Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 14:26:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ulewy wiosną i ptaki  (Przeczytany 8683 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Ulewy wiosną i ptaki
« dnia: 16.05.2010, 09:27:07 am »
Na południu Polski bardzo pada i ma ciągle lać przez tydzień. Będą ginęły ptaki z głodu (szczególnie niektóre ptaki, czyli malutkie i te, które mają malutkie lęgi). Proszę was o dokarmianie, czyli ziarenka i słoneczniki czy okruszki dajemy tam, gdzie kiedyś w czasie zimy. Pokarm trzeba położyć raczej wyżej, nie na ziemi, tylko na czymś wyżej. Bo na ziemi pokarm spłynie z wodą z deszczu.
W czasie bardzo intensywnego deszczu ptaki nie latają, chyba że w desperacji szukają pokarmu dla swych piskląt w gniazdach, ale w czasie przerwy w padaniu przyjdą po jedzenie. Jeśli ktoś nic nie ma dla ptaków to nawet chleb, skórki chleba, bez kruszenia na kawałki, trzeba wyrzucić, bo sytuacja dla ptaków jest bardzo ciężka.
Nie kruszyć dlatego, że na takim deszczu tylko w kawałkach się utrzyma. Chleb nie może być jednak zepsuty czyli zapleśniały. Bo to jest śmierć w męczarniach.

Ponownie, tym razem w maju, proszę was o pomoc dla ptaków.
Ptaki umierają także od ciągłch, nie kończących się ulew. Giną ich pisklęta. Umierają z głodu.
 
Dołączył(a): 13 sty 2009, 10:48
Płeć: 
Prywatna wiadomość Góra

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #1 dnia: 16.05.2010, 09:30:47 am »
od razu karmnik wyciągam i na parapet
Pozdrawiam Jakub

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #2 dnia: 16.05.2010, 09:40:02 am »
Jakub, bardzo ci dziękuję.
Bo, niestety, ale w maju aż takich długich ulew nie powinno być, bo nie będzie nowych ptaków. A ponoć ulewy mają być na okrągło. I dla tych ptaków co żywią się owadami (sikorki, jerzyki, jaskółki i inne ) to jest kleska, bo nie ma owadów. I nie ma jak wysuszyć piór, które są potrzebne do latania.

(koniec świata czy co  :o)
 

Dodano 16.05.2010, 09:44:11 am
Na południu Polski bardzo pada i ma ciągle lać przez tydzień. Będą ginęły ptaki z głodu (szczególnie niektóre ptaki, czyli malutkie i te, które mają malutkie lęgi). Proszę was o dokarmianie, czyli ziarenka i słoneczniki czy okruszki dajemy tam, gdzie kiedyś w czasie zimy. Pokarm trzeba położyć raczej wyżej, nie na ziemi, tylko na czymś wyżej. Bo na ziemi pokarm spłynie z wodą z deszczu.
W czasie bardzo intensywnego deszczu ptaki nie latają, chyba że w desperacji szukają pokarmu dla swych piskląt w gniazdach, ale w czasie przerwy w padaniu przyjdą po jedzenie. Jeśli ktoś nic nie ma dla ptaków to nawet chleb, skórki chleba, bez kruszenia na kawałki, trzeba wyrzucić, bo sytuacja dla ptaków jest bardzo ciężka.
Nie kruszyć dlatego, że na takim deszczu tylko w kawałkach się utrzyma. Chleb nie może być jednak zepsuty czyli zapleśniały. Bo to jest śmierć w męczarniach.

Ponownie, tym razem w maju, proszę was o pomoc dla ptaków.
Ptaki umierają także od ciągłch, nie kończących się ulew. Giną ich pisklęta. Umierają z głodu.
 




Dodano 16.05.2010, 09:55:51 am
O rany, chyba mi komputer zalewa, bo sama siebie cytuję i nie wiem jak to się stało, a skasować się nie chce  :o
« Ostatnia zmiana: 16.05.2010, 09:55:51 am wysłana przez Basia »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #3 dnia: 16.05.2010, 12:29:43 pm »
A ja mam taki problem... bo kilka dni temu samica gołębia złożyła mi jajo na balkonie... bez gniazda, prosto do ziemi (w doniczce). I tak je zostawiła. Wróciła dopiero następnego dnia popołudniu czyli jajo ponad 24h było samo leżeć w tej ziemi.... później jeszcze kilka razy tak odlatywała i zostawiała je na większość dnia, samca w ogóle widać nie było. Tata mój stwierdził, że z jaja nic nie będzie bo nie dość że złożyła w doniczke do samej ziemi to jeszcze zaraz po zniesieniu zostawiła i teraz też cały czas zostawia je tam samo... w dodatku jest to złożone na balkonie gdzie w ciepłe dni na pewno będzie się siedzieć, więc kiepskie miejsce do wychowu pisklaka. Co można zrobić? Wyrzucić to jajo kiedy jej znów nie będzie 'w gnieździe'? Bo co chwile je zostawia samo...
A samca zauważyłam dopiero po 3 dniach, że przyleciał do niej.
 

Dodano 16.05.2010, 12:38:00 pm
Dziś rano siedziała trochę w tej donicy i teraz patrze - są 2 jaja. A po mamie ani śladu.
« Ostatnia zmiana: 16.05.2010, 12:38:00 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #4 dnia: 16.05.2010, 12:59:49 pm »
ja nie wiem może wejdź na jakieś gołębiarskie forum lub Basia coś poradzi bo się tym interesuje
Pozdrawiam Jakub

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #5 dnia: 16.05.2010, 13:13:25 pm »
Hmm... ciekawe
U mnie oba siedziały na zmianę w zasadzie cały czas.
Drugie jajo pojawiło się 1-2 dni po pierwszym, ale siedziały od początku.

http://forum.zolw.info/rozmowy-na-kazdy-temat-i-powitania/u-mnie-tez-jaja-%29/
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #6 dnia: 16.05.2010, 13:30:37 pm »
Teraz znowu mama wróciła... Może z powodu tych deszczów zostawiają jaja żeby się gdzieś schować?
Może powinnam zrobić im daszek nad jajkami?
Kurczę... że też musiała sobie znaleźć miejsce w mojej donicy z kiełkującymi ziołami...  ::)


Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #7 dnia: 16.05.2010, 13:35:30 pm »
dziwne że nie budowała gniazda
Pozdrawiam Jakub

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #8 dnia: 16.05.2010, 13:40:11 pm »
Przyleciała i zniosła jaja. Pewnie ją już 'cisły'.... może gdzieś miała zbudowane, ale coś się stało i musiała szybko znieść gdziekolwiek, bo jajo było już gotowe do wyjścia.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #9 dnia: 16.05.2010, 13:46:26 pm »
http://igolebie.pl/
To chyba dość dobra strona i forum o gołębiach.
A po ziółkach chyba nic nie zostanie.
Pozdrawiam Jakub

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #10 dnia: 17.05.2010, 01:32:20 am »
Wiktoria, nie wyrzucaj jajek, samo się rozwiąże wkrótce co dalej będzie, bo to jest za wcześnie jeszzce, ale gołębie tak robią, że  z przerwami. Może być też kłopot i niepowodzenie, a ja jutro wstawię bardzo przydatne linki do trudnych spraw z ptakami.


Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #11 dnia: 17.05.2010, 09:36:27 am »
Dzisiaj rano zajrzałam to zauważyłam kilka patyczków, czyli zaczęły pleść jednak to gniazdko :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #12 dnia: 17.05.2010, 10:30:02 am »
obiecane ważne linki dla ptaków:

http://klubciconia.ptaki.info.pl/forum/viewtopic.php?p=107194#107194

http://klubciconia.ptaki.info.pl/forum/viewtopic.php?t=5782

http://klubciconia.ptaki.info.pl/forum/viewtopic.php?t=47

http://klubciconia.ptaki.info.pl/forum/viewtopic.php?t=2467



o innych ważnych rzeczach z ptakami będę mówić na bieżąco w razie czego, ale tam na powyższych linakch można znaleźć zawsze pomoc.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #13 dnia: 17.05.2010, 15:14:32 pm »
Bardzo fajne liki Basiu. Viktorio dobrze że ptaki zaczęły wić gniazdo. A u mnie karmniczek od wczoraj stoi :)
Pozdrawiam Jakub

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Ulewy wiosną i ptaki
« Odpowiedź #14 dnia: 17.05.2010, 20:51:56 pm »
Ja już jestem po balkonowej przygodzie z gołębiami - goły beton za doniczka, cztery patyczki na krzyż i dwa jaja. Tak wiec myślę, ze składanie jaj bez gniazda to u nich norma.
Pisklaki były śmieszne, ale posrany kompletnie balkon juz zdecydowanie mniej   :o. No ale jak sie zdarzyło to trzeba było zacisnąć zęby i szorować.
U nas w centrum leje trzeci dzień prawie bez przerwy. Szpaki, kosy i kwiczoły jakoś sobie radzą, dżdżownice same wychodzą z ziemi uciekając przed zalaniem. Ale o sikorkach i innych maluszkach nie pomyślałam. Jutro wykładam słoninkę i nasiona do karmnika.

Pozdr.