedział,że ogólnie ma dobrą kondycję fizyczną,pomimo,że chodzi już kilka lat po kafelkach,panelach nie włóczy tylnych nóg za sobą.Dostałam nawet kalendarz:)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
No to fajnie ;) Jak będziesz za tydzień u weterynarza to zapytaj przy okazji czy bada on żółwiowy kał i czy w razie czego mógłby go na wiosnę odrobaczyć - jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
To dobrze...:)
Natomiast na zastrzyki z witamin A i D3 bym uważała - łatwo te witaminy przedawkować. Jesli nie ma pilnej potrzeby ich podania to lepiej podać pokarm bogaty w witaminę A i suplementy z witaminami A, D3 to jedzenia. Twój wet zna się na gadach?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Podobno przyjmuje żółwie.Jest to też(podobno) jeden z tych lepszych w Szczecinie.

Offline NoName

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 0
  • jak pomogłem postaw + :)
Witam,

Ja powiem tyle Moj weterynarz tez mowi ze sie na zołwiach zna itp itd...


ale jak powiedział ze dawa mu sałaty , smarowac kremem nivea albo bambino to go wyśmiałem i wyszedłem...

taki specjalista a uwalił mojej Mundzi 1 paznokcia w POłowie aż krew leciała... przez to ( chyba nerw ten wsrodku taki czarny)

i zabrałem ją  Biedna męczyc się musi teraz w marcu bede z nia jechał do trojmiasta



a co do weterynarzy to prosze Uwazaj....
 

Dodano 18.02.2010, 09:23:54 am
Aha i na 1000000%  dasz sobie rade z zołwikiem :)


Tutaj an forum sa tacy specjalisci ( lepsi niz niektórzy weterynarze ...)


Witja na 99% zawsze CI pomoze
Ankan Rowniez :)


trzymamy kciuki :)
« Ostatnia zmiana: 18.02.2010, 09:23:54 am wysłana przez NoName »
Posiadany gatunek: Żółw stepowy (Testudo horsfieldi) - Mundzia


Jeśli pomogłem postaw + :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Miran, miałam ci wcześniej powiedzieć, żebyś nie dawała zółwia w łapy weterynarza, jak nie ma takiej ważnej konieczności. A nie ma.

Stwórz mu teraz optymalne warunki zgodnie ze wskazówkami na forum, i czekaj na wiosnę. Potem wystawiaj go na słońce.
Jak on teraz będzie prawidłowo jadł i siedział pod lampami, i miał prawidłowe odchody, to żadne witaminy w zastrzykach nie są mu niezbędne. Każda bowiem interwencja zwykłego, czyli nie od gadów weterynarza, niesie ryzyko większe niż rzekome korzyści z wizyty.

Musisz dużo czytać i oswajać się z bardzo specyficznymi wymaganiami żółwi, jako zmiennocieplnych zwierząt.


Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Zółw został dobrze przetransportowany do weta(który jest bardzo blisko nas),owinięty w kilka ciepłych ręczników i przewieziony  w rozgrzanym samochodzie.Maja robi takie kupki z włosami. :DCzy to coś oznacza?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Ale jak z włosami? Kupa ma jakąś otoczkę śluzową, wystaje coś z niej, czy też te "włosy" są jakby w środku w jej strukturze?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Są normalnie w kupie.Najzwyklejsze włosy.To nie robaki i nie jest też tak,że żółw robi kupę,a włosy dopiero potem się przyczepiają.Są normalnie włosy.W kupie.Od razu.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
A jesteś pewna, że to są włosy? Bo czasem strawione resztki pokarmy roślinnego, wysokowłóknistego wyglądaja własnie jak takie zielone "włosy". Bo jesli to nie resztki pokarmu to by znaczyło, że żółw się czegoś "owłosionego" najadł z podłoża - nie wiem na czym go trzymasz?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
teraz trzeba sprawdzić czyje są to włosy?
pozostaje tylko metoda porównawcza. każdy kto miał kontakt ż żółwiem musi wyrwać sobie włos i porównać z tamtym.  :D ;D :D ;D

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Na...ręczniku.Jeszcze.O ile szczotka w łazience nie spadła to raczej tam nic takiego owłosionego nie ma.Wygląda to na średniej długości ludzki włos.Muszę się bardziej przyjrzeć czy są zielone,w każdym razie mnie wydawały się brązowe.Dam kupki do badani to też się czekoś dowiem.
Dodam,że to ja jako jedyna w domu mam średniej długości brązowe włosy :D Ale żółw się nimi nie żywi.