Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:31:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak myślicie...  (Przeczytany 8488 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Jak myślicie...
« dnia: 15.02.2008, 11:06:33 am »
Jak myślicie w jakim celu ludzie zaglądają na to forum? Jak sami tu trafiliście ....
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #1 dnia: 15.02.2008, 19:20:44 pm »
Bardzo dziwne pytanie, po co zaglądają.

Myślę, że chcą się dowiedzieć czegoś o żółwiach a także, przekazać własne uwagi i to co wiedzą. Ja na przykład staram się dowiedzieć jak najwięcej od kolegów i koleżanek, które się na tym znają i mają wiedzę popartą doświadczeniem.

Ja trafiłem z innego forum właśnie na to. Czytałem część forum o żółwiach i jakiś user miał w podpisie adres do tej strony i już tu zostałem.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #2 dnia: 15.02.2008, 19:22:53 pm »
Mi stronkę polecil nulus.
TUPTUŚ

Offline Valturman

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 0
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #3 dnia: 15.02.2008, 22:42:17 pm »
ja znalazłem to forum szukając wiedzy o tym jak opiekować się żółwiem który zamieszkał z nami. Stronkę poleciły mi google

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #4 dnia: 19.02.2008, 14:35:40 pm »
 :) Temat w zasadzie nie dla mnie, niemniej czyta się ciekawie...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #5 dnia: 19.02.2008, 23:23:16 pm »
Po pierwsze , ja trafiłem tutaj dzięki mojej wyszukiwarce. Sprawa prosta i nieskomplikowana. Po drugie, dlaczego zaglądam na tę stronę częściej niż na inne żółwiowe strony:
- bo wręcz urzekł mnie profesjonalizm osób prowadzących stronę ze szczególnym uwzględnieniem przygotowywanych artykułów- jeżeli już są ,to są przemyślane , do tego w jasny sposób przekazują najważniejsze tezy.( Wiedza , wiedza ,wiedza!)
- bo forum jest stosunkowo kameralne , nie ma tu błyszczących list osób ostatnio przyjętych, i dziesiątek osób w tej chwili zalogowanych. Nie wspominając o reklamach...
- bo miło jest poczytać jak ktoś  stara się coś zmienić, by pupil miał jeszcze lepsze warunki. To po prostu źródło inspiracji.
- bo czasami rzeczywiście jest potrzebne spojrzenie z boku, jak inni radzą sobie z niepokojącymi objawami u zwierzaków i co można zrobić oprócz ,klasycznej ,,wizyty u weta".

Ale:
- czasami żółwiowi ludzie szukają pomocy.
- jak każdy z Nas popełniali i popełniają różnego rodzaju błędy - szczególnie u Nas w Polsce czytali i nadal w dużej części czytają popularne książeczki o hodowli gadów naszpikowane mądrze brzmiącymi a szkodliwymi sposobami pielęgnacji gadów ( Przecież nawet w niedawnej reklamie telewizyjnej o zasięgu krajowym , wszyscy czekali by żółw rzucił się na sałatę...i się rzucił , no to dlaczego ktoś nagle mówi ,że to niezdrowe? - kto będzie mi tłumaczył dlaczego -nie zrozumiał przykładu.
- jeżeli już pojawia się Ktoś, kto potrzebuje rady czy pomocy powinien ją uzyskać bez względu na to jaką ilość postów napisał, bo tu chodzi nie o człowieka , który albo rady przyjmie albo nie , ale o zwierzaka , który z Nim jest lub będzie.
Jest taka metoda Thomasa Gordona ,,wychowanie bez porażek" ,mówi ona - mniej więcej bo ,,z głowy " czyli z niczego ,że w sytuacji kiedy należy coś zmienić , poprawić, trzeba :
- określić problem i komplikacje z nim związane
- przygotować różne warianty jego rozwiązania
- przystąpić do realizacji potencjalnie najlepszego rozwiązania
- ocenić wyniki naszych działań.
Może trochę z boku wątku , ale schemat działania czasami może sie przydać...
tak mi sie jakoś napisało...
Ps. Tajemnicą dla mnie jest, dlaczego ludzie zaczynający swoją przygodę z żółwiami, trafiając na to forum , nie zaczynają od przeczytania wszystkich podstawowych artykułów... , ale to już zupełnie inna historia...
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #6 dnia: 20.02.2008, 00:33:41 am »
Po pierwsze , ja trafiłem tutaj dzięki mojej wyszukiwarce. Sprawa prosta i nieskomplikowana. Po drugie, dlaczego zaglądam na tę stronę częściej niż na inne żółwiowe strony:
- bo wręcz urzekł mnie profesjonalizm osób prowadzących stronę ze szczególnym uwzględnieniem przygotowywanych artykułów- jeżeli już są ,to są przemyślane , do tego w jasny sposób przekazują najważniejsze tezy.( Wiedza , wiedza ,wiedza!)

O kurcze...  ::) duże słowa, za duże. Ja do tego co piszę na stronie i na forum podchodzę z dużą rezerwą, brak mi typowo weterynaryjnego podejścia dlatego w wielu wypadkach mimo ukazania własnego punktu widzenia apeluję o wizytę u weta. Z drugiej strony wiadomo że o dobrego weta ciężko i niekiedy można na własną rękę coś doradzić, ale robię to niechetnie. Podobnie jest z doświadczeniem w opiece nad żółwiem, zdawałoby się że z czasem przychodzi wiedza, pewność, przekonanie... ale gdzie tam... im więcej wiedzy tym więcej wątpliwości i problemów. Zdarza się nawet że wycofuję się z tego co głosiłam wcześniej...


- bo forum jest stosunkowo kameralne , nie ma tu błyszczących list osób ostatnio przyjętych, i dziesiątek osób w tej chwili zalogowanych. Nie wspominając o reklamach...

Cieszę się że taka formuła się podoba. Dla mnie nie ma znaczenia kiedy ktoś założył konto i ile postów napisał. Owszem pewnych userów pamietam lepiej, innych wcale ale nie zależy mi na tym aby to podkreślać, zestawiać w listy itp. Są wprawdzie te rangi żółwiowe ale to taka tam zabawa, bardziej ma na celu obeznać ludzi z nazwami niektórych żółwi, a pozatym nie da się tego wyłączyć... (chyba ;))
Reklamy... też ich nie trawię. Jakby były kiedyś tarapaty finansowe, byłoby co i dla kogo reklamować (w formie odpłatnej) to się pomyśli. Na razie się na to nie zanosi...

- bo miło jest poczytać jak ktoś  stara się coś zmienić, by pupil miał jeszcze lepsze warunki. To po prostu źródło inspiracji.
- bo czasami rzeczywiście jest potrzebne spojrzenie z boku, jak inni radzą sobie z niepokojącymi objawami u zwierzaków i co można zrobić oprócz ,klasycznej ,,wizyty u weta".

- jeżeli już pojawia się Ktoś, kto potrzebuje rady czy pomocy powinien ją uzyskać bez względu na to jaką ilość postów napisał, bo tu chodzi nie o człowieka , który albo rady przyjmie albo nie , ale o zwierzaka , który z Nim jest lub będzie.

Taka była od początku idea tego forum i wogóle strony i mam nadzieję że jest realizowana. Szczególnie odnośnie punktu trzeciego - forum ma dawać ludziom odpowiedzi na ich pytania, jest takim uzupełnieniem dla stronki bo wiadomo że artykuły nie rozwieją wszystkich wątpliwości, zawsze pojawiaja się nietypowe sytuacje, pytania dodatkowe, sprawy nieomówione...


Ale:
- czasami żółwiowi ludzie szukają pomocy.
- jak każdy z Nas popełniali i popełniają różnego rodzaju błędy - szczególnie u Nas w Polsce czytali i nadal w dużej części czytają popularne książeczki o hodowli gadów naszpikowane mądrze brzmiącymi a szkodliwymi sposobami pielęgnacji gadów ( Przecież nawet w niedawnej reklamie telewizyjnej o zasięgu krajowym , wszyscy czekali by żółw rzucił się na sałatę...i się rzucił , no to dlaczego ktoś nagle mówi ,że to niezdrowe? - kto będzie mi tłumaczył dlaczego -nie zrozumiał przykładu.

Racja, dlatego staram się nikogo nie "gasić" przykrymi uwagami, z jednej prostej przyczyny - pragmatycznej. Wychodzę z założenia, że tylko wyjaśniając dany problem można dotrzeć do człowieka i przekonać go by np. zmienił sałatę na coś właściwego. Być może jest to założenie błędne i niektórzy potrzebują "kubła zimnej wody", ale nie wnikam, moją rolą jest dbać o wzgledny porzadek, prowadzić stronke i również owszem czasem coś napisać na forum - nadmierne emocje nie są tutaj do niczego potrzebne  :) 
Swoją drogą nie skończyłeś zdania (albo coś sie ucieło przy pisaniu) i nie wiem jaka jest puenta, tzn. czy to się jakoś odnosi do tej strony ???


Jest taka metoda Thomasa Gordona ,,wychowanie bez porażek" ,mówi ona - mniej więcej bo ,,z głowy " czyli z niczego ,że w sytuacji kiedy należy coś zmienić , poprawić, trzeba :
- określić problem i komplikacje z nim związane
- przygotować różne warianty jego rozwiązania
- przystąpić do realizacji potencjalnie najlepszego rozwiązania
- ocenić wyniki naszych działań.
Może trochę z boku wątku , ale schemat działania czasami może sie przydać...
tak mi sie jakoś napisało...

To jest właśnie ta pragmatyka, o której gdzieś tam wyżej było pisane, działanie logiczne, racjonalne, pozbawione wiekszych emocji. Może wyjdę tu na jakiegoś robota a nie żywą osobę, ale od razu wyjaśniam że chodzi tu o administrowanie stroną, to nie blog aby wylewać swoje żale, pretensje czy gniew. Inni mogą - ja nie. Ja nie jestem userem na forum w tym sensie. Owszem zmartwiłoby mnie gdyby się trafił jakis nalot na kogoś, gdyby przesadzono z porcją krytyki, ale nic z tym nie zrobię, każdy odpowiada za siebie, moge co najwyżej poprosić aby tego nie robiono.

Ps. Tajemnicą dla mnie jest, dlaczego ludzie zaczynający swoją przygodę z żółwiami, trafiając na to forum , nie zaczynają od przeczytania wszystkich podstawowych artykułów... , ale to już zupełnie inna historia...

Cóż zrobić, też trzeba im odpowiedzieć, czasem coś podlinkować, ale bardzo często odpisuję bo nie pamietam co jest na stronie a co nie, albo coś mi nowego przyjdzie do głowy. Rzeczywistość jest na tyle bogata że niemal zawsze można odnaleźć coś nowego w "oklepanym" temacie...
Pozatym prowadze stronę bo to lubię, gdyby mnie to wnerwiało, męczyło... ciążyło jak kula u nogi - to by po prostu nie istniało.

Ale się późno zrobiło, no nic...

W każdym razie dziękuję Ci za tak wyczerpującą, szczerą no i pozytywną opinię  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #7 dnia: 21.02.2008, 00:10:01 am »
Po pierwsze , jeśli Ktoś robi coś dobrze i do tego z pożytkiem dla innych, nie można tego nie zauważać. Nawet gdy się troszkę w swej skromności  zarumieni , to na pewno mu nie zaszkodzi. Dziś dużo łatwiej przychodzi ludziom krytyka innych , wszelkiego rodzaju zgryźliwe uwagi , już nie są zaskoczeniem , bo to już normalka, łatwiej dokopać niż się uśmiechnąć- są na to dowody i w moim zachowaniu.
Co do urwanego wątku , jak na mnie , to i tak się rozpisałem, a oczami wyobraźni już widziałem te dziesiątki postów niosące jedno przesłanie: X , raab ,czy jak sie tam nazywasz , nie dawaj żółwiowi sałaty! Bo każdy słyszy i widzi co chce słyszeć i widzieć. To tylko bardzo utrwalony stereotyp, który nie da sie ukryć,  spore szkody powoduje - ale tylko taki mój prywatny dowód na to ,że czasem trudno postępować słusznie i prawidłowo , kiedy wokół wszyscy mówią , że czarne jest białe, i już , a rozsądnego wsparcia pod ręką brak...( Prywatnie sałaty nie daję.)
Nie da sie ukryć , że w życiu łatwiej mi stosować ,,miękkie techniki"  współżycia z ludźmi , i do nich jestem przekonany, aniżeli udowadniać jaki potrafię być asertywny i zimno precyzyjny. Dlatego też, 
 wydaje mi się , że osoby , które na forum publicznym ,były na tyle odważne ,że potrafiły przyznać się do braku wiedzy w określonym temacie , a do tego poprosiły o pomoc , zasługują na co najmniej ciepłe przyjęcie i poprowadzenie za rękę. Choćby poprzez wskazanie artykułu ,w którym np. jeden z Forumowiczów opisuje podobny przypadek lub możliwy sposób rozwiązania problemu.
Nie wszyscy muszą sie ze mną zgadzać , bo przecież każdy z Nas jest inny, ale to była główna myśl ,która zaowocowała założeniem poniższego wątku.
Mam nadzieję , że zanadto nie skomplikowałem...
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #8 dnia: 28.02.2008, 13:05:17 pm »
Hehe... ja naprawde uważam, że stronie wciąż wiele brakuje, ale fakt - wiele maili jakie dostaje i chociażby takie posty jak w tym wątku utwierdza mnie w przekonaniu, że strona się przydaje, że jest potrzebna.

Ludzie popełniają błędy i wciąż będą je popełniać, także w kontekscie żółwi, a najgorsze jest to, że czasem nawet nie mozna ich za to winic. Podam Ci prosty przykład z brzegu. Dzisiaj rano coś mnie przypadkiem zawidoło na stronkę Wikipedii na artykuł o żółwiu stepowym. Swego czasu, nie wiem może z 2 lata temu nie było tam nic, pusto i goło... no może były dwa zdania. Postanowiłam że napiszę o tym żółwiu, a przy okazji przekażę szerszemu gronu informacje że żółwie stepowe sa roślinożerne, że nie należy ich karmić pokarmem wysokobiałkowym, nie trzymać na podłodze bo prowadzi to do wielu chorób itp. I tak też napisałam. Dzisiaj wchodzę i widzę że cały tekst przemeblowany, poskracany i następujace cytaty:

"Potrzebnym, choć nie niezbędnym jego wyposażeniem jest lampa grzewcza (tzw. lustrzanka),"

"Żółw musi mieć nato miast system grzewczy (np. matę grzewczą). Gad nie powinien żyć na podłodze, ponieważ występują tam nagłe spadki temperatury, oraz ryzyko "potrącenia" przez spieszących się domowników."

I najlepszy:

"Gady te nie są ścisłymi roślinożercami i należy podawać im takżę białko zwierzęce (np.: biały ser; mięso: wołowina, konina i wieprzowina; jajka ugotowane na twardo; owady; dżdżownice). Jest im ono niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju."

Potem ktoś napisał o najnowszych badaniach, że żółwie dawniej uważano za wszytskożerne a teraz się rzyjmuje inaczej... teraz jeden tekst zawiera sprzeczności ale już nawet nie o to chodzi.

Po prostu ręce mi opadły. Ktoś poczytał Gorazdowskiego i pisze głupoty w miejscu, gdzie jakby nie patrzeć zaglada sporo ludzi, bibliografii z jakiej korzystał oczywiście nie podał, więc tak zakładam. A co najciekawsze tyle czasu nikt się tym tematem nie interesował, ale jak ja napisałam o tym żółwiu nagle wyskakuje 100 mądrych i wywraca wszystko do góry nogami, szkoda słów po prostu...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #9 dnia: 28.02.2008, 17:31:48 pm »
Hehe... ja naprawde uważam, że stronie wciąż wiele brakuje, ale fakt - wiele maili jakie dostaje i chociażby takie posty jak w tym wątku utwierdza mnie w przekonaniu, że strona się przydaje, że jest potrzebna.

Ludzie popełniają błędy i wciąż będą je popełniać, także w kontekscie żółwi, a najgorsze jest to, że czasem nawet nie mozna ich za to winic. Podam Ci prosty przykład z brzegu. Dzisiaj rano coś mnie przypadkiem zawidoło na stronkę Wikipedii na artykuł o żółwiu stepowym. Swego czasu, nie wiem może z 2 lata temu nie było tam nic, pusto i goło... no może były dwa zdania. Postanowiłam że napiszę o tym żółwiu, a przy okazji przekażę szerszemu gronu informacje że żółwie stepowe sa roślinożerne, że nie należy ich karmić pokarmem wysokobiałkowym, nie trzymać na podłodze bo prowadzi to do wielu chorób itp. I tak też napisałam. Dzisiaj wchodzę i widzę że cały tekst przemeblowany, poskracany i następujace cytaty:

"Potrzebnym, choć nie niezbędnym jego wyposażeniem jest lampa grzewcza (tzw. lustrzanka),"

"Żółw musi mieć nato miast system grzewczy (np. matę grzewczą). Gad nie powinien żyć na podłodze, ponieważ występują tam nagłe spadki temperatury, oraz ryzyko "potrącenia" przez spieszących się domowników."

I najlepszy:

"Gady te nie są ścisłymi roślinożercami i należy podawać im takżę białko zwierzęce (np.: biały ser; mięso: wołowina, konina i wieprzowina; jajka ugotowane na twardo; owady; dżdżownice). Jest im ono niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju."

Potem ktoś napisał o najnowszych badaniach, że żółwie dawniej uważano za wszytskożerne a teraz się rzyjmuje inaczej... teraz jeden tekst zawiera sprzeczności ale już nawet nie o to chodzi.

Po prostu ręce mi opadły. Ktoś poczytał Gorazdowskiego i pisze głupoty w miejscu, gdzie jakby nie patrzeć zaglada sporo ludzi, bibliografii z jakiej korzystał oczywiście nie podał, więc tak zakładam. A co najciekawsze tyle czasu nikt się tym tematem nie interesował, ale jak ja napisałam o tym żółwiu nagle wyskakuje 100 mądrych i wywraca wszystko do góry nogami, szkoda słów po prostu...


w takim przypadku, bez logowania sę można wpisać swoje zastrzeżenia. można i należy to zrobić. wywołuje się w ten sposób dyskusję. na przykład w opisie greka nie jest napisane nic o miesie, a wręcz przeciwnie, podkreślono, że jest w pełni jaroszem

aha i należy poprawić linka do naszego serwisu, jest jeszcze stary adres z testudo.draknet
may you always hear the whisper of wings

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #10 dnia: 02.05.2008, 16:17:24 pm »
a ja tu zagadam, żeby zdobyć wiedzę :-)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #11 dnia: 02.05.2008, 17:40:08 pm »
a ja tu zagadam, żeby zdobyć wiedzę :-)

To tak samo jak ja :). Stronkę znalazłem ... hymmmm chyba przez Google, więc to nic zaskakującego.
Pozdrawiam Paweł

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #12 dnia: 05.05.2008, 02:20:24 am »
Raab zapytał kiedyś: w jakim celu ludzie zaglądają na to forum?
Chyba najlepiej to zbadać tzn. sprawdzić liczby odwiedzin i miejsca tych odwiedzin na forum, a wtedy odpowiedź sama przyjdzie. :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak myślicie...
« Odpowiedź #13 dnia: 05.05.2008, 09:45:31 am »
Zapraszam więc do działu forumowych statystyk. Na stronie z indeksem działów czyli forum.zolw.info na dole jest małe streszczenie. Wystarczy kliknąć "więcej statystyk" i można nieco pooglądać  :) 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU