Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 06:32:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...  (Przeczytany 11568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« dnia: 17.04.2015, 14:09:55 pm »
Witam mam na imię Rafał od wtorku stałem się szczęśliwym posiadaczem żółwia lamparciego , niestety przyznam się uczciwie ,że byłem nastawiony na początku na żółwia greckiego jednak owego nie było a Sprzedawca pow ,że lamparci nie jest trudny w hodowli , nie ukrywam ,że  lamparci bardziej mi się też spodobał ale do rzeczy mam masę pytań mianowicie :

1 Oświetlenie
Sprzedawca polecił mi 2 żarówki ExoTerra 50W taka jak z tego linku
http://allegro.pl/exo-terra-halogen-basking-spot-sun-glo-50w-i5220780121.html
oraz UVB
Exo Terra UVB-200 linku poniżej

http://allegro.pl/exo-terra-uvb-200-repti-glo-10-0-13w-zarowka-i5231592759.html

w pokrywie akwarium jest jeszcze zamontowana świetlówka

Teraz trochę się boję ,że żarówki te są za mocne żółwik na początku biegał po akwarium póki co nie jest duże dł 66 szer 24 wys 35 a dziś piątek po prostu zrobił się ospały jak wyłączę żarówkę UV i grzejną i włączę świetlówkę to od czasu do czasu troszkę "pobiega" ,tmp utrzymuje zgodnie z radami 26-28C w nocy 22 -20 . Drogie Koleżanki i Koledzy może coś robię źle względem oświetlenia i nie wiem np UV wyłączać co jakiś czas (może UV z  grzejną nie mogą być włączone na raz ) , po prostu czytam coraz więcej a coraz mniej wiem taki mętlik mam w głowie .

Kolejną ważną rzeczą jest żywienie z racji iż późno wróciłem już z nim kupiłem mu suchą karmę
BIOREPT L
http://allegro.pl/pokarm-dla-zolwi-ladowych-500ml-biorept-l-tropical-i5208497058.html

której kompletnie nie chciał jeść :(((( nie ukrywam ,że w sytuacjach awaryjnych karma byłaby wskazana , w innym sklepie zoologicznym polecili mi na próbę dla żółwi wodnolądowych BIOREPT W

http://allegro.pl/tropical-biorept-w-paleczki-zolwi-wodnych-20g-i5010459650.html

. Jestem już tak zdezorientowany bo wszędzie czytam ,że te żółwie są b żarłoczne wczoraj posiekałem mu pekinkę (wiem ,że zwykłej sałaty nie wolno ) nawet nie tknął zerwałem 2 koniczynki które o dziwo zjadł dziś zerwałem mlecza więcej koniczyn babkę ale nic nie chce jeść , nie chce ,żeby mu się coś stało :( ...... Proszę pomóżcie wiem ,że dużo informacji na raz ale zależy mi bardzo na wyjaśnieniu sprawy czy to oświetlenie może być i co z tym jedzeniem .

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #1 dnia: 17.04.2015, 14:52:41 pm »
Przede wszystkim na początku wyrzuć od razu BIOREPT i nigdy nie dawaj żółwikowi tego świństwa opis - http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/gotowe-karmy/biorept-l

Następnie zapraszam do przeczytania artykuły ankan tam dowiesz się wszystkiego o żółwiach lamparcich - http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/stigmochelys-geochelone-pardalis-zolw-lamparci


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #2 dnia: 17.04.2015, 15:09:49 pm »
Żarówkę i świetlówkę masz dobrą, ale niedobre terrarium, czy też akwarium. Jak ma tak mikroskopijne wymiary i jest jeszcze z pokrywą u góry to przecież się tam żółw gotuje i nie ma gdzie przed ciepłem i nadmiarem UVB uciec. Sprawdź jaką masz temp. pod grzewczą i podnieś wyżej UVB - akurat ta świetlówka jest silna i na początku to powinna wisieć z 40-45 cm od gada.
Jakie masz podłoże? Czy żółw ma basen i może się napić? Wykąpałeś go?

Biorept do śmieci. Weź siatkę i idź urwij żółwiowi trawy i roślin polnych. Tylko nie pod blokiem i nie w pobliżu jezdni.
Jak zrobi kupę to jak najszybciej zabierz do weta i zbadaj - żółwie ze sklepów często mają pasożyty i trzeba je szybko wytępić bo żółw Ci padnie.

Dzień czy 2 po zakupie w nowym miejscu żółw może nie chcieć jeść, jeśli to dłużej będzie trwać to znaczy, że jest chory, bądź zarobaczony po uszy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Regis

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 1
  • Posiad. gat: 2xGeochelone Pardalis (żółw lamparci)
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #3 dnia: 17.04.2015, 16:20:53 pm »
Przede wszystkim jak możesz to pokaż tego żółwia i jego otoczenie, to może cos więcej da się dopisać. Piszesz, że początkowo chciałeś greckiego, wiesz do jakich rozmiarów mogą urosnąć lamparcie? To jedne z większych gatunków żółwi, w dodatku skoro masz malucha (wnoszę po wielkości terrarium) to musisz zadbać o wysoką wilgotność i temperaturę (z którą będziesz mieć problemy w szklanym pojemniku, bo tam strasznie duże mogą powstać różnice między dniem a nocą.

No i badanie kupy konieczne.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #4 dnia: 17.04.2015, 18:45:30 pm »
Kochani bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi

Regis- wiem ,że jest jeden z większych sukcesywnie zmienimy mu miejsce zamieszkania a akwarium zostanie dla rybek względnie dla kraba tęczowego :) . tmp ciągle mierzona termometrem w dodatku jest też czujka która wyłączy żarówkę jeśli tmp zostanie przekroczona co się rzadko zdarza (pokrywa ma wycięty otwór ok 20x5 który jest ciągle otwarty)

ankan- :-)jak już wyżej napisałem akwa początkowo , pokrywe jakoś postaram się podnieść i na czymś powiesić s co do UVB czy nie zasilna gdzieś czytałem ,że nawet 5' stare nazewnictwo tej firmy byłaby ok . karmy naturalnie nie daje , a jakie są 1 oznaki zarobaczenia czy można samemu jakoś temu pomóc np kupując jakieś preparaty czy obowiązkowy kontakt z weterynarzem

Bardzo się o niego martwię parę lat temu miałem żółwia żółtolicego ale jego hodowla była dla mnie b prosta :)

jako- artykuł przeczytany już we wtorek przeczytane :)

przepraszam za jakość zdjęć niestety chwilowo tylko tel pod ręką a jest już ciemno rano robiłem jak jeszcze nie spał







Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #5 dnia: 17.04.2015, 19:23:44 pm »
Cudne maleństwo  :-*

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #6 dnia: 17.04.2015, 19:38:46 pm »
Pierwsza sprawa to wywal to podłoże kokosowe i daj małemu ziemię na podłoże.
Kup najtańszą ziemię i worek gliny wędkarskiej wiążącej. O takiej http://sklep.gorek-gliny.pl/45,glina-wiazaca-ciezka-2kg.html
Zmieszaj razem i ubij.
Kolejna sprawa.
Daj małemu basenik co najmniej wielkości miski na jedzenie.
Tak żeby miał wody do kolan  ;D
Chętnie będzie do niego wchodził.
Wstaw małemu też jakąś kryjówkę by mógł do niej wejść.
Może być mała doniczka lekko wkopana w podłoże.
Do kryjówki wrzuć mu suche liście dębu. Mimo iż już wiosna praktycznie na każdym małym drzewie jest sporo suchych liści.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #7 dnia: 17.04.2015, 19:50:58 pm »
jako-dokładnie :)
Kamil56 te mi się wydaje ,że to podłoże nie jest właściwe no ale człowiek mądry po szkodzie w zoologicznym takie doradzili :( ,czyli sugerujesz zwykłą ziemię +glinę ???
kryjówka basenik będzie do poniedziałku zrobiona

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #8 dnia: 17.04.2015, 20:32:53 pm »
Proponuję ci także wsadzić mu kawałek darni , wykop mu jakieś zieloniutkie kępki trawy - na pewno żółwik sie ucieszy  :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #9 dnia: 17.04.2015, 21:06:32 pm »
Co do pasożytów - żółwia nie musisz wieźć do lekarza, wystarczy że weźmiesz samą kupkę. Powinna być jak najświeższa, bez trzymania w lodówce (bo inaczej nie wyłapie się w niej ewentualnych cyst pierwotniaków). Wsadzasz w jałowy pojemniczek, taki z apteki jak dla ludzi i wieziesz do badania. Badanie jest konieczne, bo jeśli są pasożyty to trzeba stwierdzić jakie i odpowiednio dobrać lek.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #10 dnia: 17.04.2015, 21:13:29 pm »
z tym poczekam jeszcze tydzień może trawa się zaczyna zielenić dopiero albo po 1 koszeniu trawy jak odrośnie będzie już piękna a nie sucha i zniszczona po zimie , ale bardzo dziękuję za każdą wskazówkę a co myślicie o "ziemi" do storczyków czyli korze boje się trochę tej ziemi gdyż jeśli wejdzie do baseniku to potem cały się oblepi chyba ,że faktycznie dam sporo gliny ( mieszkam w terenie w którym ziemia generalnie to glina więc teoretycznie mógłbym mu taką samą dać) , martwi mnie to jedzenie jeszcze , moglibyście polecić jakieś przysmaki łatwo dostępne

doru -trzeba jeszcze zlokalizować kupkę bo na tej ściółce trudny temat :D:D  

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #11 dnia: 17.04.2015, 21:22:03 pm »
jako-dokładnie :)
Kamil56 te mi się wydaje ,że to podłoże nie jest właściwe no ale człowiek mądry po szkodzie w zoologicznym takie doradzili :( ,czyli sugerujesz zwykłą ziemię +glinę ???
kryjówka basenik będzie do poniedziałku zrobiona
Tak zwykła ziemia.
Możesz sobie nawet nakopać na łące czy w ogrodzie.

Offline to_ja

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 4
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #12 dnia: 17.04.2015, 21:24:27 pm »
Z tego co się już tu na forum naczytałam dla Twojego żółwika do jedzenia najłatwiej dostępna jest zwykła trawa, którą lampartki powinny wcinać, więc z tym nie powinno być problemu. Żółwik cudny  :)

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #13 dnia: 17.04.2015, 21:34:54 pm »
Czyli musimy działać wymienić podłoże niestety teraz pada więc musi trochę przeschnąć kryjówki trawkę będziemy podawać myślę ,że w czasie letnim jakoś poradzimy a zimą ???

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #14 dnia: 17.04.2015, 21:41:02 pm »
Jeśli masz taką gliniastą ziemie to jak najbardziej może byc , po ubiciu tworzy idealne stabilne podłoże , ta ziemia do storczyków to raczej odpada , tam jest jakaś kora i kamyki dla żółwia to raczej słabe podłoże. Co do brudzenia się po wyjściu z basenu i zanieczyszczaniu wody to raczej nie unikniesz - taki juz ich urok  ;D ale to dla nich bardzo ważne , uwierz mi ze lamparty szczególnie uwielbiają wylegiwać się w baseniku . U mnie już sporo ładnej młodej trawki można wykopać i lamparciki zajadają ją do woli  ;D ale z maluchami bywa różnie czasem trochę to trwa zanim przekona sie do jedzenia trawy, daj mu koniecznie płaski kamień pod żarówką grzewczą - żółwie lubią się na nim wygrzewać a poza tym będzie ścierał sobie pazurki . Jeśli chodzi o jedzenie to na pewno spokojnie znajdziesz już jakiś mleczyk i koniczynkę lub spróbuj też dać mu trochę roszponki najczęściej rzucają się na nią chętnie  ;) i co bardzo ważne szczególnie u maluchów posypuj mu jedzenie startą sepia taką białą naturalną , można kupić w całości i ścierać na tarce lub kupić od razu w proszku , można też położyć mu kawałek w terarium ale raczej mało prawdopodobne żeby ją gryzł
 

Dodano 17.04.2015, 21:48:53 pm
Moja pierwsza zima z lampartami już za nami  :D przede wszystkim w okresie letnim będziesz musiał nasuszyć mu roślinek lub kupić gotowe , ale myślę ze te ususzone sobie są zdecydowanie lepsze , poza tym w oddzielnych pojemniczkach sadzimy trawę i jak już podrośnie wstawiamy do terra , można tez kupić roszponkę , rukolę , cykorię , bazylię ... dla takiego maluszka to nie problem ale jak podrośnie to juz troszkę zapasów będziesz musiał zrobić  ;)
« Ostatnia zmiana: 17.04.2015, 21:48:53 pm wysłana przez joko »