Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 14:55:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania przed zakupem żółwia (terrarium, wybieg, koszty, legalny zakup)  (Przeczytany 24941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
moi rodzice zgodzili się na nowego żółwia. Bardzo was prosze, napiszcie mi wszystko co musze wiedziec kupujac nowego np. jakie terrarium, podłoże, w jakim najlepiej wieku zolwia kupic itd. Licze na was!!

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
mam jeszcze jedna prosbe, czytam i ogladam te rozne terraria, jedne sa zamkniete jedne otwarte, niektore całe szklanne jedne z jakiegos drewna a tylko z przodu szyba. Napiszcie mi jakie najlepsze i jesli tylko mozecie zamiescie zdjecie tego ktore radzicie!!
Z góry dzięki!!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Hmm... nie wiem jak zacząć bo jest mnóstwo istotnych rzeczy które powinnaś wiedzieć. To bardzo ważne by żółwik miał się dobrze a jego hodowla sprawiała radość i satysfakcje.  Ja bym radziła przemyśleć sprawę pod kątem tego czy jesteś w stanie zapewnić mu optymalne warunki i czy masz na tyle wiedzy aby temu podołać.

Odnośnie warunków: zgadzam się z Praschagiem że do hodowanie żółwia potrzebne są trzy rzeczy: PRZESTRZEŃ, CZAS i PIENIĄDZE. Ja bym dodała jeszcze - WIEDZA. I to w długoterminowej perspektywie o to zwierzę długowieczne.

Zatem pierwsza sprawa to trzeba się zastanowić czy masz możliwość stworzenia wybiegu dla żółwia na świeżym powietrzu. Zasadniczo żółw lądowy nie powinien przebywać cały rok w pomieszczeniu, wybieg to podstawa. Żółw to nie zwierzę domowe, lub co gorsza kanapowe, podłogowe itp. To nie pies ani kot. Żółw potrzebuje specyficzengo środowiska życia, bliskiego jego naturalnemu biotopowi. Tak czy inaczej w domu też może być potrzebne miejsce na terrarium (w ew. okresach przejściowych, kwarantanny, choroby) + miejsce do zimowania.

Druga ważna rzecz - czas i pieniądze - żółw wymaga obserwacji, ciągle stwarzania odpowiednich warunków zgodnie z warunkami otoczenia (kontrola temperatury i wilgotności, cykl roczny), czasu wymagają też budowa wybiegu i terrarium,konserwacje, dbałość o szatę roślinną na wybiegu i zapewnienie naturalnej karmy w domu (hodowle doniczkowe), wizyty u weterynarza (czasem kawał drogi dalej jeśli u nas nie ma specjalisty), przygotowania do zimowania.
Utrzymanie żółwia jest kosztowne - materiały budowlane do budowy terra/wybiegu, koszty badań i leczenia, wyposażenie i koszty eksploatacji (lampy, koszt energii, termo-higrometr, ew. lodówka). Kolejną kwestią na jaką musisz udzielić odpowiedzi to czy masz warunki do zimowania żółwia.

Ale i tak podstawową kwestią jest WIEDZA. To są trudne stworzenia. Trudność ich hodowli polega na zrozumieniu specyfiki ich wymagań, potrzeb i problemów. Najlepiej zebrać informacje zanim zdecydujemy się na zakup żółwia. Tutaj odsyłam do artykułów na stronie głównej serwisu. Jest tam sporo rzeczy, ale warto zaglądać na bieżąco, również na forum, bo niektóre informacje są aktualizowane, a co do pewnych rozwiązań warto wymieniać poglądy.

Wszytstko to nie jest takie łatwe i nie sprowadza się bynajmniej do doradzenia Ci odpowiedniego terrarium, aczkolwiek owszem doradzimy Ci takowe, ale po kolei. Najpierw musisz dowiedzieć się jak najwięcej o żółwiach, o ich życiu, potrzebach, cyklu rocznym, zachowaniach itp. bo tylko taka wiedza umożliwi Ci w miarę swobodne "rozumienie" tego gada.

Co do terrarium na razie tak ogólnie - terrarium przede wszytskim jak największe (miniumum metr na 60 cm), z darnią jako podłożem, odpowiednim wyposażeniem. Szyba lub jej brak - nie ma znaczenia. Pozatym terrarium jest sprawą w moim odczuciu drugorzędną bo w pierwszym rzędzie potrzebny jest wybieg. Owszem są osoby które trzymają żółwie tylko i wyłącznie w terrariach, niekiedy przestronnych i dobrze urządzonych, ale to nie zmienia faktu że żadne terrarium nie zastąpi wybiegu. Są różne sytuacje, nie każdy ma warunki - ale właśnie jeśli nie mamy możliwości stworzenia wybiegu - warto to bardzo poważnie przemyśleć.

Jeszcze jedna ważna rzecz - jeśli się już zdecydujesz - NIGDY NIE KUPUJ ŻÓŁWIA Z PRZEMYTU!!! Nieświadomie możesz kupić takiego żółwia jeśli sprzedawca nie wyda Ci stosownych dokumentów. Pamiętaj że żółłie to zwierzęta konwencyjne, handel nimi podlega obostrzeniom prawnym. Tutaj też odsyłam do artyukułu na stronie głównej.

Mam nadzieję że dałam do myślenia. W razie dalszych pytań i wątpliwości - pisz śmiało.  :)

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Dzieki za porady. terrarium mnie nie będzie nic kosztowac, poniewaz mam wszystkie potrzebne materiały. O wybiegach musze sie jeszcze sporo dowiedziec. kłopot mam z podłożem. czytałam że darń to (jak to powiedziec) tak jakby trawa wraz z korzeniami i kawalkiem ziemi. Ale nie wiem jak to ma byc polozone. Jesli ktos z was ma darn w terrarium to bardzo prosze nich przesle zdjecia!! bardzo prosze o udzielenie mi porad na temat wybiegu.
PS. Palnowalam ze moje terrarium bedzie mialo 102,5cmx40cm    o takim czytalam na stronie głównej..... Może byc??

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Darń to taki właśnie kawałek obrośniętej trawą i polnym zielskiem ziemii, który w terrarium możemy po prostu zasadzić na warstwie odpowiednio grubej, lekkiej gleby.

Ja sama nie mam fotek ale o samej "instalacji" darni i poradach odnośnie budowy terr bardzo ciekawie możesz poczytać tu:
http://www.skorupy.com/skorupy/stepowy_terrarium.html

Co do rozmiaru terrarium - im większe tym lepsze. Minimalne wymiary zależą od wielkości żółwia. Na ogół przyjmuje się tak jak piszesz tyle że nieco szersze np. na 60 cm.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Chciałabym żebyście podali mi linki gdzie bede mogla zakupic termo-higrometr, narazie nie potrzebuje elektrycznego. Chcialabym jak najtanszy na przylepiec. Kupujac zolwia nie zostanie mi zbyt wiele pieniendzy wiec moze pozniej zaszaleje i kupie jakies cacko  ;)

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
http://allegro.pl/item299449876_termometr_higrometr_elektroniczny_zakres_10_99_.html


powyżej link z polecanym i sprawdzonym przeze mnie sprzętem - najstarszy z takich termometrów działa już u mnie prawie dwa lata i wymagał tylko zmiany bateryjki (takie jak w zegarkach)

nie polecam wydawania  kasy na najtańszy osprzęt, w tym przypadku termometr.... to już lepiej odłóż pieniądze i kup go po miesiącu czy dwóch. Będziesz miała coś, co faktycznie w przybliżeniu pokazuje warunki panujące w terrarium, możesz na nim sprawdzić max. i min. temperaturę, wilgotność....

poza tym jest jeszcze jedna sprawa: chyba bardziej aktualna w terrariach zamkniętych - wilgotność mierzona bezpośrednio na podłożu (term. postawiony na ziemi) jest inna niż ta, zmierzona np. 20 cm nad (chyli np. term. postawiony na korzeniu, czy przyklejony na szybie).

jeszcze jedna, być może pomocna uwaga  :D

1. terrarium - gołe osb i szyby to jakieś 150-200zł (zależy od wielkości itd)
2. światło i UVB - 100-150zł
3. podłoże i elementy wystroju - 50zł
4. osprzęt dodatkowy - ok. 70zł
5. zapas pożywienia: tu susz i sepia z zoologa - 50zł
6. no sam żółwik - ok. 300-400zł
7. wizyta u weterynarza - 50zł
8. rejestracja i wyrobienie zaświadczenia - ok. 50zł

no i w takiej kolejności chyba nawet jest sensownie....


Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
.... przepraszam, ale zapomniałam o jednej ale chyba zasadniczej sprawie:

trzeba przecież ustawić temperaturę w terra i wilgotność - a raczej w jego poszczególnych strefach. Więc bez termometru, w  miarę dobrego, jakoś sobie tego nie wyobrażam. Najlepiej ustawić zbiornik jeszcze przed włożeniem do środka żółwia -  przez kilka dni włączać normalny cykl, żeby terrarium dojrzało.

jakie to ma być terrarium? otwarte czy zamknięte?

jaki gatunek żółwia planujesz zakupić?


nie chcę dalej dywagować na temat jak na razie dość niejasny  :)

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Terrarium bedzie otwarte, nie bede za nie musiala placic bo moj tata pracuje na tartaku i mam potrzebne materialy.

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
chciałabym zólwia stepowego tak jak poprzednio... zaplacilam wtedy za niego 130 zl.

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania przed zakupem żółwia (terrarium, wybieg, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #10 dnia: 19.01.2008, 13:32:17 pm »
Prosze was również o wysyłanie linków gdzie bede mogla zakupic odpowiednie lampki.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pytania przed zakupem żółwia (terrarium, wybieg, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #11 dnia: 21.01.2008, 20:11:50 pm »
Też uważam że nie warto kierować się tylko ceną. Owszem przesadą jest kupowanie super dokładnego, laboratoryjnie kalibrowanego miernika za kilkaset zł ale najtańsze nonamy mogą być zupełnie do niczego. Ja przy wyborze termo-higrometru kierowałam się tym aby miał sondę mierzącą zarazem temperaturę jak i wilgotność.
Wybrałam chyba jedyny tego typu z "amatroskich" mierników.

Tutaj szczegółowo go opisywałam:
http://forum.zolw.info/index.php/topic,520.0.html

Co do lamp - ciężko powiedzieć. Jeśli chodzi o UV-ke to najpierw wybierz model jaki Cię interesuje (producent, świetlówka podłużna czy kompaktowa, moc i widmo) a później znajdź najdogodniejszą ofertę. Czasem w sklepach internetowych jest taniej niż na allegro, a na ogół w zwykłych zoologikach jest najdrożej.
Lustrzankę - dostaniesz w każdym sklepie oświetleniowym i markecie budowlanym za kilka, może kilkanaście złotych.

Nie oszczędzaj też na samym żółwiu. To bardzo ważne by był z wiadomego źródła, z poświadczeniem legalności pochodzenia. W grę wchodzi nie tylko apekt prawny (kupno żółwia z przemytu to przestępstwo) i moralny (wspieranie ohydnego procederu) ale również czysto pragmatyczny - żółw z niewiadomego źródła może być chory, wycieńczony, z urazami (także wewnętrznymi), wreszcie może mieć Herpesa. Kupując takiego żółwia może czekać Cię kosztowne leczenie a nawet kolejna trauma padającego na twych oczach żółwika...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania przed zakupem żółwia (terrarium, wybieg, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #12 dnia: 22.01.2008, 12:47:41 pm »
Dzieki. a jak najlepiej rozmiescic lampy i termo-higrometr majac terrarium 102x50 cm ??

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania przed zakupem żółwia (terrarium, wybieg, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #13 dnia: 22.01.2008, 13:09:43 pm »
http://animalia.pl/produkt.php?id=1334     czy tak świetlówka się nadaje???
A co myślicie o tym termo-higrometrze który polecila Michalina
http://allegro.pl/item299449876_termometr_higrometr_elektroniczny_zakres_10_99_.html
jesli kupie swietlówke podłuzna to potrzebuje cos jeszcze zeby ja zamatowac??

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Pytania przed zakupem żółwia (terrarium, wybieg, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #14 dnia: 22.01.2008, 13:30:16 pm »

jesli kupie swietlówke podłuzna to potrzebuje cos jeszcze zeby ja zamatowac??

świetlówki liniowe potrzebują specjalnej oprawy. można ją zrobić za równowartość 10 zł, albo jak ja kupić niestety za aż 70, bo mam 2 lewe ręce :(
may you always hear the whisper of wings