Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 02.07.2022, 17:02:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Choroby / Odp: Testudo horsfieldii
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 25.06.2022, 23:57:42 pm »
To może być stres adaptacyjny, jeżeli tak długo siedzi zakopany. Generalnie w lato na wybiegu żółwie najwięcej czasu spędzają w kryjówkach bo jest dla nich zwyczajnie za gorąco. Jedynie rano wychodzą się wygrzewać i ewentualnie pod wieczór a resztę czasu spędzają w cieniu i to całkowicie normalne. Czasami zarobaczone żółwie dają takie objawy jak spadek aktywności i osowiałość, lepiej przebadać mu kał. Czasami przy brzydkiej pogodzie gdy jest pochmurno i pada to mój żółw także potrafi kilka dni spędzić w jednym miejscu i to też jest normalne.

Tutaj masz listę polecanych specjalistów w Zachodniopomorskiego

Lek. wet. Jolanta Komorowska   Zachodniopomorskie   Szczecin
 
Lek. wet. Leonard Gugała   Zachodniopomorskie   Szczecin
 
Lek. wet. Mirosław Wróbel   Zachodniopomorskie   Szczecin
 
Lek. wet. Katarzyna Sulima - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Zachodniopomorskie   Szczecin
 
Lek.wet Iwona Kurłowicz   Zachodniopomorskie   Łobez
 
Lek. wet. Malwina Maruszewska-Gajek - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Zachodniopomorskie   Szczecin
 
Lek. wet. Szymon Teliński   Zachodniopomorskie   Koszalin
 
Lek. wet. Paula Staniszewska   Zachodniopomorskie   Szczecin
 
Lek. wet. Magda Szalewicz   Zachodniopomorskie   
2
Choroby / Odp: Testudo horsfieldii
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KatarzynaW dnia 25.06.2022, 07:20:27 am »
Zdjęcia
3
Choroby / Testudo horsfieldii
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KatarzynaW dnia 25.06.2022, 07:06:46 am »
Błyskawica jest u nas od września. Na początku był bardzo aktywny, towarzyski, nie bał się, jadł z ręki. Był w terrarium szklanym w domu. Ok kwietnia zaczął "dziczeć". Dużo spał,mniej wychodził. Zaczytując się w rady na forum, zrobiliśmy mu wybieg balkonowy. Darń, glinka, mech, woda. Nasłonecznienie. On jednak jedyne co robi to śpi zakopany. Jak go wyjmę, to z trudem się ożywia, trochę zje szybko szuka miejsca do zakopania się. Potrafi 2-3 doby spać w tym samym miejscu...idziemy do weterynarza, jednak nie wiem czy trafimy na fachowca, bo jesteśmy że Szczecina. Nie znalazłam nikogo polecanego na forum. W załączeniu parę zdjęć. Proszę napiszcie mi, najlepiej coś optymistycznego, bo zamartwiam się okropnie.
4
Żółwie wodno-lądowe i inne / Odp: Zaróżowienie skóry żółwia w pachwinach oraz na plastronie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 11.06.2022, 08:16:10 am »
Mogą to być otarcie, i to uważałbym za najbardziej prawdopodobne, a raczej już zagojone otarcia. Może to być teź związane z PH i polepszenie jakości pomoże.
5
Żółwie wodno-lądowe i inne / Zaróżowienie skóry żółwia w pachwinach oraz na plastronie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez J3drzej dnia 10.06.2022, 13:04:58 pm »
Cześć wszystkim,

Ostatnio zauważyłem na plastronie oraz skórze w pachwinach mojego 16-letniego żółwia żółtolicego delikatne zaróżowienie.
Żółwik miał zrobioną morfologię oraz badanie kału, oba badania wyszły prawidłowo. Obawiałem się, że to posocznica. Wprawdzie morfologia wyszła ok, lecz czy macie pomysł co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Żółw je rybki, krewetki, gammarus. Weterynarz zauważył u niego aktywne jajniki, stan  żółwia ocenił na bardzo dobry.
Wczoraj wykonałem test jakości wody, jako że szukałem przyczyn wspomnianego zaróżowienie - okazało się że poziom NO3 jest za wysoki, a pH jest zbyt niskie. W związku z tym chciałbym zapytać, czy Waszym zdaniem może to być przyczyna pogorszenia się jakości wody? Czy poprawienie jej jakości powinno wyeliminować zaróżowienie?

PS żółwik ma oczywiście wyspę z lampą grzewczą i UVB. Woda jest filtrowana przez filtr kubełkowy - wygląda na to, że potrzebne są częstsze podmiany.
Z góry dziękuję za pomoc
6
Choroby / Odp: Pancerz. Wszystko w porządku?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 05.06.2022, 14:55:32 pm »
Musisz szybko udać się do specjalisty od gadów. Napisz skąd jesteś to kogoś polecę. Zarozowienie na pancerz może być niegroznym stłuczeniem ale także być objawem posocznicy, warto dmuchać na zimne.
7
Choroby / Odp: Pancerz. Wszystko w porządku?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zolwikk dnia 04.06.2022, 14:22:35 pm »
Dzien dobry,mam pytanie,co mam zrobic jak moje zolwiki wodno ladowe (chinskie) maja zarozowiony dolny pancerz?prosze o jak najszybszy kontakt,bardzo sie o nie martwie
8
Choroby / Odp: Pancerz. Wszystko w porządku?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zolwikk dnia 04.06.2022, 14:11:20 pm »
dzien dobry,pilnie potrzebuje pomocy,mam dwa zolwiki wodno ladowe(chinskie)i maja rozowe zabarwienia na dolnym pancerzu,bardzo mocno sie o nie martwie..pilnir prosze o pomoc
9
Żółwie wodno-lądowe i inne / Odp: Terapena Karolińska
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 03.06.2022, 19:43:36 pm »
Życzę powodzenia!
Może ty będziesz tym użytkownikiem, który będzie dzielił się wiedzą  :)
10
Terrarium i wybieg / Odp: Terrarium dla żółwia egipskiego
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lipton dnia 02.06.2022, 00:54:06 am »
2mx1m terrarium dla jednego Egipcjanina ?
Faktycznie brak wyobraźni co do wielkości żółwia i porównania z innymi gatunkami jak do greckiego i stepowego . Jeśli zaczniesz zabawę z tym gatunkiem naucz się opiekować gatunkiem sucholubnym ,dlatego odradzam Greckiego na pierwszym miejscu. Stepowy wytrzymuje wyższe temperatury niż egipski i wilgotność nawet niższą (o wiele niższą) egipski w naturze występuje w takich stronach ,że rankiem unosi się wilgotne powietrze a u stepowca nie. Egipski jest wrażliwym żółwiem co do temperatury a wilgotność nie powinna być niska (tak nie powinna być niska ) ,ale żółw nie może być mokry. Egipski najlepszy żółw , który może być popsuty przez hodowców . Znam jedną osobę z którą wymieniałem się e-maila mi , która zastosowała wyższą wilgotność u tego gatunku i nie zauważyła piramidowania. PODŁOŻE najlepsze to ostrygi z domieszką (czegoś) co sobie zostawię dla siebie. W PL ciężko kupić ostrygi (podłoże) to znalazłem coś lepszego i do tej pory stosuje zamiast piasku i gliny . Co najfajniejsze trzyma niższą wilgotność ,bo ziemia ,piasek ,glina nie bardzo sie nadaje .A wilgotność sterowana jest u mnie automatycznie teraz na pompie Trixie ,bo z generatorem mgły jest za dużo czyszczenia miałem taki zwykły zanurzeniowy ( najlepiej co TYD czyścić  lub używać wodę destylowaną ,dlatego nie kupiłem zewn generator mgły.)jeden generator mgły wylądował na gwarancji zew generator po tyg - miała być zimna mgiełka była ciepła i panel dotykowy działał a raz nie . Wcześniej z filtra akwariowego przerobiłem pompę podłączając do dyszy 2x , która wytwarza mgiełkę wraz ze sterownikiem działa super.

Wymiar dla dorosłego egipskiego żółwia to może być 1m lub 3 stopy ,poczytaj lub szukaj ludzi którzy posiadają duże hodowle zagraniczne i pytaj się czy coś zdradzą tajemnicy (osobiście poznałem wiele hodowców w taki sposób i poświęciłem wiele czasu pisząc z nimi ,aby hodować nowocześnie i prawidłowo ) o hodowli tego gatunku . Jedna właścicielka hodowli w Niemczech ,napisała najpierw cenę (i zaproponował swoją książkę do zakup w formie pdf) i dopiero miałaby czas na konwersację.  Ten gatunek jest ciężki ,tylko z piramidowaniem i temperaturą w danym miesiącu .   
Jeśli takie Terrarium będziesz miał - to jedna lampa nie wystarczy dla tego żółwia ( temp musi być jednakowa po całym terrarium - moja rada ). I nie kupuje się bardzo małych tych żółwi . Najlepiej 1.5-2 lata po wykluciu . Zapomnij o innym żółwiu trzymając razem lub trzymając inny gatunek blisko z tymi .(zwłaszcza stepowy)
Sam żółw i opis żółwia to kilka stron A4 a gdzie do opisania terrarium , wyposażenie, podłoże ,jak ustawiać sterowniki w danym miesiącu ,ile grzać terrarium a ile nie . Masa informacji a to trzeba wszystko wiedzieć.   
Małe zaskoczenie - w PL przyjęło się ,że stepowiec jest najłatwiejszym żółwiem ,ponieważ poradzi sobie w ogrodzie sam przez 7/24/365 ,ale już USA kilka hodowców uznają ,że jest trudniejszy w hodowli stepowiec niż grecki. Dużo stepowych żółwi musiało się zaaklimatyzować w nowym środowisku (wiele i to bardzo wiele żółwi umarło) ,aby mogły się w USA rozmnażać i przetrwać w środowisku . Ciężki gatunek w hodowli tam a u nas jest przyjęty jako zabawka domowa ,jak zdechnie to zdechnie i każdy ma to gdzieś ,boo to stepowy i najtańszy żółw . (Tylko ,że ten żółw jest najlepiej przystosowany do różnych warunków atmosferycznych i dzięki temu jest taki odporny na głupotę nowym hodowców lub wybroni hodowcę od błędów hodowlanych . A żółw egipski kosztuje swoje i bardzo dobrze ,ponieważ ciężko się rozmnaża i jest delikatny (i piramidki) i czuły na temperatury. Lepiej przemyśleć ten zakup ,bo terrarium otwarte dla młodego żółwia to bardzo zły pomysł .
A do dużych hodowców napisać o pomoc 😆 to można czekać latami  a jak odpiszą to tak ,aby nie odpowiedzieć na żadne pytanie. Starałem  dowiedzieć się jak hodują stepowca ,aby porównać . Dostałem odp -trzymać żółwia na dworze ,bo koledzy nie przenoszą ten gatunek do domu a terrarium to zło! A sami trzymają Greckiego w domu i w terrarium , które jest małe (Ale to hodowcy znani w tym kraju sprzedają książki a według mnie brak wiedzy , mogli wspomnieć o hibernacji w ogrodzie o szklarniach itd wtedy można zrozumieć dlatego nie mają Terrarium w domu) (hodowcy ze Szwecji nie pamiętam dokładnie ,ale chyba gdzieś tam )  dostałem adres email ,bo używałem stron na zagranicznych forach.
Strony: [1] 2 3 ... 10