Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:31:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co ja zrobiłam:( zmiana warunków: terrarium, zimowanie, wydalanie + zjedzona konwalia?!  (Przeczytany 33390 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Mam żółwia stepowego dość długo.Kilka lat.Gdy weszłam na to forum...przeraziłam się.Porównując wasze warunki do moich,mój żółw ma straszne warunki.Jest żywiony sałatą,pomidorami,ostatnio zjadł mandarynkę,trochę mięty i jakąś karmą dla żółwi.Nie chce jeść suchych rzeczy,dlatego gdy bierze "gryza" sałaty odsuwam sałatę i wciskam(zanim on zdąży zamknąć buzię) zioła,suchy pokarm.Wiem,że dla was,pasjonatów żółwi to już są straszne warunki.Ale to nie koniec.Żółw nie ma nawet terrarium,jego "domem" jest łazienka,w lecie lubi chodzić po całym domu,balkonie.Czasem na balkonie podje trochę jadalnych kwiatków.Jego odchody to zawsze "woda" i jakby białko jaja.Nie wiem,czy jestem w stanie zapewnić mu lepsze warunki.Ewentualnie mogłabym ją oddać komuś,kto kocha żółwie i nie zrobiłby jej już takiej krzywdy jak ja.Nazywa się Maja,pani w sklepie mówiła,że to samiczka.Kazała smarować ją oliwką dla dzieci,ale nie robimy tego od dawna(to akurat dobrze,bo szkodzi).Przepraszam za ten post,nie znam zasad tego forum...Nie wiem,czy mogę tu napisać,ale kontakt do mnie to miran3@op.pl .Szukam osoby,która ma naprawdę dobre warunki,inne żółwie i która zapewni mu lepsze warunki niż ja.Żółwinka jest bardzo sympatyczna,w życiu mnie nie ugryzła,nie przejawia nawet najmniejszej agresji.Sądząc po zdjęciach jest to żółw stepowy.Raz już była leczona,bo pies ją zaatakował,ale rana przy pomocy weta zagoiła się b.dobrze.Na maila prosiłabym dokładnie opisać warunki,jakie moglibyście zapewnić temu pięknemu stworzeniu.Dojechać mogę,jestem ze Szczecina,ale jak będzie taka potrzeba,pojadę nawet do Warszawy.Do osoby,która ma najlepsze warunki.Żółwiczka była już raz oddawana.Kocham ją tak bardzo,ale czuję,że nie sprostam zadaniu,aby spełnić jej wspaniałe warunki.Przykro mi.Nie mogę być samolubna.

Dziękuję









EDIT:
Bardzo proszę moderatorów o przeniesienie tematu do działu Adopcja.Teraz dopiero to zauważyłam.
« Ostatnia zmiana: 13.02.2010, 22:48:27 pm wysłana przez Miran »

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
cześć,
tak łatwo się poddajesz? od razu chcesz go oddać, troszkę poczytałaś i mówisz że nie dasz rady. NIE WIERZĘ  >:(  poświęć troszkę czasu na czytanie forum i do roboty. sama się przekonasz że zapewnienie odpowiednich warunków nie będzie takie trudne i wciągnie Cię to po uszy. NIE PODDAWAJ SIĘ - my tu wszyscy Wam pomożemy.
hej uszy do góry :) :) :)

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Ja jestem specjalistką od papug.Cały swój czas poświęcam im,a i tak one nie mają najlepszych warunków.Nie wiem,czy dam radę z żółwiem,nie wiem,czy da się odwrócić to,że popełniłam już takie błędy.Nie mam nawet miejsca na terrarium.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Witaj

To że jak mówisz "przeraziłaś się" znaczy że zależy Ci na zwierzątku. Jeśli tak i jeśli masz warunki aby zapewnic mu obszerne terrarium z odpowiednim sprzetem albo lepiej wybieg w ogrodzie, a w sezonie jesienno-zimowym miejsce do zimowania - żółwik powinien zostać z Tobą. Oddając go może trafic na przypadkową osobę, niekoniecznie taką która się lepiej nim zaopiekuje. dlatego to powinna być ostateczność. W ciagu krótkiego czasu nadrobisz zapewne wszelkie zaległości jeśli chodzi o wiedzę i nie musisz się winić - kazdy kto dłużej hoduje żółwie też na początku popełniał błędy. Dziękujmy Gorazdowskim, Orłowskim i innym "znawcom"...
Uszy do góry - podpisuję się pod tym. Jak czegoś nie wiesz to pytaj a na pewno uzyskasz odpowiedź.

Kilka lat to długo, ale zawsze można poprawić mu warunki i stan zdrowia a szczególnie jeśli żółw nie był bardzo młody jak trafił do Ciebie. Generalnie bardziej się "psują" młode żółwiki. Te odłowione jako dorosłe potrafią latami żyć w tragicznych warunkach bez szczególnie widocznych objawów. Zresztą wstaw fotki to ocenimy jego stan.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
jedno nie przeszkadza drugiemu. na tym forum jest kilka osób, które mają wiele gat zwierząt i się nimi dobrze opiekują. można?  ;) jeżeli umiesz się zajmować papugami to na pewno nauczysz się i żółwiami. najważniejsze są chęci.  zmiany które musisz przeprowadzić to dieta i mieszkanie czyli zbudować terra. przeczytaj spokojnie wiadomości na głównej stronie odnośnie żywienia i terra.
zdjęcia koniecznie wstaw 8)

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Jeśli bym ją oddała,to najlepiej osobie z forum,która opisałaby warunki i  mogłaby załączyć zdjęcia potwierdzające je.Żółw na pewno młody nie jest,jak mówiłam miał już innego właściciela,który go oddał.Ja,zasmucona losem żółwia,wzięłam go,nie wiedząc o tych stworzeniach nic.
Zdjęcia:

http://img697.imageshack.us/i/img0219w.jpg/
http://img41.imageshack.us/i/img0220j.jpg/
http://img269.imageshack.us/i/img0220pp.jpg/
http://img8.imageshack.us/i/img0221si.jpg/
http://img31.imageshack.us/i/img0222co.jpg/
http://img38.imageshack.us/i/img0224we.jpg/
http://img9.imageshack.us/i/img0225eg.jpg/
http://img515.imageshack.us/i/img0226s.jpg/

 (tylko linki,niezbyt dobrze idzie mi z nowym imageshackiem)





Ogródka nie mam.Jakie powinno być wystarczające terrarium dla żółwia?Gdzie mogę takie dostać?Ile ono kosztuje?Co jeszcze obowiązkowo powinno być w klatce?Czy żółw może przebywać w łazience?
Mam ostatnio bardzo mało czasu.Rozważamy dodatkowo przeprowadzkę za dwa lata.Nie wiem jak Maja to zniesie.Myślałam,że żółwie to bardzo wrażliwe zwierzęta,tak jak papugi(dla papug każde pryśnięcie chemikaliami,każdy przeciąg itp. jest szkodliwy).Ale jak widać chyba nie tak bardzo...Niepokoją mnie jej pazurki,są nierówne,powyginane.Tak samo jest z opieką lekarską.Oczywiście,jestem w stanie zafundować jej drogie leczenie,ale nie wiem czy w Szczecinie są od tego dobrzy weterynarze.I odchody.Z tego co piszecie,nie powinny być mokre.Maja,prawie zawsze robi taką jakby wodę z "białkiem jajka".
Opieka nad żółwiem wydaje się trudna.Te wszystkie termometry,żarówki,odpowiednia wilgoć...To mnie osobiscie i przytłacza,i przerasta,i przeraża.
Trzeba samemu budować terra?Nie można nigdzie kupić?W internecie,specjalnych sklepach?
« Ostatnia zmiana: 13.02.2010, 23:30:16 pm wysłana przez Miran »

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Żółwik nie wygląda źle. Owszem pazurki i dzióbek są do korekty. Dobry wet je odpowiednio skoryguje. Pewnie potrzebne jej też byłby dodatkowe suplementy bo oczka świadczą że może mieć niedobory. To i poprawa diety i warunków z pewnością spowoduje że żółwik będzie zdrowy i żywotny.

Terrarium można zrobić samemu albo zamówić. Gotowe szklane szafy niestety się nie nadają dla żółwi.
Żółwik potrzebuje 2 lamp - grzewczej i świetlówki UVB. Termometr i higrometr to przydatne rzeczy ale nie niezbędne. Żółw sam sobie dobiera mikroklimat trzeba tylko mu stworzyć w terrarium miejsce do wygrzewania bardziej cieple i suche a w pozostałej części powinno być chłodniej i wilgotniej i przy zastosowaniu odpowiednich lamp i podłoża tak właśnie będzie.

http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb

Oprócz tego potrzebuje dostępu do wody. Jako podłoże polecamy naturalną darń, ew. ziemię z domieszką piasku, wyprażoną (żeby wybić robale) i ubitą. Najlepsza jest brązowa, gliniasta ziemia.  Ziemia dobrze utrzymuje podwyższoną wilgotność tak istotną dla żółwi, szczególnie w nocy w miejscu spoczynku. Trzeba ją zraszać aby nie wysychała za mocno.
Co do wymiarów to im większe tym lepsze - ok 100 na 60 cm to minimum. Terrarium łatwo samemu zrobić - w Castoramach itp potna płytę na wymiar wystarczy je tylko w domu poskręcać.

To co opisujesz to mocz z kwsem moczowym (to białe). Wydalanie go jest prawidłowe powinien mieć konstystencję smietany - grudkowaty świadczy o odwodnieniu, problemie z nerkami.

Terrarium żółwia może stać gdziekolwiek byleby żółw nie był narażony na przeciagi, duże skoki temperatury, dym papierosowy i inne szkodliwe opary, kontakt ze zwierzętami drapieżnymi (psy, koty - UWAGA szczególnie na psy, potrafią znienacka zaatakować i dotkliwie poranić a nawet zabić żółwia). Ale powinno też stać w miejscu widnym - mieć dostęp do światła dziennego.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline zolwik

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 4
  • Lila :]
oczywiście ze terraria można  kupić ,ale lepiej byłoby gdybyś sama je zrobiła. może być z kasty budowlanej http://kubala.pl.yellowpages.pl/p8496.html musi byc dopasowana do wielkości żółwika  ;) . możesz też kupić terra np.  

http://sklep.swist.com.pl/Terraria-k44-0-3-default.html

 Lepiej będzie jak zatrzymasz go u siebie na pewno znajdziesz  dla niego czas   ;) powodzenia
« Ostatnia zmiana: 13.02.2010, 23:54:45 pm wysłana przez zolwik »

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Jakie dodatkowe suplementy najlepiej kupić?Jakie jest ich dawkowanie?Co teraz,w zimę,gdzie nawet gwiazdnicę trudno odkopać można dawać?Terrarium zaraz znajdę.W lecie nie ma problemu>Maja uwielbia wygrzewać się na słońcu i podjadać nam kwiatki.Jacy są dobrzy weterynarze dla żółwi w Szczecinie(może jakiś szczecinianin się wypowie)?Mam bardzo dużo pytań.Czy można na podłoże dać piasek dostępny w zoologach +drewienka bukowe+korę+torf?Jak jest z tym zimowaniem(dotychczas Maja zapadała w sen,a my ją przykrywaliśmy ręcznikiem.Kwas moczanowy to wiem,wiem,ale jak powinna wyglądać codzienna kupa zdrowego żółwia?
Z psami to wiem jak jest.Maja po konfrontacji z psem mogła nie przeżyć,gdyby w pore nie przyszła znajoma.
Co sądzicie o tym terrarium?http://sklep.swist.com.pl/Terrarium_120x50x60_z_oswetleniem-916.html
Niestety,piękna cena.Ale może to...W budowniczego niestety nie umiem się bawić...

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Hej Miran, ja tylko mogę dołączyć się do tego co powiedzieli poprzednicy. Zdaję sobie z tego sparwę, że jesteś tym wszystkim trochę przerażona i zdezorientowana - powstaje bowiem  tyle pytań na raz... Ciężko jest na nie wszystkie tutaj w tym wątku odpowiedzieć bo dotyczą one praktycznie wszystkiego. Dlatego uważam, że powinnaś sobie w spokoju poczytać na stronie głównej http://www.zolw.info/ artykuły dotyczące prawidłowej opieki nad żółwiem. Znajdziesz tam bowiem odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, dotyczące prawidłowego podłoża, lamp, diety, zimowania itp. itd., a jeśli czegoś nie będziesz pewna to zawsze możesz nas pytać  ;)  
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
poczytaj tą stronę i forum i wszystko zacznie Ci się układać w całość :). żółw jeszcze przez chwilę wytrzyma w dotychczasowych warunkach. nie spiesz się z tym terra nie musisz zamówić go już dziś, lepiej wybrać odpowiednie niż pierwsze lepsze. możesz zamówić je u stolarza. zrobi takie jakie chcesz i cena będzie atrakcyjniejsza. wiele osób sprzedaję używane terraria. zobacz tu:
http://www.terrarium.com.pl/forum/search.php?mode=results

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Witaj żółwik nie wygląda tak źle nie oddawaj go ważne że przyznałaś się do błędu terrarium możesz zrobić sama powinny być w nim lampki UVB i zwykła lustrzanka jako podłoże darń jakieś kamienie korzenie za minimalne wymiary terra przyjmuje się 100x 50 dł. szer. chociaż czym większe tym lepiej jeśli nie masz ogródka wybuduj wybieg balkonowy posiej trawę najważniejsze aby żółwik mógł korzystać ze słoneczka i świerzego powietrza do jedzenia podawaj mu suszone zioła przyprawy w doniczkach np bazylia oregano tymianek agawę eszewerię aloes opuncję hibiskusa kalanchoe grubosza i inne sukulenty a w lato mniszek lekarski babkę i inne roślinki polne których spis znajdziesz na stronie głównej kąp go w płytkiej wodzie a w terrarium niech żółwik ma do niej stały dostęp poradzisz sobie ja też miałem dla mojego żółwia na początku nie najlepsze warunki ale udało mi się je poprawić
Pozdrawiam Jakub

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Spokojnie. Dobrze Ci pisze Żółw-Czesiek. Całe życie się uczymy i umieramy ponoć ...jeszcze mądrzejsi  ;)
Czy znasz osobiście kogoś , kto lepiej zaopiekuje się Twoim żółwikiem? Bardziej Go pokocha ?
Więc jeszcze raz po malutku , po kolei zacznij od początku..
1.Musi jeść , tak ? Więc co ? Chcesz Go żywić już zdrowo , czytamy : "Żywienie".Bierzemy kartkę i wypisujemy co chcemy kupić.
2.Potem "Dom dla żółwia"-terrarium. Czytamy: "Terrarium i wybieg". Jw. wypisujemy.
Możesz nawet zrobić sobie plan.
Ja chodziłam z taką listą szukać tego wszystkiego. Nie ufałam do końca sprzedawcom w sklepie zoologicznym.Jak coś proponowali-wracałam do domu i czytałam raz jeszcze.
3.Faktycznie w między czasie mogłabyś złapać kupkę żółwika ,bądź podłożyć Mu papierowy ręczniczek, kawałek miękkiego papieru toaletowego i do pojemniczka ( 5 godzin może leżeć w lodówce , ale najlepiej ze świeżą zasuwać do lecznicy ).Żółwika też pasuje zabrać do pana doktora na oglądnięcie.Ale jest zimno.Mój weterynarz się złości,jak nadaremnie się ryzykuje.Raz obejrzał żółwika i zabronił Go wozić-samą kupkę.Nagrzałam samochód pod domem porządnie.Wzięłam pojemnik z okienkiem ,zawinęłam w kocyk i do lecznicy.Lepiej byłoby mieć drugą osobę, bo na powrót też nagrzeje auto.Mój żółwik to świeżą kupkę zrobił weterynarzowi na rękę - ze stresu , więc była świeżuteńka  :D

A potem napisz co Ci powiedział weterynarz i tu mądrzy ,doświadczeni ludzie resztę Ci podpowiedzą.
I nie ma co panikować.Tylko spokój i planowanie. :) :) :)

Alicja

Offline Miran

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Na stronie w spisie weterynarzy nie ma nikogo w Szczecinie.Czy sądzicie,że dobrym wyborem będzie weterynarz,który już wcześniej leczył Maję?Zszył jej wtedy skorupę i popsikał takim "sreberkiem".Można się tym sugerować,że zna się na gadach?Terrarium zakupię najprawdopodobniej po 21.02 i chyba będzie to to terrarium,które podałam w linku wcześniej.Myślicie,że to dobry wybór?
Dziękuję bardzo za pomoc i dobre rady :)
Znalazłam jeszcze takie:
http://allegro.pl/item910290300_terrarium_120x50x60_szklo_6mm_promocja.html
« Ostatnia zmiana: 14.02.2010, 13:34:09 pm wysłana przez Miran »

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Na stronie w spisie weterynarzy nie ma nikogo w Szczecinie.Czy sądzicie,że dobrym wyborem będzie weterynarz,który już wcześniej leczył Maję?Zszył jej wtedy skorupę i popsikał takim "sreberkiem".Można się tym sugerować,że zna się na gadach?

Trudno powiedzieć, bo to, że zna się na medycynie nie oznacza, że we jak prawidłowo hodować żółwia - a to jest różnica. Niejeden weterynarz potrafi bowiem zwierzę odrobaczyć, zszyć ranę, czy podać zastrzyk. Mało jest jednak takich, którzy Ci dobrze doradzą, jakie warunki masz stworzyć żółwiowi i czym masz go karmić. Ale właśnie od tego jest to forum! :) Także dobrze byłoby gdybyś sobie poczytała różne artykuły na temat hodowli, bo będąc u weterynarza będziesz już mniej więcej wiedziała, czy Ci głupoty opowiada czy nie. Uważam jednak, że dobrze byłoby się do jakiegoś wybrać (nawet i do tego co Maję leczył skoro nie ma innego), albo ewentualnie (ze wzgl. na pogodę) zanieść żółwiowe odchody na badanie.

Jeśli chodzi o terrarium - które wybrałaś - to osobiście nie polecam. Wydaje mi się, że takie co ma np. ankan http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/nowe-terro-lamparcich/ i ja http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/terrarium-dla-dwoch-malych-grekow/ jest dużo praktyczniejsze (jest od góry otwarte, sama decydujesz o wymiarach...), i dużo dużo tańsze - takie można zbudować samemu i nie zajmuje o wbrew pozorom dużo czasu.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl