Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

• 26.05.2018, 02:28:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Choroby / Odp: Problem z żółwiem czerwonolicym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heres dnia Wczoraj o 23:26:31 »
Czyszcząc filtr w akwarium czyści się go "brudna" woda zlana z akwa a nie od kranowitem bo wtedy zabija się bakterie nitrofiltracyjne i dochodzi do zachwiania biologi w zbiorniku.
2
Pierwsze kroki / Odp: Żółw gwiaździsty - przygotowania do zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heres dnia Wczoraj o 23:21:28 »
A macie jakiś przykładowy metalohalogeny w rozsądnych pieniądzach za komplet bo ja jak patrzę to koło tysiaka trzeba dać. A porzytek w sumie niewielki również jeśli chodzi o zużycie prądu.
3
Pierwsze kroki / Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heres dnia Wczoraj o 23:15:11 »
Narazie zacznę od zwykłej uvb i lustrzanej pozniej zobaczymy jak się będzie spisywało Tp rozwiązanie. Czy zbyt duża ilość podawanego wapnia nie doprowadzi do jakiś powikłań? Myśle aby wrzucić sępie oraz dwa razy w tygodniu posypywać jedzenie?
4
Terrarium i wybieg / Odp: przygotowania nowego terrarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heres dnia Wczoraj o 23:09:13 »
A można używać silikonu sanitarnego?
5
Terrarium i wybieg / Odp: Zanieczyszczona woda.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heres dnia Wczoraj o 23:07:44 »
Jak chcesz wewnętrzny to proponuje Aqua szut 750 i do tego tylko duża gąbkę, gwarantuje ze da radę przy takim żółwiku. Tylko porowatość gąbki dobierz odpowiednia.
6
Terrarium i wybieg / Odp: Basen w terrarium i kąpiele
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heres dnia Wczoraj o 23:02:57 »
Tragiczna tzn jaka? Jeśli chodzi o twardość to u mnie jest na poziomie 16 wiec woda jest twarda, rozumiem ze najlepiej będzie lac mineralna do basenu w terrarium. A jeśli chodzi o kąpiel to przegotowana z kranu. Pytałem się jeszcze o temperaturę rozumiem ze ma być pokojowa?
7
Terrarium i wybieg / Odp: Basen w terrarium i kąpiele
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kamil56 dnia Wczoraj o 15:46:45 »
Ja swoim żółwiom od początku podaję najtańszą wodę źródlaną kupowaną w bańkach 5litrów(czytaj kranówkę- w łódzkim jest jedna fabryka takiej wody i to zwykle z niej pochodzą różna marki). Zwykle zużywam jej 5 litrów tygodniowo.
A że w marketach kosztuje w granicy 1,50 zł to jak wydam nawet te 9 zł za 6 baniek(czasem trochę upijam :) ) to i tak lepiej mi się to opłaca i jest wygodniejsze niż codzienne odstawianie wody do ugrzania(kranówka jest bardzo zimna coś w granicy 10 stopni i nie bardzo jest za dobrze by rozgrzany żółw w terra pił tak zimną wodę)
8
Choroby / Odp: Problem z żółwiem czerwonolicym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez doru dnia Wczoraj o 14:31:56 »
Lekarze z Warszawy i okolic, z adresami i telefonami:

Lek. wet. Aleksandra Maluta
Przychodnia Weterynaryjna OAZA
ul. Potocka 4, 01-652 Warszawa
(22) 406 68 12
Obowiązują zapisy!

Lek. wet. Marta Marciniak oraz Lek. wet. Monika Toborek
Gabinet weterynaryjny KAJMAN
al. Prymasa Tysiąclecia 76g, 01-424 Warszawa
(22) 877 75 76, 608 447 704
Obowiązują zapisy!

Lek. wet. Łukasz Skomorucha
Nazwa lecznicy   Przychodnia Weterynaryjna OSTOJA SALVET
ul. Hlonda 2 lok. U7, 02-972 Warszawa
(22) 651 89 79

Lek. wet. Gabor Kamiński
Gabinet weterynaryjny GABOR-VET
ul. Marka Grechuty 7, 05-510 Chylice
(22) 750 31 24

Lek. wet. Joanna Gontarz
Klinika weterynaryjna WETMEDYKA24
ul. Pułaskiego 103, 05-510 Konstancin-Jeziorna
(22) 462 44 62
Obowiązują zapisy!

Osobiście polecam Kajmana, dr Marta i dr Monika to rewelacyjni lekarze i ludzie.
Żółw to samiec czy samica? Opisz jak wygląda akwaterrarium, jakie ma wymiary, jakie wyposażenie. Tutaj masz opisane żywienie żółwi wodno-lądowych:
http://terrarystyka.pl/topic/36507-produkty-pokarmowe-dla-%C5%BC%C3%B3%C5%82wi-wodno-l%C4%85dowych/
9
Pierwsze kroki / Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Ostatnia wiadomość wysłana przez doru dnia Wczoraj o 14:23:53 »
1. Podłoże wymieniasz jak je czuć i stwierdzisz, że syf - przy małych żółwiach można i co pół roku, duże lamparty sikają i walą placki jak krowy, więc na pewno częściej.
2. Dezynfekcję terrarium robi się w przypadku stwierdzonej choroby, pasożytów bądź jej podejrzenia - w innym przypadku wystarczy zwykłe mycie. Nie róbmy ze swojego życia sterylnego laboratorium, bo to też niedobrze. Na marginesie - ocet nie dezynfekuje ;) w Polsce bez problemu dostaniesz Virkon S (nie chce mi się oglądać filmiku, nie wiem czego kobieta używa :P)
3. Sprzątasz codziennie resztki jedzenia, odchody czy inne zanieczyszczenia. Wodę zmieniasz tak często jak się da, żółwie szybko ją brudzą, uwielbiają wydalać do wody ;)
4. Metalohalogen, ale nie ten z linku, bo to nie jest metalohalogen UVB. (Lucky Reptile, Reptech). Szukaj lamp opisanych jako Desert, wersje Jungle są za słabe dla żółwi. Moc zależy od odległości, na jakiej wisi lampa - producenci mają swoje zalecenia. Metalohalogeny należy wymieniać co ok. 18 miesięcy użytkowania, potem przestają wytwarzać promieniowanie UVB, więc stają się dla żółwia bezużyteczne. Resztę terrarium warto doświetlić zwykłą świetlówką, albo oszczędniej - listwą LED, bo żółwie w ciemnym terrarium najczęściej są mało aktywne.
5. Myć 2 razy? Dobrze że nie odkażać płynem do dezynfekcji :D Ja tam zrywam, opłukuję pod wodą z największego brudu i wrzucam, smacznego. Powtórzę - sterylność w codziennym życiu nie jest dobra. Wystarczy regularne badanie kału i badania krwi, żeby sprawdzić, czy żółw czegoś nie złapał. Siano to siano, nieważne czy dla gryzonia, królika, konia czy żółwia. Ma być zielone i pachnące :) niektóre żółwie wolą miękkie siano, czyli z drugiego pokosu.
6. Czerwona kapusta nie jest dobra, bo żółw lamparci jest gatunkiem trawożernym. Podajemy mu trawę (świeżą i siano), która powinna stanowić ok. 70-80% pożywienia, do tego polne, łąkowe rośliny zielne jak babka, mniszek, pokrzywa, jasnota, fiołek, bodziszek, tasznik, itp. również świeże i suszone.
7. Tak, ziemię zwilża się codziennie, bo inaczej nie ma opcji utrzymać te min. 70% wilgotności u młodych żółwi. Z wierzchu pryskamy, a co jakiś czas można ziemię podlać (nie przelać, bo spleśnieje) i wymieszać.
10
Terrarium i wybieg / Odp: przygotowania nowego terrarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez doru dnia Wczoraj o 13:58:10 »
U mnie łączenia płyty (najzwyklejszej meblówki laminowanej) były uszczelnione silikonem akwarystycznym, dno wyłożone zwykłą ceratą. Działało spokojnie kilka lat i nic się nie stało :)
Strony: [1] 2 3 ... 10