Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 13:19:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10
71
Pierwsze kroki / Odp: Żółw grecki - kilka pytań
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 15.09.2023, 00:19:06 am »
Witaj na forum!
Zacznę od zadania pytań potem będziemy krytykować, a na końcu odpowiem na Twoje pytania ;) Ale nie bój się, to wszystko dla dobra żółwia  :)
1. Jakie wymiary ma terrarium(również wysokość bo wydaje się bardzo niskie.)
2. Jaką ma dietę?
3. Czy jest kąpany regularnie(co tydzień)
4. Jaka jest temperatura i wilgotność(zarówno pod samą lampą grzewczą jak i w pozostałej części terra).
5. Czy żółw ma dostęp do całodobowego wybiegu zewnętrznego w sezonie letnim
6. Jakie ma oświetlenie(chodzi mi o żarówki, grzewcze, UVB, może metahalogen?)
7. Gdzie mieszkasz, abym mógł polecić dobrego specjalistę od gadów.
8.Jakie dostaje sulementy(np. witaminy wapno itp.)
9. Jakie wymiary ma żółw

To teraz krytyka:
Terrarium wydaje się być o wiele za małe na takiego żółwia, a już na pewno jest fatalnie urządzone.
Podłoże jest od razu do wymiany na ziemię ekologiczną(bez nawozów) zmieszaną z gliną wiążącą w stosunku 2:1. Fajnym rozwiązaniem jest ten płaski kamień pod lampą. Dorzuciłbym jeszcze taki drugi(tylko mniejszy) i byśmy mieli fajnie zagospodarowaną część suchą.
Niedopuszczalny jest barak kryjówki i urozmaiceń terenu w postaci korzeni, patyków, kamyków, tuneli, doniczek itp.

To teraz odpowiedź na pytania: sporo się wyjaśni jak będę wiedział te kwestie o którem pytałem i będzie mi łatwiej doradzić.
Co do chodzenia po terrarium to tak, żółwie mają swoje ,,fazy" zwiększonej aktywności i zachowują się dokładnie jak opisałeś i jeżeli jest to jeden dzień na 7 to nie ma powodów do niepokoju ale u Ciebie z bardzo dużym prawdopodobieństwem to zachowanie wynika ze złych warunków utrzymania. Moim zdaniem jest tam za gorąco(szkło dodatkowo potęguje odczucie ciepła) a ponad to żółw nie ma kryjówki, miejsca gdzie by się schował i ochłodził, chociaż jeżeli temperatura jest o wiele za wysoka to nic to nie da. Widzę, też że poziom podłoża jest o wiele za niski. Musi być taki aby żółw mógł się swobodnie w nim zakopać.

 Ja robię tak, że wodę wymieniam zawsze raz dziennie, rano nie patrząc czy żółw ją pobrudził czy nie. Jeżeli w ferworze chodzenia po 5 minutach zmieni się ona w bagno to trudno, następną dostawę świeżej wody dostanie następnego dnia rano. Jak widzę, że mało pije bo robi bagno to też kąpię go częściej aby się nie odwodnił.

W ostatnim pytaniu mogę odpowiedzieć, że zdrowy żółw przy odpowiednio urządzonym terrarium/wybiegu odwraca się bez problemu chyba że wyląduje w baaardzo pechowym miejscu. Wracam znowu do urozmiceń: korzeni, patyków, kamieni itp. Takie częste leżenie na plecach jest niebezpieczne dla żółwia bo ma on wtedy trudności z oddychaniem jednak mówimy tu o dłuższym takim leżeniu. Jeżeli takie coś nie powtarza się codziennie albo co kilka dni tylko tak bardziej epizodycznie to kilka godzin bez problemu może leżeć do góry brzuchem i nic mu nie będzie.


 
72
Zimowanie / Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 14.09.2023, 23:51:40 pm »
A co to jest to wapno? Jeżeli to węglan wapnia bez dodatku wit. D3 to bardzo dobrze. Odpuścił był te skorupki jaj a dodatkowo umieściłbym w terrarium sepię(taką dla papug, niebarwioną). Wtedy podgryza ją sobie kiedy chce, ściera dziób i uzupełnia niedobory wapnia.
73
Pierwsze kroki / Odp: Żółw grecki - kilka pytań
« Ostatnia wiadomość wysłana przez DanielS dnia 13.09.2023, 13:42:16 pm »
Kilka fotek
74
Pierwsze kroki / Żółw grecki - kilka pytań
« Ostatnia wiadomość wysłana przez DanielS dnia 13.09.2023, 13:41:14 pm »
Witajcie,

Od mniej wiecej pol roku jestem właścicielem 8-letniego żółwia greckiego (właściwie to moja corka jest). Ale w jej imieniu chciałbym się podpytać o kilka kwestii. Mianowicie. Do dnia zakupu żółwia żyłem w przeświadczeniu, ze synonimy dla słowa "żółw" to mniej więcej wolno, spokojnie, w bezruchu i tak dalej  ;) Nie wiem czy powinno tak być, ale nasz żółw ma tak zwane "fazy" i w ich czasie robi rundy dookola terratium z jednoczesnym wdrapywaniem sie na szyby. Po prostu jakby chciał zwiać. Faza taka trwa nawet i 3/4 dnia. Następnego dnia albo jest powtórka albo odpoczywanko. Czy to jest normalne zachowanie? Czy moze cos nie tak jest z terrarium/podłożem/oświetleniem etc?

Druga rzecz. To problem utrzymania czystości przy takim bieganiu. Juz nie mowie o czystości szyb. Najbardziej chodzi o basenik z wodą. Po dwoch takich rundach to woda zamienia się w błoto. Raczej niezdatna do picia. W tej chwili ma podłoże Terrario Supai Oya Soil, a wcześniej był żwirek kukurydziany. Z kukurydzianym wyglądało to znacznie lepiej ale sporo sie pyli, więc to chyba tez nie najlepsza opcja. Nie wiem czy cos zmienic z tym pojemnikiem na wodę czy po prostu czyścić i nalać nowej jak się już zmęczy i przestanie biegać? Wrzucam fotki jak teraz wygląda terrarium. Czy coś byście zmienili/ulepszyli w nim? Jakieś razace bledy konstrukcyjne?

Trzecia rzecz. Czasem się zdarzy że podczas swojego rytualnego biegania i wdrapywania żółw wywraca się do góry kołami i nie potrafi się sam obrócić. Pytanie. Czy takie leżenie na plecach może mu w czymś zaszkodzić? Nie chodzi mi o chwilowe ale o dłuższe. Na przykład kiedy nikogo nie ma w domu i musiałby leżeć tak kilka godzin.


z góry dzięki za podpowiedzi.
75
Zimowanie / Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez yamo12 dnia 13.09.2023, 09:25:38 am »
Podaję żółwiowi 2 szczypty wapna codziennie prócz weekendu, czy to dobrze czy podawać inaczej? Czasem podaję wapno kupione, a czasem zmielone skorupki jajka
76
Zimowanie / Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez yamo12 dnia 11.09.2023, 13:54:59 pm »
Bardzo, bardzo dziękuję tobie za pomoc :))
77
Pierwsze kroki / Odp: Wyratowałem żółwia - Pomocy!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 11.09.2023, 08:51:08 am »
Dzięki, za miłe słowa  :)
Fajnie że historia zakończyła się happy endem.
Jeżeli przeczytałeś już wiele stron o zolwiach i może zaciekawiło Cię to w pewnym stopniu to może rozważysz zaadoptowanie takiej skorupki. Wiele żółwi czeka na nowy dom, a Ty mógłbyś odpowiednio się do tego przygotowac i na wiosnę przygarnąć taką gadzinkę :)
78
Pierwsze kroki / Odp: Wyratowałem żółwia - Pomocy!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez BlindTraveler dnia 09.09.2023, 08:45:40 am »
Aktualizacja postu, po konsultacji z Stowarzyszeniem w Lublinie zostałem skierowany do Pani Izabeli Płonki, która prowadzi pod Poznaniem niekomercyjną hodowlę żółwi śródziemnomorskich. Jeszcze dzisiaj przetransportuję żółwia do nowego domu i odpowiadających mu warunków. Niestety nie jestem w stanie zapewnić mu dogodnych warunków w domu z racji na rozmiar tego gatunku. Mam nadzieję, że docelowo Pani Izabela znajdzie mu kochający domek. Gdyby ktoś chciał śledzić dalsze losy Stefana to pewnie zółwik pojawi się na portalu SkoruPoland:) Pozdrawiam i dziękuje za pomoc Kenet :)
79
Pierwsze kroki / Odp: Wyratowałem żółwia - Pomocy!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez BlindTraveler dnia 09.09.2023, 07:06:16 am »
Dziękuję za odpowiedź :) Ostatnie godziny wertowaliśmy z żoną wszelkie możliwe strony z informacjami. Minusem mieszkania w bloku jest brak miejsca a żółwie potrzebują go sporo do prawidłowego funkcjonowania. Jeszcze dzisiaj zadzwonię do fundacji i zapytam co dalej. Jeśli jest jakiś doświadczony forumowicz, który ma warunki i chęci przygarnąć biedaka to śmiało piszcie. Ja osobiście mógłbym zapewnić mu terrarium 100x50x50 więc jest to troszkę mało biorąc pod uwagę gabaryty tych żółwi ( doczytałem na wiki że rosną do 35cm ). Żona zresztą zgodziła się już na wydatki ( troszkę się uzbierało jak wliczyłem terra, lampy metahalogenowe ze statecznikiem i inne rzeczy  ;D). Skontaktuje się dzisiaj z fundacją i napiszę co i jak stało się dalej z żółwiem Stefanem.
80
Pierwsze kroki / Odp: Wyratowałem żółwia - Pomocy!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 08.09.2023, 23:59:29 pm »
Witaj na forum  :)
Sytuacja w której się znalazłeś jest trudna i ciężko tak na szybko zapewnić żółwiowi dobre warunki, skoro nie masz kompletnie o tym pojęcia.
Żółw na zdjęciu to żółw mauretański. Z nimi jest taki trochę problem bo część podgatunków zimuje a część nie. Ten twój wygląda na podgatunek europejski(zimujący), ale żeby na 100% to potwierdzić to potrzeba lepszych zdjęć. Z resztą i tak nie będzie w tym roku zimował ;)

Najlepszą opcją dla żółwia jest powiadomienie fundacji Help4Herps lub Epicrates gdzie pracują specjaliści i szybko się nim odpowiednio zajmą. Bo tak jak sam wspomniałeś nie masz z żółwiami doświadczenia. Brawo, że go zabrałeś i wykąpałeś oraz nakarmiłeś odpowiednim pokarmem.
Istnieje możliwość, że oddasz go teraz do fundacji a następnie po przeczytaniu min. na tym forum jak takim żółwiem się zajmować będziesz mógł go adoptować :)
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10